Turku Science Park koordinoi, Nordkalk veturiyrityksenä rakentamisen kiertotalouden osaamiskeskittymässä

Elinkeinoyhtiö Turku Science Park Oy:n koordinoima uusi osaamiskeskittymä kokoaa yhteen Turun seudun yrityksiä, korkeakouluja ja oppilaitoksia sekä julkisen ja kuntapuolen toimijoita tavoitteenaan vauhdittaa rakennusalan siirtymää kohti kiertotaloutta. Nordkalk Oy Ab lähtee yritysosapuolena vetämään uutta osaamiskeskittymää eli 3C-klusteria (Circular Materials and Solutions for Construction Cluster).

Juuri perustettu ja Turku Science Park Oy:n koordinoima rakentamisen kiertotalouteen keskittyvä 3C-klusteri kokoaa yhteen rakentamisen arvoketjun eri vaiheissa toimivat tahot. Klusteri pyrkii löytämään liiketoimintamalleja ja toimintatapoja, joilla pystytään vauhdittamaan rakennusalan siirtymää kohti kiertotaloutta sekä rakentamaan Turun seudulle vahvaa innovaatiotoimintaa ja eri tahojen osaamista hyödyntävää yhteistyötä. Turku Science Park Oy on pohjustanut osaamiskeskittymän muodostumista järjestämällä aiheesta työpajoja viime kesästä lähtien. Näihin tapaamisiin on osallistunut toistakymmentä alueellista ja kansallista yritystä.

– Rakentamisen kiertotalous tarjoaa runsaasti eri näkökulmia yrityksille kuten hiilidioksidipäästöjen vähentäminen, luonnonvarojen säästäminen, materiaalien uudelleen käyttö sekä uudet liiketoimintamallit. Osaamiskeskittymän tavoitteena onkin tukea alueen yrityksiä siirtymään kohti kiertotalouden mukaista kestävää liiketoimintaa, sanoo asiakkuuspäällikkö Olof Malmström Turku Science Park Oy:stä.

Nordkalk veturiyritykseksi 3C-klusteriin

Turun seudulla, ja erityisesti Paraisilla, on jo ennestään vahva rakennusteollisuuden keskittymä, joka on yli sadan vuoden aikana rakentunut Nordkalkin kalkkikaivoksen ympärille. Kalkkikivi on rakennusteollisuuden keskeinen raaka-aine, jota käytetään muun muassa teiden rakentamisessa ja betonin sekä muiden rakennusmateriaalien valmistuksessa.

– Tänä päivänä jopa puolet maapallon neitseellisistä raaka-aineista käytetään rakennettuun ympäristöön ja kolmannes kaikesta jätteestä syntyy rakentamisesta. Eli mahdollisuuksia kierrätykseen on edelleen runsaasti. Alueemme korkeakouluissa on luonnontieteiden ja tekniikan osaamista, mikä on keskeistä uusien kierrätysratkaisujen kehittämisessä ja korkeakoulut voivatkin olla tässä yritysten tukena. Yritysten väliset arvoketjut tulee taas suunnitella niin, ettei arvokkaita raaka-aineita mene hukkaan missään vaiheessa ja materiaalien uudelleenkäyttö tulee ottaa huomioon jo suunnitteluvaiheessa. Nordkalkin mukaantulo veturiyrityksenä luo tälle yhteistyölle hyvän pohjan, sanoo erityisasiantuntija Reeta Huhtinen Turku Science Park Oy:stä.

Nordkalkin uudessa strategiassa kiertotalouden mukaiset ratkaisut korostuvat entistäkin vahvemmin.

