Aukesiko Tuton pää Rovaniemellä?

Tuto pelaa alkukaudesta paljon, mutta säästeliäästi kotona. Syyskuu kuluu pääasiassa reissussa. Tuto pelaa alkukaudesta paljon, mutta säästeliäästi kotona. Syyskuu kuluu pääasiassa reissussa. Kuva: Jori Liimatainen

Tuto nappasi viime viikonlopun Rovaniemen reissultaan, kauden neljännessä ottelussa, henkisesti helpottavan avausvoiton Mestiksessä. Kauden kahdella suoralla tappiolla ja yhdellä voittolaukaustappiolla aloittaneelle joukkueelle on henkisesti tärkeää, ettei jämähdä Mestiksen kellarikerrokseen. Varsinkin, kun viime kaudellakin kausi starttasi nihkeästi.

Vahvasti sujuneen harjoituskauden jälkeen startti ei ollut sellainen, mitä moni odotti. Myös päävalmentaja Jonne Virtanen myönsi RoKi-voiton jälkeen, että kolme pistettä on erityisesti henkisesti arvossaan.

Vaikka voitto RoKista tulikin, ei sen perusteella voi vetää johtopäätöksiä Tuton iskukyvystä. Kuluva kolmen pelin viikko, joka alkaa tiistaina 24. syyskuuta Kupittaalla viime vuosien kestomenestyjä Imatran Ketterää vastaan, kertoo jo enemmän. Ketterä-kotiottelun lisäksi loppuviikko kuluu tien päällä, kun Tuto kohtaa vieraissa Hermeksen ja Hokin.

Pelejä tulee myös sen jälkeen kovaa tahtia. Ensimmäinen kymmenen kierrosta painetaan läpi lokakuun puoliväliin mennessä.

Tällä kaudella Tuto ei kuulu Mestiksen suurimpiin suosikkeihin, mutta iskukykyinen ryhmä Virtasella on käsissään. Joukkueessa on kärkipelaajia, joilla on eväitä mennä pitkälle urallaan. Kuopiolaisen kiekkokoulun kasvatti 22-vuotias Elias Koponen on kiinnostava pelaaja, jolta on lupa odottaa tehoja. Rovaniemen kahdessa ottelussa syntyikin neljä maalia ja niiden myötä Koponen onkin vaatimattomassa 60 maalin vauhdissa.

Myös toinen isoon rooliin hankittu uusi pelaaja eli Miku Ronkainen on aloittanut vahvasti hyökkäyssuuntaan. Viime kaudella Ketterän paidassa Ronkainen naputteli 46 ottelussa 56 pistettä. Tänä vuonna kausi on alkanut vielä tehokkaammin. Jos Ronkainen etenisi tasaisen vauhdin taulukolla, päätyisi hän 72 pisteeseen.

Tosin molempien profiilihankintojen +/- on pakkasen puolella neljän ottelun jälkeen, mikä on asia, jonka on syytä korjautua suhteellisen nopeasti, jos ja kun Tuto mielii saada pisteitä tasaiseen tahtiin.

Vaikka pisteitä ei kauden ensimmäisistä otteluista olekaan valtavasti kertynyt, on Tuton pelissä ollut ajoittain hyviä elementtejä. Kauden ensimmäinen ottelu oli pelillisesti huonointa Tutoa tällä kaudella. Jokereita vastaan numerot (5-0) olivat tylyt, mutta pelillisesti Tuto ei ollut niin paljon perässä kuin numeroiden perusteella voisi luulla.

Rovaniemen vieraspeleissä myös ylivoimapelaaminen toimi lupauksia herättävästi. Jos Tuto pystyy säilyttämään ylivoimatehokkuuden lähtökohtaisesti RoKia kovempia joukkueita vastaan, pisteitä tulee väistämättä.

Eri asia sitten on, kuinka pitkälle Tuton eväät pidemmän päälle riittävät. Syvyyttä joukkueessa ei välttämättä ole haastamaan Mestiksen terävintä kärkeä. Tosin kauden aikana pelaajat voivat ottaa isojakin kehitysharppauksia.

