Digitaaliset liikuntapelit saivat vanhuksilta hyvän vastaanoton

Noin 70 prosenttia vastaajista koki liikuntapelien käytön myönteisenä Noin 70 prosenttia vastaajista koki liikuntapelien käytön myönteisenä

Vanhusten kuntoa ja toimintakykyä pyritään parantamaan erilaisilla digitaalisilla liikuntapeleillä, jotta itsenäinen elämä mahdollistuisi entistä pidempään. Hyvinvointikeskusten asukkaat innostuivat peleistä ja kokivat elämänlaatunsa kohentuneen.

Vanhukset innostuivat liikkumaan uudella tavalla, kun Turun seudun hyvinvointikeskuksiin tuotiin liikeohjattuja pelejä. Vastaanotto oli innostunut ja vanhukset kokivat pelaamisen myönteisenä asiana.

Liikuntapeleissä hyödynnetään teknisiä ratkaisuja. Pelaaja seuraa tv-ruudusta hahmoa ja ohjaa hahmon toimintaa omalla vartalollaan. Samalla liiketunnistuskamera seuraa pelaajan liikkeitä.

Ikääntyneelle pelaaminen toimii liikuntahetkenä. Pelaaja voi esimerkiksi napata ilmapalloja, kerätä porkkanoita tai ampua jalallaan zombeja. Samalla tulee harjoiteltua tasapainoa, kyykisteltyä ja heiluteltua jalkoja.

– Pelimaailmat on luotu ajatellen yli 65-vuotiaiden kohderyhmää hyödyntäen pääasiassa ikäluokalle tuttuja ympäristöjä, kuten työskentelyä kasvimaalla. Halusimme myös vähän irrotella ja poiketa kaavasta zombi-vaihtoehdolla. Sen suosio vanhusten keskuudessa olikin vähän yllätys, kertoo Turun ammattikorkeakoulun (AMK) erityisasiantuntija ja ACTIVAGE-hankkeen projektipäällikkö Paula Ailio.

Pelit on suunniteltu yhdessä Turun AMK:n fysioterapian lehtori Niina Katajapuun kanssa.

Ikääntyneiden liikuttaminen digitaalisten ratkaisujen avulla on ollut osa juuri päättynyttä 3,5-vuotista ACTIVAGE-hanketta. Kyse on laajasta kansainvälisestä pilottihankkeesta, jonka on rahoittanut EU:n Horisontti 2020 -rahoitus 25 miljoonalla eurolla. Turun AMK on vetänyt hankkeen pilottia Suomessa ja siinä ovat olleet mukana myös GoodLife Technologies, eHoiva ja Seniorsome.

– Kun ikääntyneiden määrä kasvaa, törmätään globaaliin haasteeseen siitä, miten yhteiskunnat joutuvat kohdistamaan entistä enemmän resursseja ikääntyneiden hoitoon. Digitaalisten ja teknisten ratkaisujen avulla voidaan saada vanhukset voimaan paremmin, elämään itsenäistä elämää ja asumaan kauemmin kotona, jottei yhteiskunta kuormitu liikaa vanhusten lukumäärän kasvusta, Ailio sanoo.

ACTIVAGE-hankkeessa on haluttu löytää keino, kuinka saada vanhukset liikkumaan itseohjautuvasti ja resurssitehokkaasti. Tekninen ratkaisu palvelee useampaa ihmistä kerralla, eikä esimerkiksi tarvita jokaiselle omaa henkilökohtaista avustajaa ohjaamaan liikuntaa.

Turun hyvinvointikeskuksiin tuotuja liikeohjattuja pelejä testasi 150 käyttäjää, joiden keski-ikä oli noin 77 vuotta. Käyttäjien kokemuksia arvioitiin kyselylomakkeella, josta ilmeni, että noin 70 prosenttia vastaajista koki liikuntapelien käytön myönteisenä. Lisäksi tutkimuksessa selvisi, että pelejä käytettiin paljon: säännöllisesti ja useita viikkoja.

– Tämä osoittaa sen, ettei teknisiä liikuntaratkaisuja varten tarvitse odottaa diginatiivisukupolven ikääntymistä, vaan kysyntää on jo nyt. Vanhempien ikäryhmien digitaalinen pelaaminen on jatkuvassa nousussa, Ailio sanoo.

ACTIVAGE-hankkeessa on pilotoitu erilaisia IoT (Internet of Things, esineiden internet) -laitteita ja sensoreita yli 6000 vanhukselle yhdeksässä Euroopan maassa. Turun AMK:n ja GoodLife Technologyn yhteistyön tuloksena syntyi ratkaisu, jossa ikääntyvät huolehtivat omasta liikkuvuudestaan pelien avulla. Tämä Suomen pilotti sai hankkeelta Best Active Healthy Ageing Solution -palkinnon ollen näin koko hankkeen paras tekninen sovellus.

