Matala hemoglobiini voi tukea terveyttä monin tavoin

Turun yliopiston tutkijat havaitsivat, että normaalin rajoissa oleva mutta matala veren hemoglobiinitaso voi olla hyödyksi erityisesti sokeriaineenvaihdunnalle ja sydän- ja verisuoniterveydelle.

Punasolujen sisältämä hemoglobiini on elintärkeä proteiini, jonka tärkein tehtävä on kuljettaa happea keuhkoista eri kudoksille ympäri kehoa. Suomalaisten viitearvojen mukaan normaali hemoglobiini on naisilla 117–155 g/l ja miehillä 134–167 g/l.

– Normaalin vaihteluväli on siis melko laaja, ja aiemmat tutkimukset ovatkin vihjanneet, että normaalin rajoissa oleva mutta vaihteluvälin matalammassa päässä oleva hemoglobiiniarvo voi olla eduksi terveydelle, kertoo tutkijatohtori Jooa Norha Turun yliopistosta tiedotteessa.

Tuoreessa tutkimuksessa tutkijat mittasivat 64:n aikuisen hemoglobiiniarvot ja kartoittivat laajasti heidän aineenvaihduntaansa sekä sydän- ja verisuoniterveyttään.

– Havaitsimme, että matalampi hemoglobiinipitoisuus oli yhteydessä erityisesti parempaan sokeriaineenvaihduntaan mutta myös fyysiseen kuntoon, sydänterveyteen ja vähäisempään maksan rasvoittumiseen, Norha kertoo.

Tutkijat huomauttavat, että vaikka tutkittavia olikin vain rajallinen määrä, tutkimuksen luotettavuutta lisäävät seuranta-asetelma ja tutkittaville tehdyt vaativat kuvantamis- ja laboratoriotutkimukset.

– Mittasimme sokeriaineenvaihduntaa eli insuliiniherkkyyttä antamalla tutkittaville laboratoriossa suoraan verenkiertoon insuliinia ja sokeria. Tämän avulla pystyimme selvittämään, miten keho reagoi insuliiniin, Norha tarkentaa.

Aiemmissa tutkimuksissa on saatu samansuuntaisia löydöksiä, sillä matalampi hemoglobiinipitoisuus on ollut yhteydessä jopa pienempään kokonaiskuolleisuuteen sekä sydän- ja verisuonitautikuolleisuuteen suomalaisessa aineistossa.

– Vaikutusmekanismi ei ole täysin selvä. On ehdotettu, että matalampi mutta vielä terveen rajoissa oleva hemoglobiinitaso herättelisi hapenpuutteeseen liittyviä solujen suojamekanismeja, jotka edistäisivät solujen aineenvaihduntaa, kuvailee tutkimuksen johtaja Ilkka Heinonen.

Oireettomilta ja perusterveiltä ihmisiltä tutkijat eivät kuitenkaan suosittele mittaamaan hemoglobiinia tarpeettomasti. Poikkeavan matalista tai korkeista arvoista on syytä keskustella lääkärin kanssa.

Turun valtakunnallisessa PET-keskuksessa tehdyssä tutkimuksessa olivat mukana Turun yliopisto, Turun yliopistollinen keskussairaala, Åbo Akademi ja UKK-instituutti.

Tutkimus on julkaistu Annals of Medicine -julkaisusarjassa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Takatalvi saattaa vielä haastaa autoilijoita

Kuljettaja on vastuussa siitä, että autossa on keliin sopivat renkaat.

Kesärenkaiden vaihto alkaa jälleen olla ajankohtaista. Liikenneturva korostaa kuljettajan vastuuta keliin sopivien renkaiden valinnassa. Takatalveen kannattaa varautua.

Turun ammattikorkeakouluun 15 274 hakijaa kevään yhteishaussa

Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku päättyi 24. maaliskuuta. Hakijamäärältään Turun AMK oli kolmanneksi suurin kaikista Suomen ammattikorkeakouluista. Kaikkiaan hakijoita oli kevään toisessa yhteishaussa valtakunnallisesti 149 088.

Väitös: Kvanttiteknologiat avaavat uusia mahdollisuuksia pelien interaktiiviseen tarinankerrontaan

Natasha Skult.

Kvanttilaskentaa pidetään merkittävänä teknologisena läpimurtona, mutta sen vaikutuksia luoviin aloihin, kuten peleihin ja interaktiiviseen tarinankerrontaan, on tutkittu vielä vähän. Väitöskirjassaan Natasha Skult tarkastelee, miten kehittyvät kvanttiteknologiat voivat muuttaa interaktiivisen median suunnittelua ja pelaajakokemusta.

Päivittäistavarakaupan markkinajohtaja S-ryhmä jatkoi kasvuaan

Päivittäistavaramyynnin arvo kasvoi 2,5 prosenttia ja nousi 24,1 miljardiin euroon viime vuonna. Kasvusta valtaosa selittyy hintojen nousulla, sillä myyntivolyymi kohosi vain 0,4 prosenttia.

