Himmeä, puolihimmeä tai täyshimmeä?

Maalin kiiltoaste vaikuttaa värin voimakkuuteen ja siihen, miten silmä havaitsee värin. Maalin kiiltoaste vaikuttaa värin voimakkuuteen ja siihen, miten silmä havaitsee värin. Kuva: K-Rauta

Melkein kaikki suomalaiset maalaavat, mutta vain harva tietää mikä sisämaalin kiiltoaste kannattaa valita tai mihin maalin kiiltoaste vaikuttaa.

Valtaosa suomalaisista vastaajista (66 %) ei tiedä, milloin heidän kannattaisi valita täyshimmeä, puolihimmeä, himmeä tai puolikiiltävä sisäseinämaali. Näin siitäkin huolimatta, että K-Raudan tuoreen kyselytutkimuksen* vastaajista peräti 79 prosentilla suomalaisista on aikaisempaa kokemusta maalaamisesta.

– Maalin kiiltoaste vaikuttaa värin voimakkuuteen ja siihen, miten silmä havaitsee värin. Maalin sävyä, mutta myös kiiltoastetta kannattaakin testata maalaamalla pieni koealue maalilla ennen lopullista maalaustyötä. Värilastut eivät näytä maalin todellista kiiltoastetta samoin kuin oikea maali, K-Raudan tuotepäällikkö Timo Vanninen neuvoo tiedotteessa.

Sävyn voimakkuuden lisäksi kiiltoaste vaikuttaa värin kestävyyteen. Nyrkkisääntö on, että kiiltävämpi maali kestää enemmän pesua ja hankaamista. Tästä syystä esimerkiksi julkisiin tiloihin valitaan koteja useammin puolikiiltäviä sisäseinämaaleja.

Myös tämä, kestävyyteen liittyvä seikka oli epäselvä kyselyn vastaajille. Kun vastaajia pyydettiin ottamaan kantaa väitteeseen ”Kiiltävämmät maalit kestävät pesemistä ja pyyhkimistä kostealla himmeitä maaleja paremmin”, vain 36 prosenttia oli väitteen kanssa samaa mieltä. Vastaajista 44 prosenttia ei osannut ottaa väitteeseen kantaa ja 20 prosenttia piti väitettä taruna.

Edellä lueteltujen seikkojen lisäksi sisäseinämaalien kiiltoaste vaikuttaa siihen, miten huolella maalauksen pohjatyöt tulisi tehdä.

– Mitä himmeämpi maali on, sitä enemmän se antaa anteeksi. Himmeän maalin valitseminen voi siis tarjota pientä oikoreittiä pohjatöihin”, Vanninen sanoo. ”Kiiltävä maali taas korostaa yksityiskohtia, joten jos sen valitsee, tulee seinän tasoitukset tehdä todella huolellisesti.

Vanninen kertoo himmeiden maalien kasvattaneen suosiotaan viime vuosina.

– Tämä saattaa johtua siitä, että himmeämmät maalit yhdistetään rauhalliseen tunnelmaan. Täyshimmeiden maalien hankaus- ja pesunkestävyys ovat myös parantuneet vuosien saatossa.

Vanninen neuvoo sisäseinien maalausta suunnittelevia valitsemaan maalin kiiltoasteen yhteistyössä myyjän kanssa.

– Tavallisesti asiakas valitsee ensin maalin sävyn minkä jälkeen myyjän kanssa puhutaan siitä, mikä kiiltoaste kannattaa valita. Jos maltti vain riittää, niin ennen maalausta kannattaa varmistaa, että valinta on mennyt nappiin kokeilemalla maalia kotona. Näin maalin ja kiiltoasteen näkee oikeassa ympäristössä ja oikeassa valaistuksessa.

Kyselyt järjestettiin K-Kylä-asiakasyhteisössä joulukuussa. Kyselyyn vastasi 805. Aineisto on painotettu vastaamaan yli 25-vuotiasta suomalaisväestöä iän ja sukupuolen mukaan.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kortilla maksetaan aiempaa enemmän virtuaalisilla maksupäätteillä ja mobiilisovellusten kautta

Vuoden ensimmäisellä puoliskolla tehtiin aiempaa enemmän mobiilisovelluksella käynnistettyjä korttimaksuja, yhteensä 8,1 miljardin euron arvosta. Aiempaa suurempi osa korttimaksuista tehdään virtuaalisilla maksupäätteillä samalla kun fyysisillä maksupäätteillä tehtyjen maksujen osuus on pienentynyt.

Tero Hemmilä eroaa Raisio Oyj:n hallituksesta

Elintarvikeyhtiö Raisio Oyj:n hallituksen jäsen ja varapuheenjohtaja Tero Hemmilä on ilmoittanut eroavansa yhtiön hallituksesta vuoden alusta alkaen. Hän on toiminut hallituksen varapuheenjohtajana ja puheenjohtajana tarkastusvaliokunnassa sekä jäsenenä M&A-valiokunnassa. Syynä eroon on hänen valintansa Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry:n johtokunnan uudeksi puheenjohtajaksi, jossa hän aloittaa 1. tammikuuta.

