Sijoitusrahastoihin 1,8 miljardia euroa uusia pääomia

Suomeen rekisteröityihin sijoitusrahastoihin sijoitettiin helmikuussa yhteensä 1,8 miljardia euroa uusia pääomia. Samaan aikaan rahastopääomaa kasvatti myönteinen markkinakehitys. Yhteenlaskettu rahastopääoman arvo nousi 210 miljardiin euroon, kun se tammikuun lopussa oli 205 miljardia euroa.

Uusia pääomia sijoitettiin helmikuussa kaikkiin päärahastoluokkiin. Osakerahastoihin sijoitettiin uusia varoja yhteensä 475 miljoonaa euroa, yhdistelmärahastoihin 192 miljoonaa euroa, pitkän koron rahastoihin 824 miljoonaa, lyhyen koron rahastoihin 269 miljoonaa euroa ja vaihtoehtoisiin rahastoihin yhteensä kolme miljoonaa euroa.

Yhdysvaltain korkein oikeus linjasi helmikuussa, että presidentti Donald Trumpin viime vuonna asettamat tullit olivat laittomia. Päätöksen jälkeen Trump ilmoitti kymmenen prosentin globaaleista tulleista 150 päivän ajaksi, ja niiden jatkosta voi päättää vain kongressi. Epävarmuus tullien jatkumisesta tulkittiin osakemarkkinoilla myönteisesti, ja kurssit nousivat laajasti Euroopassa sekä kehittyvissä maissa.

Yhdysvalloissa osakemarkkinat sen sijaan laskivat lisääntyneen kauppapoliittisen epävarmuuden takia. Monet yhdysvaltalaisyritykset kertoivat hakevansa laittomista tulleista palautuksia, joiden kokonaisarvoksi arvioidaan 175 miljardia dollaria. Yritysten globaaleihin toimitusketjuihin liittyy paljon herkkyyksiä, ja korkeimman oikeuden päätös teki Yhdysvaltojen kauppapolitiikasta aiempaa vaikeammin ennakoitavaa. Lisäksi helmikuussa alkanut maan hallinnon sulkutila varjosti talousnäkymiä, ja sen odotetaan vaikuttavan ainakin jonkin verran talouteen.

Japanin pääosakeindeksit nousivat helmikuussa. Japanissa pidetyt vaalit toivat pääministeri Sanae Takaichin puolueelle historiallisen suuren voiton, mikä innosti sijoittajia. Takaichin taloutta elvyttävä ja puolustukseen satsaava talouslinja on herättänyt sijoittajissa luottamusta pidemmälle tulevaisuuteen. Heikko jeni on lisännyt japanilaisten yritysten kilpailukykyä ja voittoja.

Helmikuu oli korkosijoittajalle suhteellisen tuottoisa. Korot laskivat, mikä vaikutti korkorahastojen arvostuksiin positiivisesti. Yrityslainojen riskilisät pysyivät kapeina suhteessa aiempien vuosien tasoihin, mikä korosti yleisen korkotason muutosten merkitystä tuottojen muodostumisessa.

– Vaikka helmikuu oli rahastosijoittajalle tuottoisa, kuun lopussa kiristynyt Lähi-idän geopoliittinen tilanne lisäsi hermostuneisuutta markkinoilla. Lähi-idässä tilanne muuttuu nyt nopeasti, ja arviot sen vaikutuksista maailmantalouteen muuttuvat yhtä nopeasti. Sijoittajan ei kannata tehdä hätiköityjä päätöksiä vaan pitää kiinni sijoitussuunnitelmastaan. Kuukausittain rahastoihin sijoittavalle helmi-maaliskuu on lyhyt ajanjakso usean vuoden sijoitushorisontissa, analysoi johtava asiantuntija Mariia Somerla Finanssiala ry:stä (FA) tiedotteessa.

