Loimulle tärkeä kotivoitto

Karsintasarja on sunnuntaina katkolla Loimulle. Karsintasarja on sunnuntaina katkolla Loimulle. Kuva: Hannu Tuominen

Ottelu alkoi jännissä merkeissä, sillä Loimun valmennus oli mennyt viikon aikana uusiksi. Päävalmentajaksi oli noussut apuvalmentajana ollut Kai Stenius, joka sai avukseen Tomi Saarisen. Joukkue oli ehtinyt treenata kolmesti uuden valmennuskaksikon johdolla ennen lauantain peliä. Pelin aikana valmennus teki hyvää yhteistyötä joukkueen menestyksen eteen.

Loimu otti pelistä tarvittavan 3–1 (25–16, 17–25, 26–24, 25–19) voiton ja karsintasarja on katkolla Loimulle sunnuntaina Lempäälässä.

Kerttulassa oli yli 400 katsojaa. Tunnelma pelissä oli loistava, koska yleisö jaksoi kannustaa läpsyttimillä omiaan.

Ensimmäisen erän alku oli hyvin tasainen. Erän ensimmäinen piste meni Lemmolle. Joukkueet tekivät pisteitä vuoron perään. Loimu pääsi niskan päälle, ja Lempo otti aikalisän tilanteessa 11–8. Aikalisä ei tuottanut Lempolle toivottua tulosta ja joukkueen päävalmentaja Tuomas Alatalo otti uuden aikalisän tilanteessa 15–9. Loimun Eetu Mäki esitteli loistavaa torjuntaosaamistaan tehden Loimulle pisteet 17 ja 18. Loimun piste-ero oli suurimmillaan tilanteessa 19–10. Loimu otti aikalisän 22–14. Erä Loimulle 25–16.

Toisessa erässä Loimu oli takaa-ajajana. Erää kuvastaa parhaiten se, että Lempo otti parin pisteen etumatkan, jonka Loimu otti kiinni. Lopulta Lempo otti komennon ja vei erän 17–25.

Pitkän erätauon jälkeen Loimun peli ei meinannut lähteä käyntiin. Tilanteessa 0–4 Loimu otti aikalisän. Päävalmentaja Kai Stenius ohjeisti joukkuettaan. Rami Rekomaa teki Loimun ensimmäisen pisteen ja peli oli tilanteessa 1–5. Loimun peli alkoi lämmetä ja pian tilanne oli 9–11 ja Lempo otti aikalisän. Loimu tuli takaa tasoihin. Erän lopussa jokaisesta pisteestä taisteltiin tiukasti. Veeti Nikkinen iski erän Loimulle 26–24.

Neljäs erä alkoi Lemmon avauspisteellä. Nikkinen teki Loimulle yhdeksännen pisteen loistavalla yksilösuorituksella. Loimulla oli erässä pieni pistejohto koko ajan. 15–10 tilanteessa Lempo otti aikalisän, jonka aikana molempien joukkueiden päävalmentajat ohjeistivat tiukasti omia pelaajiaan. Erä päättyi Joaqúin Layúsin syöttöön ja Nikkisen hyökkäyspisteeseen.

Ottelun paras pistemies oli viikolla maajoukkuerinkiin valittu hakkuri Veeti Nikkinen, jolle kirjattiin 21 pistettä tehoin +12. Lemmon virkaveli Juho Panu teki 17 pistettä tehoin +6. Vieraista myös yleispelaaja Joel Itänen kunnostautui 15 ja keskipelaaja Aatu Pöllänen 13 pisteellä. Loimun parhaaksi pelaajaksi valittiin libero Ville Sihvonen, jonka 73-prosenttinen vastaanotto helpotti passari Jaaro Mattssonin työskentelyä. Vieraiden parhaan pelaajan palkinnon pokkasi Pöllänen.

Ottelusarja jatkuu heti sunnuntaina, kun Lempäälässä isketään neljäs kohtaaminen. Ottelusarja on Loimulle katkolle. Jos sarja ei katkea vielä sunnuntaina, pelataan varmuudella viimeinen ottelu tiistaina Raisiossa. n nöyrästi peliin. Huomenna valmistauduttava laadukkaasti peliin.

