Loimulle tärkeä kotivoitto

Karsintasarja on sunnuntaina katkolla Loimulle. Karsintasarja on sunnuntaina katkolla Loimulle. Kuva: Hannu Tuominen

Ottelu alkoi jännissä merkeissä, sillä Loimun valmennus oli mennyt viikon aikana uusiksi. Päävalmentajaksi oli noussut apuvalmentajana ollut Kai Stenius, joka sai avukseen Tomi Saarisen. Joukkue oli ehtinyt treenata kolmesti uuden valmennuskaksikon johdolla ennen lauantain peliä. Pelin aikana valmennus teki hyvää yhteistyötä joukkueen menestyksen eteen.

Loimu otti pelistä tarvittavan 3–1 (25–16, 17–25, 26–24, 25–19) voiton ja karsintasarja on katkolla Loimulle sunnuntaina Lempäälässä.

Kerttulassa oli yli 400 katsojaa. Tunnelma pelissä oli loistava, koska yleisö jaksoi kannustaa läpsyttimillä omiaan.

Ensimmäisen erän alku oli hyvin tasainen. Erän ensimmäinen piste meni Lemmolle. Joukkueet tekivät pisteitä vuoron perään. Loimu pääsi niskan päälle, ja Lempo otti aikalisän tilanteessa 11–8. Aikalisä ei tuottanut Lempolle toivottua tulosta ja joukkueen päävalmentaja Tuomas Alatalo otti uuden aikalisän tilanteessa 15–9. Loimun Eetu Mäki esitteli loistavaa torjuntaosaamistaan tehden Loimulle pisteet 17 ja 18. Loimun piste-ero oli suurimmillaan tilanteessa 19–10. Loimu otti aikalisän 22–14. Erä Loimulle 25–16.

Toisessa erässä Loimu oli takaa-ajajana. Erää kuvastaa parhaiten se, että Lempo otti parin pisteen etumatkan, jonka Loimu otti kiinni. Lopulta Lempo otti komennon ja vei erän 17–25.

Pitkän erätauon jälkeen Loimun peli ei meinannut lähteä käyntiin. Tilanteessa 0–4 Loimu otti aikalisän. Päävalmentaja Kai Stenius ohjeisti joukkuettaan. Rami Rekomaa teki Loimun ensimmäisen pisteen ja peli oli tilanteessa 1–5. Loimun peli alkoi lämmetä ja pian tilanne oli 9–11 ja Lempo otti aikalisän. Loimu tuli takaa tasoihin. Erän lopussa jokaisesta pisteestä taisteltiin tiukasti. Veeti Nikkinen iski erän Loimulle 26–24.

Neljäs erä alkoi Lemmon avauspisteellä. Nikkinen teki Loimulle yhdeksännen pisteen loistavalla yksilösuorituksella. Loimulla oli erässä pieni pistejohto koko ajan. 15–10 tilanteessa Lempo otti aikalisän, jonka aikana molempien joukkueiden päävalmentajat ohjeistivat tiukasti omia pelaajiaan. Erä päättyi Joaqúin Layúsin syöttöön ja Nikkisen hyökkäyspisteeseen.

Ottelun paras pistemies oli viikolla maajoukkuerinkiin valittu hakkuri Veeti Nikkinen, jolle kirjattiin 21 pistettä tehoin +12. Lemmon virkaveli Juho Panu teki 17 pistettä tehoin +6. Vieraista myös yleispelaaja Joel Itänen kunnostautui 15 ja keskipelaaja Aatu Pöllänen 13 pisteellä. Loimun parhaaksi pelaajaksi valittiin libero Ville Sihvonen, jonka 73-prosenttinen vastaanotto helpotti passari Jaaro Mattssonin työskentelyä. Vieraiden parhaan pelaajan palkinnon pokkasi Pöllänen.

Ottelusarja jatkuu heti sunnuntaina, kun Lempäälässä isketään neljäs kohtaaminen. Ottelusarja on Loimulle katkolle. Jos sarja ei katkea vielä sunnuntaina, pelataan varmuudella viimeinen ottelu tiistaina Raisiossa. n nöyrästi peliin. Huomenna valmistauduttava laadukkaasti peliin.