Turun AMK:n Tulevaisuuden interaktiiviset teknologiat -tutkimusryhmän vetäjä ja yliopettaja Mika Luimula toteaa, että kyseessä on pitkäaikaisen yhteistyön tulos. Yhteistyö Turun AMK:n ja GoodLife Technologyn välillä alkoi jo vuonna 2014, jolloin testattiin Glider-nimistä kuntoutuspeliä Japanissa.

– Vuodesta 2014 alkaen Tulevaisuuden interaktiiviset teknologiat -tutkimusryhmä on ollut mukana kolmessa kuntoutuspeleihin liittyvässä tutkimus-, kehitys- ja innovaatiot-hankkeessa (TKI). Paraikaa tutkimusryhmä jatkaa kuntoutuspelien tutkimista Business Finlandin rahoittamassa Business Ecosystems and Effective Exergaming -hankkeessa, jossa on juuri käynnissä kliininen tutkimus, Luimula kertoo.

Turun AMK:ssa kehitetään erilaisia interaktiivisiin teknologioihin nojaavia sovelluksia, esimerkiksi opettavaisia virtuaalitodellisuuksia.

– Olemme kehittäneet kokeeksi jo muutaman kuntoutuspelin VR-laseillekin ja ensimmäiset kokemukset vaikuttavat varsin lupaavilta, Luimula lisää.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Itäisen Rantakadun pyörätiet saavat jatkoa – kohta pyöräillään Tervahovinkadulle saakka

Itäisen Rantakadun pyörätien jatko-osan työmaa.

Itäisellä Rantakadulla on jo viime vuodet poljettu uusia yksisuuntaisia pyöräteitä pitkin. Edellinen osuus valmistui jouluksi 2024. Nyt työt jatkuvat, ja uutta pyörätietä saadaan ajella loppukesästä jo Tervahovinkadulle saakka.

Turun keskustan vartiointi- ja asiakaspalvelu ympärivuotiseksi

Yhteistyö Turun keskustan turvallisuuden suhteen laajenee. Aiemmat kolme vuotta kesäkaudella toimineesta kiinteistöjen yhteisestä vartioinnista ja julkisten alueiden asiakaspalvelusta tulee ympärivuotista. Maaliskuun alussa aloitettava palvelu jatkuu myös kesäkauden jälkeen aina vuoden loppuun asti.

Turun Taideyhdistys jakaa apurahoja turkulaisille kuvataiteilijoille

Konstföreningen i Åbo – Turun Taideyhdistys ry. on perustettu edistämään taiteen harrastusta, ymmärtämystä ja sen harjoittamista Varsinais-Suomen alueella sekä ylläpitämään taidekokoelmaa.

Turun taidemuseota hallinnoiva Turun Taideyhdistys ry. jakaa vuosittain apurahoja Turun alueella asuville ammattikuvataiteilijoille. Ajalla 10.3.–10.4. haettavana ovat 10 000 euroa Magnus ja Ellen Dahlströmin testamenttirahastosta sekä 5 000 euroa Helena Bruunin rahastosta.

Sofia Virta ei jatka HC TPS Turku Oy:n hallituksessa

HC TPS Turku Oy:n hallituksen jäsen Sofia Virta ei jatka seuran hallituksessa. Virta on Vihreän liiton puheenjohtaja, kansanedustaja ja Turun kaupunginvaltuutettu.

Kela maksoi etuuksia 17,5 miljardilla viime vuonna

Kelan etuuskulut kasvoivat 188 miljoonalla eurolla eli 1,1 prosentilla viime vuonna. Kela maksoi viime vuonna etuuksia 17 446 miljoonaa euroa.

Poliisin tietoon entistä enemmän alaikäisten tekemäksi epäiltyjä seksuaalirikoksia

Poliisin tietoon tulleiden alaikäisten tekemäksi epäiltyjen seksuaalirikosten määrä on kasvanut voimakkaasti. Poliisihallituksen vuoden 2025 tilastojen mukaan alle 15-vuotiaiden tekemäksi epäiltyjen rikollisten tekojen määrä on viidessä vuodessa kasvanut 78 prosenttia ja 15–17-vuotiaiden 63 prosenttia.

Elokuvatrilogia näyttelyn aiheena Kriittisessä Galleriassa

Stillkuva elokuvasta Thirst, 2022.

