Kirstinpuisto Varsinais-Suomen paras K-Market

Mikko ja Jonna Holopainen. Mikko ja Jonna Holopainen. Kuva: K-ryhmä

Viime vuoden parhaaksi K-Marketiksi Varsinais-Suomessa on valittu turkulainen K-Market Kirstinpuisto, jota luotsaavat kauppiaat Mikko ja Jonna Holopainen.

Syksyllä 2023 avattu K-Market Kirstinpuisto on uuden asuinalueen kauppa, jota on alusta asti kehitetty vahvasti alueen asukkaita kuunnellen. Asukkaissa on paljon nuoria aikuisia, mikä näkyy myös kaupan valikoimissa ja ilmeessä – kaupan aukioloaikoja on kehitetty, valikoimia viilattu ja kauppaan on tuotu esimerkiksi salaattibaari.

– Olemme todella onnellisia tästä tunnustuksesta. Olemme kaupan avaamisesta saakka halunneet yhdessä henkilökunnan kanssa rakentaa kaupastamme asiakkaidemme näköistä kehittyvän asuinalueen sydäntä, jossa on mukava käydä. Pyrimme myös aina olemaan ajan hermolla trendeissä ja sesongeissa. Kiitosta olemme saaneet asiakaspalvelusta, johon olemme panostaneet suuresti ensihetkistä lähtien, sanovat kauppiaat Mikko ja Jonna Holopainen tiedotteessa.

Alueen paras K-Market valitaan sen perusteella, miten kauppa on kehittänyt liikevaihtoaan, menestynyt asiakastyytyväisyystutkimuksissa, ja miten kauppaa johdetaan. Palkintoon vaikuttaa myös se, millä tavoin kaupan erottuva liikeidea näkyy asiakkaiden arjessa ja miten kauppa kehittää toimintaansa vastatakseen toiveisiin.

– Kaupan asiakastyytyväisyys on todella hyvällä tasolla, ja asiakkaat kehuvat muun muassa kaupan ilmettä ja selkeyttä, laajaa valikoimaa sekä lapsiasiakkaiden ja koiranomistajien erityistä huomioimista. Isot onnittelut K-Market Kirstinpuisto, sanoo K-Market-ketjun johtaja Jesper Åberg.

K-Market-ketju palkitsee vuosittain parhaita kauppojaan sekä alueellisesti että valtakunnallisesti. Lisäksi kauppoja palkitaan erilaisten vuosittain vaihtuvien teemojen perusteella.

Länsi-Suomen erikoispalkitut K-Marketit 2024:

• Paras myynnintekijä: Hanna Warde, K-Market Nurmo, Nurmo

• Asenne!: Jari Hotanen, K-Market Meijeriranta, K-Market Vammala, Sastamala

• Asiakastyytyväisyys: Mikko-Jussi Matis ja Jenny Ketola-Matis, K-Market Härmälä, Tampere

• Tulokas: Anni Viitanen, K-Market Aurinko, Naantali

• Paikallinen vaikuttaja: Janne Ripatti ja Anna Hatakka, K-Market Rusko, Rusko

• Paikallinen vaikuttaja: Nina Hannonen ja Matti Hannonen, K-Market Järvikansa, Luopioinen

• Elämäntyöpalkinto: Ulla Laakso, K-Market Veto, Vimpeli

• Taistelija: Mikko Vaitilo, K-Market Verkahovi, Turku

• Sisu: Jyri Rytkönen, K-Market Pyynikinkulma, Tampere

• Aktiivinen markkinoija: Mirva Kurki, K-Market Haukiluoma, K-Market Lamminpää, Tampere

• Kehittäjä: Sofia Siili-Malinen, K-Market Pinkoja, Orivesi

• Kehittäjä: Roope Kangas-Lahti, K-Market Otavankatu, Pori

• Vuoden kauppias – kauppiaiden valinta: Mikko Huhtanen ja Anna-Liisa Gynther, K-Market Kanslerintie, Turku

• Vuoden kauppias – kauppiaiden valinta: Päivi Tuomola, K-Market Tahmela, Tampere

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Tarinoita kansainvälisestä Turusta Taiteen Talolla

Turkuseuran Ilta Taiteen talolla -tapahtumasarjan kevään teemana on kansainvälinen Turku. Tapahtumilla aloitetaan matka kohti Turku 800 -juhlavuotta. Samalla juhlitaan Suomen vanhinta koulua, Turun Katedraalikoulua, joka täyttää tänä vuonna 750 vuotta.