– Päällimmäinen tunne on iso harmitus. Isossa kuvassa parannettiin viikon tasaisesta ja tiedettiin, että on ryöstö otettava, jotta olisi sauma voittaa sarja. Ensimmäinen erä menetettiin ja sitten kasattiin toiseen erään. Kolmas erä olisi pitänyt naulata. Torjuntapeliin olen tyytyväinen. Jatkopallopeli ei ollut hyvää. Nyt lataus huomiseen peliin ja tiistaina tullaan vielä yrittämään. Meidän keskarit olivat hyvässä vedossa. He tekivät laatutyötä, kuten koko kauden ajan. Hyökkäyksessä tilanteen tunnistamista on parannettava. Torjuntaan hakattiin liikaa, totesi Lempo-Volleyn Tuomas Alatalo.

– Uusia asema päävalmentajana lähti hyvin, koska joukkue oli vähän tuttu, ettei aloitettu ihan tyhjistä. Pelaajat ottivat valmennuksen muutoksen hyvin vastaan ja kolme treeniä tehtiin ja ne meni hyvin. Minä luulin ensimmäisen erän jälkeen, että peli lähtisi kuin treeneissä. Sitten lähti päät painumaan toisessa erässä. Huomenna lähdetään katkaisemaan sarjaa. Meillä oli tarkoitus syöttöpelissä tehdä vähän virheitä. Torjunnalla on tehtävä paremmin pisteitä. Ykköstempo on meille hankala. Onneksi Veeti ja Ossi pelasivat hyvin sanoi Stenius.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Telakka maakunnan sampona

Pernon telakalla jauhaa mammonaa Turun seudulle.

Meyer Turun kasvu on jäänyt huomaamatta vain harvalta. Telakan lopputuote, loistoristeilijä, ei ainakaan jää huomaamatta. Se on kompleksinen ja arvokas kokonaisuus, joka näkyy kauas. Arvokas se on ainakin siinä mielessä, että se jauhaa arvoa paitsi yrityksille – sekä emoyhtiölle että alihankintayrityksille – ja työntekijöille myös yhteiskunnalle.

Mikä tekee suomalaisesta kesämökistä kodin tuntuisen?

On mökkejä, joille ajetaan perjantai-iltana ja joissa tunnetaan välittömästi, että ollaan paikalla, jossa pitää olla. Tuttu haju ovea avatessa, tietty ääni laudoista jalkojen alla, se näkymä ensimmäisestä ikkunasta. Ja sitten on mökkejä, joissa viikonloppu kuluu ihan mukavasti, mutta jotka eivät koskaan tuntuneet aivan omilta. Ero ei yleensä ole koossa tai varustetasossa.

Asuntokauppa digitalisoituu edelleen

Digitaalinen kaupanteko on jo reilun vuoden ajan ollut suosituin tapa asunto-osakkeiden kauppojen tekemiseen.

Suomalaiset solmivat heinäkuussa digitaalisesti yhteensä 3 186 asunto- ja kiinteistökauppaa, mikä on enemmän kuin minään aiempana kuukautena. Digitaalinen kaupanteko yleistyy vauhdilla erityisesti kiinteistökaupoissa, joiden määrä kasvoi viime vuoden heinäkuuhun nähden yli neljänneksellä.

Sekä laaja että suppea sivuonteloleikkaus parantavat merkittävästi kroonista poskiontelotulehdusta sairastavien elämänlaatua

Sekä laaja että suppea sivuonteloleikkaus parantavat merkittävästi kroonista polypoottista nenän sivuontelotulehdusta sairastavien potilaiden elämänlaatua, osoittaa Allergy -lehdessä julkaistu tutkimus. Potilaiden oireet vähenivät molemmissa ryhmissä niin paljon, että muutos oli kliinisesti merkittävä vielä kahden vuoden kuluttua leikkauksesta.

Varsinais-Suomen Yrittäjät: YEL-uudistuksen suunta oikea

Varsinais-Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Jutta Wirén.

Varsinais-Suomen Yrittäjät suhtautuu myönteisesti hallituksen esitysluonnokseen yrittäjän eläkelain uudistamisesta. Aluejärjestö pitää pitkään odotettua uudistusta tarpeellisena ja katsoo sen parantavan yrittäjien valinnanvapautta sekä pienten yritysten asemaa. Korjattavaakin esityksessä on.