Ilkka Lappi

Pansioon suunnitellaan puistoa meren rannalle

Pansioon suunnitellaan uutta Oravaisten rantapuistoa, jossa sataman hyödyntämätön tila muutetaan alueen asukkaiden ja muiden turkulaisten puistomaiseksi rantakohteeksi, jossa yhdistyvät luonto, leikki ja liikunta.

Digitaalinen kiinteistökauppa kaksinkertaistunut viime vuodesta

Digitaalisen kiinteistökaupan suosio kasvaa vauhdilla. Suomalaiset ovat solmineet tänä vuonna talo-, tontti- ja mökkikauppoja sähköisesti jo enemmän kuin aiempina vuosina yhteensä.

Digitaalisten kiinteistökauppojen kasvu on ollut tänä vuonna poikkeuksellisen nopeaa. Suomalaiset solmivat tammi–marraskuussa kiinteistökauppoja sähköisesti 113 prosenttia enemmän kuin vastaavana aikana viime vuonna. Kaiken kaikkiaan digitaalisia kiinteistökauppoja on tehty tänä vuonna jo enemmän kuin aiempina vuosina yhteensä.

Kokoelmakeskuksen ja kaupunginarkiston tilahanke läpäisi kaupunginhallituksen ja etenee valtuustokäsittelyyn

Turun kaupungin museoiden kokoelmakeskuksen ja kaupunginarkiston päätearkiston uudet tilat ehdotetaan rakennettavaksi Aerotien varteen Turun lentokentän lähelle.

Joka kolmas käyttää yli sata euroa kuukaudessa lasten harrastuksiin

Hintojen nousu näkyy yhä selvemmin lapsiperheiden arjessa, ja yksi kärsivistä alueista on harrastustoiminta. Yli puolet (55 %) suomalaisista lapsiperheistä käyttää lastensa harrastuksiin rahaa enintään sata euroa kuukaudessa. Kolmasosalla (32 %) rahaa kuluu kuukausittain kuitenkin enemmän, 100–300 euroa kuukaudessa. Summat selviävät LähiTapiolan tuoreesta Arjen Katsaus -kyselystä, jonka toteutti tutkimusyhtiö Verian.

Varsinais-Suomen maaseudun yrityksille EU:n maaseuturahoitusta jo kymmenen miljoonaa euroa

Maaseudun yritysrahoitusta saaneiden hankkeiden kokonaiskustannukset Varsinais-Suomessa ovat EU:n maaseuturahoituskaudella 2023–27 jopa 42 miljoonaa euroa. Varsinais-Suomessa on tehty yritystukipäätöksiä valtakunnallisesti eniten.

Tulevat tanssin ammattilaiset antavat taidonnäytteensä

Henna Hägg, Helmi Tuominen, Petra Myllyperkiö ja Jenny Luomajoki.

Yhtä köyttä on kolmannen vuoden tanssinopettajaopiskelijoiden teoskokonaisuus, joka tuo 10–13. joulukuuta Taideakatemian näyttämölle seitsemän ryhmäkoreografiaa.

Vapaaehtoisia kaivataan lisää urheiluseuratoimintaan

Seurabarometri 2025 on seurojen omaan arvioon perustuva tilannekuva suomalaisista seuroista. Kyselyyn vastasi valtakunnallisesti 980 seuraa. Kartoitus sisälsi kahdeksan teemaa, jotka käsittelivät muun muassa hallintoa, taloutta, valmennusta, viestintää ja vastuullisuutta. Tarkoituksena oli rakentaa mahdollisimman ajantasainen ja kokonaisvaltainen kuva siitä, millaisena seurat itse näkevät toimintansa vahvuudet sekä ne kohdat, joihin tarvitaan lisää tukea tai kehittämistä.

Kaupallisilla dna-testeillä etsitään isiä

DNA-testeihin liittyy merkittäviä tietosuojahuolia ja eettisiä ongelmia, joita moni ei tule ajatelleeksi.

– Ihmisellä on voimakas tarve ja oikeuskin tietää taustastaan. Tässä mielessä dna-testit ovat tärkeitä ja arvokkaita, tutkijatohtori Anna Reetta Rönkä sanoo.

