Hallitus antoi esityksen hyvinvointialueiden alijäämien kattamisen joustoista

Hallituksen esityksen mukaan talouttaan täysimääräisesti tasapainottaville hyvinvointialueille voidaan myöntää mahdollisuus kattaa kertyneet alijäämät joko vuoden 2027 tai vuoden 2028 loppuun mennessä. Hallitus esittää, että alijäämän kattamismääräajan jatkamista koskeva sääntely olisi voimassa vuoden 2029 loppuun asti. Laki on tarkoitettu tulemaan voimaan mahdollisimman pian.

– Hallitus turvaa kaikkien suomalaisten perustuslain mukaiset palvelut. Tällä kaudella hyvinvointialueiden rahoitus on kasvanut neljä miljardia euroa, minkä lisäksi hallitus on antanut lisärahoitusta sitä tarvitseville alueille, purkanut ylikireitä sote-normeja ja aloittanut arviointimenettelyjä palveluiden turvaamiseksi. Nyt tulemme alueita vastaan niin, että ne alueet, joille vuosi 2026 on liian tiukka aikataulu alijäämien kattamiseksi, saavat uuden määräajan, toteaa kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikonen (kok.).

Valtiovarainministeriö voisi hakemuksesta myöntää mahdollisuuden kattaa kertyneet alijäämät vuoden 2027 tai vuoden 2028 loppuun mennessä niille hyvinvointialueille, joille se on välttämätöntä lainsäädännön noudattamiseksi. Kertyneen alijäämän tulee olla katettavissa uudessa määräajassa. Hyvinvointialueen tulee laatia aluevaltuuston hyväksymä suunnitelma kertyneen alijäämän kattamiseksi niin pian kuin mahdollista. Myös investointisuunnitelman toimittamista koskevat määräajat muuttuvat.

– Uusi määräaika arvioidaan alueen hakemuksesta valtiovarainministeriössä. Arvioinnissa katsotaan, mihin alue parhaimmillaan pystyy. Puolestaan ne alueet, jotka tarvitsevat tätäkin enemmän apua taloutensa hallintaan, saavat sitä esimerkiksi arviointimenettelyn kautta, Ikonen sanoo.

Lainsäädännön täydentäminen mahdollistaa nykyistä selvästi useammalle hyvinvointialueelle kertyneen alijäämän kattamisen määräajassa ja hyvinvointialuelain mukaisen talousarvion ja -suunnitelman laadinnan. Esityksellä on siten laillisuusperiaatteen toteutumista vahvistava ja oikeusvarmuutta lisäävä vaikutus.

Niiden alueiden, jotka eivät kykene kattamaan kertyneitä alijäämiään edes pidennetyssä määräajassa, sosiaali- ja terveysministeriön ja valtiovarainministeriön harkittavaksi jää hyvinvointialueen arviointimenettelyn taikka ennakollisen talouden ohjauksen menettelyn käynnistäminen. Erityisen vaikeassa tilanteessa olevien alueiden asukkaiden perusoikeuksien toteuttamisen edellytykset turvattaisiin siten viime kädessä voimassa olevan lainsäädännön mukaisten erillismenettelyjen kautta. Esimerkiksi arviointimenettelyssä talouden tasapainottaminen tapahtuu käytännössä lähtökohtaisesti vielä pidemmän ajanjakson puitteissa, kuin nyt esitetty sääntely mahdollistaa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Laskennallinen työtulo saa kritiikkiä yrittäjiltä

Työeläkealalla on odotettu ratkaisua yrittäjäeläkkeisiin. Sosiaali- ja terveysministeriö julkaisi selvityshenkilö Jukka Rantalan kartoituksen tarpeista kehittää yrittäjien eläkejärjestelmää. Rantalan ehdotus YEL-työtulon korvaajaksi on niin sanottu hybridimalli, jossa yrittäjän eläkemaksu ja eläkkeen kertyminen riippuisivat joko todellisista asioista tai nykyisenkaltaisesta YEL-työtulosta.

