Lasten ja nuorten rikokset saatu vähenemään Lounais-Suomessa

Lounais-Suomen poliisilaitoksen poliisipäällikön Risto Lammi on tyytyväinen tuloksiin etenkin lasten ja nuorten rikosten taltuttamisessa. Lounais-Suomen poliisilaitoksen poliisipäällikön Risto Lammi on tyytyväinen tuloksiin etenkin lasten ja nuorten rikosten taltuttamisessa. Kuva: Timo Jakonen

Yleisten paikkojen väkivalta, huumerikollisuus, katujengit, lasten ja nuorten ongelmat. Siinä työlistaa, joka näkyi myös Lounais-Suomen poliisin arjessa tänä vuonna. Ensi vuoden teemoja ovat kiireelliset hälytystehtävät, rikostorjunnan vahvistaminen ja vakavien väkivaltarikosten torjunta sekä lasten ja nuorten tilanteeseen puuttuminen.

– Lasten ja nuorten yleisten paikkojen väkivalta, pahoinpitelyt ja ryöstörikokset ovat vähentyneet merkittävästi kuluneena vuonna. Se on uskomattoman hyvä tulos, arvioi Lounais-Suomen poliisilaitoksen poliisipäällikkö Risto Lammi.

Lounais-Suomen poliisilaitos on Lammin mukaan pärjännyt hyvin. Kiireellisissä hälytyspalveluissa toteutuma on 10,6 minuuttia, kun tavoite on kymmenen minuuttia.

– Se on aina ollut niin kova tavoite, että Lounais-Suomi ei ole sitä vielä koskaan saavuttanut. Olemme hyvin sen tuntumassa.

Rikostutkinnassa Lounais-Suomi on kestomenestyjä poliisilaitosten joukossa.

– Meidän tutkinta-aika on vuodesta toiseen maan nopein, luokkaa 145 vuorokautta. Selvitysaste on kolmen korkeimman joukossa jatkuvasti. Tuloksentekokyky on tosi tasainen, analysoi Lammi.

Liikennevalvontaa on tehostettu. Erityistä huomiota on kiinnitetty yleisten paikkojen väkivaltaan.

– Väkivallan suitsimiseksi on tehty työtä jo useita vuosia. Ollaan päästy loivasti laskeviin lukuihin. Painopiste on parina viime vuonna ollut lasten ja nuorten väkivalta, ennen kaikkea alle 15-vuotiaiden. Siinä ollaan päästy merkittäviin lukuihin.

Lammin mukaan ryöstö-, pahoinpitely- ja vahingontekorikoksissa on selkeää laskua vertailuvuosiin.

– Ennalta estävään työhön on panostettu valtavasti. Meillä on noin 60 päätoimista ennalta estävän työn tekijää. Jalkaudutaan, tavataan nuoria ja pyritään olemaan heihin kontaktissa.

Lounais-Suomen poliisilaitos tuottaa koko maahan digitaalisia oppitunteja. Laitoksella on neljä päätoimista some-poliisia. Kevään ja syksyn kierroksilla on tavoitettu noin 1 500 oppilaitosta ja 425 000 oppilasta koko maassa.

– Normaalisti poliisi tavoittaa noin luokkahuoneellisen. Meidän täytyy olla siellä missä nuoretkin ovat. Tätä työtä tehdään kahdella kärjellä. Toinen ovat ne aineistot, joita tuotetaan eri ikäryhmille eri aiheista. Toinen on se, että olemme läsnä sosiaalisessa media. Keskustellaan nuorten ehdoilla asioista, jotka heitä puhuttavat. Jos leviää rikokseen liittyvää disinformaatiota, some-poliisit tavoittavat todella äkkiä kohderyhmät ja pystyvät tuottamaan oikeaa tietoa ja korjaamaan virheellistä.

– Tämä on poliisin työn kannalta aika lailla historiallinen avaus.

Poliisilaitoksen talous pysyy tiukkana.

– Jatketaan vähän pienemmällä henkilömäärällä kuin kuluvana vuonna. Vuosi on viety läpi hyvin pienin korjausliikkein.