Uusi etäkuntoutus keliakiaa sairastaville

Kela käynnistää uuden etäkuntoutuksen iho- tai suolistokeliakiaa sairastaville aikuisille ensi vuoden alussa. Kelan uusi keliakiaa sairastavan kuntoutus on suunnattu aikuisille, joilla on diagnosoitu iho- tai suolistokeliakia ja jotka kokevat gluteenittoman ruokavalion noudattamisen, oireiden hallinnan tai ruokavalion sovittamisen muun sairauden hoitoon haastavaksi.

Vuoden ympäristöteko -palkinto Andreas von Bergmannille ja Ålönlahden säätiölle

Palkinnolla halutaan lisätä tietoisuutta siitä, miten paikallisilla ratkaisuilla voidaan vaikuttaa ympäristön tilaan.

Paraisten kaupunki jakoi maanantaina yhdessä Saaristomeren biosfäärialueen kanssa Vuoden ympäristöteko -palkinnon saaristomerivuoden päätösseminaarissa.

Lainsäädäntöehdotukset kuolinpesän sähköisestä asioinnista lausuntokierrokselle

Lainsäädäntöehdotusten tavoitteena on mahdollistaa kuolinpesän sähköinen asiointi nykyistä laajemmin. Jatkossa asiakas voisi laatia perukirjan ja perintöveroilmoituksen Verohallinnon OmaVero-asiointipalvelussa. Mahdollisuutta paperiasiointiin ei kuitenkaan olla poistamassa.

Liikenneturva: Vaaralliset somehaasteet ja sladittelu eivät kuulu liikenteeseen

Matkustaja voi puuttua tilanteeseen, jossa kuljettaja on luisumassa riskinottoon tai muihin typeryyksiin.

Liikenneturvan kyselyssä nuorista vain harva kertoo osallistuneensa somehaasteeseen, jossa on rikottu liikennesääntöjä tai toimittu muuten vaarallisella tavalla. Useampi on kuitenkin ollut kyydissä, kun kaveri on tarttunut haasteeseen. Osa myös myöntää yllyttäneensä kuljettajaa riskinottoon. Liikenneturva korostaa, että vaaralliset somehaasteet, sladittelu tai muu temppuilu eivät kuulu liikenteeseen.

Lastenneuvola-aikoja pystyy varaamaan Varha-sovelluksesta

Varha-sovelluksen ajanvarauspalvelu laajenee. Sovelluksen kautta pääsee varaamaan myös lastenneuvola-aikoja. Aiemmin ajanvaraus on ollut avoinna influenssarokotuksiin sekä ehkäisyneuvolaan.

Kielikoulutus maahan muuttaneiden hyvinvoinnin perusta

Miira Häkkinen.

Turun yliopistossa toteutettu väitöskirja tuo esiin Suomen ja Saksan kielikoulutuksen eroavaisuudet ja yhtäläisyydet. Tutkimuksessa ääneen pääsivät sekä uutta kieltä opettavat että opiskelevat ihmiset.

Tilapäistä suojelua ei jatkossa enää myönnetä Suomessa, jos hakijalla on tilapäisen suojelun oleskelulupa toisessa EU-maassa

Maahanmuuttovirasto on muuttanut päätöskäytäntöään Euroopan unionin tuomioistuimen ja Euroopan unionin neuvoston uusien päätösten mukaiseksi, eikä enää lähtökohtaisesti myönnä tilapäistä suojelua niille, joilla on jo tilapäisen suojelun oleskelulupa toisessa EU-maassa. Neuvosto toi esille heinäkuussa päätöksessään periaatteen siitä, että henkilö voi saada tilapäiseen suojeluun liittyviä oikeuksia vain yhdessä jäsenvaltiossa kerrallaan. Tämän periaatteen noudattaminen varmistaa ja välttää päällekkäiset rekisteröinnit. Neuvoston päätöksen jälkeen virasto aloitti uuden linjauksen valmistelun.

Kauneimmat joululaulut kutsuvat Turussa ja Kaarinassa

Turun ja Kaarinan seurakunnat tarjoavat yli 50 mahdollisuutta laulaa joululauluja yhdessä.