– Päällimmäinen tunne on iso harmitus. Isossa kuvassa parannettiin viikon tasaisesta ja tiedettiin, että on ryöstö otettava, jotta olisi sauma voittaa sarja. Ensimmäinen erä menetettiin ja sitten kasattiin toiseen erään. Kolmas erä olisi pitänyt naulata. Torjuntapeliin olen tyytyväinen. Jatkopallopeli ei ollut hyvää. Nyt lataus huomiseen peliin ja tiistaina tullaan vielä yrittämään. Meidän keskarit olivat hyvässä vedossa. He tekivät laatutyötä, kuten koko kauden ajan. Hyökkäyksessä tilanteen tunnistamista on parannettava. Torjuntaan hakattiin liikaa, totesi Lempo-Volleyn Tuomas Alatalo.

– Uusia asema päävalmentajana lähti hyvin, koska joukkue oli vähän tuttu, ettei aloitettu ihan tyhjistä. Pelaajat ottivat valmennuksen muutoksen hyvin vastaan ja kolme treeniä tehtiin ja ne meni hyvin. Minä luulin ensimmäisen erän jälkeen, että peli lähtisi kuin treeneissä. Sitten lähti päät painumaan toisessa erässä. Huomenna lähdetään katkaisemaan sarjaa. Meillä oli tarkoitus syöttöpelissä tehdä vähän virheitä. Torjunnalla on tehtävä paremmin pisteitä. Ykköstempo on meille hankala. Onneksi Veeti ja Ossi pelasivat hyvin sanoi Stenius.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Varha ja elinkeinoelämä tiivistävät yhteistyötään

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha), Turun kauppakamari ja Varsinais-Suomen Yrittäjät ovat sopineet, että ne perustavat kolmiportaisen yhteistyöfoorumin tiivistämään vuoropuhelua ja yhteistyötä Varhan ja alueen yritysten välillä. Tavoitteena on lisäksi kehittää Varhan palveluntarjontaa, parantaa markkinavuoropuhelua ja hankintoja sekä ylläpitää toimivaa markkinaa.

Turku jatkaa inklusiivista perusopetukseen valmistavaa opetusta

Turun perusopetuksessa pilotoitiin lukuvuonna 2025–2026 inklusiivista perusopetukseen valmistavaa opetusta. Mallia on nyt päätetty jatkaa ja kehittää edelleen myös tulevana lukuvuonna.

Turun ja saariston matkailukesä on käynnistynyt vahvasti

Turun ja saariston matkailukesä 2026 on käynnistynyt lupaavasti. Kansainväliset matkailijat ovat näkyneet alueella jo heti alkukesästä lähtien, ja näkymät tulevaan kauteen ovat positiiviset.

Valaistustyö Länsikaarella heinäkuun alulle

Valaistustyö Länsikaarella välillä Messukentänkatu-Artukaistentie alkaa 17. kesäkuuta ja päättyy 3. heinäkuuta. Yksi ajokaista pois käytöstä työmaan kohdalla. Paikalla on liikenneopasteet ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Kiekko-TPS:lle 1,4 miljoonan euron tappiot viime kaudesta

HC TPS Turku Oy:n yhtiökokous vahvisti 16. kesäkuuta tilikauden 2025–2026 tilinpäätöksen. HC TPS Turku Oy konsernin tilikauden 2025–2026 tulos tappiollinen. Konsernin tilikauden tappio oli 1 438 785 euroa ja liikevaihto 11 151 052 euroa.

Kupittaan kärjen kannen paalutustyöt junaradan alueelle juhannuksen jälkeen

Kupittaan kärkeen rakennettavan joukkoliikennekannen suurpaalutustyöt etenevät junaradan alueelle juhannuksen jälkeen. Rata-alueella tehdään melua ja tärinää aiheuttavia paalutus- ja tukiseinätöitä myös yöaikaan 29. kesäkuuta alkaen noin kolmen viikon ajan.

Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen yt-neuvottelut päättyneet – enintään seitsemän henkilöä irtisanotaan

Lounais-Suomen elinvoimakeskuksessa aloitettiin yhteistoimintaneuvottelut tuotannollisista ja taloudellisista syistä toukokuun alussa. Neuvotteluesityksen mukaan yt-neuvottelut olisivat voineet johtaa enimmillään 33 henkilön irtisanomiseen. Neuvotteluiden myötä irtisanomisten määrää saatiin vähennettyä ja työnantaja arvioi neuvotteluiden jälkeen joutuvansa irtisanomaan yhteensä enintään seitsemän henkilöä.

