Lasten ja nuorten rikokset saatu vähenemään Lounais-Suomessa
Yleisten paikkojen väkivalta, huumerikollisuus, katujengit, lasten ja nuorten ongelmat. Siinä työlistaa, joka näkyi myös Lounais-Suomen poliisin arjessa tänä vuonna. Ensi vuoden teemoja ovat kiireelliset hälytystehtävät, rikostorjunnan vahvistaminen ja vakavien väkivaltarikosten torjunta sekä lasten ja nuorten tilanteeseen puuttuminen.
– Lasten ja nuorten yleisten paikkojen väkivalta, pahoinpitelyt ja ryöstörikokset ovat vähentyneet merkittävästi kuluneena vuonna. Se on uskomattoman hyvä tulos, arvioi Lounais-Suomen poliisilaitoksen poliisipäällikkö Risto Lammi.
Lounais-Suomen poliisilaitos on Lammin mukaan pärjännyt hyvin. Kiireellisissä hälytyspalveluissa toteutuma on 10,6 minuuttia, kun tavoite on kymmenen minuuttia.
– Se on aina ollut niin kova tavoite, että Lounais-Suomi ei ole sitä vielä koskaan saavuttanut. Olemme hyvin sen tuntumassa.
Rikostutkinnassa Lounais-Suomi on kestomenestyjä poliisilaitosten joukossa.
– Meidän tutkinta-aika on vuodesta toiseen maan nopein, luokkaa 145 vuorokautta. Selvitysaste on kolmen korkeimman joukossa jatkuvasti. Tuloksentekokyky on tosi tasainen, analysoi Lammi.
Liikennevalvontaa on tehostettu. Erityistä huomiota on kiinnitetty yleisten paikkojen väkivaltaan.
– Väkivallan suitsimiseksi on tehty työtä jo useita vuosia. Ollaan päästy loivasti laskeviin lukuihin. Painopiste on parina viime vuonna ollut lasten ja nuorten väkivalta, ennen kaikkea alle 15-vuotiaiden. Siinä ollaan päästy merkittäviin lukuihin.
Lammin mukaan ryöstö-, pahoinpitely- ja vahingontekorikoksissa on selkeää laskua vertailuvuosiin.
– Ennalta estävään työhön on panostettu valtavasti. Meillä on noin 60 päätoimista ennalta estävän työn tekijää. Jalkaudutaan, tavataan nuoria ja pyritään olemaan heihin kontaktissa.
Lounais-Suomen poliisilaitos tuottaa koko maahan digitaalisia oppitunteja. Laitoksella on neljä päätoimista some-poliisia. Kevään ja syksyn kierroksilla on tavoitettu noin 1 500 oppilaitosta ja 425 000 oppilasta koko maassa.
– Normaalisti poliisi tavoittaa noin luokkahuoneellisen. Meidän täytyy olla siellä missä nuoretkin ovat. Tätä työtä tehdään kahdella kärjellä. Toinen ovat ne aineistot, joita tuotetaan eri ikäryhmille eri aiheista. Toinen on se, että olemme läsnä sosiaalisessa media. Keskustellaan nuorten ehdoilla asioista, jotka heitä puhuttavat. Jos leviää rikokseen liittyvää disinformaatiota, some-poliisit tavoittavat todella äkkiä kohderyhmät ja pystyvät tuottamaan oikeaa tietoa ja korjaamaan virheellistä.
– Tämä on poliisin työn kannalta aika lailla historiallinen avaus.
Poliisilaitoksen talous pysyy tiukkana.
– Jatketaan vähän pienemmällä henkilömäärällä kuin kuluvana vuonna. Vuosi on viety läpi hyvin pienin korjausliikkein.
Uusi huoli on se, että poliisi törmää päivittäin itsetuhoisiin nuoriin ja aikuisiin.
– Se huolettaa tavattoman paljon. Poliisi on muutaman kerran kyennyt jopa estämään itsetuhoisen henkilön toiminnan. On ihmisiä, jotka ovat huonossa kunnossa ja avun tarpeessa. Se näkyy katukuvassa.
Alfa-PVP näkyy myös Turussa. Huumeet ovat kesto-ongelma. Katujengejä vastaan käytiin koviin toimiin jo kolme vuotta sitten.
– Sen jälkeen näkyvää jengitoimintaa ei ole ollut. Tunnuksia ei näytetä mutta se ei tarkoita, etteikö jengitoimintaa kulisseissa olisi. Poliisi on varsin hyvin järjestäytynyt jengirikollisuutta vastaan.
Lasse Virtanen




















