Suomalaisten suuryritysten joukossa suurkasvajia

Suomen suuryrityskentässä on joukko suurkasvajia, jotka suunnittelevat investointeja ja tavoittelevat kasvua muita voimakkaammin, selviää OP Pohjolan suuryritystutkimuksesta.

Suomen suurimpien yritysten joukosta erottuu poikkeuksellinen joukko niin sanottuja ”suurkasvajia”: 23 yritystä, jotka ovat nousseet liikevaihdolla mitattuna Suomen 250 suurimman yrityksen listalle vuoden 2016 jälkeen ja pysyneet siellä yhtäjaksoisesti tuoreimpaan listaukseen saakka.

OP Pohjolan suuryritystutkimus osoittaa, että suurkasvajien kasvuhaluisuus on korkeampaa kuin muilla suuryrityksillä – myös sen jälkeen, kun ne ovat jo päätyneet Suomen 250 suurimman yrityksen listalle.

– Tarkastelimme tämän vuoden tutkimuksessa ensimmäisen kerran sitä, millaiset tekijät yhdistävät yrityksiä, jotka ovat osoittaneet pitkäkestoista ja poikkeuksellisen vahvaa suorituskykyä usean vuoden ajan joko orgaanisen kasvun tai yrityskauppojen kautta. Havaitsimme, että suurkasvajat tavoittelevat kasvua kunnianhimoisemmin ja suunnittelevat investointeja rohkeammin kuin suuryritykset keskimäärin, OP Yrityspankin toimitusjohtaja Katja Keitaanniemi kertoo tiedotteessa.

23 suurkasvajaa edustavat laajasti Suomen talouden kannalta keskeisiä toimialoja: teollisuutta, yrityspalvelualaa, kaupan ja jakelun alaa, muita kuluttajapalvelualoja sekä teknologia- ja tietoliikennepalveluja.

Suurkasvajayrityksistä peräti 31 prosenttia suunnittelee jatkossakin keskittyvänsä pääasiassa toiminnan laajentamiseen ja edelleen kehittämiseen. Tämä on lähes kaksi kertaa enemmän kuin muissa suuryrityksissä, joista vain 18 prosenttia aikoo tänä vuonna keskittyä laajentamiseen ja edelleen kehittämiseen nykytoiminnan tehostamisen sijaan.

Kasvuhalukkuus näkyy myös investoinneissa ja yrityskaupoissa: 69 prosenttia suurkasvajista pitää merkittävää yritysostoa seuraavan kahden vuoden aikana mahdollisena tai todennäköisenä, kun muista suuryrityksistä näin arvioi noin joka toinen. Lisäksi lähes puolet suurkasvajista suunnittelee merkittäviä investointeja 24 kuukauden sisällä, kun muilla suuryrityksillä osuus jää alle kolmannekseen.

– Suurkasvajien profiili viittaa rohkeampaan kasvuorientaatioon tilanteessa, jossa valtaosa suuryrityksistä optimoi ensisijaisesti nykyistä toimintaansa. Rohkeat investoinnit kasvun kynnyksellä vahvistavat kykyä vastata markkinoiden muutoksiin ja turvaavat kilpailukykyä pitkällä aikavälillä, Keitaanniemi kuvailee.

Suurkasvajat uskovat myös kysynnän kasvuun selvästi muita enemmän. Ne odottavat pääliiketoiminta-alueidensa kysynnän kasvavan kotimaassa noin kaksi prosenttia tänä vuonna, mikä on yli kaksinkertainen arvio muihin suuryrityksiin verrattuna. Suurkasvajat odottavat myös muita enemmän kasvua kysynnälle ulkomailla.

Suurkasvajat aikovat lisäksi kasvattaa henkilöstömääräänsä Suomessa neljä prosenttia ja ulkomailla kolme prosenttia, kun muiden suuryritysten odotukset jäävät noin prosenttiin sekä kotimaassa että kansainvälisesti.