Uusi huoli on se, että poliisi törmää päivittäin itsetuhoisiin nuoriin ja aikuisiin.

– Se huolettaa tavattoman paljon. Poliisi on muutaman kerran kyennyt jopa estämään itsetuhoisen henkilön toiminnan. On ihmisiä, jotka ovat huonossa kunnossa ja avun tarpeessa. Se näkyy katukuvassa.

Alfa-PVP näkyy myös Turussa. Huumeet ovat kesto-ongelma. Katujengejä vastaan käytiin koviin toimiin jo kolme vuotta sitten.

– Sen jälkeen näkyvää jengitoimintaa ei ole ollut. Tunnuksia ei näytetä mutta se ei tarkoita, etteikö jengitoimintaa kulisseissa olisi. Poliisi on varsin hyvin järjestäytynyt jengirikollisuutta vastaan.

Lasse Virtanen

Ulosottolaitoksen Loimaan ja Paraisten toimipaikat lakkaavat vuodenvaihteessa

Ulosottolaitoksen Loimaan ja Paraisten toimipaikat lakkautetaan 1. tammikuuta. Jatkossa Loimaata ja Paraista lähin Ulosottolaitoksen toimipaikka on Turussa.

Viime joulukuussa ennätysmäärä kynttiläpaloja

Kynttilä- ja saunapaloissa nähdään piikki erityisesti jouluaattona.

Vuoden paloaltteimpia päiviä ovat jouluaatto, uudenvuodenaatto ja uudenvuodenpäivä. Kynttilät aiheuttivat ennätyksellisen määrän paloja viime vuoden joulukuussa aiempiin vuosiin verrattuna, selviää Ifin vahinkotilastoista yli kymmenen vuoden ajalta.

Loton potti jatkaa kasvuaan

Loton kierroksen 52/2025 oikea rivi on 5, 6, 7, 17, 20, 29, 33 sekä lisänumero 35. Plusnumeroksi arvottiin 19.

Kirjalansalmen vinoköysisillan pylonit lepäävät merenpohjaan valettujen kerrostalon kokoisten perustusten varassa

Kirjalansalmen ja Hessundinsalmen sillan uusimishanke on työllistänyt parhaimmillaan 160 ammattilaista kerrallaan. Hankkeelle on perehdytetty töihin 1 545 osaajaa. Työ jatkuu vielä vanhan Kirjalansalmen sillan purkuna.

Marraskuussa liikenteelle avatun Kirjalansalmen vinoköysisillan yli 80-metriset pylonit lepäävät massiivisten, merenpohjaan valettujen kerrostalon kokoisten pylonien perustusten varassa, eikä vastaavia vinoköysiasennuksia ole tehty Suomessa lähes 30 vuoteen. Samanlaista mittavaa siirtymäkohdan rakennetta, jossa teräs- ja teräsbetonipalkit yhdistyvät, ei ole Suomessa aiemmin toteutettu.

Nuori mies putosi ylemmältä kannelta alemmalle Finncanopus-aluksella Naantalin satamassa ja kuoli

Poliisi sai tehtävän Naantalin satamaan sunnuntaina noin kello 1.30. Tehtävään osallistui myös useita muita viranomaisia.

Ajaako aika ilotulitusten ohi?

Kaupunki järjestää edelleen ilotulituksia sekä lapsille että aikuisille. Kuva on viime vuodelta lasten ilotulitustapahtumasta Kupittaalta.

Onko aika ajamassa ohi ilotulitusten? Valtuutettu Sara Koiranen (vas.) jätti jo tammikuussa valtuustoaloitteen, jonka mukaan Turun kaupungin pitäisi luopua uudenvuoden ilotulituksesta viimeistään vuonna 2026. Ampumista pitäisi myös keskittää sille osoitetuille paikoille. Aloitteen allekirjoitti 29 valtuutettua eli merkittävä joukko. Allekirjoittajia oli lähes kaikista ryhmistä.