Kauneimmat Joululaulut ovat Suomen suurin yhteislaulutapahtuma ja monelle tärkeä jouluperinne. Tilaisuudet eivät ole vain rakkaita lauluja ja lämmintä tunnelmaa, vaan niissä kerätään kolehti Suomen Lähetysseuran työhön maailman heikoimmassa asemassa olevien lasten hyväksi. Tänäkin jouluna Turun ja Kaarinan seurakunnat tarjoavat yli 50 mahdollisuutta laulaa yhdessä ja tehdä samalla hyvää maailman lasten puolesta.

Muistin ja ajattelun heikkeneminen viidenkympin jälkeen voi kertoa myöhemmästä hauraudesta

Gerastenia on oireyhtymä, joka johtuu ikääntymisen aiheuttamasta elinjärjestelmien heikentymisestä. Tuoreen tutkimuksen mukaan hitaampi reagointiaika sekä tarkkuus kognitiivisissa tehtävissä on yhteydessä korkeampaan gerastenian tasoon. Tutkimus nostaa esiin, että tämä yhteys on nähtävissä jo myöhäiskeski-iässä 57–70-vuotiailla.

Kun komedia valloitti politiikan – uusi kirja paljastaa televisioviihteen vaikutuksen Yhdysvaltain politiikkaan

Turun yliopistossa julkaistava kirja arvioi, että Perhe on pahin -tilannekomedia oli aloittamassa amerikkalaisen politiikan viihteellistymistä 1970-luvulla.

Archie Bunker for President: How One Television Show Remade American Politics on Oscar Winbergin ensimmäinen poliittiseen historian keskittyvä kirja. Teoksen on julkaissut University of North Carolina Press, ja sen julkistustilaisuus järjestetään torstaina 11. joulukuuta.

Urheilu

Vapaaottelija Olli Santalahdelle kova puolalaisvastus

Olli Santalahti (punaiset hanskat) voitti marraskuussa Turussa Renan Martinsin.

Espoossa tapaninpäivänä järjestettävässä kamppailu-urheilutapahtuma Ice Cage 6:ssa ottelevan turkulaisen Olli Santalahden vastustajaksi on kiinnitetty puolalainen Mateusz Rybak . 29-vuotias Rybak on otellut ammattilaisurallaan 12 kertaa ja voittanut otteluistaan yhdeksän. Voitoistaan seitsemän hän on ottanut tyrmäyksellä. Hän on hävinnyt vain kerran ennen täyttä aikaa. Suomeen Rybak saapuu kolmen ottelun voittoputkessa.

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .

Daniel Forsberg minuutissa thainyrkkeilyn Euroopan mestariksi

Daniel Forsberg (oik.) otti komean sulan hattuunsa thainyrkkeilyn EM-kisoista. Sparraajana valmentaja Riku Immonen.

Turkulainen Daniel Forsberg on voittanut thainyrkkeilyn alle 91-kiloisten Euroopan mestaruuden. Finaalissa kaatui Albanian Egli Sina . Ottelu päättyi albanialaisen luovutukseen reilun minuutin jälkeen.

Passarilegenda Mikko Esko vahvistamaan Tutoa loppukaudeksi

Mikko Esko.

Passarilegenda Mikko Esko tekee paluun lentopalloilun Mestaruusliigaan. Esko ja Tuto Volley ovat tehneet loppukauden kestävän pelaajasopimuksen.

Laituri Miika Kauppila jatkossopimukseen TPS:n kanssa

Miika Kauppila.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Miika Kauppilan , 25, kanssa. Kauppila saapui TPS:ään viime keväänä Käpylän Pallosta. Laitapelaaja tunnetaan monipuolisuudestaan, ja hän pelasi menneellä kaudella Tepsissä niin laitahyökkääjänä kuin laitapuolustajanakin.

FC Inter lunastaa Alan Ahmedin ja Edor Hajdinin optiovuodet

Edor Hajdini.

Viime kaudella FC Interiä edustaneet maalivahti Eero Vuorjoki , puolustaja Julius Tauriainen sekä reservijoukkueessa pelanneet hyökkääjät Alan Ahmed ja Edor Hajdini ovat seuran riveissä myös ensi kaudella.