– Tavoitteenamme on olla alamme johtava toimija, joka keskittyy vastuullisiin kalkkikivipohjaisiin ratkaisuihin. Meille vastuullisuus tarkoittaa muun muassa sitä, että kasvatamme panostuksiamme kiertotaloustuotteissa ja pyrimme hyödyntämään kaiken maaperästä louhimamme materiaalin. Haluamme tehokkaasti hyödyntää sekä omassa toiminnassamme että asiakkaidemme prosesseissa syntyvät sivuvirrat ja löytää niille mahdollisimman korkean jalostusasteen ratkaisuja korvaamaan neitseellisiä raaka-aineita, kertoo Nordkalkin tutkimus- ja tuotekehitysjohtaja Mathias Snåre.

Poikkeustilanteesta johtuen osaamiskeskittymän toiminta käynnistyy ensi vaiheessa virtuaalisesti, mutta jatkossa aiotaan hyödyntää muun muassa hackathontyyppisiä innovaatiotapahtumia sekä eri toimijoiden kokoontumisia aiheen ympäriltä.

Turku Business Region kokoaa yhteen Turun seudun elinkeinoelämän, korkeakoulut, järjestöt ja kunnat. Yhteistyö synnyttää uusia tuotteita ja palveluita, jotka vauhdittavat yritystoiminnan kasvua ja alueen hyvinvointia. Alueen yritys- ja innovaatiopalveluiden koordinoinnista vastaa seudullisen kehitysyhtiön roolissa Turku Science Park Oy.

Nordkalk on Pohjois-Euroopan johtava kalkkikivipohjaisten tuotteiden ja sovellusten toimittaja. Yhtiön palveluksessa on noin 870 henkilöä, ja vuonna 2019 yhtiön liikevaihto oli lähes 300 miljoonaa euroa. Nordkalkin omistaa Rettig Group.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Joka neljäs vuokralainen ei tiedä, mistä asunnon vedentulon saa katkaistua

Lähitapiolan kyselyn mukaan jopa lähes puolet vuokra-asunnossa asuvista ei tiedä, mistä asuntonsa vedet saa kytkettyä pois esimerkiksi vesivahingon sattuessa. Lähitapiolan korvausjohtajan mukaan tämä voi pahimmillaan aiheuttaa vaikeita vastuukysymyksiä vuokralaisen ja vuokranantajan välillä, jos esimerkiksi jäätynyt putki aiheuttaa vesivahingon.

Tutkijaryhmä löysi harvinaisen supernovan – voi tarjota uuden tavan mitata maailmankaikkeuden laajenemisnlopeutta

 Supernova Winny. Kuvassa kaksi galaksia on merkitty G1 ja G2. Supernovan kuvien paikat on merkitty A, B, C, D ja E.

Jo sadan vuoden ajan on tiedetty, että universumi laajenee. Laajenemisen tarkka nopeus on kuitenkin kysymys, joka edelleen haastaa kosmologian vakiomallin. Turun yliopiston tutkijoita on mukana kansainvälisessä tutkijaryhmässä, joka on nyt löytänyt ainutlaatuisen supernovan eli räjähtävän tähden. Se voi tarjota uuden tavan mitata universumin laajenemisnopeutta.

Kaarina Maununtyttären haudasta löydettiin historiallisesti merkittävä sormus

Kaarina Maununtyttären kultasormuksessa on musta emalointi ja turkoosi.

Kuningatar Kaarina Maununtyttären (1550–1612) hautaa tutkitaan parhaillaan Turun tuomiokirkossa. Tutkimusten ensimmäisellä viikolla tehtiin huomattava esinelöytö: Kaarinan käyttämä kultasormus. Löytö on historiallisesti merkittävä, sillä muita varmuudella Kaarina Maununtyttärelle kuuluneita henkilökohtaisia esineitä ei ole säilynyt nykypäivään. Tieteellinen tutkimus on osa museokeskus Vapriikin vuonna 2028 avautuvaa näyttelyä, jonka yhteydessä tuotetaan uutta tietoa Kaarinan ja hänen perheensä elämästä nykyaikaisen tieteen keinoin.