Uusi eläinlääkintähuoltolaki voimaan ensi vuoden alussa

Ensi vuoden alusta Suomessa sovelletaan uutta eläinlääkintähuoltolakia, joka korvaa vuonna 2009 säädetyn nykyisen eläinlääkintähuoltolain.

Estella Mattila ja Elvi Manninen jatkavat TPS:ssa

Elvi Mattila.

Turun Palloseura on kiinnittänyt Estella Mattilan ja Elvi Mannisen yksivuotisiin jatkosopimuksiin. Molemmilla pelaajilla on takanaan ensimmäinen kautensa TPS:n edustusjoukkueessa. Manninen, 20, ja Mattila, 17, pystyvät pelaamaan niin keskikentällä kuin keskuspuolustajinakin.

Kirkosta eroaa tänä vuonna noin 50 000 suomalaista

Kirkosta eroaa tänä vuonna arviolta noin 50 000 suomalaista. Eroakirkosta.fi-palvelu vastaanottaa säännöllisesti palautetta kirkosta eroamisen yhteydessä. Palautteesta käy ilmi, että kirkosta eroamiselle on monenlaisia syitä.

Lounais-Suomen elinvoimakeskus aloittaa toimintansa vuoden alussa

Varsinais-Suomen elinvoimakeskus aloittaa tammikuun alussa toimintansa, ELY-keskus lopettaa.

ELY-keskusten toiminta lakkaa 31. joulukuuta osana valtion aluehallinnon uudistusta. Satakunnan ja Varsinais-Suomen ELY-keskusten pohjalta perustetaan uusi Lounais-Suomen elinvoimakeskus, joka aloittaa toimintansa 1. tammikuuta.

Hannes-myrsky voimistuu lauantai-iltana – tuulivahinkojen riski on suuri maan länsiosassa ja Perämeren rannikolla

Myrsky tuo lauantaina erittäin kovaa tuulta erityisesti maan länsiosaan, Ahvenanmaalle ja merialueille. Pitkään jatkuvat puuskat kaatavat puita, katkovat sähköjä ja vaikeuttavat liikennettä joulun vilkkaimpana paluupäivänä. Lapin itä- ja pohjoisosassa ajokeli on huono tai erittäin huono runsaan lumisateen vuoksi.

Kysely: Lapsiperheistä yli puolet kertoo säästävänsä tai sijoittavansa alaikäiselle lapselleen

Joka neljäs isovanhempi säästää tai sijoittaa alaikäiselle lapsenlapselleen.

Vanhemmat säästävät alaikäiselle lapselleen yleisemmin rahastoihin tai osakkeisiin kuin säästötilille, selviää OP Pohjolan Taloustutkimuksella teettämästä kyselystä. Myös joka neljäs isovanhempi säästää tai sijoittaa alaikäiselle lapsenlapselleen. Säännöllisen rahastosijoittamisen kautta alaikäisille lapsille sijoitetaan keskimäärin 40 euroa kuukaudessa.

Tulli löysi viime vuonna eniten ongelmia ravintolisistä ja leluista

Tulli valvoi viime vuonna 3 116 elintarviketta ja elintarvikekontaktimateriaalia. Elintarvikkeissa lukumääräisesti eniten ongelmia todettiin ravintolisissä ja erityisryhmille tarkoitetuissa valmisteissa. Kulutustavaravalvonnassa tutkittiin ja hylättiin eniten leluja.

Kuntien hankinnat Varsinais-Suomesta ja yksityissektorilta kasvussa

Varsinais-Suomen Yrittäjien vt. toimitusjohtaja Jutta Wirén.

Kuntien viime vuoden ostolaskutiedoista selviää, miten varsinaissuomalaiset kunnat käyttivät veroeuroja hankintoihin. Selvityksestä paljastuu, että Kustavi hankki viime vuonna suhteellisesti eniten tuotteita ja palveluja yksityisiltä toimijoilta. Omasta kunnasta eniten hankki Salo. Euromääräiset ostot yksityissektorilta ovat kasvussa.

Lasten ja nuorten rikokset saatu vähenemään Lounais-Suomessa

Lounais-Suomen poliisilaitoksen poliisipäällikön Risto Lammi on tyytyväinen tuloksiin etenkin lasten ja nuorten rikosten taltuttamisessa.