Turun yliopiston professori palkittiin diabetestutkimuksesta

Turun yliopiston laskennallisen lääketieteen professori Laura Elo sai Leif C. Groop -palkinnon tyypin 1 diabetesta koskevasta merkittävästä tutkimuksestaan.

Turun yliopiston laskennallisen lääketieteen professori Laura Elolle on myönnetty Leif C. Groop -palkinto ansiokkaasta tyypin 1 diabeteksen tutkimuksesta. Elo on kehittänyt menetelmiä, jotka ovat auttaneet ymmärtämään paremmin, miten tyypin 1 diabetes kehittyy molekyylitasolla.

Väkivaltarikoksen kohteeksi joutuminen voi vähentää luottamusta poliisiin

Tuoreen poliisibarometritutkimuksen aineistosta selviää, että monet seksuaalirikoksen kohteeksi joutuneista ovat kokeneet poliisin toiminnan ja rikosprosessin yleisemminkin epäoikeudenmukaiseksi. Uhrien kokemusten mukaan heidän kertomustaan ei ole asianmukaisesti kuultu tai uskottu, heihin ei ole suhtauduttu kunnioittavasti tai poliisin kysymykset ovat tuntuneet syyllistäviltä.

Joka neljäs vuokralainen ei tiedä, mistä asunnon vedentulon saa katkaistua

Lähitapiolan kyselyn mukaan jopa lähes puolet vuokra-asunnossa asuvista ei tiedä, mistä asuntonsa vedet saa kytkettyä pois esimerkiksi vesivahingon sattuessa. Lähitapiolan korvausjohtajan mukaan tämä voi pahimmillaan aiheuttaa vaikeita vastuukysymyksiä vuokralaisen ja vuokranantajan välillä, jos esimerkiksi jäätynyt putki aiheuttaa vesivahingon.

Tutkijaryhmä löysi harvinaisen supernovan – voi tarjota uuden tavan mitata maailmankaikkeuden laajenemisnopeutta

 Supernova Winny. Kuvassa kaksi galaksia on merkitty G1 ja G2. Supernovan kuvien paikat on merkitty A, B, C, D ja E.

Jo sadan vuoden ajan on tiedetty, että universumi laajenee. Laajenemisen tarkka nopeus on kuitenkin kysymys, joka edelleen haastaa kosmologian vakiomallin. Turun yliopiston tutkijoita on mukana kansainvälisessä tutkijaryhmässä, joka on nyt löytänyt ainutlaatuisen supernovan eli räjähtävän tähden. Se voi tarjota uuden tavan mitata universumin laajenemisnopeutta.

Kaarina Maununtyttären haudasta löydettiin historiallisesti merkittävä sormus

Kaarina Maununtyttären kultasormuksessa on musta emalointi ja turkoosi.

Kuningatar Kaarina Maununtyttären (1550–1612) hautaa tutkitaan parhaillaan Turun tuomiokirkossa. Tutkimusten ensimmäisellä viikolla tehtiin huomattava esinelöytö: Kaarinan käyttämä kultasormus. Löytö on historiallisesti merkittävä, sillä muita varmuudella Kaarina Maununtyttärelle kuuluneita henkilökohtaisia esineitä ei ole säilynyt nykypäivään. Tieteellinen tutkimus on osa museokeskus Vapriikin vuonna 2028 avautuvaa näyttelyä, jonka yhteydessä tuotetaan uutta tietoa Kaarinan ja hänen perheensä elämästä nykyaikaisen tieteen keinoin.

KSBR valittu LogoHubiin betonirunkorakenteiden toimittajaksi

LogoHubista on tulossa tämän näköinen. Havainnekuva.

KSBR (Keski-Suomen Betonirakenne Oy) rakentaa paikallavalurungon Turun LogoHubin asema- ja pysäköintirakennukseen Turkuun. KSBR:n sopimus pääurakoitsijana toimivan rakennusliike Lapti Oy:n kanssa kattaa myös kohteen rakennesuunnittelun tuoteosakauppana.

Vanhojen asunto-osakkeiden hinnat halpenivat viime vuonna eniten Turussa

Vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat vuoden 2025 viimeisellä neljänneksellä koko maassa 3,3 prosenttia edellisvuodesta. Joulukuussa hintojen lasku oli nopeinta koko vuonna, 4,5 prosenttia.

