15 prosenttia suomalaisista selviää säästöillään enintään viikon

Joka kolmas suomalainen elää ilman asiantuntijoiden suosittamaa kahden kuukauden säästöpuskuria. Säästöt ovat huvenneet etenkin 35–44-vuotiaiden joukossa. Lomakauden loppu näkyy piikkinä talous- ja velkaongelmiin apua tarjoavan Takuusäätiön neuvontapalvelujen kysynnässä.

15 prosenttia kantansa kertoneista suomalaisista sanoo säästöjensä riittävän enintään viikoksi tilanteessa, jossa tulot ehtyvät, mutta kulut pysyvät ennallaan. Tämä selviää LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselystä, johon vastasi reilu tuhat suomalaista. Osuus on neljä prosenttiyksikköä suurempi kuin vuonna 2021 ja erityisen suuri 35–44-vuotiaissa. Heistä jopa joka viides (20 prosenttia kantansa kertoneista vastaajista) sanoo selviävänsä säästöillään enintään viikon. Vuoden 2021 kyselyssä, eli ennen laajamittaista hintojen nousua, näin sanoi vain joka kymmenes (9 prosenttia kantansa kertoneista vastaajista).

Ekonomisti Hannu Nummiaron mukaan talouden tulovaran eli säästöjen, joita käytetään, jos tulot syystä tai toisesta ehtyvät, tulisi vastata ainakin kahden kuukauden nettotuloja. Kyselyssä noin kaksi kolmasosaa kantansa kertoneista suomalaisista (65 prosenttia) sanoi säästöjensä riittävän vähintään kahdeksi kuukaudeksi. 35–44-vuotiaista näin sanoi hieman yli puolet (54 prosenttia kantansa kertoneista vastaajista). Osuus laski kolmella prosenttiyksiköllä kaikissa ikäluokissa ja 17 prosenttiyksiköllä 35–44-vuotiaista vuodesta 2021.

– Inflaatio on varmasti saanut suomalaiset turvautumaan säästöihinsä kaikissa ikäluokissa, mutta eläkeläiset ovat olleet siltä paremmin suojassa indeksitarkistusten ansiosta. Sen sijaan työikäisillä palkat eivät ole nousseet samassa tahdissa hintojen kanssa. Samalla välttämättömät menot, kuten asumisen ja ruuan kustannukset ovat kasvaneet, eli vaikka säästössä olisi yhtä suuri summa kuin kolme vuotta sitten, ei se riitä tänä päivänä yhtä pitkälle, Nummiaro tulkitsee tiedotteessa.

Loppukesä on erityisen vaikeaa aikaa monelle. Tämä näkyy talous- ja velkaongelmiin apua tarjoavan Takuusäätiön toimitusjohtaja Juha A. Pantzarin mukaan piikkinä säätiön talousneuvontapalvelujen kysynnässä. Takuusäätiön neuvontaan tulee keskimäärin 2 400–2 800 yhteydenottoa kuussa, yli 33 000 vuodessa. Elokuussa yhteydenottoja tulee noin kolmanneksen enemmän kuin tavallisesti.

– Vuodessa on kaksi ajankohtaa, jolloin asiakaspalvelumme ruuhkautuu: ensimmäinen on alkuvuosi, kun joulun kustannukset ovat tehneet loven kukkaroon ja toinen elokuu, kun kesälomabudjetti on käytetty ja arki alkaa. Syksyyn saattaa liittyä myös monia hankintoja, joihin pitäisi varata ylimääräistä, esimerkiksi koulukirjoja tai uusi kuntosalikortti. Parasta olisi, jos ihmiset säästäisivät paitsi kesälomaa, myös syksyn starttia varten, Pantzar sanoo.

Arjen katsaus -kyselyssä kysyttiin myös, miten vastaajien taloudellinen tilanne on vaikuttanut heidän jaksamiseensa ja hyvinvointiinsa viimeisen kolmen vuoden aikana. 40 prosenttia kantansa kertoneista vastaajista sanoi vaikutuksen olleen kielteinen ja 23 prosenttia myönteinen. 37 prosentille kantansa kertoneista vastaajista taloudellinen tilanne ei ole vaikuttanut jaksamiseen ja hyvinvointiin.

– Kuluttajien luottamus on kesän aikana hieman elpynyt, mutta etenkin luottamus omaan talouteen on yhä selvästi keskiarvoa alempana. Jo pelkkä huoli omasta toimeentulosta heikentää hyvinvointia. Pahan päivän puskureista on siis hyötyä, vaikkei niitä ikinä joutuisi edes käyttämään, Nummiaro sanoo.