– Suuryritystutkimus osoittaa, että yritykset näkevät kasvun mahdollisuuksia ja ovat valmiita tarttumaan niihin. Meillä on kuitenkin varaa nostaa yhdessä kunnianhimon tasoa, sillä vain siten voimme varmistaa kasvun kotimaassa ja kansainvälisesti, Keitaanniemi sanoo.

Tulokset perustuvat OP Pohjolan vuosittaiseen Suuryritystutkimukseen, joka mittaa suomalaisten suuryritysten näkemyksiä liiketoiminnan ja talouden kehityksestä. Tutkimukseen vastasi 155 johtoryhmätason edustajaa yhteensä 139 suomalaisesta suuryrityksestä tai Suomessa toimivasta suuresta tytäryhtiöstä. Vastaajayritysten yhteenlaskettu liikevaihto on viimeisimpien vahvistettujen tilinpäätöstietojen perusteella 248 miljardia euroa, ja ne työllistävät yhteensä yli 585 000 henkilöä. Aineisto kerättiin viime syksynä. OP Pohjola toteuttaa Suuryritystutkimuksen kumppaninaan Aalto-yliopiston professorien perustama NIBS-ajatushautomo.  

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Vesiympäristöjen ja niiden kasvustojen muutokset näyttelyn lähtökohtana

Elina Koskimies, Kaiku mereltä metsään, vesiväri paperille, 2025.

Elina Koskimiehen näyttely Mereltä joen kautta metsään ja taas kaupunkiin on esillä Galleria Joellassa 30.4.–24.5.

Työpaikkojen rakenteet vaikuttavat isien perhevapaisiin oletettua vähemmän

Työpaikkojen rakenteelliset ominaisuudet vaikuttavat isien perhevapaiden käyttöön vähemmän kuin on oletettu, osoittaa tuore Turun yliopistossa tehty tutkimus. Tutkijoiden mukaan vanhempainvapaiden tasapuolisempaan jakautumiseen tähdättäessä muutoksia on tehtävä lainsäädännön rinnalla myös arkisessa työpaikkakulttuurissa.

Tuontikatu katkaistaan liikenteeltä Pahaniemensillan alta ensi tiistaista lähtien

Tuontikatu katkaistaan liikenteeltä Pahaniemensillan alta tiistaista 28. huhtikuuta lähtien. Työn ajaksi Pansiontielle rakennetaan liikenneympyrä, joka mahdollistaa kulun Ruissaloon sekä Vuoksenniskankadulle. Liikenneympyrä rakennetaan Pansiontie–Tuontiväylä–Vientiväylä-risteyksen kohdalle. Ennen liikenneympyrää liikenne siirretään yhdelle kaistalle kaikista ajosuunnista.

Ajokelit muuttumassa monin paikoin huonoiksi

Suomeen on sääennusteiden mukaan saapumassa lauantaista 25. huhtikuuta alkaen lumisadealue, joka tuo runsaasti lunta maan etelä- ja keskiosiin. Lumisateet alkavat lauantain vastaisena yönä maan länsiosasta ja leviävät päivän aikana etelä- ja keskiosan yli kaakkoon. Runsas lumi- ja räntäsade sekä navakka, puuskittainen tuuli tekevät ajo-olosuhteista vaikeat tai erittäin vaikeat.

Vain joka viides seuraa sähkön hintaa

Jopa 45 prosenttia kotitalouksista on solminut sähkösopimuksen, jossa hinta on kokonaan tai osittain sidottu pörssisähköön.

Tuore selvitys paljastaa, että vain noin joka viides suomalainen (22 %) seuraa sähkön hintaa päivittäin. Suurin osa tarkistaa hinnan harvemmin tai ei lainkaan – ja erityisesti nuorten kohdalla kiinnostus jää selvästi vähäisemmäksi. Tämä tarkoittaa, että monelta jää hyödyntämättä mahdollisuus vaikuttaa omaan sähkölaskuunsa.

Junnila: Naton putkiverkosto ulotettava Suomeen ja Ruotsiin

Kansanedustaja ja talousvaliokunnan puheenjohtaja Vilhelm Junnila (ps.) vaatii Naton pohjoiseurooppalaisen putkiverkoston laajentamista Suomeen ja Ruotsiin. Hän esitti näkemyksensä Delphi Economic Forumissa energiapolitiikkaa käsittelevässä puheenvuorossaan.