KSBR valittu LogoHubiin betonirunkorakenteiden toimittajaksi

LogoHubista on tulossa tämän näköinen. Havainnekuva.

KSBR (Keski-Suomen Betonirakenne Oy) rakentaa paikallavalurungon Turun LogoHubin asema- ja pysäköintirakennukseen Turkuun. KSBR:n sopimus pääurakoitsijana toimivan rakennusliike Lapti Oy:n kanssa kattaa myös kohteen rakennesuunnittelun tuoteosakauppana.

Vanhojen asunto-osakkeiden hinnat halpenivat viime vuonna eniten Turussa

Vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat vuoden 2025 viimeisellä neljänneksellä koko maassa 3,3 prosenttia edellisvuodesta. Joulukuussa hintojen lasku oli nopeinta koko vuonna, 4,5 prosenttia.

Auto pyörähti katolleen Turun keskustassa – kukaan ei loukkaantunut vakavasti

Auto pyörähti katolleen liikenneonnettomuudessa Martinsillalla eilen keskiviikkona iltakahdeksan maissa. Kahden auton kolari tapahtui Martinsillan ja Itäisen Rantakadun risteyksessä. Ajoneuvot olivat tulleet keskustan suunnasta yksisuuntaista Martinsiltaa pitkin kohti Itäistä Rantakatua. Toisen auton kuljettaja oli vaihtanut kaistaa huolimattomasti ja osunut toiseen ajoneuvoon, joka oli kääntynyt katolleen.

Sofia Virta vaatii sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania lopettamaan lisäleikkausten valmistelun

Sofia Virta.

Vihreiden puheenjohtaja, turkulainen kansanedustaja Sofia Virta lähettää tiedotteessa terveisiä perussuomalaisten tuoreelle sosiaali- ja terveysministerille Wille Rydmanille.

Kotiteatteri etsii makuuhuoneita esityksen näyttämöksi

Olisiko makuuhuoneesi sopiva teatterinäyttämö?

Yksityiskotien makuuhuoneissa kesällä 2026 tapahtuva Makuuhuone -esitys kutsuu yleisönsä jaettuun uneen, jossa sänky muuttuu näyttämöksi. Kiertue ajoittuu aikavälille 16.–17. kesäkuuta ja 6.–8. elokuuta. Voit ehdottaa makuuhuonettasi ja kotiasi käytettäväksi Varsinais-Suomessa mille päivämäärälle vain.

Pelastusarmeijan joulupatoihin lahjoitettiin 860 000 euroa

Pelastusarmeijan Joulupata-keräystulos vuonna 2025 oli 860 000 euroa. Tulos kasvoi yhden prosentin edellisvuodesta. Käteislahjoittaminen säilytti vahvan aseman, sillä 53 prosenttia kaikista lahjoitetuista euroista annettiin perinteisesti joulupataan. Vuonna 2025 Joulupata-keräyksen kuluprosentti oli 13,75 prosenttia, joten yli 86 prosenttia varoista ohjautuu suoraan auttamistyöhön.

Aggressiivinen suusyöpä voidaan tunnistaa imusuonien muutoksista

Suuontelon ja kielen syöpä on yleisin pään ja kaulan alueen pahanlaatuinen kasvain ja se aiheuttaa yli 188 000 kuolemaa maailmassa vuosittain. Monista muista syövistä poiketen suusyövässä myös pienet ja varhain havaitut kasvaimet voivat johtaa kuolemaan. Suomessakin jopa viidesosa varhaisvaiheessa hoidetuista potilaista menehtyy myöhemmin sairauteen.

Huolimaton tulisijan lämmitys voi halkaista hormin

Kireät pakkaset haastavat kotien lämmitystä. Keskuskauppakamarin hyväksymä tavarantarkastaja (HTT) Juha Helkamäki muistuttaa, että pitkään käyttämättä olleen tulisijan liian nopea lämmittäminen voi aiheuttaa sen rakenteisiin vakavia vaurioita. Myös mahdollinen savukanaviston kosteus voi aiheuttaa vaaratilanteita tai vahinkoa huoneilmaan pääsevän savun vuoksi.