Alle 25-vuotiaista jopa 60 prosenttia kantansa kertoneista vastaajista sanoi taloudellisen tilanteen vaikuttaneen jaksamiseen ja hyvinvointiin kielteisesti. 35–44-vuotiaiden joukossa osuus oli toiseksi suurin, 54 prosenttia.

– Arjesta selviytyminen ahdistaa monia. Taloushuolet ovat yksi suurimpia jaksamista ja mielen hyvinvointia heikentäviä tekijöitä. Tämä vaikuttaa väistämättä myös esimerkiksi ihmisten työtehoon ja työtehtävistä suoriutumiseen, Pantzar muistuttaa.

Talous- ja velkaneuvonnan lisäksi Takuusäätiö tarjoaa erilaisia työkaluja oman talouden hallintaan. Yksi näistä on maksuton verkkopalvelu Penno, joka tekee rahankäyttöä näkyväksi. Pennoon kirjataan tulot ja menot, ja palveluun voi asettaa myös säästämistavoitteen. Penno-palveluun oli vuoden 2023 loppuun mennessä rekisteröity yli 60 000 käyttäjää, ja palvelua kehitetään parhaillaan LähiTapiolan lahjoituksen turvin.

– Maksamista häivytetään tietoisesti taka-alalle ja arjen pienet kulut, kuten vaikka toistuvat verkkotilaukset, jäävät helposti huomaamatta, jos niitä ei kirjaa ylös. Penno kehitettiin aikoinaan juuri tähän tarpeeseen: vahvistamaan digiajan talousosaamista, Pantzar toteaa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Selvitys: Lukioiden tulevaisuus eriytyy rajusti Suomessa – osassa seutukunnista opiskelijamäärät puolittuvat

Kuntaliiton laaja selvitys osoittaa, että Suomen lukioverkko kohtaa rajun alueellisen murroksen. Lukio-opiskelijoiden määrä vähenee vuoteen 2040 mennessä yli 21 000 opiskelijalla, ja viidessä kuudesosassa seutukunnista nuorten määrä on jo laskussa.

Loppukevään hirvivaara vaatii kuljettajilta valpastumista

Keskittyminen ajamiseen, maltillinen ajonopeus sekä hyvä havainnointi ovat kuljettajan tärkeimpiä työkaluja välttää eläinkolari.

Peurat ja kauriit sekä ylivuotiset hirvenvasat lisäävät kolaririskiä loppukeväästä. Liikenneturva muistuttaa, että keskittyminen ajamiseen, maltillinen ajonopeus sekä hyvä havainnointi ovat kuljettajan tärkeimpiä työkaluja välttää eläinkolari.

Osa pelkää olevansa liian huono sijoittajaksi

Sijoittamista jarruttavat erityisesti epävarmuus omasta osaamisesta ja rahojen riittävyys, selviää OP Pohjolan Taloustutkimuksella teettämästä kyselystä. Osaamiskynnys nousee esiin varsinkin naisilla. Liiketoimintajohtaja Markku Pelkosen mukaan moni liittää sijoittamiseen kuitenkin yhä vääränlaisia mielikuvia.

Puunhakkuuseen liittyvä sanasto avaa yhteisöllisyyden teemoja Freja Bäckmanin näyttelyssä

Freja Bäckmanin näyttely Sheddings on esillä Titanikissa 22.5.–14.6. Näyttely pohtii yhdessäoloa paikkana, joka tarjoaa sekä suojaa että epämukavuutta. Teokset lähestyvät kollektiivisia muodostelmia ja niihin liittyviä paradokseja puunhakkuusta ammentavan sanaston avulla, kuten syleilyt, aidat, halkaisu, hakkuut, kodikkuus ja syntipukitus. Näyttely on osa Bäckmanin pitkäaikaista teoskokonaisuutta I was told I chop wood like a ballet dancer .

Keskusteluilta lapsensa menettäneille Katariinan pappilassa

Keskusteluilta lapsensa menettäneille järjestetään torstaina 4. kesäkuuta kello 17.30–20 Katariinan pappilassa. Kahvitarjoilu on kello 17.15 lähtien.

Nautelankosken museon pihalla perennojen vaihtopäivä

Perennat vaihtoivat omistaa Nautelankosken museon pihalla viime vuonna.

Liedossa Nautelankosken museon pihalla vaihdetaan perennoja ”tuo tullessas, vie mennessäs” -periaatteella lauantaina 23. päivä toukokuuta kello 13–15. Perennojen vaihto alkaa alkuiltapäivästä ja kestää kahden tunnin ajan. Tarjolla vaihdettavaksi on erilaisia perinteisiä kotipihojen perennoja. Vaihdettavaksi tuotavaan perennaan on hyvä merkitä kasvin nimi, jotta tieto säilyy kasvin mukana. Kasviin voi myös merkitä, viihtyykö se aurinkoisella vai varjoisalla paikalla.

