Kerttulin ja Puolalanmäen lukioille haetaan valtakunnallisia kehittämistehtäviä
Turun perusopetukseen perustetaan neljä aluerehtorivirkaa. Kaupunginhallitus hyväksyi esityksen maanantaina. Rehtoreille vapautuu enemmän aikaa arjen asioille kouluissa.
Aluerehtorit toimivat oman alueensa rehtoreiden lähijohtajina ja vastaavat perusopetuksen operatiivisesta johtamisesta. Aluerehtorit suunnittelevat ja koordinoivat toimintaa ja edistävät omalla alueellaan yhteisvaikuttavaa johtamista, osallisuutta ja toimijuutta monialaisen yhteistyön kautta.
Uuden aluemallin tavoitteena on lasten ja nuorten hyvinvoinnin lisääminen, alueellisen segregaation vähentäminen sekä alueellisesti paremmin kohdentuvat lasten ja nuorten palvelut. Virat täytetään määräajaksi kuluvan valtuustokauden loppuun, ja toimintamallin vaikuttavuutta arvioidaan kauden päättyessä.
Turun kaupunki hakee Kerttulin lukiolle valtakunnallista urheilun ja Puolalanmäen lukiolle musiikin kehittämistehtävää nykyisten erityistehtävien (urheilu, musiikki) lisäksi. Kehittämistehtävä velvoittaa kehittämään ja jakamaan opetuspainotuksen pedagogisia malleja sekä vahvistamaan henkilöstön osaamista ja yhteistyötä valtakunnallisesti.
Kehittämistehtävä on kytköksissä erityiseen koulutustehtävään, joten se voidaan myöntää vain koulutuksen järjestäjälle, jolla on jo erityinen koulutustehtävä.
Opetus- ja kulttuuriministeriö tekee päätökset valtakunnallisista kehittämistehtävistä marraskuun loppuun mennessä, ja ne tulevat voimaan 1.1.2026. Tehtävät myönnetään kuuden vuoden määräajaksi.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)