Varsinais-Suomen SDP nimesi kaksi uutta eduskuntavaaliehdokasta

Heli-Päivikki Laurén tuo ehdokasjoukkoon vahvaa kokemusta sosiaali- ja terveyspalveluista. Sairaanhoitajana, aluevaltuutettuna sekä Uudenkaupungin kaupunginvaltuuston ensimmäisenä varapuheenjohtajana hän on tehnyt pitkäjänteisesti työtä hyvinvoinnin, laadukkaiden palveluiden ja oikeudenmukaisemman yhteiskunnan puolesta.

Väitös: Liikunta ehkäisee naisten synnytyksenjälkeistä virtsankarkailua

Iina Ryhtä.

Naisten terveys on keskeinen osa kansanterveyttä, mutta raskauden ja synnytyksen jälkeisen hyvinvoinnin tukemiseen on edelleen rajallisesti vaikuttavia keinoja. TtM Iina Ryhdän tuoreen väitöstutkimuksen mukaan liikuntainterventiot voivat ehkäistä ja lievittää virtsankarkailua sekä lisätä fyysistä aktiivisuutta. Pelkkä liikunta ei kuitenkaan riitä parantamaan elämänlaatua kokonaisvaltaisesti, vaan rinnalle tarvitaan muutakin tukea.

Hesburgeriin vyöryi lähes 27 000 kesätyöhakemusta

Hesburgerin kesärekrytointi keräsi tänä vuonna ennätysmäärän hakemuksia: ketju sai yhteensä 26 829 kesätyöhakemusta. Luku lähes kaksinkertaistui viime vuoteen verrattuna (14 066 hakemusta). Hakijoiden määrä kasvoi voimakkaasti ja myös avoimia kesätyöpaikkoja oli aiempaa enemmän.

Varha aloittaa 40 vuotta täyttävien sydänterveystarkastukset

Varsinais-Suomen hyvinvointialue toimii etulinjassa ja käynnistää uuteen EU-ohjelmaan liittyen seulontatutkimuksen 40 vuotta täyttävälle väestölle. Tavoitteena on ennaltaehkäistä sydän- ja verisuonitauteja, jotka ovat merkittävin kuolinsyy.

Naantalin Käsityöläiskadun ja Uolevi Raaden kadun risteyksen väistämisvelvollisuus muuttuu

Jatkossa Käsityöläiskadulta väistävät Uolevi Raaden kadulta tulevaa liikennettä.

Käsityöläiskadun ja Uolevi Raaden kadun risteyksessä Käsityöläiskadulta tulevat ajoneuvot saavat jatkossa väistämisvelvollisuuden. Muutos tulee voimaan keskiviikkona 17. kesäkuuta.

Musiikkitalo Fuugassa viimeistelytyöt käynnissä

Fuugan konserttisalista tulee näyttävä.

Turun uusi musiikkitalo Fuuga avautuu yleisölle lokakuussa 2026. Rakennusta viimeistellään vauhdilla ja työmaalla työskentelee tällä hetkellä reilut 200 henkilöä.

Sisu Salminen nimetty nyrkkeilyn U19-joukkueeseen

Sisu Salminen.

Turun Urheiluliiton kasvatti, nyrkkeilijä Sisu Salminen on nimetty U19 EM-joukkueeseen. Kilpailut pidetään 11.–22. elokuuta Loznicassa Serbiassa. Heinäkuun alussa Salminen suuntaa harjoittelemaan Irlantiin sekä kilpailemaan Dubliniin Monkstown Box Cupiin.

Kansainväliset balettihuiput kohtaavat Turussa Don Quijoten merkeissä

Turku Dance Campin Ester Papini ja Andrea Cheldi tanssivat.

Turku Dance Camp -tanssileiri kokoaa jo kolmannen kerran kansainvälisiä huippuopettajia ja -esiintyjiä Suomeen 26.–31. heinäkuuta. Kansainvälisen tanssileirin taiteellisessa johdossa toimii turkulaislähtöinen, Tukholman kuninkaallisessa baletissa solistiuran tehnyt Katariina Edling yhdessä tanssija-tanssinopettaja Lyylia Koivuniemi Merimaan kanssa.

