Nuori maalivahti Dan Lauri ja TPS jatkosopimukseen

Dan Lauri. Dan Lauri. Kuva: Tiina Pirilä

Veikkausliiga-seura TPS on solminut jatkosopimuksen nuoren maalivahtilupauksensa Dan Laurin, 16, kanssa. Laurin ja TPS:n olemassa oleva sopimus kattoi jo valmiiksi kauden 2026 ja nyt sopimusta on pidennetty ulottumaan kauden 2027 loppuun.

– Danin viime vuosi oli kyllä melkoinen. Hän otti huikeita kehitysaskeleita GANT-akatemiassa, nousi edustuksen ykkösmaalivahdiksi ja pelasi kylmäpäisesti kauden ratkaisupeleissä ollen iso osa meidän nousutarinaamme. Hienoa, että hän halusi jatkaa meillä. Dan on tulevaisuuden maalivahtinimiä, jossa näemme paljon potentiaalia, kommentoi TPS:n urheilutoimenjohtaja Kasper Hämäläinen tiedotteessa.

Turussa syntynyt ja kasvanut Lauri debytoi TPS:n miesten edustusjoukkueessa viime kaudella. Nuoren turkulaisvahdin kausi piti sisällään monta merkityksellistä virstanpylvästä. Lauri aloitti kauden 15-vuotiaana akatemiasopimuksen solmineena juniorimaalivahtina Tepsin B-junioreissa, mutta nousi lopulta kesken kauden edustusjoukkueen ykkösmaalivahdiksi. Ykkösliigassa Lauri torjui kahdeksassa ottelussa ja pelasi TPS-maalilla täydet minuutit voitokkaissa Veikkausliigan nousukarsinnoissa, torjuen karsintojen avausosassa nollapelin. Kauteen mahtui myös debyytti Suomen nuorten maajoukkueessa U17-ikäluokassa.

– Ihan mahtavat fiilikset on viime kaudesta ja myös tulevasta. TPS on ollut minulle tosi hyvä ympäristö kehittyä ja luotan meidän valmennukseemme. Kun olen lisäksi Turussa syntynyt ja kasvanut, niin jatkosopimus Tepsin kanssa oli kaikin puolin oikealta tuntunut ratkaisu, sanoo Lauri.

– Viime kausi oli aivan unohtumaton kokemus kokonaisuudessaan. Iso kiitos valmennukselle luottamuksesta – ja kyllä itseäkin pitää kiittää siitä tehdystä työstä. Viime kausi on nyt kuitenkin takana ja keskittyminen on täysillä tulevassa, miettii Lauri.

Lauri pääsee tulevalla Veikkausliigan kaudella tekemään töitä yhdessä uuden maalivahtivalmentajan kanssa, sillä TPS:n maalivahtivalmentajana aloitti viime viikolla espanjalainen Jorge Marugán. Marugánilla on laaja kansainvälinen kokemus, sillä hän on työskennellyt maalivahtivalmentajana Espanjassa, Kiinassa, Etelä-Afrikassa, Singaporessa ja Qatarissa. Aiemmissa pesteissään Marugán on päässyt työskentelemään niin nuorten maajoukkuetason maalivahtilupausten kuin myös pääsarjatason ammattitorjujien kanssa.

– Jorgen kanssa on saatu hyvä startti uuteen vuoteen treenikentällä. Treenit ovat olleet selkeitä ja Jorgen ote ammattimainen. Se on bonusta, että hänellä on kokemusta monissa eri maissa työskentelystä. Sitä kautta saa vähän erilaista näkökulmaa maalivahtipeliin. Treeni kerrallaan mennään eteenpäin ja nyt ensiksi katseet ovat pian alkavassa Liigacupissa, Lauri kertoo.

– Dan on nuoresta iästään huolimatta jo tosi kypsä urheilija. Hänellä on kova motivaatio kehittyä ja nyt hän pääsee jatkamaan töitä Jorgen kanssa. Tulevalle kaudelle olemme rakentamassa kolmen edustusjoukkuemaalivahdin kokonaisuutta niin, että maalin suulla on terve kilpailutilanne, summaa urheilutoimenjohtaja Hämäläinen.