Osakerahastoissa uusia pääomia sijoitettiin helmikuussa pääasiassa kehittyville markkinoille, Eurooppaan ja Pohjoismaihin yhteensä 457 miljoonaa euroa. Pääomia lunastettiin toimialarahastoista sekä globaalisti ja Suomeen sijoittavista rahastoista, yhteensä 160 miljoonaa euroa. Sharpen mittarilla mitattuna Tyynenmeren alueelle sijoittava rahastoluokka menestyi parhaiten (Sharpe 12 kk 1,25). Mitä suurempi Sharpen luku on, sitä paremmin rahasto on tuottanut suhteessa riskiinsä.

Pitkän koron rahastoissa uusia varoja sijoitettiin helmikuussa pääasiassa kehittyville markkinoille, euroalueen luokiteltuihin yrityslainoihin sekä euroalueen valtioriskiin sijoittaviin rahastoihin yhteensä 715 miljoonaa euroa. Pääomia lunastettiin globaalisti korkeariskisiin yrityslainoihin ja globaalisti valtioriskiin sijoittavista rahastoista yhteensä 49 miljoonaa euroa. Parhaaseen vuosituottoon ylsivät kehittyville markkinoille sijoittavat rahastot 5,5 prosentin keskimääräisellä tuotolla. Sharpen mittarilla mitattuna sama rahastoluokka menestyi parhaiten (Sharpe 12 kk 0,82).

– Rahastosijoittaminen on erittäin yksinkertaista ja helppoa kunhan muistaa kolme perusasiaa: ajallinen hajautus, omaisuusluokkien välinen hajautus sekä oman sijoitussuunnitelman tärkeys markkinoiden kehityksestä huolimatta, kiteyttää Danske Invest Rahastoyhtiön toimitusjohtaja Janne Hirvonen.

Hirvosen mukaan kotitaloudet ovat helmikuussa pysyneet varsin rauhallisina ja kasvattaneet rahastosijoituksiaan, vaikka epävakaudet geopoliittisessa tilanteessa ovatkin jatkuneet. Kotitalouksien sijoitusaktiivisuuteen ovat oletettavasti myötävaikuttaneet positiiviset uutisoinnit yleisestä talouskasvusta.

– Pitää muistaa, että kuukausi on kovin lyhyt tarkasteluaika sijoittamisen näkökulmasta, Hirvonen muistuttaa.

Tilastokeskuksen vuoden 2024 varallisuustutkimuksen mukaan noin 1,67 miljoonalla suomalaisella oli rahastosijoituksia. Sijoitusrahastovarallisuuden mediaani on 4 872 euroa. Suomeen on rekisteröity 19 rahastoyhtiötä. Kotimaisten sijoitusrahastojen lukumäärä oli yhteensä noin 550.

ESG-arvosana mittaa rahaston omistusten kykyä hallita ympäristöön, sosiaalisiin tekijöihin ja hyvään hallintotapaan liittyviä keski- ja pitkän aikavälin riskejä ja mahdollisuuksia. Rahastojen ESG-tekijöistä ei ole vielä yhtenäistä sääntelyä tai ohjeistusta. Siksi eri palveluntuottajien tarjoamat luvut voivat jonkin verran vaihdella rahastoittain, kohdeyhtiöittäin ja markkinoittain.

Suomen Sijoitustutkimus Oy:n FA:lle tuottama Rahastoraportti sisältää MSCI Inc:n analyysiin perustuvat rahastokohtaiset ESG-arvosanat ja ESG-kattavuuden. Ne kuvaavat sitä, miten rahaston sijoitukset huomioivat sosiaalisia, ympäristöllisiä sekä hallinnollisia tekijöitä. Luvut tarjoavat työkalun tarkastella vastuullisen sijoittamisen aspektia rahastoissa. ESG-arvosanojen asteikko on 0–10, jossa 10 on paras mahdollinen.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Loppukevään hirvivaara vaatii kuljettajilta valpastumista

Keskittyminen ajamiseen, maltillinen ajonopeus sekä hyvä havainnointi ovat kuljettajan tärkeimpiä työkaluja välttää eläinkolari.

Peurat ja kauriit sekä ylivuotiset hirvenvasat lisäävät kolaririskiä loppukeväästä. Liikenneturva muistuttaa, että keskittyminen ajamiseen, maltillinen ajonopeus sekä hyvä havainnointi ovat kuljettajan tärkeimpiä työkaluja välttää eläinkolari.