Yleisten paikkojen väkivalta, huumerikollisuus, katujengit, lasten ja nuorten ongelmat. Siinä työlistaa, joka näkyi myös Lounais-Suomen poliisin arjessa tänä vuonna. Ensi vuoden teemoja ovat kiireelliset hälytystehtävät, rikostorjunnan vahvistaminen ja vakavien väkivaltarikosten torjunta sekä lasten ja nuorten tilanteeseen puuttuminen.

Eurojackpotin päävoitto kiipeää 59 miljoonaan euroon

Eurojackpotin perjantain arvonnasta ei löytynyt kierroksella 52/2025 täysosumia. Ensi viikon tiistaina potissa on tarjolla noin 59 miljoonaa euroa.

Ota lapsi mukaan kokkaamaan

Lapsen ottaminen mukaan keittiöpuuhiin kannattaa monestakin syystä, kertoo Ruokakasvatuksen asiantuntija Henriikka Jussila Ruokakasvatusyhdistys Ruukku ry:stä.

Kynttilä tärkein joulukoriste

Viime vuoden teollisuustuotantotilaston mukaan Suomessa valmistettujen joulunviettoesineiden myydyn tuotannon arvo oli yli 1,7 miljoonaa euroa.

Urheilu

Estella Mattila ja Elvi Manninen jatkavat TPS:ssa

Elvi Mattila.

Turun Palloseura on kiinnittänyt Estella Mattilan ja Elvi Mannisen yksivuotisiin jatkosopimuksiin. Molemmilla pelaajilla on takanaan ensimmäinen kautensa TPS:n edustusjoukkueessa. Manninen, 20, ja Mattila, 17, pystyvät pelaamaan niin keskikentällä kuin keskuspuolustajinakin.

ÅIFK uuden päävalmentajan hakuun

ÅIFK:n päävalmentaja Aku Kuusisto ei jatka joukkueessa.

ÅIFK:n käsipallojoukkueen päävalmentaja Aku Kuusisto ei jatka pestissään kuluvan kauden jälkeen. Kuusisto siirtyi toisen seuran valmennukseen. Kuluva kausi on Kuusiston viides kokonainen kausi ÅIFK:n peräsimessä. Hänen valmennusjaksollaan ÅIFK on panostanut erityisesti nuorten pelaajien kehittymiseen. Miesten Aktialiigassa ÅIFK on tällä hetkellä kahdeksan joukkueen joukossa seitsemäntenä.

Salma Koskelaiselle ikäluokkansa MM-hopeaa

Salma Koskelainen nousi hopeapallille,

Turkulainen 16-vuotias Salma Koskelainen osallistui Vilnassa Functional Fitness -urheilun MM-kisoihin 5.–7. joulukuuta ja otti ikäluokkansa MM-hopeaa.

Adeliina Laine jatkaa TPS-paidassa

Adeliina Laine.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen keskuspuolustaja Adeliina Laineen kanssa. 19-vuotias toppari aloittaa nyt neljännen kautensa TPS:n edustusjoukkueessa.

Muodostelmaluistelijoiden Loppi-Ice-kilpailu jälleen Turkuhallissa

Loppi-Ive tuo Turkuhalliin tuhatkunta muodostelmaluistelijaa. Kuva on vuodelta 2024.

Perinteinen Loppi-Ice-muodostelmaluistelukilpailu luistellaan 11. tammikuuta kello10–18 Gatorade Centerissä jo kymmenennen kerran.

Nuorten maajoukkuehyökkääjä Jessica Forsell TPS:n riveihin

Jessica Forsell.

Jalkapallon naisten Kansallisessa Ykkösessä pelaava Turun Palloseura saa riveihinsä uuden pelaajan, kun hyökkääjä Jessica Forsell , 15, siirtyy seuran riveihin Kaarinan Pojista. Forsell on oman ikäluokkansa nuorten maajoukkuepelaaja, joka on kuulunut 2010-syntyneiden maajoukkueryhmään maajoukkuepolun alusta alkaen.