Terveydenhoidon resurssipula ei vaikuta munuaisensiirtoihin elävältä luovuttajalta

Terve ihminen voi luovuttaa toisen munuaisensa sitä tarvitsevalle. Pääosa luovuttajista on edelleen perheenjäseniä, mutta tuntemattomalle munuaisensa luovuttavien määrä on lisääntynyt. Elinluovutusviikolla 5.–12. lokakuuta muistutetaan, että elinluovutus on aina lahja elämälle.

Terve ihminen voi luovuttaa toisen munuaisensa omaiselleen, läheiselleen, ystävälleen tai nykyään myös tuntemattomalle henkilölle. Munuaisen luovutus on turvallinen toimenpide huolellisesti tutkituille luovuttajille.

– Munuaisensiirtoon elävältä luovuttajalta liittyy useita etuja aivokuolleelta luovuttajalta tehtyyn siirtoon verrattuna. Munuaisensiirtoa tarvitseva saa tutkitusti terveen munuaisen ja leikkaus voidaan tehdä ennalta suunniteltuna ajankohta jopa ilman edeltävää dialyysihoitoa, kertoo nefrologi, dosentti Ilkka Helanterä HUS Vatsakeskuksesta tiedotteessa.

Munuaisensiirtoja elävältä luovuttajalta tehtiin viime vuonna 45. Tämän vuoden syyskuun loppuun mennessä eläviä munuaisen luovuttajia on ollut 34. Pääosa luovuttajista on edelleen munuaista tarvitsevan perheenjäseniä: vanhempia ja sisaruksia. Puolisoita luovuttajista on neljäsosa. Luovuttajista naisia on noin 60 prosenttia.

Lainmuutoksen (2019) jälkeen munuaisen voi luovuttaa sukulaiselle, ystävälle tai tuntemattomalle saajalle. Yllättäen tuntemattomalle munuaisensa luovuttajien ryhmä on lisännyt munuaisensiirtojen määrää merkittävästi. Anonyymejä eläviä munuaisen luovuttajia on Suomessa ollut 13. Munuaisen ystävälleen luovuttaneita on ollut tähän mennessä 14.

Luovutuksen jälkeen valtaosa on tyytyväisiä luovutuspäätökseen.

– Tärkein syy munuaisen luovutukseen on useimmiten halu auttaa läheistä. Samalla luovuttaja auttaa koko perhettä, koska arki helpottuu sekä perheen kanssa vietetty aika lisääntyy ja matkustaminen on helpompaa, kun läheinen vapautuu aikaa vievästä ja usein raskaasta dialyysihoidosta, sanoo toiminnanjohtaja Sari Högström Munuais- ja maksaliitosta.

Munuaisen luovuttajalle voi kertyä kuluja hyvästä teosta. Luovuttajan tutkimukset, sairaalahoito luovutusleikkauksen yhteydessä ja myöhempi polikliininen seuranta ovat luovuttajalle maksuttomia, mutta niistä johtuvia poissaoloja ei välttämättä korvata täysimääräisesti. Jos työnantaja ei maksa palkkaa poissaoloajalta, luovuttaja saa sairauspäivärahan suuruista Kelan luovutuspäivärahaa.

– Munuais- ja maksaliitto on vaatinut pitkään, että munuaisen luovutuksesta ei saisi aiheutua kuluja luovuttajalle, vaan ne olisi korvattava täysimääräisesti. Luovuttajan ei pitäisi joutua maksamaan epäitsekkäästä teosta, josta hyötyvät munuaisen saaja ja yhteiskunta, Högström sanoo.

Hallitus on esittänyt, että sairauspäivärahan laskukaavaa muutettaisiin, jotta sairauspäivärahamenoissa voitaisiin säästää. Luovutuspäivärahan osalta sovellettaisiin kuitenkin nykyistä laskukaavaa vuoden 2025 loppuun saakka. Hallituksen tavoitteena on muuttaa luovutuspäivärahan taso vastaamaan sairausvakuutuslain mukaisen tartuntatautipäivärahan tasoa vuoden 2026 alusta lukien. Tartuntatautipäiväraha on täysimääräinen korvaus ansionmenetyksestä ja vastaa siis sitä palkkaa, jonka olisi saanut, jos ei olisi joutunut olemaan poissa töistä.