Osa pelkää olevansa liian huono sijoittajaksi

Sijoittamista jarruttavat erityisesti epävarmuus omasta osaamisesta ja rahojen riittävyys, selviää OP Pohjolan Taloustutkimuksella teettämästä kyselystä. Osaamiskynnys nousee esiin varsinkin naisilla. Liiketoimintajohtaja Markku Pelkosen mukaan moni liittää sijoittamiseen kuitenkin yhä vääränlaisia mielikuvia.

Puunhakkuuseen liittyvä sanasto avaa yhteisöllisyyden teemoja Freja Bäckmanin näyttelyssä

Freja Bäckmanin näyttely Sheddings on esillä Titanikissa 22.5.–14.6. Näyttely pohtii yhdessäoloa paikkana, joka tarjoaa sekä suojaa että epämukavuutta. Teokset lähestyvät kollektiivisia muodostelmia ja niihin liittyviä paradokseja puunhakkuusta ammentavan sanaston avulla, kuten syleilyt, aidat, halkaisu, hakkuut, kodikkuus ja syntipukitus. Näyttely on osa Bäckmanin pitkäaikaista teoskokonaisuutta I was told I chop wood like a ballet dancer .

Keskusteluilta lapsensa menettäneille Katariinan pappilassa

Keskusteluilta lapsensa menettäneille järjestetään torstaina 4. kesäkuuta kello 17.30–20 Katariinan pappilassa. Kahvitarjoilu on kello 17.15 lähtien.

Nautelankosken museon pihalla perennojen vaihtopäivä

Perennat vaihtoivat omistaa Nautelankosken museon pihalla viime vuonna.

Liedossa Nautelankosken museon pihalla vaihdetaan perennoja ”tuo tullessas, vie mennessäs” -periaatteella lauantaina 23. päivä toukokuuta kello 13–15. Perennojen vaihto alkaa alkuiltapäivästä ja kestää kahden tunnin ajan. Tarjolla vaihdettavaksi on erilaisia perinteisiä kotipihojen perennoja. Vaihdettavaksi tuotavaan perennaan on hyvä merkitä kasvin nimi, jotta tieto säilyy kasvin mukana. Kasviin voi myös merkitä, viihtyykö se aurinkoisella vai varjoisalla paikalla.

Askainen järjestää kylämessut ja houkuttelee uusia asukkaita

Askaisten kylässä Maskussa järjestetään lauantaina 23. toukokuuta kello 11–16 tapahtuma ”Asetu Askaisiin”, jonka tavoitteena on houkutella kylään uusia asukkaita ja esitellä alueen asumismahdollisuuksia sekä kylää koko elämän kotina konkreettisesti paikan päällä.

Lasten lintuviikolla vakoillaan lintujen kevätkiireitä

Lasten lintuviikon teemana on lintujen pesintä.

Ensi viikolla vietetään Lasten lintuviikkoa. Tarkoituksena on innostaa lapsia ja aikuisia yhdessä ulos retkelle. Jokainen voi olla mukana, sillä tällä linturetkellä ei tarvitse tunnistaa lintulajeja − sen sijaan vakoillaan lintujen käyttäytymistä.

Yrittäjägallup: Yritykset haluavat selvästi isomman roolin julkisissa palveluissa

Pk-yritykset odottavat selvästi nykyistä suurempaa roolia julkisten palveluiden tuottamisessa, käy ilmi Yrittäjägallupista. Yrityksistä 61 prosenttia katsoo, että yritysten roolia tulisi lisätä osana julkista palvelutuotantoa, 17 prosenttia pitää nykyistä tasoa riittävänä ja kuusi prosenttia haluaa vähentää yritysten osuutta.

Elina Kardén käynnistää Flame Jazz Summer Live -sarjan Kirkkopuiston Terassilla

Elina Kardén.

