”Sain mitä ansaitsin” – Minna Grusander löi vapaaotteluhanskat naulaan hyvillä mielin
Yksi komea urheilu-ura sai joulukuun alussa päätepisteensä, kun vapaaottelija Minna Grusander kertoi ammattilaisuransa päättymisestä varustesponsorinsa blogissa. Näin ollen ”Brutskun” viimeiseksi ammattilaisotteluksi jäi Invictassa viime maaliskuun tappioon päättynyt kamppailu Shauna Bannonia vastaan. Tosin maaliskuussa Grusander ei vielä tiennyt, että ottelu jää viimeiseksi.
– Kesällä pidin luovaa taukoa, joka ihan oikeasti oli vain taukoa. Kesän jälkeen en sitten vain löytänyt tietäni salille. Viime aikoina olen varmasti viettänyt enemmän aikaani jäähallilla kuin painisalilla, jääkiekkojunioreiden valmennuksessa mukana oleva Grusander sanoo.
Toinen lopettamisen suuntaan ajatukset kääntänyt asia oli muuttunut arki.
– Aloitin alkusyksystä työt koulussa. Olisin syksyllä saanut matseja, mutta tuntui, etten halua lähteä viikoksi keskellä lukukautta jonnekin päin maailmaa. Ammattilaisottelijan elämä on itsekästä. Haluan panostaa nyt uuteen arkeeni, Grusander taustoittaa.
Periaatteessa Grusanderilla olisi vielä ollut mahdollista jatkaa uraansa. 34-vuotiaana otteluvuosia olisi ollut jäljellä. Lisäksi Grusander on fyysisesti terve. Sopimusta Invicta-organisaationkin kanssa oli jäljellä, kun lopettamispäätös kypsyi.
– Elokuussa minulle tarjottiin matsia, joka olisi ollut marraskuussa. En sitä ottanut. Silloin varmaan tuli tehtyä jonkinlainen henkinen päätös lopettamisesta. Vaikka jo heti viimeisen matsin jälkeen, oli sellainen olo, että jotain vanhaa puuttuu.
Kun kipinä ottelemiseen ja harjoitteluun hiipuu, on sitä vaikea puhaltaa uudelleen henkiin. Grusanderin uran kovimmiksi saavutuksiksi jäivät amatöörien maailmanmestaruus ja Invictan titteliotteluun pääseminen. Uraansa hän on tyytyväinen.
– Sain mitä ansaitsin. Korona osui urallani pahaan saumaan, mutta en syytä sitä mistään. Olisi ollut kiva nähdä, mitä olisi tapahtunut, jos korona ei olisi sotkenut suunnitelmiani.
– MM-kisareissu oli huikea. Silloin minua ehkä vähän epäiltiinkin, mutta itselleni oli ihan selkeä näkemys, että minä voitan ne kisat. Minulle oli jotenkin aivan selvää, etten lähde Las Vegasiin asti häviämään jollekin 50-kiloiselle naiselle, Grusander muistelee vuoden 2015 maailmanmestaruutta.
Pienen pohtimisen jälkeen uralta nousee mieleen myös pieni harmituksen aihe.
– Ehkä se harmittaa vähän, etten otellut viimeistä otteluani tietäen, että se jää viimeiseksi.
Onko siis mahdollista, että Grusander vielä kerran kiipeäisi vapaaotteluhäkkiin?
– Never say never. Mutta tarkoitus on nyt keskittyä muihin asioihin.
Ilkka Lappi