Turun Palloseura on kiinnittänyt myös keskuspuolustaja Jesper Aitoksen riveihinsä 1+1-vuotisella jatkosopimuksella. Aitos on 18-vuotias TPS-kasvatti, joka on kantanut Palloseuran raitapaitaa jo kuusivuotiaasta juniorista lähtien.

Aitoksella on takanaan ensimmäinen kautensa TPS:n edustusjoukkueessa. Loukkaantumiset verottivat viime kaudella nuoren topparin pelimäärää, mutta hän ehti debytoida Ykkösliigassa ja pelaamaan kaksi täyttä ottelua kevättalven Ykkösliigacupissa. Lisäksi Aitos pelasi P20-ikäluokan SM-sarjassa TPS:n A-junioreissa ja yhteistyöseurasopimuksen puitteissa miesten Kolmosessa Peimari Unitedin riveissä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Seilin saaristossa voi yöpyä, jos liikkumisrajoitukset eivät sitä estä

Saaristomeren kansallispuisto, Berghamn.

Kemiönsaaressa ja Paraisilla sijaitsevassa Saaristomeren kansallispuistossa ja Seilin saariston luonnonsuojelualueella astuivat voimaan uudet järjestyssäännöt joulukuussa. Järjestyssäännöt ovat tärkeitä ohjenuoria esimerkiksi retkeilijöille ja veneilijöille siinä, miten alueilla saa liikkua, yöpyä ja toimia herkkä luonto huomioiden. Järjestyssäännöissä linjataan nyt ensi kertaa droonien lennättämisestä.

Teknologiayritykset ja opiskelijat kohtaavat UTUTECH Job Day -tapahtumassa

Teknillisen tiedekunnan yritysyhteistyöjohtaja Timo Vasankari.

Turun yliopiston teknillisen tiedekunnan UTUTECH Job Day on rekrytointitapahtuma, jossa opiskelijat pääsevät tutustumaan Lounais-Suomen teknologiayrityksiin ja niiden tarjoamiin työmahdollisuuksiin opintojen eri vaiheissa.

Turku ehdottaa elinkeinoalueiden vyöhykemallia, saaristoelinkeinojen elinvoimaohjelmaa ja yhteistä seurantamallia

Kaupunkiseutusuunnitelma on Turun seudun kuntien yhteinen maankäyttöstrategia, jota käytetään MAL-yhteistyön sekä maakunta- ja kuntakaavoituksen lähtökohtana. Kaupunkiseutusuunnitelmaa vuosille 2024–50 valmistellaan MAL-sopimuskuntien, Turun kaupunkiseutu -kuntayhtymän, Varsinais-Suomen liiton ja Varsinais-Suomen ELY:n yhteistyönä.

Luontoviikon vieraana Anni Kytömäki Raision kirjastossa

Anni Kytömäki.

Kirjailija Anni Kytömäki esiintyy Raision Kirjastotalon auditorio Martinsalissa torstaina 5. helmikuuta kello 18–19. Hän voitti kaunokirjallisuuden Finlandia-palkinnon teoksellaan Margarita .

Kaupunginhallitus hyväksyi musiikkitalo Fuugan käytön sopimukset

Turun uusi musiikkitalo Fuuga valmistuu syksyllä. Fuugan ensisijainen käyttäjä on Turun filharmoninen orkesteri (TFO), mutta musiikkitalon operatiivisesta ja hallinnollisesta toiminnasta vastaa Kulttuuriranta Oy.

EVA: Useimpien mielestä maamme menee väärään suuntaan

Suomen tulevaisuuteen liittyvä pessimismi kasvaa ja selvän enemmistön mielestä maamme suunta on väärä, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n syksyn Arvo- ja asennetutkimuksesta. Huolta aiheuttavat tällä hetkellä etenkin työttömäksi joutumisen vaara, terveydenhuollon palveluiden kustantaminen ja julkisen talouden ongelmat. Talouden ongelmat eivät ole kuitenkaan horjuttaneet kokemusta suomalaisuudesta onnena ja etuoikeutena.

Pakina: Kaiketon tulevaisuus?

