Lemmikkien sairauden hoitokulut nousivat lähes neljänneksen

LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselyn mukaan yli viidesosa koiranomistajista ei huolehdi siitä, että lemmikki saa rokotussuositusten mukaiset rokotukset ajallaan. Myös lemmikin hampaista huolehtiminen, joka herkästi vaikuttaa eläinlääkärimenoihin, jää monella tekemättä.

Eläinlääkärikustannusten nousu näkyy LähiTapiolan eläinvakuutuksista haettujen vahinkokustannusten kasvuna. LähiTapiolan koira- ja kissavakuutuksen keskivahinko sairauden hoitokuluissa nousi vuosien 2022–24 aikana noin 24 prosenttia.

Tilastokeskuksen kulutustutkimuksen mukaan eläinlääkäri- ja muihin lemmikkipalveluihin käytetty kulutusmeno on kaksinkertaistunut viimeisen noin kymmenen vuoden aikana. Eläinlääkärimenojen nousu näkyy satojentuhansien suomalaisten lompakoissa: Kennelliiton teettämän arvion mukaan Suomessa on yli 800 000 koiraa.

– Yksi syy nousuun on eläinlääkäriasemien diagnostiikka- ja hoitomahdollisuuksien kehittyminen. Eläinten hoitoon on nykyään tarjolla vaihtoehtoja, joita ennen ei ollut mahdollista saada. Kehittyneet tutkimus- ja hoitovaihtoehdot voivat kuitenkin olla kalliita. Hinnoissa ja saatavilla olevissa palveluissa voi olla merkittäviäkin eroja eri palveluntarjoajien välillä, joten niitä kannattaa vertailla, sanoo LähiTapiolan korvausasiantuntija Anu Kostamo tiedotteessa.

Osa lemmikkien vahingoista ja sairauksista on sellaisia, joita omistaja voi pyrkiä ennaltaehkäisemään. Esimerkiksi tarttuvien tautien, kuten kennelyskän, riskiä voi pienentää pitämällä huolta siitä, että lemmikki saa rokotussuositusten mukaiset rokotukset ajallaan. LähiTapiolan teettämän Arjen katsaus -kyselytutkimukseen vastanneista koiranomistajista lähes neljäsosa (24 prosenttia) ei kerro toimivansa näin. Kyselyn toteutti tutkimusyhtiö Verian.

– Kennelyskärokote on erityisen tärkeä, jos kyseessä on esimerkiksi paljon muiden koirien kanssa tekemisissä oleva nuori koira tai koira, jolla on perussairauksia. Kennelyskä tarttuu herkästi koirasta toiseen, joten riski sairastumiseen on tavallista suurempi esimerkiksi erilaisissa koiraharrastustapahtumissa ja -tilaisuuksissa. Pahimmillaan kennelyskä voi johtaa vakavaankin sairastumiseen. Jotkut koirista ovat alttiimpia saamaan esimerkiksi keuhkokuumeen kaltaisia komplikaatioita.

Merkittävä, herkästi eläinlääkärimenoihin vaikuttava ennaltaehkäisykeino on lemmikin hampaista huolehtiminen. Erilaiset hammasongelmat voivat olla lemmikille kivuliaita ja johtaa suuriin, kalliisiin operaatioihin, joita vakuutus ei välttämättä kata.

Kyselyyn vastanneista koiranomistajista vain 32 prosenttia kertoo käyttävänsä lemmikkinsä säännöllisesti hammaskiven tai plakin poistossa. Sitäkin pienempi osa, 24 prosenttia, pesee lemmikkinsä hampaita säännöllisesti.

– Koirien hammashoidon tarve on yksilöllinen, mutta usein etenkin pienikokoisilla koirilla tarve voi olla tiheämpi kuin suurilla roduilla. Hyvä ennaltaehkäisevä hammashoito pienentää myös muiden vakavien sairauksien riskiä. Esimerkiksi plakkiin kertyvät bakteerit voivat myös koiralla levitä verenkiertoa pitkin tärkeisiin elimiin. Eläinlääkärikuluvakuutus kattaa tapaturmaisen hampaan katkeaman tai murtuman, joita onkin vaikeampi ehkäistä, Kostamo sanoo.