Auto pyörähti katolleen Turun keskustassa – kukaan ei loukkaantunut vakavasti

Auto pyörähti katolleen liikenneonnettomuudessa Martinsillalla eilen keskiviikkona iltakahdeksan maissa. Kahden auton kolari tapahtui Martinsillan ja Itäisen Rantakadun risteyksessä. Ajoneuvot olivat tulleet keskustan suunnasta yksisuuntaista Martinsiltaa pitkin kohti Itäistä Rantakatua. Toisen auton kuljettaja oli vaihtanut kaistaa huolimattomasti ja osunut toiseen ajoneuvoon, joka oli kääntynyt katolleen.

Sofia Virta vaatii sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania lopettamaan lisäleikkausten valmistelun

Sofia Virta.

Vihreiden puheenjohtaja, turkulainen kansanedustaja Sofia Virta lähettää tiedotteessa terveisiä perussuomalaisten tuoreelle sosiaali- ja terveysministerille Wille Rydmanille.

Kotiteatteri etsii makuuhuoneita esityksen näyttämöksi

Olisiko makuuhuoneesi sopiva teatterinäyttämö?

Yksityiskotien makuuhuoneissa kesällä 2026 tapahtuva Makuuhuone -esitys kutsuu yleisönsä jaettuun uneen, jossa sänky muuttuu näyttämöksi. Kiertue ajoittuu aikavälille 16.–17. kesäkuuta ja 6.–8. elokuuta. Voit ehdottaa makuuhuonettasi ja kotiasi käytettäväksi Varsinais-Suomessa mille päivämäärälle vain.

Pelastusarmeijan joulupatoihin lahjoitettiin 860 000 euroa

Pelastusarmeijan Joulupata-keräystulos vuonna 2025 oli 860 000 euroa. Tulos kasvoi yhden prosentin edellisvuodesta. Käteislahjoittaminen säilytti vahvan aseman, sillä 53 prosenttia kaikista lahjoitetuista euroista annettiin perinteisesti joulupataan. Vuonna 2025 Joulupata-keräyksen kuluprosentti oli 13,75 prosenttia, joten yli 86 prosenttia varoista ohjautuu suoraan auttamistyöhön.

Aggressiivinen suusyöpä voidaan tunnistaa imusuonien muutoksista

Suuontelon ja kielen syöpä on yleisin pään ja kaulan alueen pahanlaatuinen kasvain ja se aiheuttaa yli 188 000 kuolemaa maailmassa vuosittain. Monista muista syövistä poiketen suusyövässä myös pienet ja varhain havaitut kasvaimet voivat johtaa kuolemaan. Suomessakin jopa viidesosa varhaisvaiheessa hoidetuista potilaista menehtyy myöhemmin sairauteen.

Huolimaton tulisijan lämmitys voi halkaista hormin

Kireät pakkaset haastavat kotien lämmitystä. Keskuskauppakamarin hyväksymä tavarantarkastaja (HTT) Juha Helkamäki muistuttaa, että pitkään käyttämättä olleen tulisijan liian nopea lämmittäminen voi aiheuttaa sen rakenteisiin vakavia vaurioita. Myös mahdollinen savukanaviston kosteus voi aiheuttaa vaaratilanteita tai vahinkoa huoneilmaan pääsevän savun vuoksi.

Joka viides työssäkäyvä ei piittaa työantajan palkitsemisesta

Kaikkia suomalaisia työssäkäyviä ei voi sitouttaa palkitsemisella. Peräti joka viides kuuluu ryhmään, jota palkitsemisen keinot eivät juuri hetkauta. LähiTapiolan kokonaispalkitsemistutkimuksen analyysi paljastaa viisi erilaista “palkitsemisen arkkityyppiä” ja näyttää, millä keinoilla motivaatiota ja sitoutumista voidaan vahvistaa eri ryhmissä.

Timo Furuholm: Ministeri Lulu Ranne jarruttaa Länsirataa

Timo Furuholm.

Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunnan varapuheenjohtaja Timo Furuholm (vas) kritisoi liikenne- ja viestintäministeri Lulu Rantee n (ps) linjauksia, jotka hänen mukaansa jarruttavat Varsinais-Suomen raideliikennehankkeita ja heikentävät alueen investointeja ja työllisyyttä.

Poliisi otti apteekkiryöstöä yrittäneen verekseltään kiinni Turussa

Lounais-Suomen poliisi sai keskiviikkona hieman ennen kello 11 ilmoituksen ryöstöstä Turussa Kunnallissairaalantien sijaitsevassa apteekissa.