Aura Sinfonian konsertissa Alma Meretojan pianokonserton kantaesitys

Alma Meretoja.

Turun konservatorion ja Puolalanmäen musiikkilukion yhteinen sinfoniaorkesteri konsertoi Sigyn-salissa keskiviikkona 29. huhtikuuta kello 19. Konsertti on saanut nimekseen Ikara , kantaesitettävän pianokonserton mukaan. Pianosolistina soittaa teoksen säveltäjä Alma Meretoja ja orkesteria johtaa Olli Vartiainen .

Eurojackpotin potti kohosi 45 miljoonaan euroon – Suomeen yli 900 000 euron voitto

Perjantaina arvottu Eurojackpot ei antanut yhtään täysosumaa, joten ensi viikon tiistaina potissa on tarjolla noin 45 miljoonaa euroa. Suomeen osui yksi arvonnan suurimmista voitoista.

Turku Fashion Gala järjestetään Forum Korttelissa

Turku Fashion Gala järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta kello 20 Forum Korttelissa. Ohjelmassa on MILLI O -muotinäytös, A’Krios-muotinäytös ja Dance Show by Enni Bäckmann .

Ikäkausiuimarit kisaavat Impivaaran uimahallissa

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää Turussa, Impivaaran uimahallissa 50 metrin radalla kansalliset XXIII GANT Turku Junior Games -uintikilpailut ikäkausiuimareille lauantaina 25. huhtikuuta. Kilpailut alkavat kello 9.30.

Valtakunnalliset tanssikilpailut Ilpoisissa

Mikael Hagelstam.

Ilpoisten palloiluhallissa järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta alkaen kello 10 valtakunnalliset vakio- ja latinalaistanssien kilpailut. Kilpailu tuo yhteen tanssiurheilijoita eri puolilta Suomea. Tapahtuman järjestävät Turun alueen seuroista DC Diamond ry ja La' Team ry yhteistyössä.

Luksusta artistin ehdoilla

Musiikista tykkäävien keikoilla käynti on noudatellut perinteisesti tiettyä kaavaa. Esiintyjä lähtee kiertueelle ja yleisö pääsee suhteellisen vähällä vaivalla esiintyjän luokse. Musiikki tulee kuluttajan luokse.

Ethän tuuleta petivaatteita nyt ulkona?

Siitepöly tarttuu helposti lakanoihin ja tyynyihin.

Siitepölyallergian oireista kärsiville kevätkuukaudet tietävät usein tukalia aikoja. Koti Puhtaaksi Oy:n toimitusjohtaja Reetta Alastalon mukaan oireita voi kuitenkin lievittää siivouksella merkittävästi. Avainasemassa on hyvästä ilmanvaihdosta huolehtiminen ja petivaatteiden pesu – tuuletusta ja pyykkien kuivatusta ulkona tulee ehdottomasti välttää.

Lindén: Tavallisen ihmisen lääkärikäynti kallistuu tuntuvasti

Hallitus nostaa kehysriihessä terveyskeskusmaksuja 20 prosentilla ja kiristää laajasti sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksuja. Kansanedustaja Aki Lindénin (sd.) mukaan Päätökset näkyvät suoraan ihmisten arjessa: jo muutama lääkärikäynti vuodessa maksaa jatkossa kymmeniä euroja enemmän.

Meyer Turku käynnistää viisivuotisen veturiohjelman

Meyer Turku Oy:n liikevaihto oli viime vuonna 2,1 miljardia euroa.

Meyer Turku käynnistää viisivuotisen Business Finland -osarahoitteisen MERiON-veturiohjelman, jonka tavoitteena on vahvistaa laivanrakennusteollisuutta ekologisten, digitaalisten ja geopoliittisten muutosten keskellä. Ohjelma kokoaa yhteen yrityksiä, korkeakouluja ja tutkimuslaitoksia kehittämään ratkaisuja risteilyaluksiin ja kelluviin infrastruktuureihin.

