Mun huudeilla: Henri Eteläpelto päätyi Hansa-lapsesta Hansan johtajaksi
Viime syksynä Hansakorttelin kauppakeskusjohtajana työt aloittanut Henri Eteläpelto on monella tapaa unelmatyössään. Ensinnäkin käytännössä pidempää suhdetta kauppakeskukseen ei voi olla.
– Ensimmäiset muistikuvani Hansasta ovat ajalta, kun sitä alettiin rakentaa vanhojen kortteleiden keskelle. Tosi pikkujätkä olen ollut silloin, mutta muistan, että silloin ollaan oltu pällistelemässä työmaata, Eteläpelto muistelee.
Vaikka varhaislapsuudessa Eteläpellon perhe muuttikin ydinkeskustasta ja Hansan liepeiltä, kävi perhe usein Hansassa asioilla.
Varsinkin teini-iässä 1990-luvulla Hansakortteli muodostui tärkeäksi paikaksi Eteläpellolle. Monien ikäistensä tavoin itsenäistymisen ensiaskelia otettiin kauppakeskuksen käytävillä.
– Jos 1990-luvun lähiössä asuva teini halusi nähdä ja kokea jotain, keino siihen oli hypätä bussiin ja tulla keskustaan. Teininä hengailin Hansassa paljon. Siihen aikaan istuimme paljon Aschanin kahvilassa. Muita teinivuosina itselleni tärkeitä paikkoja olivat Pizza Volante Thalian basaarikujalla, Arnold’s ja MicMacin vaateliike, joka oli keskeisessä roolissa, kun ensimmäinen aalto hiphop-kulttuuria rantautui Turkuun.
Nykyään Eteläpelto asuu ruutukaava-alueella. Sekä työn että arjen vuoksi elämä pyörii Hansan ympärillä.
– Turkulaisena ja kantakaupungissa asuvana Hansalla on luonnollisesti myös iso merkitys itselleni, vaikka kauppakeskusjohtajan hatun ottaisinkin pois päästäni. Aika paljon täällä tulee asioitua tavallisen kansalaisenkin roolissa.
Eteläpellon taustastakin johtuen hän myös ymmärtää ja hyväksyy Hansassa notkuvat teinilaumat, joihin osa kaupunkilaisista suhtautuu ristiriitaisestikin.
– Nuorison läsnäolo Hansassa on osa meidän dna:ta. Se on osa Hansaa. Aikuisten näkökulmasta nuorison läsnäolo saattaa välillä näyttäytyä päämäärättömänä hengailuna, mutta olemme kaikkien kaupunkilaisten tila. Olen itse hyvä esimerkki siitä, että aikuisena jatkuvan tiiviin asiakassuhteen perusta on luotu jo nuoruudessa. Hansaan kuuluu se, että täällä vietetään aikaa, vaikka ei aina olisikaan mahdollisuus kauppakeskukseen rahaa.
Kauppakeskusjohtajana Eteläpelto luonnollisesti katsoo Hansaa laajemmalla perspektiivillä kuin tavallinen kaupunkilainen arjessaan. Eteläpellon näkemyksessä Hansa nivoutuu osaksi isompaa kokonaisuutta.
– Olen urbaani ihminen, joka tykkää kaupunkikeskustoista niiden perinteisessä mielessä. Keskustan elinvoimaisena pitäminen on keskeinen asia koko kaupungille ja keskustan mielenkiintoisena säilyttäminen on kaikkien keskustassa toimivien yhteinen asia. Keskustassa pitää olla monipuolinen, mielenkiintoinen ja mahdollisimman laajaa ihmisjoukkoa palveleva tarjonta.
– Sen tarjonnan monipuolisuus on mielestäni se asia, mihin keskusteluissa pitäisi keskittyä, eikä niinkään vain parkkipaikkoihin, vaikka luonnollisesti keskustan saavutettavuus kaikilla liikkumisvälineillä on myös erittäin tärkeää, Eteläpelto linjaa.
Ilkka Lappi