Kaukolämpötyö sulkee ajokaistan Sirkkalankadulla

Sirkkalankadulla tehdään Kaskenkadun risteyksen kohdalla Kaukolämpötyötä 16.12.–15.1. Yksi ajokaista on pois käytöstä. Kääntyminen Kaskenkadulta Sirkkalankadulle on estetty.

Yksityislääkärikäyntien Kela-korvaukset pienenevät vuoden alusta

Kela korvaa vuoden alusta alkaen yksityislääkärin vastaanottokäynnin kustannuksista kahdeksan euroa nykyisen 30 euron sijaan. Myös etävastaanotoista (video-, puhelin ja chatti-vastaanotto) korvaus on kahdeksan euroa. Korvaukset gynekologin ja psykiatrin vastaanotosta säilyvät ennallaan. Muutos ei myöskään vaikuta 65 vuotta täyttäneiden valinnanvapauskokeiluun.

Maankäyttösektori pysyy suurena päästölähteenä – metsät pieni nielu kasvihuonekaasuinventaarion viime vuoden ennakkotiedoissa

Viime vuoden kasvihuonekaasuinventaarion ennakkotulosten laskentamenetelmissä hyödynnettiin uutta tutkimustietoa. Maankäyttösektori (LULUCF) on yhä merkittävä päästölähde, mutta metsät muodostavat nyt pienen nielun. Metsien nettonielu on kuitenkin pienentynyt huomattavasti 2010-luvun alusta ja on hyvin lähellä nollaa.

Opintotuki lakkautetaan osalta opiskelijoista – syynä opintojen riittämätön edistyminen

Kela tarkisti tänä syksynä noin 283 000 opiskelijan opintojen edistymisen. Tarkistuksen perusteella opintotuki lakkautetaan noin 4 700 opiskelijalta, joista suurin osa on korkeakouluopiskelijoita.

Menneisyyden suomalaiset suunnistivat vesillä kalliomaalausten avulla

Veneaiheinen kalliomaalaus Saraakallion ja Astuvansalmen välisellä reitillä Päijänteellä Kuhmoisissa.

Muinaisia rantaviivoja ja vesireittejä mallintamalla voidaan nähdä, miten ihmiset ovat tuhansia vuosia sitten liikkuneet Järvi-Suomen vesistöissä. Kalliomaalauksia on sijoitettu niin, että ne toimivat opasteina vesillä liikkuville.

Poliisi lopetti kaksi Turun keskustaan eksynyttä peuranvasaa ampumalla

Lounais-Suomen poliisi sai useita ilmoituksia Turun keskustassa törmäilleistä peuranvasoista. Keskustaan eksyneet vasat olivat aamukahdeksalta törmäilleet Kerttulinkadun sisäpihoilla autoihin. Toinen niistä jäi lopulta keskelle risteystä Hämeenkadulla. Toinen ei päässyt enää sisäpihalta pois.

Näin paljon Kela maksoi etuuksia asukasta kohden eri kuntiin viime vuonna

Suhteellisesti eniten Kelan etuuksia maksettiin viime vuonna Rautavaaran ja vähiten Inkoon asukkaille. Tiedot perustuvat juuri julkaistuun Kelan tilastolliseen vuosikirjaan 2024.

Eläkeläisten työskentelyn kasvu pysähtynyt

Työssä käyvien vanhuuseläkeläisten määrä on pitkään noussut, mutta nyt tämä kehitys on pysähtynyt. Eläkkeellä työskentelyn määrää pienentää eläkeiän nousu. Työelämä houkuttelee erityisesti korkeakoulutettuja ja hyvätuloisia eläkeläisiä.

Joululaulupäivää vietetään jo kymmenettä kertaa

Joululaulupäivää vietetään maanantaina 15. joulukuuta jo kymmenettä kertaa. Vuonna 2016 käynnistynyt teemapäivä on Jouluradion lanseeraama, jonka ydinajatus on yksinkertainen: jouluna on lupa laulaa. Kalenterien viralliseksi teemapäiväksi vakiintunut joululaulupäivä kannustaa järjestämään pieniä ja suuria joululauluhetkiä ympäri Suomen.

Yhteisöllinen hyvinvointityö tuo uusia ratkaisuja ammatillisen koulutukseen

Turun ammattikorkeakoulun ja Occu Oy:n Yhteisöllinen hyvinvointityö ammatillisessa koulutuksessa -hankkeessa kehitettiin koulutuskokonaisuus, joka vahvistaa nuorten parissa toimivien ammattilaisten osaamista opiskelijoiden hyvinvoinnin, osallisuuden ja työelämävalmiuksien tukemisessa.

Aatola kutsuttiin testeihin Floridaan

Vilho Aatola.

Turkulainen 16-vuotias autourheilulupaus Vilho Aatola osallistuu maanantaina alkaviin kaksipäiväisiin USF Juniors -testeihin Sebring International Raceway -radalla Floridassa. Testikutsu tuli DEForce Racing -tiimiltä alkuperäistä aikataulua aiemmin.