Turun XV sellokilpailun finaalistit selvillä

Turun sellokilpailun tuomaristo on tehnyt valintansa toisesta erästä finaaliin jatkavien kilpailijoiden osalta. Ensimmäiseen erään osallistui 25 kilpailijaa, joista 12 jatkoi toiseen erään. Torstaina 19. helmikuuta ja perjantaina 20. helmikuuta kilpailun finaalissa jatkavat kuusi kilpailijaa kilpailujärjestyksessä ovat Alma Stupak , Iiris Piri , Pekka Smolander , Alli Mankkinen , Maria Morfin Venäläinen ja Artturi Aalto .

Näköislehti

Kaupunki
ZoomRock-aseman mikseri pyörii Google Chrome -selaimessa.
Kemiönsaaren luonto ry perustettiin yli 40 vuotta sitten.
Olisiko makuuhuoneesi sopiva teatterinäyttämö?
Pepe Ahlqvist.
Raisio Pride on kasvanut raisiolaisittain isoksi tapahtumaksi.
Urheilu

Petri Seppinen jatkaa TPS:n valmennusryhmässä

TPS Salibandy on tehnyt jatkosopimuksen miesten edustusjoukkueen valmennusryhmään kuuluvan Petri Seppisen kanssa. Kyseessä on kauden 2026–27 kattava optiovuosi. Seuran mukaan Seppinen on muodostanut toimivan parivaljakon päävalmentaja Jere Jokisen kanssa. Ennen TPS:ää Seppinen on valmentanut Sveitsissä. Suomessa hän on valmentanut päävalmentajana muun muassa SBS Wirmoa ja SalBaa.

Turku Muay Thain ottelijoille kolme thainyrkkeilyn Suomen mestaruutta

Ommi Mingsupphakun (punaisissa) voitti Suomen mestaruuden sarjassaan kuudennen kerran.

Turku Muay Thain ottelijat voittivat viime viikonloppuna kolme Suomen mestaruutta thainyrkkeilyn SM-kisoissa Lahdessa. Tylyintä jälkeä teki kuudennen kerran SM-kultaa voittanut Ommi Mingsupphakun , joka tyrmäsi teknisesti semifinaalissa ensimmäisessä erässä ja lasketti finaalissa kolme kertaa lukua vastustajalleen.

Varsinaissuomalainen talviolympiamenestys on jääkiekon sävyttämä

Saku Koivu voitti urallaan neljä olympiamitalia, mutta silti helposti Koivu ja olympialaiset tuovat monelle ensimmäisenä mieleen Torinossa olympiafinaalin ratkaisuhetkillä katkenneen mailan.

Parhaillaan Italiassa käynnissä olevissa talviolympialaisissa oltiin poikkeuksellisen lähellä varsinaissuomalaista olympiamitalia, kun Lauri Vuorinen hiihti sprinttihiihdossa neljänneksi. Perniöläistaustaisella Vuorisella mitaliin matkaa jäi vajaat viisi sekuntia, mikä on sprintissä pitkä aika.

Suomen suurin CrossFit-tapahtuma Turku Tuomiopäivä siirtyy Rajupaja Areenalle

Tuomiopäivä siirtyy Rajupajalle.

Suomen suurin kansainvälinen CrossFit-kilpailu ja urheilufestivaali, Turku Tuomiopäivä, on järjestetty vuodesta 2019 alaken Turun Urheilupuiston Yläkentällä. Ensi kesäkuussa tapahtuma siirtyy uuteen kotiinsa Rajupaja Areenalle. Muutto takaa urheilijoille ja yleisölle paremmat puitteet säästä riippumatta.

Åboraakkeli: Tulos toi sähköä Suomen cupiin

Aurelija Zarina (13.).

Tämä selvisi, kun Aurelija Zarina iski jatkoajalla FBC Loiston voittomaalin TPS:ää vastaan Suomen cupin semifinaalissa. Palloseura on hallitseva mestari vielä 1. maaliskuuta pelattavaan finaaliin saakka. Tuolloin uudeksi mestariksi kruunataan joko Loisto tai Eräviikingit.

Kristians Samitis IPK:sta Tutoon loppukaudeksi

Santeri Virta (vas.) ja Kristians Samitis. Samitis vaihtaa loppukaudeksi Tuton paitaan.

Tuto Hockey on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen latvialaishyökkääjän Kristians Samitisin kanssa. Samitis on pelannut tällä kaudella IPK:ssa 38 ottelua tehden tehot 6+7.