Vaisaaren koulun tuoleja, pulpetteja ja ruokalan pöytiä kunnostettiin

Vaisaaren koulun tuoleja, pulpetteja ja ruokalan pöytiä kunnostettiin uuden Tiedonpuiston koulun käyttöön vaihtamalla vanhoihin teräsrunkoihin uudet puuosat. Kalusteet saivat raikkaan, Tiedonpuistoon sopivan ilmeen ja lisää käyttöikää.

Kalusteiden entisöinti säästi kaupungilta yli 112 000 euroa verrattuna uusien kalusteiden hankintaan. Uusien kalusteiden runkojen valmistukseen verrattuna hiilidioksidipäästöjen osalta säästö on 78 prosenttia vastaaviin kalusteisiin nähden. Puuosien vaihto tapahtui paikan päällä Vaisaaressa, jolloin kalusteita ei tarvinnut kuljettaa pitkiä matkoja ja ne saatiin heti takaisin käyttöön. Kun oppilaat siirtyvät Tiedonpuistoon vuoden vaihteessa, myös uudistetut kalusteet siirtyvät uuteen kouluun vain lyhyen matkan päähän.

Isku valmisti vanhoihin runkoihin sopivat puuosat ja niiden vaihdosta paikan päällä vastasi Niemi palvelut. Vaisaaren koulun kalusteiden kunnostusratkaisu tukee sekä Raision strategiaa kestävän tulevaisuuden rakentajana että kaupungin ilmasto- ja ympäristöohjelmia. Ohjelmat ohjaavat kaikkia toimialoja tekemään konkreettisia, kestäviä toimenpiteitä.

Raision varhaiskasvatuksessa ja kouluissa tehdään päivittäin pieniä kestävän kehityksen tekoja, kuten kierrätystä, kalusteiden kunnostusta ja harkittuja hankintoja. Vaisaaren kalusteiden runkojen uudelleenkäyttö on erinomainen esimerkki onnistuneesta kiertotalousratkaisusta.

– Vaisaaren koulun kalusteiden uusiokäyttöhanke on poikkeuksellisen osoitus siitä, miten luonnonvaroja ja kaupungin varoja voidaan säästää tehokkaasti. Olen iloinen siitä, että meillä oli valmiutta toteuttaa tämä hanke ennakkoluulottomasti yhteistyössä kalustetoimittajan kanssa, toteaa sivistysjohtaja Leena Laakso. tiedotteessa

– Pyrimme jatkossakin löytämään vastaavia tapoja siirtää kaupungin hankintoja vahvemmin huolto- ja korjauspalveluihin uusien tuotteiden ostamisen sijaan. Kuluttamisen muutoksella on tärkeä osa ilmastotavoitteiden saavuttamisessa ja suurena toimijana kaupunki voi olla vauhdittamassa muutosta yhteistyössä palveluja tarjoavien yritysten kanssa, sanoo ympäristösuunnittelija Ulrika Nordblom.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Valtaosa nuorista kokee koulutuksen tuoman taloudellisen turvan heikentyneen

OP Pohjolan kyselyn mukaan lähes 70 prosenttia nuorista aikuisista kokee, että koulutuksen taloudellinen turva ei ole yhtä vahva kuin aiemmin. Koettu muutos voi siirtää paineita ja vastuuta yhä enemmän nuorille itselleen.

EU-jäsenyys maksoi viime vuonna Suomelle 55 euroa asukasta kohden

Suomi sai viime vuonna enemmän tuloja EU:lta kuin toissa vuonna, ja samaan aikaan maksut pienenivät. Suomen nettomaksu asukasta kohden laski 95 eurolla. Euroopan komissio on julkaissut tietoja unionin ja jäsenvaltioiden välisistä rahavirroista viime vuodelta.

Päivittäistavaroiden vähittäismyynti kasvoi syyskuussa 3,5 prosenttia

Päivittäistavarakauppa ry:n jäsenyritysten päivittäistavaroiden vähittäismyynnin arvo oli syyskuussa 1 863,4 miljoonaa euroa, mikä oli 3,5 prosenttia enemmän kuin syyskuussa 2024.

Urheilu

Otteluanalyysi: Inter ylsi vajaalla miehistöllä vain tasapeliin

Eetu Huuhtanen piti Interiä pystyssä toisella puoliajalla.

Inter joutui taistelemaan yli 70 minuuttia yhden miehen alivoimalla Seinäjoen Jalkapallokerhoa vastaan Veikkausliigan kamppailussa Kupittaalla, sillä Jean Botué lensi suihkuun jo 17 peliminuutilla. Inter oli ulosajohetkellä johdossa mutta SJK tasoitti. Inter meni vielä vajaanakin johtoon ensimmäisen puoliajan lopussa mutta paine yltyi toisella jaksolla ja SJK tasoitti lopussa loppuluvuiksi 2-2.

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella

Juuso Hämäläinen.

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella. Topparin sopimuksessa ollut optio on otettu käyttöön. Tuleva kausi on ”Jupin” 11:s sinimustien edustusjoukkueessa.

Puukkokatsomo: TPS:n uskomaton matka

TPS pääsi juhlimaan maalia Kupittaalla kolmesti.

Tuskin kukaan sitä edes ajatteli viime maaliskuussa ja harva uskoi siihen edes kesällä. Kovin moni tuskin piti TPS:ää ennakkosuosikkina ennen liigakarsintoja, mutta niin vain TPS voitti karsinnoissa KTP:n. Loppujen lopuksi kotkalaisilla ei ollut karsinnoissa vastaansanomista. Kuudennen kerran peräkkäin KTP kauden päätteeksi joko nousee tai putoaa. TPS:lläkin on hissistä kokemusta.

Turkulainen Vilho Aatola jatkaa formulauraansa Yhdysvalloissa ensi kaudella

Vilho Aatola.

Formulalupaus Vilho Aatola , 16, jatkaa ensi kaudella USF Juniors -formulaluokassa Yhdysvalloissa samassa tiimissä kuin tulokasvuonnaan. DEForce Racing Team kiinnitti Aatolan ensimmäisenä kuljettajanaan kaudelle 2026. Tulokaskaudellaan Aatola oli sarjassa seitsemäs.

Riku Riski HJK Akatemian B-poikien valmennusryhmään

Riku Riski.

Pelaajauransa TPS:ssä nousukarsintojen voittoon päättänyt Riku Riski palaa Klubiin ja ryhtyy valmentamaan B-junioreita.

Ommi Mingsupphakun voitti WKU-liiton MM-tittelin potkunyrkkeilyssä

Ommi Mingsupphaku.

Thainyrkkeilijä Ommi Mingsupphakun voitti lauantaina Münchenissä WKU-liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruuden. Viiden kolmen minuutin erän ammattilaisottelu päättyi voittoon kaikin tuomariäänin isäntämaan Michaela Michlstä . Mingsupphakun löi ja potki tarkemmin, eikä vastustaja päässyt oikein missään kohtaa ottelua mukaan.