Kirottujen kummitussaari

Ominaisten saarella hyytävän kuoleman kokeneiden muistoksi pystytettiin 1960-luvulla muistoristi saaren koilliskärkeen.
Ominaisten saarella hyytävän kuoleman kokeneiden muistoksi pystytettiin 1960-luvulla muistoristi saaren koilliskärkeen.

Jokaisella paikkakunnalla on kummitustarinansa ja myyttiset kummitussaarensa, jotka kaikki tuntevat, mutta harva oikeasti tietää niistä mitään.

Monille on tuttu Seilin saaren spitaalisairaala ja saaren värikkäät vaiheet, mutta Turun seudun todellinen kummitussaari on Saaristomerellä yksinään näkyvällä paikalla Nauvon ja Rymättylän välissä Ominaistenaukolla nököttävä Ominaisen saari.

Vielä nykyäänkin purjehtijat karttavat paikkaa. Ranta on karikkoinen ja vaikeapääsyisellä saarella kerrotaan olevan mystisiä voimia, jotka pitävät autiolla saarella yöpyvät valveilla ja katkovat saareen rantautuvien veneiden kiinnitysköydet.

Saaren legenda on niin vahva, että vain tyhmänrohkea uskalikko tai synnynnäinen skeptikko haluaa ehdoin tahdoin yrittää saarella yöpymistä. Tarinoiden mukaan yöpyjät ovat kuulleet muun muassa viheltelyä ja kivien paiskomista yön aikana.

Ominaisen karun maineen takana on julma historia. Vuosisatojen ajan saarelle vietiin Rymättylästä ja Nauvosta vainajat, joita kirkko ei suostunut hautaamaan siunattuun kirkkomaahan. Niinpä Ominaisesta saivat viimeisen leposijansa muun muassa murhaajat, itsemurhan tehneet ja kuolemaantuomitut.

Saaren maine pelotti kuolleiden saattomiehiä. Sukulaiset eivät halunneet olla Ominaisiin tuomittujen kanssa missään tekemisissä, eivätkä kuolleet viimeiselle lepopaikalleen vieneetkään saarelle hinkuneet.

Kuolleet vietiin saarelle ilman arkkua ja yleensä hautaa ei kaivettu. Usein vainajat viskattiin saarelle tai rantaveteen mätänemään tai peiteltiin hätäisesti sammalten alle.

Myös vainajan kuljetukseen käytetty vene tai reki jätettiin syntisen vainajan saastuttamana rannalle saattajien paetessa saarelta mahdollisimman nopeasti.

Viimeiset vainajat Ominaisiin haudattiin 1850-luvun puolivälissä, mutta vasta 1960-luvun lopulla Rymättylän seurakunta julisti saaren hautapaikaksi. Samalla saaren koilliskärjessä olevan suuren kiven päälle kiinnitettiin muistoristi ja -laatta muistuttamaan saaren karmeasta historiasta.

Vaikka viimeiset vainajat saarelle vietiin 1800-luvun puolivälissä, kauhujen saaren synkkä historia ulottuu 1900-luvulle asti.

Toisen maailmansodan lopulla kotiutettavat saksalaiset sotilaat ottivat mukaansa suomalaisia naisia, vaikka tiesivätkin hyvin, ettei tytöillä ollut asiaa Saksaan. Kotimatkallaan Ominaisten kohdalla, mistä laivaväylä nykyäänkin kulkee, tytöt heitettiin laivasta veteen.

Osa hukkui uimataidottomina jääkylmään veteen ja vain onnekkaimmat selvisivät kuolemaan kirotulle saarelle.

Lähteet:

Lasse Sjöström: Ikivanha väylä Turusta Tukholmaan

Altti Holmroos: Saarilla sattunutta

Ketkä saavat jäädä näkymättömiksi?

Miksi kaupunkipolitiikassa säästöjä etsitään ensimmäisenä niistä, joiden arki on jo valmiiksi riippuvainen toimivista palveluista, kysyy kirjoittaja.

Turussa puhutaan nyt rahasta. Säästöistä, alijäämistä ja vaikeista päätöksistä. Niin pitääkin. Kaupungin talous ei ole irti todellisuudesta, eikä päätöksiä voi tehdä pelkkien toiveiden varassa.

1,4 miljoonaa joulukuusta

Joulukuusimyynnin rahalliseksi arvoksi arvioidaan noin 32 miljoonaa euroa.

Joulupuuseura arvioi, että Suomessa nostetaan pystyyn vuosittain jouluna noin 1,4 miljoonaa aitoa joulukuusta.