Kyselyyn vastasi 1 047 henkilöä 24.10.–1.11. Lemmikkejä koskevat kysymykset esitettiin niille 416 vastaajalle, joilla on lemmikki. Koiranomistajia heistä oli 233. Vastaajat edustavat Manner-Suomen 18 vuotta täyttänyttä väestöä. Tulosten tilastollinen virhemarginaali on noin 3,1 prosenttiyksikköä suuntaansa koko aineiston tasolla.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Loton potti kohoaa yhdeksään miljoonaan euroon

Loton lauantai-illan arvonnassa ei löytynyt täysosumia, joten ensi viikolla potti nousee yhdeksään miljoonaan euroon. Jokerista osui lauantaina miljoonan euron täysosuma pienelle paikkakunnalle Kanta-Hämeeseen.

Muistojeni joulu -konsertti kerää tähtiesiintyjiä Raisioon

Janiina Lehtonen.

Raision Kuula on järjestänyt kesätansseja Raision Huvilinnussa jo 1960-luvulta lähtien. Mäntymetsän siimeksessä sijaitsevalla omalla lavalla on tanssittu suosittujen artistien ja tanssiorkestereiden tähdittämissä illoissa perinteisesti vappuaatosta pitkälle syksyyn. Kesään on kuulunut myös karaokeiltoja. Perinteeksi on muodostunut myös seuran järjestämä joulukonsertti. Tänä vuonna konsertoidaan teemanimellä Muistojeni joulu.

Autokuskien tööttäily häiritsee

Tööttäily häiritsee kirjoittajaa.

Autokuskien tööttäily on viime vuosien varrella aina vain lisääntynyt ja lisääntynyt, mikä on paitsi liikennesääntöjen vastaista, myös todella häiritsevää. Tööttäys on luvallista vain hätätilanteessa. Näin opetetaan autokoulussa. Nyt tööttäillään jatkuvasti esimerkiksi liikennevaloissa, mikäli edellä ajava liikenneväline ei lähde liikkeelle sillä silmän räpäyksellä, kun liikennevalo vaihtuu vihreäksi. Tööttäystä saattaa tulla jopa toistakymmentä kertaa peräkkäin yhteen menoon tai tööttäyksen pituus kestää, kunnes edellä oleva ajoneuvo lähtee eteenpäin. Tööttäilyä tulee erityisesti henkilöautoista, mutta myös linja- ja kuorma-autoista.

Kriivarin koulun ja päiväkodin lähimetsien puolustamiselle Paimion ympäristöpalkinto

Paimion ympäristöpalkinnon vastaanottajat Jutta Mutila, Anne-Mari Auer, Sari Välimaa ja Pekka Salmi.

Paimion kaupunki perusti 700-vuotisjuhlavuotensa kunniaksi ympäristöpalkinnon, jonka tavoitteena on edistää ilmasto-, ympäristö- ja luontotekoja sekä tuoda näkyväksi jo tehtyjä paikallisia ympäristötekoja. Palkinnon avulla haluttiin kannustaa positiivisiin ja vaikuttaviin ympäristötekoihin ja nostaa esimerkkejä, joita muut voivat helposti hyödyntää/monistaa omassa toiminnassaan. Samalla palkinto tukee palkittavien myönteisen ympäristöidentiteetin vahvistumista. Ympäristöpalkinto on tunnustus Paimion hyväksi tehdystä työstä, tapahtumasta tai muusta teosta, joka on toteutettu 2020-luvun aikana.

Uudet karttatyökalut tarjoavat tarkkaa tietoa ilmastonmuutoksesta ja kaupunkien pienilmastosta

Miten ilmastonmuutos etenee maakunnittain seuraavien vuosikymmenten aikana? Missä suomalaiskaupungeissa syntyy kuumia lämpösaarekkeita jo nyt? Muun muassa näihin kysymyksiin löytyy tietoa uusista karttatyökaluista, jotka ovat maksutta kaikkien käytettävissä.

Asukkaat tarvitsevat hyvät ohjeet palovaroittimista taloyhtiöiltä

Palovaroittimet siirtyvät taloyhtiöiden vastuulle.

Vastuu palovaroittimien toimintakunnosta siirtyy vuodenvaihteessa taloyhtiöille. Se tarkoittaa, että rakennuksen omistajalla on velvollisuus huolehtia, että asunnoissa on riittävä määrä toimivia palovaroittimia. Huoneiston asukkaan tehtävänä on ilmoittaa omistajalle viipymättä palovaroittimissa havaitsemistaan vioista. Suomen Pelastusalan Keskusjärjestön (SPEK) asiantuntija kannustaa taloyhtiöitä antamaan selkeät ohjeet asukkaille.