Isät pitäneet puolitoista kuukautta pidempiä itsenäisiä perhevapaita uudistuksen jälkeen – alueelliset erot merkittäviä

Perhevapaauudistus lisäsi isien itsenäistä vanhempainvapaiden käyttöä. Ennen uudistusta 57 prosenttia isistä käytti vanhempainvapaita eri aikaan kuin äiti, uudistuksen jälkeisiä kuukausina syntyneiden lasten isistä 73 prosenttia. Isät käyttivät ennen uudistusta keskimäärin 39 päivää eri aikaan kuin äidit, uudistuksen jälkeen 79 päivää eli yli kaksinkertaisen määrän.

Hallitus esittää yhden opiskeluoikeuden sääntöä korkeakouluihin

Hallitus esittää muutoksia yliopistolakiin ja ammattikorkeakoululakiin. Esityksen mukaan opiskelijan saman ja alemman tasoiset opiskeluoikeudet päättyisivät, jos hän ottaa vastaan uuden tutkintoon johtavan opiskeluoikeuden. Esityksen keskeisenä tavoitteena on tarjota mahdollisuus korkeakoulututkinnon suorittamiseen mahdollisimman monelle, jolla tutkintoa tai aiempaa opiskeluoikeutta ei vielä ole.

Liigalisenssi kaikille Veikkausliigaseuroille ensi kaudelle

Kaikille liigaseuroille on myönnetty liigalisenssi ensi kaudeksi.

Suomen Palloliiton UEFA- ja liigalisenssikomitea on käsitellyt Veikkausliigan liigalisenssejä ensi kauden osalta. Komitea on myöntänyt liigalisenssin jokaiselle 12 Veikkausliigaseuralle kaudelle 2026. Osaan myönnetyistä lisensseistä sisältyy talouteen liittyviä ehtoja.

Raision kaupunki ehdottaa hallitukselle kaukojunaliikenteen käynnistämistä Helsingin ja Raision välillä

Raision kaupunginhallitus käsittelee 15. joulukuuta ehdotusta kaukojunaliikennepilotin käyttöönotosta Raision ja Turun välille. Tahtotilana on saada liikenne toimimaan vuosille 2028–30 siten, että liikenne hankitaan ostopalveluliikenteenä ja nettokustannukset jaetaan valtion ja Raision sekä Raision lähikuntien kesken.

YIT rakentaa 34 uutta kotia Raisioon

Asunto Oy Raision Taimen julkisivu.

YIT käynnisti Asunto Oy Raision Taimi -nimisen omaperusteisen asuinkerrostalohankkeen rakentamisen Raisiossa. Viisikerroksiseen asuintaloon toteutetaan 34 uutta YIT Kotia. Hankkeen arvo on noin seitsemän miljoonaa euroa. Rakentaminen on käynnistetty marraskuussa. Kohteen on määrä valmistua ensi marraskuussa.

Hallitus antoi esityksen hyvinvointialueiden alijäämien kattamisen joustoista

Hallituksen esityksen mukaan talouttaan täysimääräisesti tasapainottaville hyvinvointialueille voidaan myöntää mahdollisuus kattaa kertyneet alijäämät joko vuoden 2027 tai vuoden 2028 loppuun mennessä. Hallitus esittää, että alijäämän kattamismääräajan jatkamista koskeva sääntely olisi voimassa vuoden 2029 loppuun asti. Laki on tarkoitettu tulemaan voimaan mahdollisimman pian.

Raision kulttuuripalkinto Raision Karjalaseuralle

Kulttuuripalkintona jaetaan Minnaliisa Soinin Runoratsu.