Ruonan yhdystien kiertoliittymän rakentaminen alkaa

Ruonan yhdystien ja Rautakadun risteykseen rakennettavan kiertoliittymän rakentaminen alkaa viikolla 14.

Ruonan yhdystien ja Rautakadun urakka etenee vaiheeseen, jossa Ruonan yhdystielle rakennetaan kiertoliittymä. Työ aloitetaan viikolla 14.

Turun yliopisto rikkoi jälleen hakijamääräennätyksen

Turun yliopistoon haki korkeakoulujen kevään yhteishaussa reippaasti yli 36 000 hakijaa, ja se oli yhteishaun toiseksi suosituin korkeakoulu. Yliopiston suosituimmat hakukohteet olivat viime vuosien tapaan kauppatieteet, oikeustiede, lääketiede ja psykologia.

Linnankadun ja Vallihaudankadun risteyksen liikennevalot poissa käytöstä kesäkuun loppuun asti

Linnankadun ja Vallihaudankadun risteyksen liikennevalot otetaan pois käytöstä 25. maaliskuuta lähtien kesäkuun loppuun asti. Syynä on satama-alueen katutyömaa. Tienkäyttäjiä kehotetaan varovaisuuteen risteysalueella.

Ensi vuoden eduskuntavaalit toteutetaan nykyisen vaalitietojärjestelmän avulla

Oikeusministeriö päätti viime keväänä siirtää vaalitietojärjestelmän uudelle pilvipohjaiselle tuotantoalustalle, mutta kansainvälisen poliittisen tilanteen muututtua alustaratkaisu otettiin uudelleen harkintaan. Seuraavat eduskuntavaalit on nyt päätetty toimittaa nykyistä vaalitietojärjestelmää käyttäen ja tulevasta alustaratkaisusta linjataan myöhemmin.

Kilpailun voittanut julkinen taideteos rinnastaa ihmisten ja lintujen asumisen Mäntymäessä

Kotikolo.

Kuvataiteilija Jesse Kitinojan teos Kotikolo on valmistunut Mäntymäkeen. Kuvataideopiskelijoille suunnatun taidekilpailun voittanut teos sijoittuu TVT Asunnot Oy:n uudiskohteen pihalle johtavan sisäänkäynnin julkisivuun osoitteessa Vähäheikkiläntie 13.

Potilaan ennakko-odotukset vaikuttavat elämänlaatuun rinnankorjausleikkauksen jälkeen

Potilaat, jotka uskoivat selviytyvänsä rinnankorjausleikkauksesta hyvin, voivat paremmin myös leikkauksen jälkeen. Potilaskeskeisessä hoidossa odotuksista tulisikin keskustella ennakkoon. Kirurgisella menetelmällä tai ajankohdalla ei ole ratkaisevaa merkitystä potilaan elämänlaadulle, mutta yksilöllinen suunnittelu on tärkeää.

Bonava ja Avain Asunnot sopineet 61 asunnon rakentamisesta Kirstinpuistoon

Asunto Oy Turun Kirstinpuiston Solina 13 on A-energialuokan asuinkerrostalo.

Bonava toteuttaa Avain Asunnoille 61 asunnon asuinkerrostalon Kirstinpuistoon. Kyseessä on Bonavan kymmenes uudiskohde alueella. Rakentaminen alkaa maaliskuussa. Kohteen on määrä valmistua alkukevään 2027 aikana. Kaikkiaan Bonava rakentaa alueelle lähes 1 200 kodin naapuruston.

Matala hemoglobiini voi tukea terveyttä monin tavoin

Turun yliopiston tutkijat havaitsivat, että normaalin rajoissa oleva mutta matala veren hemoglobiinitaso voi olla hyödyksi erityisesti sokeriaineenvaihdunnalle ja sydän- ja verisuoniterveydelle.

Kreikkalaiskärki lainalle Puolasta TPS:aan

Theodoros Tsirigotis.

Pääsiäisviikonloppuna alkavaan Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura vahvistaa miehistöään uudella kärkipelaajalla. TPS lainaa keskushyökkääjä Theodoros Tsirigotisin Puolan pääsarjassa pelaavalta Gornik Zabrzen joukkueelta. Tsirigotisin lainasopimus turkulaisseuran kanssa ulottuu 1. elokuuta asti.

Kaupunkiympäristölautakunta torppasi skuuttifirman oikaisuvaatimuksen

Kaupunkiympäristölautakunta hylkäsi tiistaina Tier Mobility Finland Oy:n mikroliikenneluvan lupahehdoista tekemän oikaisuvaatimuksen.

Emma-voittaja Kadi Vija esiintyy perjantaina Bar Ö:ssä

Kadi Vija.