Hyvinvointialueiden vähenevät resurssit ja hoidon taso herättävät paljon keskustelua. Elinluovutukseen ja elinsiirtoihin on vielä ollut riittävästi resursseja – ovathan ne erittäin kustannustehokkaita hoitoja, ja pelastavat saajansa hengen tai parantavat merkittävästi elämänlaatua.

– Leikkaussaliresursseista on ollut ajoittain pulaa, mutta juuri nyt tilanne näyttää hyvältä ja odotusajat munuaisensiirtoon elävältä luovuttajalta ovat pysyneet maltillisina. Esitutkimusten tekemisessä haasteena on joskus radiologisten tutkimusten saatavuus. Resurssikeskustelu ei ole onneksi vielä vaikuttanut munuaisen luovuttajien määrään, Helanterä sanoo.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Ruoppausmassat läjitettävä maalle

Rymättylän Röölässä ruopattiin väylää heinäkuussa 2024.

Varsinais-Suomen ELY-keskus on hakenut Etelä-Suomen aluehallintovirastolta lupaa Palvan ja Velkuanmaan lossiväylien ruoppausmassojen läjittämiseksi mereen. Läjitysalueeksi on valittu Paraisten kunnassa Kummelgrundin koillispuolella, Hevosluodonaukon pohjoisosassa sijaitseva alue.

Aalto-Setälä: Suomi ei saa jäädä kilpailijoista jälkeen – teollisuuspolitiikan kunnianhimon tasoa nostettava

Kansanedustaja Pauli Aalto-Setälä (kok.) korostaa, että hallituksen teollisuuspoliittinen selonteko antaa Suomelle ensimmäistä kertaa kokonaisvaltaisen ja yli hallituskausien kantavan strategian teollisuuden ja kilpailukyvyn vahvistamiseksi.

Turkulainen paraurheilija Juuso Nuotio hopealle crossfitin MM-kisoissa Las Vegasissa

Juuso Nuotio.

Turkulainen Juuso Nuotio , 43, saavutti hopeaa Adaptive CrossFit Gamesissa 12.–14. syyskuuta 2025 Las Vegasissa. Adaptive CrossFit Games on soveltavan crossfitin arvostetuin kansainvälinen kilpailu, jota pidetään lajin maailmanmestaruuskisoina. Tapahtuman järjestää WheelWOD-organisaatio.

Psykologinen tuki lääkkeetön vaihtoehto vaihdevuosioireiden helpottamiseen

Terveystalo tuo ensimmäisenä Suomessa vaihdevuosioireisiin täysin uuden lääkkeettömän hoitovaihtoehdon: vaihdevuosien mielen tuki tarjoaa psykologista ja psykoterapeuttista tukea vaihdevuosien haasteisiin. Psyykkisestä tuesta voi olla hyötyä vaihdevuosien hormonihoidon rinnalla, ja se on vaihtoehto naisille, jotka eivät voi tai halua käyttää hormonihoitoa.

Tango del norte konsertoi Kaarina-talossa

Sami Pirttilahti ja Ville Westergård.

Kaarina-talon konserttisarjassa esiintyy perjantaina 10. lokakuuta Tango del norte -yhtye. Tango del norte on esiintynyt Kaarinassa viimeksi pari vuotta sitten, jolloin konsertti veti Kaarina-salin täyteen väkeä. Konsertti on väliajaton, noin tunnin kestoinen kokonaisuus, joka rakentuu argentiinalaisen tangomusiikin ympärille.

Kysely: Yhdeksän kymmenestä suomalaisesta haluaa olla elinluovuttaja

90 prosenttia tuoreen kyselyn vastaajista on valmis olemaan elinluovuttaja kuolemansa jälkeen. Läheistensä kanssa suomalaiset eivät aiheesta silti keskustele, sillä läheisensä elinluovutustahdon tuntee vain 31 prosenttia, selviää Munuais- ja maksaliiton teettämästä tuoreesta gallupista, joka selvittää kansalaisten näkemyksiä elinluovutuksesta.

Tiekirkoissa ennätysmäärä kävijöitä kesällä

Tiekirkkojen suosio matkailijoiden taukopaikkoina kasvaa. Kesäkaudella Tiekirkoissa vieraili yli 525 000 kävijää. Maksuttomat, lomareittien varrella sijaitsevat kohteet muodostavat valtakunnallisesti merkittävän verkoston, joka tuo kirkkojen kulttuuriympäristöt, arkkitehtuurin, taiteen ja tunnelman osaksi matkailijoiden kesää.

Kuinka paljon rahaa luontokadon pysäyttämiseen tarvitaan?

