Yhteisöllisyyden vahvistajia ja hyvinvoinnin edistäjiä palkittiin Turun päivänä
Turun pormestari Piia Elo (sd.) palkitsi Turun päivän iltajuhlassa 21. syyskuuta Turku-mitalein Kouluvaarit ry:n, Aikamatka 20360 -yhteisötaideteoksen ja FC Interin InterAction-ohjelman merkittävästä työstä Turun ja turkulaisten hyväksi sekä yhteisöllisyyden vahvistamiseksi.
Järjestöjen ja muiden yhteisöjen kanssa tehtävällä yhteistyöllä on suuri merkitys kaupunkilaisten hyvinvoinnin edistämisessä.
– Turun voima on ihmisissä – jokaisessa, joka tekee kaupunkia inhimillisemmäksi ja yhteisemmäksi. Turku-mitaleilla palkitut tahot ovat osoittaneet toiminnallaan erityistä vastuuta turkulaisista lapsista ja nuorista, mutta myös muista ikäryhmistä luovalla tavalla taiteen kautta. Tämä kuvastaa Turkua parhaimmillaan: kaupunkia, joka huolehtii toisistaan, uudistuu ja edistää hyvinvointia, toteaa Elo tiedotteessa.
Kouluvaarit ry on toiminut vapaaehtoistyössä yli 20 vuoden ajan tukien koulujen kasvatus- ja opetustoimintaa. Kouluvaarit toimivat oppilaiden tukena ja opettajien apuna pääasiassa alakoulujen alimmilla luokilla. Kouluvaareja toimii noin kolmessakymmenessä Turun alakoulussa sekä muutamissa lähiseudun kunnissa.
Aikamatka 20360 -yhteisötaideteos on yhdistänyt kaupunkilaisia ja yhteisöjä taiteen keinoin. Pia ja Sophia Bartschin johdolla Runosmäen entisen kirjaston ja nuorisotalon tiloihin rakennettiin viime vuonna kierrätysmateriaaleja hyödyntäen laaja teos lähes 300 vapaaehtoisen voimin. Teokseen kuuluu installaatioita, seinämaalauksia, veistoksia, ääniteoksia ja sanataidetta, jotka yhdessä muodostavat kokonaisuuden maapallon synnystä tulevaisuuteen.
FC Interin InterAction-ohjelma on innostanut vuosina 2023 ja 2024 yli 100 000 lasta ja nuorta Turussa ja lähikunnissa osallistumaan liikuntaan lähes 300 tapahtuman kautta. InterAction hyödyntää jalkapallon myönteistä esimerkkiä edistääkseen alueen hyvinvointia, tasa-arvoa ja yhteisöllisyyttä. Ohjelma tarjoaa ratkaisuja liikkumattomuuteen, eriarvoisuuteen ja yksinäisyyteen muun muassa matalan kynnyksen liikunnan, kouluyhteistyön, vapaaehtoistoiminnan ja tukitoimien muodossa.
Turun kaupunginteatterissa järjestettyyn Turun päivän iltajuhlaan 21. syyskuuta oli kutsuttu Turun ja turkulaisten yhteisen hyvän eteen työskenteleviä yksityishenkilöitä ja edustajia järjestöistä, yhdistyksistä, urheilu- ja kulttuuriseuroista sekä tiede-elämästä.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)