Kriittinen Galleria kutsui Kristina Normanin esittämään Orchidelirium -elokuvatrilogiansa näyttelyn muodossa. Trilogia on tilausteos, jonka Norman teki Venetsian 59. Biennaalin Viron paviljonkia varten vuonna 2022.

Turun yliopistolla yli sata hakukohdetta tarjolla korkeakoulujen yhteishaussa

Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku suomen- ja ruotsinkielisiin koulutuksiin on käynnissä opintopolku.fi-palvelussa 10.–24. maaliskuuta. Turun yliopistolla on yhteishaussa tarjolla yhteensä 107 hakukohdetta.

Kaarinan läntisen ohikulkutien rakentaminen alkaa

Kaarinan läntinen ohikulkutie (Mt 180 Kurkela–Kuusisto-hanke) siirtyy maaliskuun puolessa välissä suunnitteluvaiheesta toteutusvaiheeseen. Rakennustyöt alkavat.

Turun pormestari Piia Elo osallistuu kiinteistöalan MIPIM 2026 -messuille Cannesissa

Turun pormestari Piia Elo (sd.) on mukana maailman suurimmassa kiinteistöalan MIPIM-messutapahtumassa Cannesissa, Ranskassa 10.–12. maaliskuuta. Matkansa aikana pormestari osallistuu pyöreän pöydän keskusteluihin sekä useisiin tapaamisiin kaupunkien johtajien, kiinteistöalan sijoittajien ja kansainvälisen median kanssa. Tavoitteena on uusien sijoittaja- ja yhteistyökumppanien kartoittaminen Turun kasvun tukemiseksi sekä kaupungin kansainvälisen tunnettuuden lisääminen.

Linnankadun ja Aurakadun risteyksessä tehdään kaukolämpötyötä, ajokaistoja pois käytöstä

Kaukolämpötyötä tehdään Linnankadun ja Aurakadun risteyksessä 11.3.–10.4. Risteysalueella on ajokaistoja pois käytöstä. Linnankadulla sataman suunnasta ajettaessa on kääntyminen Auransillan suuntaan estetty. Aurakadulla Auransillan suunnasta ajettaessa on vain yksi ajokaista käytössä. Paikalla on liikenneopasteet ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Helmikuu Länsi-Euroopassa poikkeuksellisen sateinen – maailmanlaajuisesti helmikuu viidenneksi lämpimin

EU:n Copernicus-ilmastopalvelun mukaan helmikuu oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian viidenneksi lämpimin. Länsi-Euroopassa koettiin poikkeuksellisen runsaita sateita ja laajoja tulvia, ja arktisen merijään laajuus oli helmikuussa mittaushistorian kolmanneksi pienin.

EVA: Etätyö lisää työn sujuvuutta, mutta sillä on kielteisiä vaikutuksia yhteistyöhön

Etätyö koetaan selvästi myönteiseksi työn sujuvuuden, autonomian, keskittymisen ja työn ja muun elämän yhteensovittamisen kannalta, mutta samalla sillä on kielteisiä vaikutuksia työyhteisön yhteishenkeen, sosiaalisiin suhteisiin ja tiimityöhön. Valtaosa suomalaisista työssäkäyvistä voi tehdä ainakin jonkin verran etätöitä, ja 44 prosenttia tekee etätöitä vähintään kerran viikossa, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Tuton kausi päättyi Mestiksessä

Kiekko-Vantaa päätti Tuto Hockeyn kauden Mestiksen pudotuspeleissä voitoin 4-1.

Tuto Hockeyn kausi päättyi jääkiekon Mestiksessä tappioon Kiekko-Vantaalle pudotuspeleissä. K-Vantaa löi Tuton viidennessä pelissä Vantaalla 4–1 ja eteni välieriin voitoin 4–1.

Viking Line mukaan Matkahuollon sovellukseen

Viking Line on ensimmäisenä varustamona liittynyt mukaan Matkahuollon Matkat-palveluun. Sovelluksessa matkustaja voi ostaa kaikki laivamatkaansa liittyvät kotimaan yhteydet yhdellä kertaa ja yhdestä paikasta, olipa määränpäänä Tallinna, Tukholma tai Ahvenanmaa.

Finnlinesin liikevaihto kasvoi, tulos parani

Finncanopus.

Finnlinesin liikevaihto kasvoi viime vuonna, samoin tulos. Yhtiö kehitti reittiverkostoaan ja keskittyi vahvistamaan kannattavuuttaan, kilpailukykyään ja asemaansa Itämerellä ja Pohjanmerellä.