Henri Salomaa jättää Interin ja siirtyy VPS:aan

Henri Salomaa.

FC Inter ja Vaasan Palloseura ovat sopineet Henri Salomaan siirrosta. 23-vuotias laituri siirtyy VPS:n riveihin pysyvällä siirrolla. Inter saa pelaajasta siirtokorvauksen.

Nainen menehtyi rannalle Uittamolla elvytyksestä huolimatta

Ohikulkija havaitsi ihmisen kellumassa vedessä venelaiturilla Uittamolla tiistaina 15.45 ja ilmoitti siitä hätäkeskukseen.

Lastenaterian oheistuotteet poistuvat Hesburgerin tarjonnasta

Hesburger tuo valikoimaan uudet Miniateriat.

Hesburger uudistaa ateriavalikoimaansa 4. elokuuta. Lastenateriaan aiemmin liittyneet oheistuotteet poistuvat ravintoloista. Tilalle tulevat uudet Miniateriat. Samalla Hesburger alentaa muun muassa useiden sormisyötäväannosten hintoja.

Lainsäädännön arviointineuvosto: Opiskelijoiden velkaantumisen pitkäaikaisvaikutuksia tarkasteltava perusteellisemmin

Lainsäädännön arviointineuvosto on antanut lausunnon opetus- ja kulttuuriministeriölle hallituksen esityksen luonnoksesta opintoetuuslaiksi ja eräiksi muiksi laeiksi. Lakiesityksen vaikutuksia koskevassa osiossa on tunnistettu olennaiset vaikutuslajit. Vaikutuksia on esimerkiksi arvioitu opiskelijan taloudelliseen asemaan, opintojen läpäisyyn ja velkaantumiseen, mutta vaikutusarviointeja tulee vielä konkretisoida.

Kaivuutyö sulkee ajokaistan Vahdontiellä

Vahdontiellä tehdään kaivuutyötä Tiemestarinkadun ja Hitsarinkadun välillä 4.–12. elokuuta. Työmaan kohdalla on ajoittain yksi kaista suljettuna.

Valtaosa rattijuopumuksista kesä- ja heinäkuussa sekä viikonloppuöinä ja juhlapyhinä

Rattijuopumus on yksi vakavimmista liikenneturvallisuutta vaarantavista rikoksista, mutta poliisin näkökulmasta alkoholin ongelmakäyttö näkyy poliisin tehtävissä laajemminkin. Päihdehaitat ja päihtyneenä ajamiset korostuvat kesäaikaan.

TPS:n kiekkomiehistön omatoimijakso päättyi – joukkue kokoontui ensimmäisen kerran maanantaina

Olli Wahlroos siirtyy Pohjois-Amerikkaan CHL:n alaiseen juniorisarjaan.

Jääkiekkoilijoiden omatoiminen kesäjakso on päättynyt. TPS:n uuden liigajoukkueen kausi käynnistyi kunnolla maanantaina, kun joukkue kokoontui ensimmäistä kertaa yhdessä valmennuksen ja uusien pelaajien kanssa.

Turun Nuorkauppakamari etsii ehdokkaita Turun Kehittäjä 2026 -kilpailuun

Turun Nuorkauppakamari etsii jälleen henkilöitä, yrityksiä, yhteisöjä, hankkeita ja tekoja, jotka ovat vaikuttaneet merkittävällä tavalla Turun kehitykseen. Ehdotuksia Turun Kehittäjä 2026 -tunnustuksen saajaksi voi jättää 8. elokuuta asti.

Aurinkotien jalankulku- ja pyöräilyväylä uudistuu Naantalissa

Aurinkotien jalankulku- ja pyöräilyväylää uudistetaan Piispantien ja kylpylän alikulun välisellä osuudella.

Naantalin kaupunki uudistaa Aurinkotien jalankulku- ja pyöräilyväylää Piispantien ja kylpylän alikulun välisellä osuudella. Samassa yhteydessä alueella uusitaan kaukolämpöverkkoa. Urakka alkoi 20. heinäkuuta kaivuutöillä Venevalkamantien kohdalta. Urakoitsija on Rajukivi Oy, ja urakan on määrä valmistua marraskuun puolivälissä.