Myrskymatalapaine voimistuu lauantaiksi

Voimakas tuuli vaikuttaa erityisesti merialueilla. Tuulivahingot voivat haitata joulun paluuliikennettä länsirannikolla. Ilmatieteen laitoksen torstaina 25. joulukuuta tekemän ennusteen mukaan matalapaineen alue voimistuu ja liikkuu maan pohjoisosan yli etelään lauantain aikana, jolloin varsinkin läntisillä ja lounaisilla merialueilla pohjoisen ja luoteen välinen tuuli voimistuu myrskylukemiin. Merellä keskituuli voi yltää paikoin noin 25 metriin sekunnissa. Samalla Selkämeren eteläosassa aallonkorkeus voi ylittää seitsemän metriä. Voimakkaimmillaan myrskyn ennustetaan olevan lauantai-iltana, minkä jälkeen tuuli vähitellen heikkenee ja sunnuntai-aamun mennessä kovaa tuulta on enää eteläisillä merialueilla.

Adeliina Laine jatkaa TPS-paidassa

Adeliina Laine.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen keskuspuolustaja Adeliina Laineen kanssa. 19-vuotias toppari aloittaa nyt neljännen kautensa TPS:n edustusjoukkueessa.

Hienoista kasvua joulukaupassa

Kaupan liiton mukaan tälle vuodelle odotetaan maltillista joulukaupan kasvua. Viime vuonna marras–joulukuussa vähittäiskaupan arvonlisäverollinen liikevaihto oli noin 9,9 miljardia euroa eli lähes 3 460 euroa kotitaloutta kohti. Joulusesongin tuoma lisäkulutus kotitalouksissa oli arviolta 236 euroa.

Lähes 2,5 miljoonaa hyasinttia

Suomalaiset käyttävät joulukukkiin tänä vuonna keskimäärin 36,50 euroa.

Luonnonvarakeskuksen mukaan Suomen kasvihuoneissa kasvatettiin viime vuonna lähes 2,5 miljoonaa hyasinttia, 1,2 miljoonaa joulutähteä ja 1,1 miljoonaa ritarinkukkaa eli amaryllista.

Joka viides lapsi elää kodissa, jossa on väkivaltaa tai sen uhkaa

Ensi- ja turvakotien liitto (ETKL) kannustaa hakemaan apua uhkaaviin tilanteisiin matalla kynnyksellä myös jouluna. Turvakodit päivystävät vuoden jokaisena päivänä kellon ympäri. Maksuttomista chat-palveluista omaan tai läheisen tilanteeseen saa ammattiapua nimettömästi.

Sähköongelmat voivat yllättää jouluna

Etenkin aattona sähköä käytetään poikkeuksellisen paljon.

Joulunpyhät ovat monelle vuoden kohokohta, mutta ne voivat tuoda mukanaan myös sähköongelmia. Kinkku kypsyy uunissa, sauna lämpenee, valosarjat loistavat – ja samalla kodin sähkönkulutus nousee huippuunsa. Tämä voi johtaa ylikuormituksiin, sulakkeiden palamiseen tai jopa koko kodin sähköjen katkeamiseen.

Lounais-Suomen poliisilla toistakymmentä kotihälytystehtävää jouluaattona

Lounais-Suomen poliisin joulu on alkanut perinteisesti. Joulurauhanjulistus Turussa keräsi erittäin runsaasti väkeä ja tilaisuus sujui hartaassa tunnelmassa odotetusti ilman järjestyshäiriöitä.

Näkyykö second hand -ostaminen joulusesongissa?

Suomen kiertokaupan kuluttajamarkkina on jo lähes 1,4 miljardia euroa, ja käytettyjen tuotteiden kysyntä kasvaa jatkuvasti. Vaikka myyntihuippu ajoittuu tavallisesti kevääseen ja syksyyn, viime viikkojen seuranta osoittaa, että second hand -ostaminen on vahvistumassa myös joululahjahankinnoissa.

Vikingloton potti kohoaa 4,3 miljoonaan euroon – Suomeen 37 000 euron voitto

Vikinglotosta ei löytynyt jouluaaton arvonnassa kierroksella 52/2025 täysosumia. Ensi keskiviikkona potissa on tarjolla noin 4,3 miljoonaa euroa.

Näin vältät vahingot kausi- ja jouluvalojen kanssa

Älä poista tai vaihda lamppua, kun valosarjaan on kytketty sähköt. 

Kausi- ja jouluvalot tuovat piristystä pimeyden keskelle, mutta vääränlainen tai rikkinäinen valosarja voi aiheuttaa sähköiskun tai tulipalon.

Joulusauna voi olla vaaran paikka

Saunapaloja, ja niiden määrä kasvaa joulun ja vuodenvaihteen aikaan.

Joulun aikaan saunominen kuuluu suomalaiseen perinteeseen, mutta samalla vahinkojen riski kasvaa. Tyypillisiä vahinkoja ovat palovammat, liukastumiset ja jopa saunapalot, jotka voivat aiheuttaa vakavia seurauksia.

Lähisuhdeväkivalta lisääntyy ja yksinäisyys korostuu jouluna

Joulun aika on monessa perheessä turvattomuuden aikaa, kun kotona olo ja päihteiden käyttö lisääntyy. Kaikilla on oikeus turvalliseen jouluun ja mahdolliseen väkivallan uhkaan kannattaa mahdollisuuksien mukaan varautua jo etukäteen.

Joulupukinkin pitää maksaa veroja

Jouluaaton tärkeimmän vieraan verokysymyksiin voi törmätä joko tilatessaan pukin kotiinsa tai toimiessaan itse pukkina. Joulupukin saama rahallinen korvaus on Keskuskauppakamarin johtavan veroasiantuntijan Tomi Viitalan mukaan veronalaista ansiotuloa. Koska joulu on vain kerran vuodessa, toiminnasta saadut tienestit tulevat yleensä pukin muiden veronalaisten ansiotulojen päälle.

Näin huomioit pitkät pyhät joulun jätteiden kierrätyksessä

Joulun aikaan syntyy usein erilaisia jätteitä kuin tavallisessa arjessa. Erityisesti joululahjapaperit ja muut pakkausmateriaalit kasvattavat tyypillisesti jouluna jätemäärää. Tänä vuonna pitkät pyhät voivat aiheuttaa muutoksia jäteastioiden tyhjennyksiin, mikä voi lisätä kierrätyspisteen kuormitusta entisestään.

Muodostelmaluistelijoiden Loppi-Ice-kilpailu jälleen Turkuhallissa

Loppi-Ive tuo Turkuhalliin tuhatkunta muodostelmaluistelijaa. Kuva on vuodelta 2024.

Perinteinen Loppi-Ice-muodostelmaluistelukilpailu luistellaan 11. tammikuuta kello10–18 Gatorade Centerissä jo kymmenennen kerran.

Kyberrikolliset eivät pidä lomaa

Vaikka joulu on rauhoittumisen aikaa, kyberrikolliset eivät lepää. Keskuskauppakamarin tietohallintojohtaja Olli-Pekka Roiha muistuttaa, että tietoturva-asiat kannattaa hoitaa kuntoon jo ennen pyhiä, jotta vältyt ikäviltä yllätyksiltä lomalla.

Urheilu

Adeliina Laine jatkaa TPS-paidassa

Adeliina Laine.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen keskuspuolustaja Adeliina Laineen kanssa. 19-vuotias toppari aloittaa nyt neljännen kautensa TPS:n edustusjoukkueessa.

Muodostelmaluistelijoiden Loppi-Ice-kilpailu jälleen Turkuhallissa

Loppi-Ive tuo Turkuhalliin tuhatkunta muodostelmaluistelijaa. Kuva on vuodelta 2024.

Perinteinen Loppi-Ice-muodostelmaluistelukilpailu luistellaan 11. tammikuuta kello10–18 Gatorade Centerissä jo kymmenennen kerran.

Nuorten maajoukkuehyökkääjä Jessica Forsell TPS:n riveihin

Jessica Forsell.

Jalkapallon naisten Kansallisessa Ykkösessä pelaava Turun Palloseura saa riveihinsä uuden pelaajan, kun hyökkääjä Jessica Forsell , 15, siirtyy seuran riveihin Kaarinan Pojista. Forsell on oman ikäluokkansa nuorten maajoukkuepelaaja, joka on kuulunut 2010-syntyneiden maajoukkueryhmään maajoukkuepolun alusta alkaen.

Roope Koskela ja Aliisa Soini ennätysaikoihin

Aliisa Soini.

Uintivuosi pantiin pakettiin lyhyen radan SM-kilpailuissa Jyväskylän Aaltoalvarissa sunnuntaina. Lyhyen radan EM-kisoissa hienosti esiintynyt Ronny Brännkärr ei tullut illan SM-finaaleihin hidastelemaan, vaan antoi kyytiä niin muille kilpakumppaneille, kun omalle Suomen ennätykselleenkin. Viime vuoden SM-kisoissa uitu edellinen ennätys 51,99 sai kyytiä yli kolme kymmenystä ja uusi ennätys kirjattiin aikaan 51,64.

Elmer Vauhkonen kaksivuotiseen sopimukseen TPS:n kanssa

Elmer Vauhkonen.

Laitahyökkääjä Elmer Vauhkonen , 19, siirtyy IF Gnistanista Turun Palloseuraan. Vauhkonen on allekirjoittanut turkulaisseuran kanssa kauden 2027 loppuun ulottuvan sopimuksen.

Åboraakkeli: Hieno urheiluvuosi alkamassa

Vuosi 2026 on jälleen penkkiurheilijan juhlavuosi, siinä määrin paljon on isoja urheilutapahtumia sijoiteltu ensi vuoden kalenteriin. Talviolympialaiset, jalkapallon MM-kisat, lentopallon EM-kisat Suomessa, salibandyn miesten MM-kotikisat ja niin edelleen.