EU:n metsäkatoasetuksen soveltamisen lykkäämisestä ja yksinkertaistamisesta alustava sopu

EU:n kolmikantaneuvotteluissa saavutettiin 4. joulukuuta alustava sopu metsäkatoasetuksen muutosehdotuksista. Keskeisiin sisältömuutoksiin kuuluisi asetuksen soveltamisen lykkääminen vuodella sekä tiettyjen toimijoiden ja alkutuotannon velvoitteiden keventäminen. Muutokset tulee vielä vahvistaa Euroopan unionin neuvostossa ja Euroopan parlamentissa ennen vuodenvaihdetta. Kansallinen täytäntöönpano yhteensovitetaan muutoksiin.

Työelämäauditointi yritysten ja opiskelijoiden välillä alkaa Varsinais-Suomessa

Työelämäauditointi koostuu neljästä oppilaitoksen valitsemasta teemasta, joista yksi on työllistymisen ja osaamisen kehittäminen. Kuvassa yritysauditoijat ja oppilaitoksen edustajat Turun ammattikorkeakoulusta (Petri Rainio, Turun yksikönjohtaja, Bravida Finland Oy, Harri Salminen, Verkostotekniikka-yksikön johtaja, Turku Energia, Patrik Ginström, aluepäällikkö, Saipu Oy Turku, Teemu Lähde, sähkösuunnittelun tiimipäällikkö, Afry, Petri Rantapaju, toimitusjohtaja, Cervius, Satu Lindén, osaamisasiat, asiantuntija, Turun kauppakamari, Jussi Hurri, lehtori, Turun ammattikorkeakoulu, Ilkka Jyväs, lehtori, Turun ammattikorkeakoulu, Anne Norström, sektorin johtaja, Turun ammattikorkeakoulu, Osmo Huhtala, koulutus- ja tutkimuspäällikkö, Turun ammattikorkeakoulu, Ville Lavonen, lehtori, Turun ammattikorkeakoulu ja Liisa Porento, kehittämispäällikkö, Pohjois-Karjalan kauppakamari.

Turun kauppakamari järjestää seudun ensimmäisen työelämäauditoinnin yhteistyössä Pohjois-Karjalan kauppakamarin kanssa. Ensimmäisenä Hyväksytysti työelämäauditoitu -arvioinnin kohteena on Turun ammattikorkeakoulun sähkö- ja automaatiotekniikan koulutus.

Vesiensuojelun tehostamisohjelma edisti valuma-aluelähtöistä ja maa- ja metsätalouden luonnonmukaista vesienhallintaa

Ympäristöministeriö, maa- ja metsätalousministeriö ja ELY-keskukset ovat tukeneet valuma-aluelähtöisen vesienhallinnan toteutusta, kehittämistä ja valtavirtaistamista eri puolella Suomea. Vesiensuojelun tehostamisohjelmasta myönnettiin vuosina 2019–23 avustuksia yhteensä 49 maa- ja metsätalouden vesienhallinnan hankkeelle.

Naantali järjestää kaikille avoimen matkailuillan

Kaikille avoin matkailuilta järjestetään kaupungintalolla.

Naantalin kaupunki järjestää keskiviikkona 10. joulukuuta kello 17–18.30 naantalilaisille suunnatun matkailuillan kaupungintalon valtuustosalissa (Käsityöläiskatu 2).

Uusi kuntoutus harvinaissairautta sairastaville lapsille ja heidän perheilleen

Kela ottaa ensi vuoden aikana käyttöön uuden kuntoutusmuodon, joka on suunnattu harvinaissairautta sairastaville alle 16-vuotiaille lapsille ja heidän perheilleen.

Ranskalainen kauneus ja suomalainen joulu

Turun konservatorion kamarikuoro joulukonsertissa 2024 Sigyn-salissa.

Turun konservatorion kuorot konsertoivat uudessa Hirvensalon kirkossa maanantaina 8. joulukuuta kello 19 Keskellä liljain ja ruusujen – Entre les roses et les lys -otsikolla. Turun konservatorion kuoroperheestä kuullaan tämän vuoden joulukonsertissa uuden pop/jazz-kuoro Rytmiksen sekä vahvaa turkulaista a cappella -perinnettä ylläpitävän kamarikuoron esityksiä.