Joka viides työssäkäyvä ei piittaa työantajan palkitsemisesta

Kaikkia suomalaisia työssäkäyviä ei voi sitouttaa palkitsemisella. Peräti joka viides kuuluu ryhmään, jota palkitsemisen keinot eivät juuri hetkauta. LähiTapiolan kokonaispalkitsemistutkimuksen analyysi paljastaa viisi erilaista “palkitsemisen arkkityyppiä” ja näyttää, millä keinoilla motivaatiota ja sitoutumista voidaan vahvistaa eri ryhmissä.

Timo Furuholm: Ministeri Lulu Ranne jarruttaa Länsirataa

Timo Furuholm.

Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunnan varapuheenjohtaja Timo Furuholm (vas) kritisoi liikenne- ja viestintäministeri Lulu Rantee n (ps) linjauksia, jotka hänen mukaansa jarruttavat Varsinais-Suomen raideliikennehankkeita ja heikentävät alueen investointeja ja työllisyyttä.

Poliisi otti apteekkiryöstöä yrittäneen verekseltään kiinni Turussa

Lounais-Suomen poliisi sai keskiviikkona hieman ennen kello 11 ilmoituksen ryöstöstä Turussa Kunnallissairaalantien sijaitsevassa apteekissa.

Turun XV sellokilpailun finaalistit selvillä

Turun sellokilpailun tuomaristo on tehnyt valintansa toisesta erästä finaaliin jatkavien kilpailijoiden osalta. Ensimmäiseen erään osallistui 25 kilpailijaa, joista 12 jatkoi toiseen erään. Torstaina 19. helmikuuta ja perjantaina 20. helmikuuta kilpailun finaalissa jatkavat kuusi kilpailijaa kilpailujärjestyksessä ovat Alma Stupak , Iiris Piri , Pekka Smolander , Alli Mankkinen , Maria Morfin Venäläinen ja Artturi Aalto .

Turku Muay Thain ottelijoille kolme thainyrkkeilyn Suomen mestaruutta

Ommi Mingsupphakun (punaisissa) voitti Suomen mestaruuden sarjassaan kuudennen kerran.

Turku Muay Thain ottelijat voittivat viime viikonloppuna kolme Suomen mestaruutta thainyrkkeilyn SM-kisoissa Lahdessa. Tylyintä jälkeä teki kuudennen kerran SM-kultaa voittanut Ommi Mingsupphakun , joka tyrmäsi teknisesti semifinaalissa ensimmäisessä erässä ja lasketti finaalissa kolme kertaa lukua vastustajalleen.

Varsinaissuomalainen talviolympiamenestys on jääkiekon sävyttämä

Saku Koivu voitti urallaan neljä olympiamitalia, mutta silti helposti Koivu ja olympialaiset tuovat monelle ensimmäisenä mieleen Torinossa olympiafinaalin ratkaisuhetkillä katkenneen mailan.

Parhaillaan Italiassa käynnissä olevissa talviolympialaisissa oltiin poikkeuksellisen lähellä varsinaissuomalaista olympiamitalia, kun Lauri Vuorinen hiihti sprinttihiihdossa neljänneksi. Perniöläistaustaisella Vuorisella mitaliin matkaa jäi vajaat viisi sekuntia, mikä on sprintissä pitkä aika.

Orion Pharma tutkimusyhteistyöhön pään ja kaulan alueen syöpiin erikoistuneen Thestra Oy:n kanssa

Turkulainen Thestra Oy ja Orion Oyj (Orion Pharma) ovat solmineet tutkimusyhteistyösopimuksen, jonka tavoitteena on edistää pään ja kaulan alueen syövän (HNSCC) tutkimusta.