Kuinka monta kertaa olet päättänyt tehdä elämäntaparemontin? Löytää sen paljon puhutun energisemmän version 2.0. itsestäsi. Niinpä, taskulaskinkin taisi juuri hajota.

Penkkariajelusta tehtävä yleisötilaisuusilmoitus poliisille

Penkinpainajaisia eli penkkareita juhlitaan helmikuun alkupuolella. Poliisi muistuttaa, että penkkareista on tehtävä yleisötilaisuusilmoitus poliisille.

Miksi sipuli itkettää?

Keltasipuli on lähiruoan aatelia: se on monikäyttöinen ja kotimaisena versiona ekologinen valinta. Lisäksi se on ravintoarvoiltaan erinomainen. Keltasipuli kasvaa hyvin pohjoisissa olosuhteissa ilman suurta kemikaalikuormaa.

Sipulin teemaviikko nostaa esiin arjen keittiön tärkeimmän perusraaka-aineen. Viime kesän hyvä sato näkyy nyt runsaana ja monipuolisena kotimaisen sipulin valikoimana ruuanlaittoon keitoista uuniruokiin ja salaateista lisukkeisiin.

Pansion koulu korjataan, viereen liikuntasali, kirjasto ja nuorisotila

Kaupunginhallitus käsitteli Pansio–Pernon palveluverkkosuunnitelmaa 19. tammikuuta. Alueen asukkailta saadussa palautteessa on korostunut lähipalveluiden merkitys. Se on huomioitu suunnitelmissa.

Nuori maalivahti Dan Lauri ja TPS jatkosopimukseen

Dan Lauri.

Veikkausliiga-seura TPS on solminut jatkosopimuksen nuoren maalivahtilupauksensa Dan Laurin , 16, kanssa. Laurin ja TPS:n olemassa oleva sopimus kattoi jo valmiiksi kauden 2026 ja nyt sopimusta on pidennetty ulottumaan kauden 2027 loppuun.

Poliisi tutkii Uittamon tulipaloja rikoksina, yleisöltä pyydetään vihjeitä

Uittamon kaupunginosassa on ollut viimeisen reilun viikon sisään kolme tulipaloa, joiden syttymissyytä poliisi tutkii. Lounais-Suomen poliisi pyytää yleisöltä vihjeitä ja havaintoja paloista.

Vain reilu kymmenesosa harjaa koiransa tai kissansa hampaat säännöllisesti

Hampaiden säännöllinen pesu harventaa tarvetta poistattaa hammaskiveä ja plakkia eläinlääkärillä, ja ennaltaehkäisevä hammashoito voi tuoda selviä säästöjä eläinlääkärikustannuksiin. Kyselyn mukaan 29 prosenttia ei kuitenkaan pese koiransa tai kissansa hampaita koskaan.

Lähes puolet suomalaisista ei usko lakisääteisen eläkkeen riittävän

Alle viidennes suomalaisista uskoo lakisääteisen eläkkeen kattavan itselleen riittävän elintason, kertoo OP Pohjolan kysely. 28 prosenttia aikoo tinkiä elintasostaan eläkkeellä turvatakseen toimeentulonsa.

Vahva vuosi metsäkiinteistömarkkinoilla – hintataso ja markkinavolyymi ennätykselliset viime vuonna

Metsäkiinteistömarkkinoilla on takana vilkas vuosi.

Metsäkiinteistömarkkinoilla riitti kuluneen vuoden aikana myyjiä ja ostajia vahvistuvaan hintatasoon. Talvikuukaudet ovat perinteisesti hiljaisempia. Seuraavan kerran markkinaa testataan laajemmin kevään loppupuolella.

Raision kaupunki yksi Suomen aktiivisimmista työpaikoista

Raision kaupunki kilpaili Suomen Aktiivisimman Työpaikan tittelistä vuoden 2026 Urheilugaalassa. Voiton vei Luhta Sportswear Company. Suomen Aktiivisin Työpaikka (SAT) -kartoituksella selvitetään työorganisaation henkilöstöliikunnan nykytilaa ja tunnistetaan sen kehittämiskohteita. Ehdokkaat valitaan vuosittain SAT-sertifikaatin korkeimmilla pistemäärillä saaneista organisaatioista. Valinnan tekivät Liikunnan aluejärjestöjen ja Olympiakomitean asiantuntijat.