Raision hyvinvointi- ja vapaa-aikalautakunta myönsi vuoden kulttuuripalkinnon Raision Karjalaseuralle aktiivisesta karjalaisen kulttuuriperinteen ylläpidosta. Seura on perustettu vuonna 1959 ja toimii edelleen aktiivisesti järjestäen toimintaa mm. karjalan kielen, kulttuurin, kirjallisuuden ja käsitöiden tiimoilta. Myös Karjalan Liitto on palkinnut Raision Karjalaseuran useaan otteeseen monipuolisesta toiminnasta.

Sekä työllisten että työttömien määrä kasvussa Varsinais-Suomessa

Varsinais-Suomen työllisyysaste oli vuoden kolmannella neljänneksellä 73,1 prosenttia, mikä oli 0,6 prosenttiyksikköä korkeampi kuin samaan aikaan vuotta aiemmin. Myös työllisten määrän trendikehitys on kasvanut koko kuluvan vuoden ajan, ja työllisiä oli vuoden kolmannella neljänneksellä maakunnassa noin tuhat enemmän kuin vuotta aiemmin.

Luonnonperintösäätiölle suojelumetsä Liedosta

Korvattomanojan puronvarsilehto Liedossa on Havumetsän lasten suojelumetsä.

Luonnonperintösäätiö on ostanut Havumetsä-keräyksen suojelukohteen Varsinais-Suomesta. Korvattomanojan puronvarsilehto saatiin ostettua tähänastisten kampanjalahjoitusten sekä Nesslingin säätiön ja TAH-säätiön tuen avulla.

Viikonlopulle tiedossa aurinkoa, pakkasta ja lumisateita

Sää kylmenee loppuviikoksi, mutta lauhtuu jälleen ensi viikon alussa. Maa muuttuu monin paikoin valkeaksi etelässäkin lumisateiden myötä.

Piispa Mari Leppänen virkavapaalla keväällä

Mari Leppänen.

Tuomiokapituli on myöntänyt piispa Mari Leppäselle virkavapautta ajalle 14.2.–10.5. Piispa Leppänen pitää virkavapauden yhteydessä myös kertyneet vuosilomansa ja on poissa virkatehtävistä 19.1.–15.5.

Verkkopalvelu antaa tietoa kansansairauksien kehityskuluista ja terveyspalveluiden kustannuksista

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut Terveyden tulevaisuuskuva -verkkopalvelun . Palvelu tarjoaa menneeseen kehitykseen perustuvia ennusteita ja mahdollisia tulevaisuuden skenaarioita väestön sairastavuudesta, toiminta- ja työkyvyn rajoitteista sekä niihin vaikuttavista riskitekijöistä, kuten elintavoista.

Aboa-apuraha sirkustaiteilija Teemu Skönille

Teemu Skön.

Turun kulttuurilautakunta on myöntänyt yksivuotisen 26 269 euron Aboa-apurahan sirkustaiteilija Teemu Skönille . Apuraha mahdollistaa Skönille kokopäiväisen työskentelyn nykysirkuksen ja lastenkulttuurin parissa Turussa. Lisäksi lautakunta jakoi runsaat 11 miljoonaa euroa avustuksia kulttuuri- ja taidealan organisaatioille.

Eurooppalaisen sairaanhoitokortin voimassaoloaika pitenee viiteen vuoteen – toimituskatkos mahdollinen

Eurooppalainen sairaanhoitokortti on jatkossa voimassa viisi vuotta kerrallaan. Asiakkailta tämä ei vaadi toimenpiteitä, sillä Kela uusii kortit automaattisesti niiden voimassaolon päättyessä. Uusien korttien toimituksiin voi tulla lyhyt katkos. Jos korttia ei ole, kannattaa sitä hakea hyvissä ajoin ennen tulevia matkoja.

Ajonestopollarit käyttöön Lyylintiellä Raunistulassa

Lyylintie on Raunistulantien ja Virusmäentien välille rakennettu uusi joukkoliikennekatu, jossa voivat liikennöidä ainoastaan linja-autot ja tarvittaessa hälytysajoneuvot. Muu läpiajoliikenne joukkoliikennekadulla estetään automaattipollareilla. Pollarit otetaan käyttöön torstaina.