Neljännes suomalaisista kokee tarvitsevansa apua vakavassa häiriötilanteessa

Moni aikuinen uskoo tarvitsevansa itse apua vakavassa häiriötilanteessa kuten pitkässä sähkökatkossa. Vain alle viidennes kertoo pystyvänsä auttamaan häiriötilanteessa muita. Auttamisen tapoja on kuitenkin monia, muistuttaa Suomen Pelastusalan Keskusjärjestön (SPEK) varautumisen erityisasiantuntija.

Kaupunginjohtaja Eero Vainio vie Linnan juhliin Friisilän oppilaiden ajatuksia Suomesta

Eero Vainio.

Kaupunginjohtaja Eero Vainio osallistuu 6. joulukuuta itsenäisyyspäivän juhlavastaanottoon. Vainion juhlapukeutumiseen kuuluu taskuliina, johon on kirjoitettu Raision Friisilän alakoulun oppilaiden ajatuksia Suomesta.

Eurojackpotin päävoitto Saksaan – Suomeen suurvoittoja

Eurojackpotin perjantain arvonnassa (kierros 49/2025) löytyi yksi täysosuma, jolla kymmenen miljoonan euron potti matkasi Saksaan. Lahteen osui 569 615 euron porukkavoitto.

Joulumusiikki soi VPK:n talolla

Turun konservatorio ja Turun VPK järjestävät koko perheen jouluisen tapahtuman sunnuntaina 14. joulukuuta kello 14–19 Turun VPK:n talolla (Eskelinkatu 5).

Työssäoppimispaikka tärkeä ponnahduslauta työelämään

Kansallinen koulutuksen arviointikeskus (Karvi) on julkaissut ensimmäiset tulokset arvioinnista, jossa tarkastellaan ammatillisen perustutkinnon suorittaneiden työllistymistä, osaamista ja koulutuksen vastaavuutta työelämän tarpeisiin. Tulokset nostavat esille sekä vahvuuksia että kehittämiskohteita ammatillisessa koulutuksessa.

Lapset tuovat eloa taloyhtiöön

Taloyhtiön piha on parhaimmillaan eri-ikäisten asukkaiden kohtaamispaikka, joka tukee yhteisöllisyyttä.

Taloyhtiön piha on parhaimmillaan eri-ikäisten asukkaiden kohtaamispaikka, joka tukee yhteisöllisyyttä.

Urheilu

Daniel Forsberg minuutissa thainyrkkeilyn Euroopan mestariksi

Daniel Forsberg (oik.) otti komean sulan hattuunsa thainyrkkeilyn EM-kisoista. Sparraajana valmentaja Riku Immonen.

Turkulainen Daniel Forsberg on voittanut thainyrkkeilyn alle 91-kiloisten Euroopan mestaruuden. Finaalissa kaatui Albanian Egli Sina . Ottelu päättyi albanialaisen luovutukseen reilun minuutin jälkeen.

Passarilegenda Mikko Esko vahvistamaan Tutoa loppukaudeksi

Mikko Esko.

Passarilegenda Mikko Esko tekee paluun lentopalloilun Mestaruusliigaan. Esko ja Tuto Volley ovat tehneet loppukauden kestävän pelaajasopimuksen.

Laituri Miika Kauppila jatkossopimukseen TPS:n kanssa

Miika Kauppila.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Miika Kauppilan , 25, kanssa. Kauppila saapui TPS:ään viime keväänä Käpylän Pallosta. Laitapelaaja tunnetaan monipuolisuudestaan, ja hän pelasi menneellä kaudella Tepsissä niin laitahyökkääjänä kuin laitapuolustajanakin.

FC Inter lunastaa Alan Ahmedin ja Edor Hajdinin optiovuodet

Edor Hajdini.

Viime kaudella FC Interiä edustaneet maalivahti Eero Vuorjoki , puolustaja Julius Tauriainen sekä reservijoukkueessa pelanneet hyökkääjät Alan Ahmed ja Edor Hajdini ovat seuran riveissä myös ensi kaudella.

FBC Turku ei ole onnistunut tiivistämään puolustustaan

Tuttu näky FBC Turun otteluista tällä kaudella. Pallo on maalissa, vastustaja juhlii.

14 ottelua, viidessä ottelussa omiin yli kymmenen maalia, omiin yhteensä 116 ja maaliero -75.

Aliisa Soini tarjoili Suomen ennätyksiä EM-altaassa

Aliisa Soini.

Uinnin lyhyen radan EM-kilpailut starttasivat tiistaina Puolan Lublinissa. Suomen suuresta 24 hengen joukkueesta ensimmäisenä päivänä altaassa nähtiin peräti 20.