Tavaratalo- ja hypermarketketjujen liikevaihto kasvoi kesäkuussa 1,9 prosenttia

Päivittäistavarakauppa ry:n jäsenyritysten tavaratalo- ja hypermarketketjujen liikevaihto kasvoi kesäkuussa 1,9 prosenttia edellisvuodesta. Liikevaihdon arvoksi kirjattiin 808,3 miljoonaa euroa.

Markulantietä jyrsitään loppuviikko

Markulantietä jyrsitään Rieskalähteentien ja Kuninkojantien välillä 4.–7. elokuuta. Työtä tehdään ruuhka-aikojen ulkopuolella.

Elisa valmistautuu jo 6G-aikaan

Elisa kertoo vahvistaneensa tammi–kesäkuussa vahvistaneensa mobiiliverkon yhteyksiä Varsinais-Suomessa. Alkuvuodesta tehtiin myös uusi ennätys mobiiliverkon liikenteessä.

Varpunen jäi kiipeliin liesituulettimen hormiin Maskussa

Pieni varpunen jäi kiipeliin omakotitalon liesituulettimen hormiin Välikujalla Maskussa tiistaina aamupäivällä.

Näköislehti

Urheilu

Henri Salomaa jättää Interin ja siirtyy VPS:aan

Henri Salomaa.

FC Inter ja Vaasan Palloseura ovat sopineet Henri Salomaan siirrosta. 23-vuotias laituri siirtyy VPS:n riveihin pysyvällä siirrolla. Inter saa pelaajasta siirtokorvauksen.

TPS:n kiekkomiehistön omatoimijakso päättyi – joukkue kokoontui ensimmäisen kerran maanantaina

Olli Wahlroos siirtyy Pohjois-Amerikkaan CHL:n alaiseen juniorisarjaan.

Jääkiekkoilijoiden omatoiminen kesäjakso on päättynyt. TPS:n uuden liigajoukkueen kausi käynnistyi kunnolla maanantaina, kun joukkue kokoontui ensimmäistä kertaa yhdessä valmennuksen ja uusien pelaajien kanssa.

Otteluruuhka on Vaduzin kohtaavalle Interille positiivinen ongelma

Interin riemukkaasti sujuneet Euro-ottelut jatkuvat tällä viikolla.

Interin kaadettua Başakşehirin Konferenssiliigan toisella karsintakierroksella matka kolmannella karsintakierroksella jatkuu jo tällä viikolla. Liechtensteinilainen FC Vaduz saapuu Kupittaalle tämän viikon torstaina 6. elokuuta ensimmäiseen osaotteluun. Toinen osaottelu pelataan 13. elokuuta.

Ratsastuksen MM-joukkue ennätyssuuri

Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond.

Suomen Ratsastajainliitto lähettää ratsastuksen suurtapahtumaan, kuuden lajin MM-kilpailuun Aacheniin Saksaan 16 urheilijaa ja 15 hevosta. MM-kilpailut käydään 11.–23. elokuuta. Suomen tiimissä on edustajia viidessä lajissa; koulu-, parakoulu-, kenttä- ja esteratsastuksessa sekä vikellyksessä.

Otteluanalyysi: TPS leikitteli IFK Mariehamnin kustannuksella

Marius Könkkölä ja Kian Visser.

Hyvänä kotijoukkueena tunnettu TPS palasi voittokantaan jalkapalloilun Veikkausliigassa lyömällä sarjajumbo IFK Mariehamnin puhtaasti 3–0. TPS nousi 25 pisteeseen ja tavoittelee yhä paikkaa mitalisarjasta eli kuuden parhaan loppusarjasta, vaikka loppuohjelma onkin hankala.

Kuubalaiskaksikko vahvistamaan Raision Loimua

Yusnier Ponce de León ja Elieser Rojas.

Raision Loimu on solminut pelaajasopimukset kahden kuubalaispelaajan kanssa. Tulevalla kaudella Loimun riveissä nähdään yleispelaaja Yusnier Ponce de León (23., 195 senttiä) sekä keskipelaaja–hakkuri Elieser Rojas (29, 201).