Luontokadon pysäyttäminen vaatii lisää rahoitusta. Priodiversity LIFE -hanke käynnistää keskustelun luonnon monimuotoisuuden rahoituksen kasvattamisesta ja tehostamisesta. Turussa 28. lokakuuta esiteltävä Luontorahoitus liikkeelle -strategia tuo esiin konkreettisia tavoitteita ja keinoja luontorahoituksen tason nostamiseksi.

Ratapihalla tehdään enää viimeistelytöitä

Molemmat ratapihat otettiin kokonaisuudessaan käyttöön 8. lokakuuta.

Henkilöratapiha ja Turun tavararatapiha, ovat valmistuneet. Syksyllä 2021 alkanut rakentaminen hiljenee. Jäljellä on enää viimeistelytöitä. Takana on mittava urakka, jossa Kupittaan ja Turun väliin rakennettiin kaksoisraide sujuvoittamaan junaliikennettä. Hankkeessa rakennettiin myös viisi siltaa.

Kysely: Sosiaalinen ympäristö ohjaa nuorten nikotiinin käyttöä ja käyttöön liittyviä asenteita

Turun ammattikorkeakoulun koordinoima Vinssi – Vertais- ja yhteisölliset menetelmät -hanke kartoitti 7.–9.-luokkalaisten nuorten terveydentilaa, nikotiinituotteiden käyttöä ja käyttöön liittyviä asenteita Maskun, Mynämäen ja Nousiaisten yläkouluissa. Kyselyyn vastasi 694 nuorta.

Sointi Jazz Orchestran uusi teos kuullaan Sibelius-museon perjantai-illassa

Oskari Siirtolan sävellys Sointi Jazz Orchestralle ja Selma Savolaiselle kuullaan Sibelius-museossa perjantaina.

Oskari Siirtolan säveltämä konserttikokonaisuus Poems and Letters tarkastelee taiteilijuutta modernismin aikakauden kuvataiteilijoiden tekstien kautta. Teoksen laulusolistina esiintyy Selma Savolainen . Sibelius-museossa nautiskellaan perjantaina 10. lokakuuta uuden big band -musiikin lisäksi myös Food & Fun Festivalin antimista.

Hirvenmetsästys käynnistyy lauantaina

Hirvenmetsästys käynnistyy lauantaina 11. lokakuuta. Hirvijahti on yksi syksyn suurimmista yhteisöllisistä tapahtumista, johon osallistuu noin satatuhatta suomalaista.

Kupittaanportille kunniamaininta Julkisivuremontti 2025 -kilpailussa

Kupittaanportti remontin jälkeen.

Kymmenettä kertaa järjestettyyn julkisivuremontoinnin kilpailuun osallistui 16 laadukasta korjausta pääasiassa Etelä-Suomesta. Enemmistö kohteista oli viime vuosisadan alun arvotaloja, useimmiten pääkaupunkiseudulta, kuten voittaja As Oy Mariankatu 26 Helsingin Kruunuhaasta sekä toiseksi sijoittunut Asunto Oy Merilinna Helsingin Ullanlinnasta.

Poliisin online-oppitunnit tavoittivat lähes 173 000 peruskoulun ja toisen asteen oppilasta

Viime viikolla pidetyt poliisin valtakunnalliset online-oppitunnit tavoittivat lähes 173 000 peruskoulun ja toisen asteen oppilasta. Syksyn laillisuuskasvatustuntien aiheina olivat muun muassa sosiaalisen median vaarat, koskemattomuus ja seksuaalirikokset.

Uutuuskirja avaa Turun kielimaiseman kerrostumia

Tuore teos Kieli maisemassa, maisema kielessä avaa näkymiä suomalaisen kielimaiseman tutkimukseen näyttämönään Suomen vanhin kaupunki Turku. Teos osoittaa, että kaupunkikuvassa näkyvä kieli ei ainoastaan muokkaa maisemaa vaan viestii valtasuhteista ja asenteista – ja jopa muokkaa näitä.

Lähes kolmasosa suomalaisista joutunut vaaratilanteeseen sähköpotkulautojen takia

Suomalaisten jakautunut suhtautuminen sähköpotkulautoihin on pysynyt muuttumattomana. Pohjola Vakuutuksen tekemän kyselytutkimuksen mukaan huomattava osa suomalaisista kokee sähköpotkulaudat ongelmallisiksi.