Askainen järjestää kylämessut ja houkuttelee uusia asukkaita

Askaisten kylässä Maskussa järjestetään lauantaina 23. toukokuuta kello 11–16 tapahtuma ”Asetu Askaisiin”, jonka tavoitteena on houkutella kylään uusia asukkaita ja esitellä alueen asumismahdollisuuksia sekä kylää koko elämän kotina konkreettisesti paikan päällä.

Lasten lintuviikolla vakoillaan lintujen kevätkiireitä

Lasten lintuviikon teemana on lintujen pesintä.

Ensi viikolla vietetään Lasten lintuviikkoa. Tarkoituksena on innostaa lapsia ja aikuisia yhdessä ulos retkelle. Jokainen voi olla mukana, sillä tällä linturetkellä ei tarvitse tunnistaa lintulajeja − sen sijaan vakoillaan lintujen käyttäytymistä.

Yrittäjägallup: Yritykset haluavat selvästi isomman roolin julkisissa palveluissa

Pk-yritykset odottavat selvästi nykyistä suurempaa roolia julkisten palveluiden tuottamisessa, käy ilmi Yrittäjägallupista. Yrityksistä 61 prosenttia katsoo, että yritysten roolia tulisi lisätä osana julkista palvelutuotantoa, 17 prosenttia pitää nykyistä tasoa riittävänä ja kuusi prosenttia haluaa vähentää yritysten osuutta.

Elina Kardén käynnistää Flame Jazz Summer Live -sarjan Kirkkopuiston Terassilla

Elina Kardén.

Turun jazzkesän avajaiset ovat siirtyneet sateiselta keskiviikolta sunnuntaille 17. toukokuuta, jolloin Kirkkopuiston Terassilla käynnistyy konserttisarja Flame Jazz SummAntti Lötjösener Live. Kotimaisen jazzkentän ajankohtaisimmat nimet esiintyvät Tuomiokirkon idyllisessä puistossa joka keskiviikko aina elokuun loppuun asti.

Loton potti nousee jo kahdeksaan miljoonaan euroon, Turkuun 20 000 euron voitto

Lotossa ei löytynyt täysosumia, joten potti kasvaa kahdeksaan miljoonaan euroon. Illan suurin voitto oli pelattu Oulussa. Jokeri-pelistä löytyi useampi suurvoitto.

Naskaleiden ja Puolalanmäen Mieslaulajien kevätkonsertissa kuullaan kansallisromantiikkaa, klassikoita ja yllätyksiä

Mieskuoro Naskalit.

Huhtikuussa Oulussa Madetoja-mieskuorokilpailun kansainvälisen sarjan voittanut Turun NMKY:n Mieskuoro Naskalit ja Puolalanmäen Mieslaulajat tarjoavat Mikaelinkirkossa tiistaina 19. toukokuuta kello 19 musiikillisen löytöretken mieskuoromusiikin aarrekätköille LÖYTÖ -kevätkonsertissaan. Konsertin luvataan tarjoavan sykähdyttävää kansallisromantiikkaa, mutta myös moderneja klassikoita ja yllätyksiä.

Kaksikielisyydelle annettava todellinen mahdollisuus Kaskenmäen sote-keskuksessa

Kaskenmäelle rakennetaan uutta sote-keskusta.

Kaskenmäelle Turkuun suunnitteilla oleva uusi sote-keskus on ainutlaatuinen mahdollisuus kehittää aidosti toimiva kaksikielinen palvelukokonaisuus Varhassa. Siksi on valitettavaa, että hyvinvointialueen vastaus RKP:n valtuustoaloitteeseen jää suurelta osin yleisten periaatteiden ja ylätason tavoitteiden tasolle.

Turussa kehitettiin huuhtelukirkaste, joka nopeuttaa uudelleenkäytettävien muoviastioiden kuivumista

Kiillon Turun laboratoriossa kehitettiin uusi huuhtelukirkasteinnovaatio.

Tehokas kuivaus on yksi suurimmista haasteista ammattikeittiöille uudelleenkäytettävien muoviastioiden kanssa työskennellessä. Siirtymä uudelleenkäytettäviin muoveihin ravintola-alalla kiihtyy nopeasti EU:n tiukentuvien kertakäyttömuovimääräysten myötä. Kiillon Turun laboratoriossa kehitettiin uusi huuhtelukirkasteinnovaatio.