Kevätmyrsky kurittaa maan etelä- ja keskiosia viikonloppuna

Pohjoistuuli voimistuu jo lauantaina iltapäivällä maan länsiosassa ja leviää sunnuntaina maan etelä- ja keskiosiin aiheuttaen vahinkoja. Runsaimmat lumisateet osuvat maan keski- ja itäosiin ja tekevät ajokelistä hetkittäin jopa erittäin huonon.

Moottoripyöräilijän havaittavuuden parantaminen voi ehkäistä onnettomuuksia

Pyörän hallintataitojen ja ennakoivan ajamisen lisäksi moottoripyöräilijän turvallisuuteen vaikuttaa keskeisesti näkyvyys – kuinka havaittava tämä on erityisesti muiden kuljettajien näkökulmasta.

Poliisi ja Liikenneturva kannustavat moottoripyöräilijöitä turvalliseen kauden aloitukseen. Motoristi voi itse torjua monet riskitekijät ennalta ajotavallaan sekä paikan ja varusteiden valinnoillaan. Myös kaikkien muiden tielläliikkujien on syytä valpastua moottoripyöräilykauden aloitukseen.

Poliisi vieraillut Lounais-Suomen kouluilla ja päiväkodeissa jo yli 200 kertaa tänä vuonna

Lounais-Suomen poliisi on tehnyt koulujen ja päiväkotien kanssa yhteistyötä alueen molemmissa maakunnissa Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa. Alkuvuoden aikana poliisi on jalkautunut kouluille ja päiväkodeille jo yli 200 kertaa.

Näköislehti

Urheilu

Ikäkausiuimarit kisaavat Impivaaran uimahallissa

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää Turussa, Impivaaran uimahallissa 50 metrin radalla kansalliset XXIII GANT Turku Junior Games -uintikilpailut ikäkausiuimareille lauantaina 25. huhtikuuta. Kilpailut alkavat kello 9.30.

Valtakunnalliset tanssikilpailut Ilpoisissa

Mikael Hagelstam.

Ilpoisten palloiluhallissa järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta alkaen kello 10 valtakunnalliset vakio- ja latinalaistanssien kilpailut. Kilpailu tuo yhteen tanssiurheilijoita eri puolilta Suomea. Tapahtuman järjestävät Turun alueen seuroista DC Diamond ry ja La' Team ry yhteistyössä.

Otteluanalyysi: Anini Jr. pelasti TPS:lle pisteen viime hetkellä

Sivurajalla riitti tapahtumia perjantaina.

Näytti pitkään siltä, että TPS kärsii kauden ensimmäisen tappionsa, mutta sitten esiin astui vaihtopelaaja Samuel Anini Jr . Lisäajalla ottelun viimeisellä kosketuksella hän sijoitti tasoituksen takakulmaan ja räjäytti Kupittaan huutomyrskyyn. Maalintekijälle maali myös varmasti maistui. Edellisen kerran Veikkausliigassa hän osui vuonna 2023.

Moukarin supertähti Camryn Rogers Paavo Nurmi Gamesiin

Camryn Rogers.

Naisten moukarinheiton supertähdeksi noussut kanadalainen Camryn Rogers kilpailee Turun Paavo Nurmi Gamesissa 3. kesäkuuta.

Åboraakkeli: Toukokuu on julmin?

Theodoros Tsirigotis.

Ei nyt vielä julisteta mitään, kun Veikkausliigaa on takana vasta kolme kierrosta, mutta korkeimmalle sarjatasolle palanneen TPS:n osalta alku on ollut lupauksia herättävä. Pisteitä on tullut, eikä tie Suomen Cupissakaan katkennut Tammisaaressa.

Milla Granlund palautti TPS:n salibandyn Suomen mestariksi

TPS voitti Tampereen Classicin neljännen kerran naisten F-liiganfinaaleissa ja palasi vuoden tauon jälkeen Suomen mestariksi. Finaalisarja meni TPS:lle suoraan neljässä ottelussa.