Kultaranta Resort Hotellin asemakaavamuutosehdotus nähtäville

Havainnekuva Kultaranta Resort Hotellista.

Kultaranta Resort Oy on jättänyt Naantalin kaupungille 15.4.2024 aloitteen asemakaavan muuttamiseksi Luonnonmaan alueella. Asemakaavamuutosehdotus on julkisesti nähtävillä 10.10.–10.11., minkä lisäksi aiheesta järjestetään yleisötilaisuus lokakuussa.

Turku julkaisi uuden ruoka-apusivun – apua, tietoa ja yhteisöllisyyttä yhdestä osoitteesta

Turun kaupunki on julkaissut ruoka-avulle oman verkkosivun, joka kokoaa yhteen ajantasaiset ja keskeiset tiedot ruoka-aputoiminnasta. Sivu tukee kaupungin tavoitetta kehittää ruoka-apua osaksi laajempaa hyvinvointityötä.

Urheilu

Turkulainen paraurheilija Juuso Nuotio hopealle crossfitin MM-kisoissa Las Vegasissa

Juuso Nuotio.

Turkulainen Juuso Nuotio , 43, saavutti hopeaa Adaptive CrossFit Gamesissa 12.–14. syyskuuta 2025 Las Vegasissa. Adaptive CrossFit Games on soveltavan crossfitin arvostetuin kansainvälinen kilpailu, jota pidetään lajin maailmanmestaruuskisoina. Tapahtuman järjestää WheelWOD-organisaatio.

Impivaaran uintikisoissa noin 400 uimaria 16 seurasta

Raision Urheilijoiden kilpauimari Roope Koskela.

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää lauantaina 11. lokakuuta Impivaaran uimahallissa 25 metrin radalla kansalliset GANT ÅTUS Games -uintikilpailut. Kilpailujen aamujakso alkaa kello 10 ja iltajakso noin kello 14.35.

Jääkiekon SM-liigaseurat ylsivät ennätysliikevaihtoihin ja onnistuivat puolittamaan tappiot

SM-liigaseurojen yhteenlaskettu liikevaihto kaudella 2024–25 oli ennätykselliset 192 miljoonaa euroa.

Konsulttiyhtiö EY:n koostamien alustavien tietojen mukaan jääkiekon SM-liigaseurojen yhteenlaskettu liikevaihto kaudella 2024–25 oli ennätykselliset 192 miljoonaa euroa, ja kasvoi 11 prosenttia edelliskaudesta. Liigaseurojen tappiot puolittuivat kaudesta 2023–24. Karsintojen paluu toi yli miljoona euroa lisää rahaa kiekkobisnekseen.

Otteluanalyysi: KuPS kylvetti Interiä kärkikamppailussa

Dimitri Legbo oli Interin parhaimmistoa mutta tehoja ei häneltäkään löytynyt.

:0–3. KuPS iski tylyt luvut taululle jalkapalloilun Veikkausliigan kärkikamppailussa Kupittaalla. Inter hallitsi ensimmäistä puoliaikaa mutta toiselle juoksi terästäytynyt KuPS, joka otti ohjat. Inter ei ollut pelillisesti näin paljon huonompi mutta ero syntyi tehokkuudesta. KuPS teki paikoistaan maaleja, Inter ei.

RaiFu lähtee puolustamaan mestaruutta henkisesti uudessa tilanteessa

RaiFu juhli viime kauden päätteeksi ensimmäistä Suomen mestaruuttaan. Alkavaksi kaudeksi joukkue on kokenut muutoksia, vaikka monet runkopelaajat jatkavatkin Raisiossa.

Viime keväänä pitkä nousujohteinen jakso sai huipennuksensa, kun RaiFu juhli kauden päätteeksi naisten Futsal-liigan mestaruutta. Kun uusi kausi 4. lokakuuta käynnistyy, RaiFu on se joukkue, joka ainakin halutaan voittaa.

Theo Kolehmainen Hamaran kortille

Theo Kolehmainen (vas.) otteli Makwan Amirkhania vastaan Turussa syyskuun alussa.

Ice Cage 5:n pääottelussa pikavauhtia Makwan Amirkhanille hävinnyt Espoon Kehähaiden Theo Kolehmainen nähdään tänä syksynä toisenkin kerran ottelemassa Turussa. Kolehmainen on kiinnitetty Hamara 8:n ottelukortille. Hamara 8 otellaan 8. marraskuuta Kupittaan palloiluhallilla.