Raskas ajoneuvo mukana 60 kuolonkolarissa vuosittain, aiheuttajana viidenneksessä

Liikenneonnettomuuksien tutkijalautakunnat tutkivat vuosina 2015–24 yhteensä 579 kuolemaan johtanutta onnettomuutta, joissa oli mukana raskas ajoneuvo eli kuorma-auto tai linja-auto. Raskaiden ajoneuvojen kuljettajat aiheuttivat näistä onnettomuuksista hieman alle viidenneksen (19 %) eli vuosittain keskimäärin yksitoista onnettomuutta. Suurimmassa osassa aiheuttajana oli toinen moottoriajoneuvo.

Kirjailija Jussi Seppänen vieraana Raision Kirjastotalolla

Jussi Seppänen.

Kirjailija Jussi Seppänen on vieraana Raision Kirjastotalon kirjastosalissa torstaina 21. toukokuuta kello 18. Seppästä haastattelee kirjastoharjoittelija Joni Kärki .

Kaksi viidestä parantaisi avopuolison asemaa perimysjärjestyksessä

Joka neljännessä suomalaisessa perheessä eletään avoliitossa, mutta kuolemantapauksen sattuessa avopuolison asema on yhä heikosti turvattu. LähiTapiolan Arjen katsaus kyselyn mukaan aihe jakaa suomalaisia: 42 prosenttia parantaisi avopuolison asemaa perimysoikeudessa, mutta myös yhtä moni katsoo, että avoparien tulisi huolehtia asiasta itse.

Epäiletkö keliakiaa? – tee testi

Kärsitkö vatsavaivoista? Vaivaako anemia tai nivelkivut? Oletko huomannut hampaissasi kiillevaurioita? Syynä saattaa olla keliakia.

Näköislehti

Urheilu

Lietoon uusi frisbeegolfseura uusittua kenttää pyörittämään

Liedon uusittu frisbeegolfkenttä avattiin vapun jälkeen.

Liedon vuonna 2017 avattu frisbeegolfrata on kokenut viimeisten kuukausien aikana merkittäviä muutoksia. Vastikään uudelleen avatun radan kunnostamisen ja muokkauksen myötä on myös perustettu uusi frisbeegolfseura Liedon Frisbeegolfseura.

Derbykatsomo täyttyy – myyty jo yli 4 500 lippua

Veikkausliigassa nähdään paikalliskamppailu lähes kuuden vuoden tauon jälkeen.

Veikkausliigakauden odotetuin ottelu pelataan Veritas Stadionilla 23. toukokuuta lauantaina, kun FC Inter isännöi vuoden ensimmäistä Turun derbyä. Puolentoista viikon päästä pelattavaan otteluun on myyty jo yli 4 500 katsomopaikkaa, joka käsittää yli puolet Veritas Stadionin katsomokapasiteetista.

Mäkikyröstä Loimun päävalmentaja, neljällä omalla kasvatilla sopimus

Teemu Mäkikyrö.

Raision Loimu valmistautuu ensi kaudella edessä olevaan 50. pääsarjakauteen sekä sitä seuraavan kauden 70-vuotisjuhliin. Viime kauteen käynnistetty paluu parrasvaloihin -projekti jatkuu edelleen tähtäimenään 70-vuotisjuhlallisuudet.

Åboraakkeli: Torilla tavataan?

Aleksander Barkov.

Jokakeväinen kiekkokarnevaali, jääkiekon MM-kisat, pyörähtää tällä viikolla käyntiin Sveitsissä. Suomen osalta kisat käynnistyvät perjantaina 15. toukokuuta, kun vastaan luistelee Saksa. Melko lailla pitkän, kaikkiaan seitsemän ottelun, alkusarjan jälkeen puolivälieriä pelataan 28. toukokuuta. Finaali pelataan 31. toukokuuta, joten nippanappa saadaan kisat pelattua toukokuun puolella.

Aatola jatkaa mestaruusjahtia Kanadassa

Vilho Aatola.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan USF Juniors -formulakausi jatkuu tulevana viikonloppuna Kanadassa, kun sarja suuntaa legendaariselle Canadian Tire Motorsport Parkin radalle Ontarion Bowmanvilleen Toronton lähistölle. Aatola lähtee viikonloppuun sarjan kolmannelta sijalta, vain 19 pisteen päässä kärjestä.

Niko Lehtirannan kisaurakka Pohjois-Irlannissa päättyi keskeytykseen

Niko Lehtiranta.

Niko Lehtiranta osallistui ensimmäistä kertaa legendaariseen North West 200 -katuratakilpailuun, joka ajetaan vuosittain Pohjois-Irlannin kaduilla. Kyseessä ei ole vain kilpailuviikonloppu, vaan kokonainen tapahtumaviikko, joka tarjoaa kilpailujen lisäksi ohjelmaa koko viikon ajalle. Tänä vuonna yleisöä oli arviolta noin 150 000 katsojaa viikon aikana.