Varsinais-Suomen kunnat määrittelivät tutkimus- ja kehittämistoiminnan painopisteitään

Suomen ja Varsinais-Suomen elinvoima ja kilpailukyky ponnistavat tutkimus- ja kehittämistoiminnasta, jossa kunnat ovat keskeisessä roolissa. Turun AMK:n koordinoimassa ja Varsinais-Suomen liiton Akke-rahoituksen kautta toteutetussa hankkeessa Kuntien kansainvälisen TKI-osaamisen kasvattaminen Varsinais-Suomessa tunnistettiin Kaarinan, Naantalin, Salon ja Uudenkaupungin TKI-toiminnan vahvuuksia ja kehittämistarpeita.

Tap This Oy valittu WAM:in kahvilayrittäjäksi

Turkulainen Tap This Oy on valittu WAM nykytaiteen museon kahvila- ja ravintolapalvelujen yrittäjäksi. Museon kahvilatilat uudistuvat peruskorjauksen yhteydessä, ja WAM avautuu yleisölle lauantaina 31. lokakuuta.

Turun rautatieaseman laitureilla tehdään muutostöitä kesän aikana

Turun päärautatieaseman matkustajalaitureille ja niille johtaville huoltoteille tehdään pieniä korjauksia juhannuksesta syyskuun puoliväliin. Työt keskittyvät laiturien Aninkaistensillan puoleisiin päihin ja niitä tehdään vaiheittain. Työn alla oleva matkustajalaituri on ajoittain pois käytöstä ja liikennöinti tapahtuu muilta laitureilta.

Näköislehti

Urheilu

Otteluanalyysi: KuPS haki täydet pisteet Kupittaalta

TPS kärsi ensimmäisen kotitappionsa liigassa tällä kaudella, kun KuPS haki täydet pisteet Kupittaalta. Vaikka kotijoukkue ei ihmeitä esittänytkään, jossiteltavaa jätti KuPSin ensimmäinen maali, joka ei ainakaan montaa milliä maaliviivan yli käynyt.

Kiekko-TPS:lle 1,4 miljoonan euron tappiot viime kaudesta

HC TPS Turku Oy:n yhtiökokous vahvisti 16. kesäkuuta tilikauden 2025–2026 tilinpäätöksen. HC TPS Turku Oy konsernin tilikauden 2025–2026 tulos tappiollinen. Konsernin tilikauden tappio oli 1 438 785 euroa ja liikevaihto 11 151 052 euroa.

Sisu Salminen nimetty nyrkkeilyn U19-joukkueeseen

Sisu Salminen.

Turun Urheiluliiton kasvatti, nyrkkeilijä Sisu Salminen on nimetty U19 EM-joukkueeseen. Kilpailut pidetään 11.–22. elokuuta Loznicassa Serbiassa. Heinäkuun alussa Salminen suuntaa harjoittelemaan Irlantiin sekä kilpailemaan Dubliniin Monkstown Box Cupiin.

Åboraakkeli: Salibandy rugbyn tiellä?

Viime viikonloppuna pelattiin Espanjassa kolmella kolmea vastaan salibandyn MM-kisat. Suomikin oli mukana sekä miehissä että naisissa. Miesten joukkueessa oli useammankin seuran pelaajia, mutta naisille kyseessä oli Eräviikinkien luokkaretki.

Suomalaisnaiset pääsivät yleisurheiluun kunnolla vasta 1970-luvulla

Viime vuosina Suomen yleisurheilun isoimmat kansainväliset menestysodotukset ovat kohdistuneet Wilma Heltelään ja muihin naishuippuihin.

– Suomi oli aikansa yleisurheilun suurvalta, joka on edelleen hyvin korkealla esimerkiksi kesäolympialaisten yleisurheilun kaikkien aikojen mitalitaulukossa, mutta se maine luotiin miesten urheilulla, toteaa kulttuurihistorioitsija Seppo Heikkinen .

Otteluanalyysi: Hylätty maali jäi kaivelemaan Inter-leiriä kärkikamppailussa

Clinton Jephta (oik.) valittiin toukokuun pelaajaksi Veikkausliigassa.

Inter pelasi jo kuudennen tappiottoman pelin peräkkäin jalkapalloilun Veikkausliigassa, mutta se oli laiha lohtu, sillä joukkue olisi halunnut kolme pistettä kärkikamppailusta, jossa Kupittaalla vastassa oli sarjan kakkonen AC Oulu. Ottamatta jäi, sillä peli päättyi 0–0. Hylätty maali jäi erityisesti kismittämään Inter-leiriä.