Avioeron hakeminen mahdollista uudessa sähköisessä asiointipalvelussa

Tuomioistuinvirasto on avannut uuden kansalaisten sähköisen asiointipalvelun, jonka kautta on mahdollista hakea avioeroa. OmaTuomioistuin-asiointipalvelu helpottaa hakuvaihetta ja tarjoaa mahdollisuuden seurata asian etenemistä. Ensi vuonna palvelun käyttö laajenee käräjäoikeuksien muihin hakemusasioihin ja myös riita- ja rikosasioihin.

Operaatio Lumihiutale auttaa jälleen tien päällä pulaan joutuneita

Operaatio Lumihiutale käynnistyy 13. joulukuuta. Kuva on vuodelta 2007.

Autoliiton tiepalvelun Operaatio Lumihiutale on mukana joulunajan liikenteessä jo 57. kerran. Tiepalvelumiehet kehottavat huolehtimaan rengasturvallisuudesta joulun viettoon lähdettäessä.

Urheilu

Liigalisenssi kaikille Veikkausliigaseuroille ensi kaudelle

Kaikille liigaseuroille on myönnetty liigalisenssi ensi kaudeksi.

Suomen Palloliiton UEFA- ja liigalisenssikomitea on käsitellyt Veikkausliigan liigalisenssejä ensi kauden osalta. Komitea on myöntänyt liigalisenssin jokaiselle 12 Veikkausliigaseuralle kaudelle 2026. Osaan myönnetyistä lisensseistä sisältyy talouteen liittyviä ehtoja.

Raision Loimu metsästää avausvoittoa Tutosta

Lentopallon Mestaruusliigan häntäpäähän jumittuneet Raision Loimu ja Tuto Volley kohtaavat Kerttulassa 10. joulukuuta. Kyseessä on joukkueiden toinen kohtaaminen kuluvalla kaudella. Ensimmäisen derby marraskuun puolivälissä päättyi Kupittaalla Tuto Volleyn voittoon. Raisiolaiset hakevat edelleen kauden ensimmäistä voittoaan. Kauden kahdeksasta ensimmäisestä ottelusta saldona on vain yksi piste.

Muzaci hakee jälleen uransa parasta kautta TPS-paidassa

Albijon Muzaci (vas.).

TPS on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen hyökkääjä Albijon Muzacin , 29, kanssa. Tuleva kausi on kosovolaissyntyiselle hyökkääjälle jo seitsemäs TPS:ssä.

Kuusi pelaajaa jättää TPS:n

Olli Hakanpää.

Maalivahti Olli Hakanpää , 26, ei jatka uraansa Turun Palloseurassa ensi kaudella Veikkausliigassa. Hakanpää on TPS:n oma kasvatti, joka kulki aikanaan seuran junioriputken läpi aina A-nuoriin asti. Ensikosketuksensa Suomen toiseksi korkeimman sarjatason miesten peleihin Hakanpää sai porilaisen Musan Salaman paidassa kaudella 2022. Porista ”Opan” tie toi seuraavaksi vuodeksi Paraisille, jossa hän torjui Piffenin ykkösvahtina.

Vapaaottelija Olli Santalahdelle kova puolalaisvastus

Olli Santalahti (punaiset hanskat) voitti marraskuussa Turussa Renan Martinsin.

Espoossa tapaninpäivänä järjestettävässä kamppailu-urheilutapahtuma Ice Cage 6:ssa ottelevan turkulaisen Olli Santalahden vastustajaksi on kiinnitetty puolalainen Mateusz Rybak . 29-vuotias Rybak on otellut ammattilaisurallaan 12 kertaa ja voittanut otteluistaan yhdeksän. Voitoistaan seitsemän hän on ottanut tyrmäyksellä. Hän on hävinnyt vain kerran ennen täyttä aikaa. Suomeen Rybak saapuu kolmen ottelun voittoputkessa.

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .