Otteluanalyysi: Ilari Kangasniemi puski viime hetkellä voittomaalin

Ilari Kangasniemi oli Interin sankari. Ilari Kangasniemi oli Interin sankari. Kuva: Ari-Matti Ruuska

Tämän dramaattisemmaksi ei jalkapallo-ottelun ratkaisu juuri voi mennä. Janne-Pekka Laine lähetti kulmapotkun ja toppari Ilari Kangasniemi puski Interille 2–1-voittomaalin Ilveksestä. Peli päättyi puskumaaliin. Pelikellossa oli minuutteja yli 95.

Pitkään näytti siltä, että plakkariin jää kahdesta pelistä vain piste ja nolla tehtyä maalia. Nyt pisteitä on kuitenkin kolme ja tehtyjä maaleja kaksi. Tuloksellisesti kausi on raiteillaan. Pelillisesti tehtävää jäi vielä paljon.

Inter–Ilves 2–1 (0-1).

Maalit: 21. Roope Riski 0-1 rp., 73. Alie Conteh (Loic Essomba) 1-1, 90+6. Ilari Kangasniemi (Janne-Pekka Laine) 2-1.

Yleisöä: 2 418.

Kentän kunkku: Ilari Kangasniemi, Inter. Topparilupaus puski dramaattisen voittomaalin. Se riittää titteliin.

Illan erikoisuus: Interin tilastoissa on kolme laukausta/puskua kohti maalia. Ja kaksi maalia. Lähes tunti tahkottiin saamatta aikaan juuri mitään. Lopun puristus riitti.

Matsin surkeinta: Sekä Inter että Ilves lähtivät kauteen kärkijoukkueiksi luokiteltuina mutta kummankin hyökkäyspeli on ollut täysin jumissa. Interin jumi aukeni lopussa.

Tuhlaajapoika: Jesse Kilo, Ilves. Ajautui toisella puoliajalla pieneen kulmaan nopean vastaiskun päätteeksi ja laukaus pamahti tolppaan. Tilanteessa oli aineksia parempaankin.

Kuka pääsi helpoimmalla?: Helppoa ei ollut kellään mutta vaikeinta oli erotuomari Mohammad Al-Emaralla, sillä bokseissa riitti kiistanalaisia tilanteita. Ilves sai rankkarin, kun Vincent Ulundu törmäsi kömpelösti Anton Popovitchiin. Inter vaati rankkaria neljästi mutta ei saanut yhtään. Yiandro Raab kosketti selvästi kädellään palloa rankkarialueella mutta peliväline kimmahti omasta jalasta käteen ja nykytulkinnassa tilanne ei ole rankkari. Oliver Pettersson peitti Prosper Ahiabun laukauksen. Kotiyleisön mielestä kädellään, erotuomarin mielestä ei. Yleisö älähti myös, kun Sauli Väisäsen liukutaklaus vei pallon Alie Contehin jaloista. Lähimpänä rankkaria oltiin, kun Väisänen kolhi Albin Granlundia rangaistusalueella. Pillin ääntä ei kuitenkaan kuultu.

Mitä sanottiin?

Vesa Vasara, Inter: Huikea voitto lopussa. Oltiin hyvin pelin päällä muutamia hetkiä lukuun ottamatta. Onneksi saatiin maali siihen loppuun. Oli kyllä hieno tunne. Nuori poika sai viimeistellä voittomaalin. Koko ajan yritettiin. Oli siellä mahdollisuuksia. Kun pelin ottaa kokonaisuutena, olen ihan tyytyväinen, vaikka tehoja saisi tulla nopeammin ja aikaisemmin.

Joni Lehtonen, Ilves: Selkeästi parempi suoritus meiltä kuin viikko sitten. Tärkeintä tässä vaiheessa kautta on, että peli kehittyy koko ajan. Puolustaminen oli suunnitelman mukaista. Pelaajat toteuttivat pelisuunnitelmaa tosi hyvin. Inter ei päässyt hyökkäämään niin nopeasti kuin haluaa. Siihen olen tosi tyytyväinen. Viime hetken maali. Mitä muuta voi sanoa kuin että nolla pistettä on taulussa.

Analyysi: Tuskaista oli edelleen mutta Inter osoitti luonnetta ja puristi väkisin voiton Ilveksestä. Tunti oli täyttä taaperrusta. Hyökkäyspeli ei toiminut. Syöttöpeli oli hidasta, syöttösuunnat sivulle tai alaspäin. Pelaajien etäisyydet olivat liian suuria, eikä liikettä nähty kuin pallolliselta.

Kun pallo saatiin hyökkääjille, apua ei ollut missään. Ilveksellä oli aina ylivoima pallon lähellä. Niinpä Inter ei saanut aikaan mitään.

Päävalmentaja Vesa Vasara teki 58. minuutilla kolme vaihtoa. Conteh tuli Jean Botuén tilalle, Henri Salomaa Ulundun tilalle ja Johannes Yli-Kokko Jasse Tuomisen tilalle. Alkoi vihdoin tapahtui. Etenkin Yli-Kokko oli virkeä ja toi peliin sitä, mitä tarvittiin. Yhteispeli sujui hyvin etenkin Loic Essomban kanssa. Alkoi vihdoin syntyä kombinaatioita, jotka ovat olleet tyypillisiä Interille ja murtautumisyrityksiä. Tasoitus syntyi, kun Essomba lähetti matalan keskityksen. Se löysi Contehin, jonka volleypotku oli hieno. Osuma palloon oli täydellinen. Laukaus oli voimakas ja pysyi matalana.

Inter loi painetta ja yritys palkittiin viime sekunnilla. Kangasniemi puski voittomaalin.

Vasaralla riittää pohdittavaa, sillä hyökkäyspelissä ei ole nyt aikaisempaa dynaamisuutta saati räjähtävyyttä. Keskikentän koostumusta haetaan yhä eikä oikeaa kokoonpanoa ole vielä löytynyt. Yli-Kokko toi peliin sitä liikkuvuutta, joka siihen asti oli puuttunut. Iiro Järvinen ja Bismark Ampofo ovat edelleen sivussa kokoonpanosta.

Seisovasta vedestä täytyy päästä eroon. Peliä on nopeutettava ja saatava aikaan ylivoimatilanteita. Ongelmia oli myös laitapelissä. Ulundu oli näkymätön. Essomba oli aktiivinen mutta hänet jätettiin yksin vaille tukea.

Kangasniemi oli Interin sankari. Nuori toppari oli monipuolinen ja elegantti mutta syöttöpeli jätti nyt toivomisen varaa. Interin parhaimmistoa olivat laitapakit Albin Granlund ja Jussi Niska, jotka yrittivät tehdä peliä, kun muut eivät siihen pystyneet. Granlund oli myös lähellä maalintekoa pelin lopussa.

Inter (4–3–3): Eetu Huuhtanen; Jussi Niska, Ilari Kangasniemi, Luka Kuittinen, Albin Granlund; Jasse Tuominen (58. Johannes Yli-Kokko), Prosper Ahiabu, Eeli Kiiskilä (72. Janne-Pekka Laine); Vincent Ulundu (58. Henri Salomaa), Jean Botué (58. Alie Conteh), Loic Essomba (90. Vilho Huovila).

Ilves (4–3–3): Faris Krkalic; Matias Rale, Sauli Väisänen (90. Tatu Miettunen), Oliver Pettersson, Kalle Wallius; Yiandro Raap (63. Stanislav Baranov), Jesse Kilo, Anton Popovitch; Teemu Hytönen, Roope Riski (63. Otto Tiitinen), Maksim Stjopin.

Erotuomari: Mohammad Al-Emara.

Varoitukset: Yli-Kokko, Inter. Riski, Wallius, Ilves.

Lasse Virtanen

Mopojen virittely yhä riesana

Liikenneturvan kyselyn mukaan lähes joka neljäs nuori on ajanut sallittua nopeammaksi viritetyllä mopolla. Mopoilijan vanhempi on vastuussa nuorensa kulkupelistä. Myös liikenteessä liikkumisen pelisääntöjä on syytä käydä läpi yhdessä nuoren kanssa.

Sotkuinen sekajäte nielee rahaa

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) ympäristökouluttajat jalkautuvat kesällä toreille teemalla Pelasta sekajätteestä.

Lasten uimataito heikentynyt

Lasten uimataito on heikentynyt huolestuttavaa vauhtia. Yhä harvempi suomalaislapsi täyttää uimataidon perusvaatimukset. Suomen Uimaopetus- ja hengenpelastusliiton mukaan vuonna 2022 vain 55 prosenttia kuudesluokkalaisista osasi uida pohjoismaisen määritelmän mukaan. Vuonna 2016 uimataitoisia kuudesluokkaisia oli 78 prosenttia.

Aurajoesta nostettiin kuollut keski-ikäinen mies

Poliisi sai ilmoituksen elottomasta henkilöstä kello yhdentoista jälkeen perjantai-iltana Aurajoessa. Ilmoituksen tehneet olivat havainneet vedessä ihmisen Itäinen Rantakatu 66:n kohdalla. Keski-ikäinen mies, joka löydettiin elottomana joesta, oli nähty muutamaa tuntia aikaisemmin jokirannassa vahvassa humalassa. Mies todettiin kuolleeksi paikan päällä ennen puolta yötä.

Vasemmistoliiton mepit ehdottavat taiteilijoiden perustuloa

Vasemmistoliiton europarlamentaarikot tekivät EU:n kulttuuripääkaupungissa Oulussa 12. kesäkuuta pidetyssä kesäkokouksessa avauksen taiteilijoiden perustulokokeilusta Suomessa. Mepit ehdottavat, että Suomen seuraavaan hallitusohjelmaan kirjataan kaksi vuotta kestävä taiteilijoiden ja kulttuurialan ammattilaisten perustulokokeilu, jolla parannetaan näillä aloilla työskentelevien työmarkkina-asemaa, ehkäistään sosiaaliturvassa väliinputoamista sekä tuetaan pitkäjänteisen työskentelyn perusedellytyksiä.

Lonkkamurtumat vähentyneet Varsinais-Suomessa

Lonkkamurtumien vähentämiseksi on tehty Varsinais-Suomessa järjestelmällistä työtä. Murtumien määrä lähti hyvinvointialueella laskuun. Lonkkamurtumat ovat yhteiskunnalle kalliita hoitaa ja pahimmillaan ne heikentävät ikääntyneen toimintakykyä pysyvästi.

Kauppakeskus Skanssin alkuvuosi sujunut valoisasti

Kauppakeskus Skanssin alkuvuosi on ollut menestyksekäs. Skanssin alkuvuosi on ylittänyt Suomen kaikkien kauppakeskusten keskiarvoluvut.

Lintujen kevätmuutto päättynyt – Suomelle uusi pesimälaji

Viimeisenä vakituisen pesimälajiston kevätmuuttajana Suomeen saapui lapinuunilintu viime viikon torstaina. Mattimyöhäisiä viitakerttusia, pajulintuja tai muita hyönteissyöjiä saattaa vielä ilmestyä uusille reviireille, mutta kokonaisuutena kevätmuuton voidaan todeta päättyneen.

Saneeraustöitä Jäkärlässä pitkälle syksyyn

Kadunrakennustyöt ja Jäkärlän urheilupuiston saneeraustyöt sulkevat Rautakaudenpolun, Merovinkikadun ja Riipuspolun kaikelta liikenteeltä. Kiertotie opastettu Asematien, Paimalantien ja Arkeologinkadun kautta. Työt alkavat ensi viikolla ja jatkuvat 7. elokuuta saakka. Paikalla on liikenneopasteet ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Raision Martinkadulla tietyö heinäkuun loppuun saakka

Viemäri- ja vesijohtotyötä tehdään Raisiossa Martinkatu 6:n kohdalla. Työt alkavat 15. kesäkuuta ja kestävät heinäkuun loppuun saakka. Paikalla on yksi ajokaista pois käytöstä. Ajo Martinkadulta Nesteentielle estetty.

Varhan sovellukseen uusia asiointia helpottavia toimintoja

Varha on ottanut käyttöön uusia palveluja, jotka helpottavat asiointia terveysasemien ja muiden asiantuntijoiden kanssa. Uudistukset sujuvoittavat kiireettömien asioiden hoitamista ja tarjoavat uusia tapoja saada apua ja neuvontaa. Varha-sovellus tarjoaa nyt entistä sujuvamman tavan hoitaa kiireettömiä asioita oman terveysaseman kanssa. Sovelluksen Viestit-osiossa asiakas voi lähettää viestin omalle hoitavalle tiimilleen.

Juhannussalko luo Hansatorille ahvenanmaalaista tunnelmaa

Hansatorille on pystytetty ahvenanmaalainen juhannussalko, jonka ovat rakentaneet Fixtjänstin työpajatoiminnassa mukana olevat erityistä tukea tarvitsevat henkilöt. Ahvenanmaan matkailua edistävä Visit Åland halusi tänä vuonna muistaa turkulaisia tällä erityisellä kesätervehdyksellä.

Viemärityö hidastaa liikennettä Tervahovinkadulla

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee tien moottoriajoneuvoliikenteeltä Tervahovinkadulla Stålarminkadun risteyksen kohdalta 12.–26. kesäkuuta välisen ajan. Kiertotie on opastettu Mestarinkadun ja Tiilentekijänkadun kautta.Kävelijät pääsevät kulkemaan työmaan ohi opastettua reittiä pitkin. Paikalla on liikenneopasteet ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Jukka Nylund on kausittaisesti turkulainen

Jukka Nylund löytää Turusta edelleen säännöllisesti uutta, vaikka on jo pitkään kausittaisesti kaupungissa vaikuttanutkin.

– Muistaakseni olin Turussa ensimmäistä kertaa töissä kesällä 2010. Siitä lähtien Café Art on ollut vakkarikahvilani, jonka terassilla tulee kesäaikaan istuttua mielellään. Aika usein vapaapäivinä tänne huomaan hakeutuvani kahville ja lohivoileivälle, kertoo Samppalinnan kesäteatterin taiteellinen johtaja Jukka Nylund .

Monet kotimaiset kasvilajit kertovat ihmisen historiasta

Suomen luonnossa on runsaasti kasvilajeja, jotka ovat kulkeutuneet tänne ihmisen mukana esihistoriallisella ajalla tai keskiajalla. Uutuusteos esittelee kulttuurihistoriallisesti merkittävät suomalaiset kasvilajit.

Titanikissa avautuu juhannusviikolla tyhjiöitä ja poissaoloa tutkiva keramiikkanäyttely

Risako Yamanoin ja Özgü Gündeşlioğlun näyttely The void swallows the names we gave it avautuu yleisölle Titanik-galleriassa aivan juhannuksen kynnyksellä 18. kesäkuuta.

Kyvykkäät toimitusjohtajat viestivät ilmastoriskeistä johdonmukaisemmin

Johtamistaidoiltaan kyvykkäiden toimitusjohtajien yritykset käyttävät yhdenmukaisempaa kieltä viestiessään ilmastoriskeistä, osoittaa Turun yliopiston tutkimus.

Sataman uudistukset edistävät vihreän merikäytävän toteutumista

Kun punainen laiva saapuu Turun Satamaan, edessä on hektinen tunti ennen suuntaamista takaisin merelle. Käynnissä olevat yli 200 miljoonan euron satamauudistukset, mukaan lukien Fregatti-yhteisterminaalin rakentaminen, tehostavat sataman toimintaa. Yhdessä Viking Linen omien mittavien vastuullisuustoimien kanssa uudistukset myös edistävät vihreän merikäytävän toteutumista Turun ja Tukholman välillä.

Näköislehti

Urheilu

Otteluanalyysi: Hylätty maali jäi kaivelemaan Inter-leiriä kärkikamppailussa

Clinton Jephta (oik.) valittiin toukokuun pelaajaksi Veikkausliigassa.

Inter pelasi jo kuudennen tappiottoman pelin peräkkäin jalkapalloilun Veikkausliigassa, mutta se oli laiha lohtu, sillä joukkue olisi halunnut kolme pistettä kärkikamppailusta, jossa Kupittaalla vastassa oli sarjan kakkonen AC Oulu. Ottamatta jäi, sillä peli päättyi 0–0. Hylätty maali jäi erityisesti kismittämään Inter-leiriä.

Sihvonen ja Rekomaa jatkavat Loimussa

Raision Loimun joukkueen kokoaminen syksyllä alkavaan uuteen Mestaruusliiga-kauteen on jatkunut kevään ja alkukesän ajan. Aiemmin julkaistun neljän sopimuspelaajan rinnalle on nyt aika julkaista kaksi vuoden mittaista jatkosopimusta, sillä oranssimustissa paidoissa jatkavat ensi kaudella viime kausina joukkueen kapteenina toiminut libero Ville Sihvonen sekä keskipelaaja Rami Rekomaa . Kaksikko tuo kokemusta joukkueeseen ja on aikaisempina kausina osoittanut kuuluvansa pelipaikoillaan parhaimmillaan liigan eliittipelaajien joukkoon.

Tuton Juha Helppi Mestiksen hallitukseen

Mestis-seuroja edustavan Jääkiekon Sarjaseurat ry:n vuosikokous järjestettiin tiistaina 9. kesäkuuta. Kokouksessa päätettiin hallituksen jäsenten määräksi kymmenen jäsentä. Hallituksen jäseniksi valittiin jokaisesta seurasta puheenjohtaja ja lisäksi yksi asiantuntijajäsen.

Puukkokatsomo: Kovia tuloksia Paavolla

Paavo Nurmi Games järjestettiin tänä vuonna hieman aiempaa aiemmin. Suomalaisen yleisurheilukauden kesän avaus onnistui kuitenkin aavistuksen haastavista lähtökohdista varsin hyvin. Yleisöä oli jälleen tuvan täydeltä ja myös tulostaso oli kova. Yksi huippuhetki koettiin miesten seipääässä, kun Kreikan Emmanouíl Karalís vastasi odotuksiin ja ylitti kuusi metriä.

TPS:n jalkapallonaisille uusia juniorisopimuksia

Turun Palloseuran naisten edustusjoukkue on solminut juniorisopimukset neljän nuoren pelaajan kanssa. Sopimuspelaajiin kuuluvat hyökkääjä ja laitapelaaja Dina Päkkilä , puolustaja Viivi Helle , keskikenttäpelaaja Emilia Jämsén sekä maalivahti Siiri Sorsakivi . Heistä Päkkilä ja Helle ovat syntyneet vuonna 2009. Jämsén ja Sorsakivi ovat syntyneet vuonna 2010.

Daniel Forsberg kohtaa Magan taas

Daniel Forsberg.

Kuten Ice Cage 7:n jälkeisten tapahtumien jälkeen saattoi arvata, Turkuhallissa 19. syyskuuta Ice Cage 8:ssa nähdään Daniel Forsbergin ja Magamed Gadievin kohtaaminen thainyrkkeilyssä. Kaksikko otti yhteen jo vuosi sitten toukokuussa Ice Cage 4 -tapahtumassa Helsingissä. Tuolloin turkulainen Forsberg vei ottelun nimiinsä kokemuksensa turvin kaikin tuomariäänin. Pysyvätkö asetelmat ennallaan Forsbergin kotiyleisön edessä?