Turun jazzkesän avajaiset ovat siirtyneet sateiselta keskiviikolta sunnuntaille 17. toukokuuta, jolloin Kirkkopuiston Terassilla käynnistyy konserttisarja Flame Jazz SummAntti Lötjösener Live. Kotimaisen jazzkentän ajankohtaisimmat nimet esiintyvät Tuomiokirkon idyllisessä puistossa joka keskiviikko aina elokuun loppuun asti.

Loton potti nousee jo kahdeksaan miljoonaan euroon, Turkuun 20 000 euron voitto

Lotossa ei löytynyt täysosumia, joten potti kasvaa kahdeksaan miljoonaan euroon. Illan suurin voitto oli pelattu Oulussa. Jokeri-pelistä löytyi useampi suurvoitto.

Naskaleiden ja Puolalanmäen Mieslaulajien kevätkonsertissa kuullaan kansallisromantiikkaa, klassikoita ja yllätyksiä

Mieskuoro Naskalit.

Huhtikuussa Oulussa Madetoja-mieskuorokilpailun kansainvälisen sarjan voittanut Turun NMKY:n Mieskuoro Naskalit ja Puolalanmäen Mieslaulajat tarjoavat Mikaelinkirkossa tiistaina 19. toukokuuta kello 19 musiikillisen löytöretken mieskuoromusiikin aarrekätköille LÖYTÖ -kevätkonsertissaan. Konsertin luvataan tarjoavan sykähdyttävää kansallisromantiikkaa, mutta myös moderneja klassikoita ja yllätyksiä.

Kaksikielisyydelle annettava todellinen mahdollisuus Kaskenmäen sote-keskuksessa

Kaskenmäelle rakennetaan uutta sote-keskusta.

Kaskenmäelle Turkuun suunnitteilla oleva uusi sote-keskus on ainutlaatuinen mahdollisuus kehittää aidosti toimiva kaksikielinen palvelukokonaisuus Varhassa. Siksi on valitettavaa, että hyvinvointialueen vastaus RKP:n valtuustoaloitteeseen jää suurelta osin yleisten periaatteiden ja ylätason tavoitteiden tasolle.

Turussa kehitettiin huuhtelukirkaste, joka nopeuttaa uudelleenkäytettävien muoviastioiden kuivumista

Kiillon Turun laboratoriossa kehitettiin uusi huuhtelukirkasteinnovaatio.

Tehokas kuivaus on yksi suurimmista haasteista ammattikeittiöille uudelleenkäytettävien muoviastioiden kanssa työskennellessä. Siirtymä uudelleenkäytettäviin muoveihin ravintola-alalla kiihtyy nopeasti EU:n tiukentuvien kertakäyttömuovimääräysten myötä. Kiillon Turun laboratoriossa kehitettiin uusi huuhtelukirkasteinnovaatio.

Raskas ajoneuvo mukana 60 kuolonkolarissa vuosittain, aiheuttajana viidenneksessä

Liikenneonnettomuuksien tutkijalautakunnat tutkivat vuosina 2015–24 yhteensä 579 kuolemaan johtanutta onnettomuutta, joissa oli mukana raskas ajoneuvo eli kuorma-auto tai linja-auto. Raskaiden ajoneuvojen kuljettajat aiheuttivat näistä onnettomuuksista hieman alle viidenneksen (19 %) eli vuosittain keskimäärin yksitoista onnettomuutta. Suurimmassa osassa aiheuttajana oli toinen moottoriajoneuvo.

Kirjailija Jussi Seppänen vieraana Raision Kirjastotalolla

Jussi Seppänen.

Kirjailija Jussi Seppänen on vieraana Raision Kirjastotalon kirjastosalissa torstaina 21. toukokuuta kello 18. Seppästä haastattelee kirjastoharjoittelija Joni Kärki .

Kaksi viidestä parantaisi avopuolison asemaa perimysjärjestyksessä

Joka neljännessä suomalaisessa perheessä eletään avoliitossa, mutta kuolemantapauksen sattuessa avopuolison asema on yhä heikosti turvattu. LähiTapiolan Arjen katsaus kyselyn mukaan aihe jakaa suomalaisia: 42 prosenttia parantaisi avopuolison asemaa perimysoikeudessa, mutta myös yhtä moni katsoo, että avoparien tulisi huolehtia asiasta itse.