Lantalasti levisi tielle ja ojaan Pöytyällä

Yhdistelmäajoneuvon perävaunu kaatui Pöytyällä Turunväylälle maanantaina iltapäivällä. Perävaunun kyydissä ollut lantakuorma levisi ojaan ja osittain tiealueelle.

Savua porraskäytävässä? – pysy asunnossa, pidä ovet ja ikkunat suljettuina

Kerrostalojen paloturvallisuus on rakennettu palo-osastoinneilla.

Suomalaiset kerrostalot on suunniteltu siten, että tulipalo ei leviä asunnosta toiseen välittömästi. Paloa ja savun leviämistä estävät rakenteelliset palo-osastoinnit, kun niitä osataan käyttää oikein, kerrotaan Suomen Palopäällystöliitosta (SPPL). Kerrostalopalon sattuessa onkin oman turvallisuuden kannalta tärkeä pysyä omassa asunnossa, jos talon muussa osassa palaa, koska hengenvaarallinen savu on voinut levitä asunnon ulkopuolella olevaan porraskäytävään tai porrashuoneeseen.

Näköislehti

Urheilu

Sofia Virta ei jatka HC TPS Turku Oy:n hallituksessa

HC TPS Turku Oy:n hallituksen jäsen Sofia Virta ei jatka seuran hallituksessa. Virta on Vihreän liiton puheenjohtaja, kansanedustaja ja Turun kaupunginvaltuutettu.

KF Kosova rakentaa jatkoa ensimmäiselle liigakaudelleen

Kosovan tiivis seurayhteisö näkyi ja kuului joukkueen kotipeleissä. Paikallispelit TPK:ta vastaan keräsivät Kupittaan palloiluhalliin toista tuhatta silmäparia.

Miesten Futsal-liigan runkosarja päättyi viime viikonloppuna. Turkulaiselle KF Kosovalle se tarkoitti samalla kauden päättymistä. Runkosarjan kymmenenneksi sijoittuneen turkulaisjoukkueen keskuudessa ollaan kuitenkin tyytyväisiä, vaikka kausi päättyikin kuuden ottelun tappioputkeen. Ensimmäistä kauttaan Futsal-liigassa pelannut joukkue säilytti sarjapaikkansa ilman karsintoja.

Tuton kausi päättyi Mestiksessä

Kiekko-Vantaa päätti Tuto Hockeyn kauden Mestiksen pudotuspeleissä voitoin 4-1.

Tuto Hockeyn kausi päättyi jääkiekon Mestiksessä tappioon Kiekko-Vantaalle pudotuspeleissä. K-Vantaa löi Tuton viidennessä pelissä Vantaalla 4–1 ja eteni välieriin voitoin 4–1.

Niko Kytösaho ja Antti Aalto kolmansia superjoukkuekilpailussa Salpausselällä

Niko Kytösaho.

Lahden mäkihypyn maailmancup-viikonloppu huipentui sunnuntaina superjoukkuekilpailuun. Suomen joukkue Niko Kytösaho ja Antti Aalto ottivat 12 vuoden tauon jälkeen Suomelle palkintokorokesijan ja olivat kilpailun kolmansia. Suomi oli ennen viimeistä hyppykierrosta vielä seitsemäntenä, mutta etenkin Kytösahon 131-metrinen ja Aallon tasainen 122-metrinen nostivat joukkueen historialliseen kolmanteen sijaan. Neljänneksi tullut Saksa jäi taakse 1,2 pisteen turvin. Kilpailun voitti Itävalta joukkueella Jan Hörl ja Daniel Tschofenig .

Åboraakkeli: Onnistunut, kuinka onnistunut?

Vertti Niskanen, Bujar Ahmeti, Atte Ekholm ja Sami Niittysalo.

Miesten Futsal-liigan runkosarjaa on vielä yksi kierros jäljellä, mutta jo pudotuspelien alla kautta voi pitää turkulaisittain onnistuneena.

Impivaaran uimahallissa kahdet uintikisat viikonloppuna

Impivaaran uimahallissa käydään kahdet uintikisat viikonloppuna. Kuva on  ikäkausimestaruusuinneista viime syksyltä.

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää lauantaina 7. maaliskuuta Impivaaran uima-hallissa 50 metrin radalla kansalliset XXXVIII Turku Super Games -uintikilpailut alkaen kello 10 ja samana iltapäivänä alkavat kaksipäiväiset SFI:n avoimet mestaruuskilpailut. SFI:n mestaruus-kilpailut alkavat lauantaina kello 15.45 avajaisilla (lajiohjelma kello 16) ja sunnuntaina kello 9.30.