Puukauppamäärät laskivat merkittävästi viime vuonna

Erityisesti syksy ja loppuvuosi olivat tilastoissa viime vuonna poikkeuksellisen hiljaista aikaa.

Metsäteollisuuden puukauppatilastot viime vuodelta osoittavat, että puukauppoja solmittiin merkittävästi aikaisempia vuosia vähemmän. Alemmalla tasolla puukauppamäärissä päädyttiin viimeksi vuonna 2020. Erityisesti syksy ja loppuvuosi olivat tilastoissa poikkeuksellisen hiljaista aikaa.

Varha myönsi avustuksia hyvinvointialueen sosiaali-, terveys- ja pelastusalojen järjestöille yli 2,6 miljoonaa euroa

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluehallitus päätti sosiaali-, terveys- ja pelastusalan järjestöille myönnettävistä avustuksista kokouksessaan 19. tammikuuta. Jaettava summa on 2 614 960 euroa. Aluehallitus vahvisti kumppanuussopimusjärjestöt kuluvalle vuodelle.

Näköislehti

Urheilu

Nuori maalivahti Dan Lauri ja TPS jatkosopimukseen

Dan Lauri.

Veikkausliiga-seura TPS on solminut jatkosopimuksen nuoren maalivahtilupauksensa Dan Laurin , 16, kanssa. Laurin ja TPS:n olemassa oleva sopimus kattoi jo valmiiksi kauden 2026 ja nyt sopimusta on pidennetty ulottumaan kauden 2027 loppuun.

Samuel Anini Junior TPS:n riveihin

Samuel Anini Junior.

Jalkapallon Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura on kiinnittänyt riveihinsä uuden pelaajan. Laitahyökkääjä Samuel Anini Junior liittyy turkulaisseuran vahvuuteen 1+1-vuotisella sopimuksella.

Alvar Siimesvaaralle kartingin tehdassopimus

Alvar Siimesvaara.

Kaarinasta kotoisin oleva ja Salon Urheiluautoilijoita edustava Alvar Siimesvaara , 17, jatkaa kansainvälistä karting-uraansa KZ2-luokassa, mutta tiimi vaihtuu tämän hetken menestyneimpään KZ-luokkien tehdastiimiin, Sodi CPB Sports -tiimiin. Ranskalaistiimin kuljettajat ovat vakiokalustoa KZ-luokkien palkintopallilla. Viime kaudella Sodi voitti sekä KZ- ja KZ2 -luokan maailmanmestaruudet ja euroopanmestaruudet.

Toisen polven hyökkääjä jatkaa raitapaidassa

Nino Rajamäki.

Turun Palloseura on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen laitahyökkääjä Nino Rajamäen , 18, kanssa. Rajamäki on Tepsin oma kasvatti, joka on kantanut TPS-paitaa kymmenvuotiaasta lähtien.

Rikhard Nurro vapaaottelun PM-kisoihin

Finnfighters’ Gymin Rikhard Nurro on valittu Suomen vapaaottelumaajoukkueeseen, joka osallistuu aikuisten ja junioreiden PM-kisoihin tammikuun puolivälissä. Nurro ottelee miesten 93-kiloisten sarjassa.

Puukkokatsomo: Tuto pitkälle polulle

Pekka Virta.

Tuto Hockey kertoi viime viikolla suuntaviivoistaan jääkiekon sarjajärjestelmäuudistusta silmällä pitäen. Ensi kaudella Tuton tavoitteena on sijoittua Mestiksen runkosarjassa neljän joukkoon, mikä toisi suoran paikan kauden 2027–28 B-liigaan. Tätä silmällä pitäen Tuton joukkueenrakennus on jo pitkällä. Ensi kaudeksi joukkueella on 16 pelaajasopimusta, muun muassa TPS:stä siirtynyt Rene Nummelin . Myös päävalmentaja Samuli Marjetan pestiä on jatkettu kevääseen 2028 saakka.