Epäiletkö keliakiaa? – tee testi

Kärsitkö vatsavaivoista? Vaivaako anemia tai nivelkivut? Oletko huomannut hampaissasi kiillevaurioita? Syynä saattaa olla keliakia.

Uusi Turun yliopiston tutkimushanke tarkastelee laihduttamisen ja kehosuhteiden kulttuurihistoriaa Suomessa

Millaisessa kehossa kelpaat? Kuka saa olla oma itsensä? Millaisia odotuksia ja vaatimuksia erilaisiin kehoihin on historian saatossa liittynyt? Nämä kysymykset ovat ajankohtaisia laihdutuksen tultua jälleen trendikkääksi 2010-luvun kehopositiivisuuskeskustelujen jälkeen.

Näköislehti

Urheilu

Lietoon uusi frisbeegolfseura uusittua kenttää pyörittämään

Liedon uusittu frisbeegolfkenttä avattiin vapun jälkeen.

Liedon vuonna 2017 avattu frisbeegolfrata on kokenut viimeisten kuukausien aikana merkittäviä muutoksia. Vastikään uudelleen avatun radan kunnostamisen ja muokkauksen myötä on myös perustettu uusi frisbeegolfseura Liedon Frisbeegolfseura.

Derbykatsomo täyttyy – myyty jo yli 4 500 lippua

Veikkausliigassa nähdään paikalliskamppailu lähes kuuden vuoden tauon jälkeen.

Veikkausliigakauden odotetuin ottelu pelataan Veritas Stadionilla 23. toukokuuta lauantaina, kun FC Inter isännöi vuoden ensimmäistä Turun derbyä. Puolentoista viikon päästä pelattavaan otteluun on myyty jo yli 4 500 katsomopaikkaa, joka käsittää yli puolet Veritas Stadionin katsomokapasiteetista.

Mäkikyröstä Loimun päävalmentaja, neljällä omalla kasvatilla sopimus

Teemu Mäkikyrö.

Raision Loimu valmistautuu ensi kaudella edessä olevaan 50. pääsarjakauteen sekä sitä seuraavan kauden 70-vuotisjuhliin. Viime kauteen käynnistetty paluu parrasvaloihin -projekti jatkuu edelleen tähtäimenään 70-vuotisjuhlallisuudet.

Åboraakkeli: Torilla tavataan?

Aleksander Barkov.

Jokakeväinen kiekkokarnevaali, jääkiekon MM-kisat, pyörähtää tällä viikolla käyntiin Sveitsissä. Suomen osalta kisat käynnistyvät perjantaina 15. toukokuuta, kun vastaan luistelee Saksa. Melko lailla pitkän, kaikkiaan seitsemän ottelun, alkusarjan jälkeen puolivälieriä pelataan 28. toukokuuta. Finaali pelataan 31. toukokuuta, joten nippanappa saadaan kisat pelattua toukokuun puolella.

Aatola jatkaa mestaruusjahtia Kanadassa

Vilho Aatola.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan USF Juniors -formulakausi jatkuu tulevana viikonloppuna Kanadassa, kun sarja suuntaa legendaariselle Canadian Tire Motorsport Parkin radalle Ontarion Bowmanvilleen Toronton lähistölle. Aatola lähtee viikonloppuun sarjan kolmannelta sijalta, vain 19 pisteen päässä kärjestä.

Niko Lehtirannan kisaurakka Pohjois-Irlannissa päättyi keskeytykseen

Niko Lehtiranta.

Niko Lehtiranta osallistui ensimmäistä kertaa legendaariseen North West 200 -katuratakilpailuun, joka ajetaan vuosittain Pohjois-Irlannin kaduilla. Kyseessä ei ole vain kilpailuviikonloppu, vaan kokonainen tapahtumaviikko, joka tarjoaa kilpailujen lisäksi ohjelmaa koko viikon ajalle. Tänä vuonna yleisöä oli arviolta noin 150 000 katsojaa viikon aikana.