Äänitaiteilija Kadi Vija saapuu Flame Jazzin vieraaksi 27. maaliskuuta. Vuoden parhaan jazzalbumin Emma- ja Indie Awards -palkinnot napannut Vija yhdistelee musiikissaan ihmisääntä ja elektronisia elementtejä kertoen tarinoita sateenkaariperheen arjesta.

Eurojackpotin potti kohoaa 59 miljoonaan euroon

Eurojackpotin tiistai-illan arvonnassa ei löytynyt täysosumia. Perjantain arvonnassa Eurojackpotin potti kohoaa noin 59 miljoonaan euroon.

Asuntomarkkinakatsaus: Asuntojen hinnat tasaantuvat, kasvua ensi vuonna

Asuntojen hinnat jatkavat laskuaan vielä tämän vuoden alkupuolella, mutta piristyvät loppuvuotta kohden. Vuositasolla asuntojen hinnat laskevat kuitenkin vielä 1,5 prosenttia viime vuodesta, ennakoi Nordean ekonomisti Juho Kostiainen tuoreessa asuntomarkkinakatsauksessa. Ennusteen mukaan hinnat nousevat koko maassa ensi vuonna 1,5 prosenttia.

Meriteollisuuden tulevaisuutta käsitellään Meriverkostot-tapahtumassa Naantalissa

Meriverkostot-tapahtuman iltapäivässä päästään verkostoitumaan messuilla. Kuva on viime vuoden tapahtumasta.

Meriteollisuuden ammattilaisille suunnattu Meriverkostot-tapahtuma järjestetään torstaina 26. maaliskuuta kello 9–15 Naantalin kylpylässä. Tapahtuma kokoaa yhteen meriklusterin toimijat ja asiantuntijat eri puolilta Suomea verkostoitumaan ja kuulemaan alan ajankohtaisista teemoista.

Näköislehti

Urheilu

TPS:n Olli Kuismalle kahden vuoden jatkopahvi

Olli Kuisma.

TPS:n salibandymiesten ykkösmaalivahti Olli Kuisma jatkaa Palloseurassa. Kuisman allekirjoittama jatkosopimus pitää miehen TPS:n maalilla kahden seuraavan kauden ajan, kevääseen 2028. Kuluvalla kaudella Pöytyän Urheilijoiden kasvatti on ollut TPS:n tärkeimpiä yksilöitä. Kuisma on pelannut yhtä poikkeusta lukuun ottamatta kaikki kauden liigaottelut. Kuisman jatkosopimus tuo jatkuvuutta TPS:n miehistöön.

Kreikkalaiskärki lainalle Puolasta TPS:aan

Theodoros Tsirigotis.

Pääsiäisviikonloppuna alkavaan Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura vahvistaa miehistöään uudella kärkipelaajalla. TPS lainaa keskushyökkääjä Theodoros Tsirigotisin Puolan pääsarjassa pelaavalta Gornik Zabrzen joukkueelta. Tsirigotisin lainasopimus turkulaisseuran kanssa ulottuu 1. elokuuta asti.

Missäs oot?: Toiminnanjohtaja jääkaapilla

Janne Kytölä.

Tavoitimme TPS Salibandyn toiminnanjohtaja Janne Kytölän torstaina kello 14.15.

Daniel Ståhl jahtaa yhä puuttuvaa kultaansa

Oklahoman Ramonassa sijaitseva ”ennätysten pelto” ei kiinnosta Daniel Ståhlia. – Haluan heittää pitkälle oikeissa kisoissa ja voittaa arvokisamitaleja, mies linjaa.

Eurooppalaisten yleisurheilijoiden päätavoite alkavana kesänä on Englannin Birminghamissa elokuussa käytävät EM-kisat. Myös kiekonheittäjä Daniel Ståhlin tämän kauden tähtäin on asetettu Birminghamiin.

RaiFu kohtaa Nokian Futsal-liigan puolivälierissä

Naisten Futsal-liigan hallitseva mestari RaiFu pääsee puolustamaan mestaruuttaan pudotuspeleihin parhaista lähtökohdista. RaiFu voitti runkosarjan kahdeksan pisteen erolla. Puolivälierissä RaiFu kohtaa FC Nokian. Puolivälierät pelataan paras kolmesta. Ensimmäinen kohtaaminen pelataan Nokialla maaliskuun viimeisenä viikonloppuna. Toinen ja mahdollinen kolmas kohtaaminen ovat Raisiossa huhtikuun ensimmäisenä viikonloppuna.

Interille kolmas perättäinen Liigacupin lautanen

Inter-kapteeni Juuso Hämäläinen nosti liigacupin mestaruuslautasen jo kolmantena keväänä putkeen.

Ei kahta ilman kolmatta. Inter oli kolmatta vuotta perättäin jalkapalloilun Liigacupin finaalissa ja myös voitti sen kolmannen kerran. Tällä kertaa uhrina Kupittaalla oli AC Oulu, joka kaatui 2–1 (1-0).