Näköislehti

Kaupunki
Kemiönsaaren luonto ry perustettiin yli 40 vuotta sitten.
Olisiko makuuhuoneesi sopiva teatterinäyttämö?
Pepe Ahlqvist.
Raisio Pride on kasvanut raisiolaisittain isoksi tapahtumaksi.
Anu Laitila.
Raision Karjalaseuran jäsenet ottivat vastaan heille myönnetyn Raision kulttuuripalkinnon 2025.
Urheilu

Petri Seppinen jatkaa TPS:n valmennusryhmässä

TPS Salibandy on tehnyt jatkosopimuksen miesten edustusjoukkueen valmennusryhmään kuuluvan Petri Seppisen kanssa. Kyseessä on kauden 2026–27 kattava optiovuosi. Seuran mukaan Seppinen on muodostanut toimivan parivaljakon päävalmentaja Jere Jokisen kanssa. Ennen TPS:ää Seppinen on valmentanut Sveitsissä. Suomessa hän on valmentanut päävalmentajana muun muassa SBS Wirmoa ja SalBaa.

Turku Muay Thain ottelijoille kolme thainyrkkeilyn Suomen mestaruutta

Ommi Mingsupphakun (punaisissa) voitti Suomen mestaruuden sarjassaan kuudennen kerran.

Turku Muay Thain ottelijat voittivat viime viikonloppuna kolme Suomen mestaruutta thainyrkkeilyn SM-kisoissa Lahdessa. Tylyintä jälkeä teki kuudennen kerran SM-kultaa voittanut Ommi Mingsupphakun , joka tyrmäsi teknisesti semifinaalissa ensimmäisessä erässä ja lasketti finaalissa kolme kertaa lukua vastustajalleen.

Varsinaissuomalainen talviolympiamenestys on jääkiekon sävyttämä

Saku Koivu voitti urallaan neljä olympiamitalia, mutta silti helposti Koivu ja olympialaiset tuovat monelle ensimmäisenä mieleen Torinossa olympiafinaalin ratkaisuhetkillä katkenneen mailan.

Parhaillaan Italiassa käynnissä olevissa talviolympialaisissa oltiin poikkeuksellisen lähellä varsinaissuomalaista olympiamitalia, kun Lauri Vuorinen hiihti sprinttihiihdossa neljänneksi. Perniöläistaustaisella Vuorisella mitaliin matkaa jäi vajaat viisi sekuntia, mikä on sprintissä pitkä aika.

Suomen suurin CrossFit-tapahtuma Turku Tuomiopäivä siirtyy Rajupaja Areenalle

Tuomiopäivä siirtyy Rajupajalle.

Suomen suurin kansainvälinen CrossFit-kilpailu ja urheilufestivaali, Turku Tuomiopäivä, on järjestetty vuodesta 2019 alaken Turun Urheilupuiston Yläkentällä. Ensi kesäkuussa tapahtuma siirtyy uuteen kotiinsa Rajupaja Areenalle. Muutto takaa urheilijoille ja yleisölle paremmat puitteet säästä riippumatta.

Åboraakkeli: Tulos toi sähköä Suomen cupiin

Aurelija Zarina (13.).

Tämä selvisi, kun Aurelija Zarina iski jatkoajalla FBC Loiston voittomaalin TPS:ää vastaan Suomen cupin semifinaalissa. Palloseura on hallitseva mestari vielä 1. maaliskuuta pelattavaan finaaliin saakka. Tuolloin uudeksi mestariksi kruunataan joko Loisto tai Eräviikingit.

Kristians Samitis IPK:sta Tutoon loppukaudeksi

Santeri Virta (vas.) ja Kristians Samitis. Samitis vaihtaa loppukaudeksi Tuton paitaan.

Tuto Hockey on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen latvialaishyökkääjän Kristians Samitisin kanssa. Samitis on pelannut tällä kaudella IPK:ssa 38 ottelua tehden tehot 6+7.