Turku esittelee asemanaukion asemakaavanmuutosta asukastilaisuudessa

Entisen päärautatieaseman ympäristöön valmistellaan asemakaavanmuutosta, jolla varaudutaan mahdolliseen raitotien rakentamiseen. Asemakaavanmuutosehdotus on nähtävillä 30. joulukuuta asti.

Philia Ensemblen joulukonsertti Martinkirkossa

Philia Ensemble joulukonsertissa viime vuonna.

Martinkirkossa maanantaina 22. joulukuuta kello 19 järjestettävä konsertti kokoaa laulajat ja soittajat parhaan joulumusiikin äärelle. Monipuolinen ohjelma sisältää muun muassa Heli Laaksosen joulurunon laulettuna versiona.

Keitä ovat ”temuttajat”?

Euroopan ulkopuolisista verkkokaupoista, kuten Temusta ja Sheinista tuotteita ostivat Kuluttajaliiton kyselyn perusteella muita useammin iäkkäämmät, sekä yksinhuoltajataloudet. Sen sijaan nuoremmat eivät vastausten perusteella ole yhtä innostuneita EU:n ulkopuolisista verkkokauppaostoksista.

Piikkiön seurakunnan somevideoilla yli puoli miljoonaa katselukertaa kuukaudessa

Tiina Ilonen.

Piikkiön seurakunnan somessa on viime viikkoina koettu poikkeuksellinen näkyvyys. 13. marraskuuta alkaen julkaistut urkumusiikkivideot Facebookissa ovat keränneet yhteensä yli 590 000 katselukertaa, ja seurakunnan seuraajamäärä on seuraajamäärä on tuplaantunut noin tuhannesta reiluun kahteen tuhanteen samassa ajassa.

Älykkäät tekstiilit uudistavat käsityksiä materiaaleista ja lajienvälisestä viestinnästä

Euroopan tutkimusneuvosto ERC:n rahoituksen saanut PAST-A-BOT-tutkimushanke kehittää pehmeitä, älykkäitä tekstiilejä, jotka voivat tulevaisuudessa toimia pelastusrobotteina, ääntä aistivina maataloustekstiileinä tai avustavina vaatteina – ja samalla uudistavat tavan, jolla ajattelemme materiaalitutkimusta.

Urheilu

Aatola kutsuttiin testeihin Floridaan

Vilho Aatola.

Turkulainen 16-vuotias autourheilulupaus Vilho Aatola osallistuu maanantaina alkaviin kaksipäiväisiin USF Juniors -testeihin Sebring International Raceway -radalla Floridassa. Testikutsu tuli DEForce Racing -tiimiltä alkuperäistä aikataulua aiemmin.

Åboraakkeli: Erikoisia kokoonpanoja

Joulukuun alussa Salibandyliitto julkaisi rangaistukset vedonlyöntiskandaaliin liittyen. Tutkinnan alla oli reilu sata henkilöä, joista 80 todettiin rikkoneen vedonlyöntikieltoa.

TPS:ssä ja Loistossa riittää kehitettävää F-liigan ottelutauolla

Tammikuussa naisten F-liigassa on edessä runsaasti pelejä. Peliruuhkan keskellä nähdään myös Turun derby, kun Loisto ja TPS kohtaavat 17. tammikuuta.

Kun maajoukkue metsästää Tšekissä ensimmäistä salibandyn naisten maailmanmestaruutta sitten vuoden 2001, kotoisessa F-liigassa vietetään MM-taukoa. Joulun alla pelataan vielä vajaa kierros, jolloin myös FBC Loisto on tulessa, mutta täydellä rähinällä naisten F-liiga jatkuu vasta loppiaisena.

Loimulle tilapäistä passariapua

Oleksii Bulgyn.

Passari Samuel Jaramillon jalkavammasta aiheutunut sairasloman venyy odotettua pidemmäksi. Loimu on päättänyt hakea levennystä kokoonpanoon hankkimalla entuudestaan tutun passarin mukaan joukkueeseen. Loimun oman juniorikoulun kasvatti ja viime kaudella Loimua Mestaruusliigassa edustanut Oleksii Bulgyn (22, 189 senttiä) on pelannut opiskelujensa myötä alkukauden aluesarjaa pääkaupunkiseudulla Aalto-Volleyn riveissä. Hän opiskelee Aalto yliopistossa tietotekniikkaa.

Toppari Akim Sairinen jatkaa TPS:n takalinjoilla

Akim Sairinen.

Jalkapallon Veikkausliigaan noussut Turun Palloseura on solminut jatkosopimuksen keskuspuolustaja Akim Sairisen kanssa. Kokeneen 31-vuotiaan topparin sopimus kattaa kauden 2026.

Liigalisenssi kaikille Veikkausliigaseuroille ensi kaudelle

Kaikille liigaseuroille on myönnetty liigalisenssi ensi kaudeksi.

Suomen Palloliiton UEFA- ja liigalisenssikomitea on käsitellyt Veikkausliigan liigalisenssejä ensi kauden osalta. Komitea on myöntänyt liigalisenssin jokaiselle 12 Veikkausliigaseuralle kaudelle 2026. Osaan myönnetyistä lisensseistä sisältyy talouteen liittyviä ehtoja.