Spagetti alla neranossa tuoksuvat saapasmaan aromit
Spagetti alla nerano on italialainen kesäkurpitsapasta. Pastan nimi juontaa juurensa Sorrenton niemimaalla sijaitsevaan Neranon kylään, jossa spagetti alla nerano on keksitty. Jos pastaa tekee alkuperäisen reseptin mukaan, siihen kuuluu juusto nimeltä Provolone del Monaco, jota on haastavampaa löytää kaupasta. Mutta provolone-juuston sijaan pastassa voi mainiosti myös käyttää pecorinoa, sekä parmesaania.
Pastan ainekset ovat italialaiseen tyyliinsä hyvin yksinkertaiset; spagettia, oliiviöljyä, kesäkurpitsaa, juustoa sekä valkosipulia. Annokset kruunataan mustapippurilla sekä tuoreella basilikalla. Alkuperäisessä ohjeessa kesäkurpitsat friteerataan 150-asteisessa öljyssä, mutta siitä ei kannata ottaa paineita.
Kesäkurpitsat voi yhtä hyvin paistaa runsaassa öljyssä pannulla kullanruskeiksi ilman mittareitakin. Tässä tapauksessa kannattaa käyttää keskilämpöä, jotta öljy ei kuumene liikaa.
Spagetti alla nerano
400 g spagettia
0,5 dl laadukasta oliiviöljyä
noin 900 g kesäkurpitsaa ohueksi viipaloituna
100 g pecorinojuustoa
100 g parmigiano reggiano -juustoa
1 valkosipulin kynsi
nippu tuoretta basilikaa
40 g parmigiano reggiano -juustoa annosten päälle
neutraalia rypsiöljyä friteeraukseen
suolaa ja mustapippuria maun mukaan
Raasta juustot. Huuhtele ja kuivaa kesäkurpitsa. Viipaloi kesäkurpitsat mahdollisimman ohueksi, mandoliini on tähän paras vaihtoehto. Kuumenna öljy pannulla tai kattilassa 150 asteeseen ja friteeraa kesäkurpitsaviipaleet kullanruskeiksi. Kumoa viipaleet sitten talouspaperin päälle kuivumaan ja ripottele päälle kevyesti suolaa.
Kypsennä spagetti reilusti suolatussa vedessä al denteksi. Säästä 2,5 dl pastavettä talteen. Valmista sillä aikaa kastike.
Kuori ja silppua valkosipuli. Kuumenna oliiviöljy isolla paistinpannulla ja paista valkosipulit kultaiseksi, laita ne sivuun. Lisää sitten pannulle friteeratut kesäkurpitsasiivut sekä loraus säästettyä pastavettä. Anna porista hetken ajan. Kaada keitetty spagetti pannulle, lisää joukkoon juustoraastetta sekä pastavettä vähän kerrallaan koko ajan sekoitellen kunnolla. Näin saat aikaan kermaisen koostumuksen.
Mausta suolalla ja mustapippurilla. Koristele basilikalla ja juustoraasteella ja rouhaise päälle vielä hieman mustapippuria. Tarjoile heti.
Henriikka Fingerborg