Loimu otti ensimmäisen kiinnityksen liigapaikkaan

Loimu ensimmäisen karsintapelin. Loimu ensimmäisen karsintapelin. Kuva: Hannu Tuominen

Ottelusarja Mestaruusliigapaikasta alkoi lauantai-iltana Raision Loimun ja Lempo-Volleyn välillä Kerttulan liikuntahallissa. Ottelun voitti Loimu erin 3–1 (25–23, 22–25, 25–12, 25–20).

Jarmo Kuusistolle ennen pelin alkua annettiin Lentopalloliiton myöntämä kultainen ansiolevyke. Kuusisto oli illan ottelussa rajatuomarina.

Ensimmäinen erä oli hyvin tasainen. Molemmat joukkueet pelasivat hyvin totisella ilmeellä ja suuria tuuletuksia onnistumisista ei nähty. Loimun pelissä näkyi selvästi, että joukkue oli joutunut odottamaan karsintapelejä useampia viikkoja. Loimun tilanne ei ollut ihanteellinen pelirutiinin kannalta. Loimun ulkomaalaispelaajat Samuel Jaramillo ja Max Roquet olivat pyytäneet, että saisivat lähteä kotiin, koska pelien väliin jäi pitkä tauko.

Ottelun ensimmäinen piste meni Lempo-Volleylle. Avauserä oli hyvin tasainen. Molemmat joukkueet tekivät pisteitä vuoron perään. Molemmat joukkueet käyttivät aikalisät erän aikana. Lopulta Loimu vei erän 25–23.

Lempo-Volley onnistui ottamaan parin pisteen eron toisen erän alussa, ja se piti tilanteeseen 8–8 asti. Tilanteessa 9–8 Lempo otti aikalisän. Loimun päävalmentaja ohjeisti omaa joukkuettaan taktiikkataulun avulla aikalisällä. Erän puolivälissä Jaaro Mattson syötti ässän Lemmon takakentälle. Lopulta erä taipui Lemmolle 22–25.

Pitkän erätauon jälkeen Loimu palasi kentälle peli-ilon löytäneenä. Joukkueen ilme oli heti erän alusta alkaen rennompi ja iloisempi, ja se tuotti tulosta. Erä alkoi Ossi Lehtiön pisteellä. Lehtiö oli illan pelissä tehokkaalla päällä tehden kaikkiaan 20 pistettä. Mattson syötti ässän ja tilanne oli jo 3–0 Loimulle. Tilanteessa 4–0 Lemmon päävalmentaja Tuomas Alatalo otti aikalisän. Loimu jatkoi pelin jauhamista ja venytti erässä piste-eron 16–4 tilanteeksi ja siitä Lempo ei enää Loimua saanut kiinni.

Neljännessä erässä Mattson teki heti ässäsyötön. Erän alku oli tasainen ja joukkueet tekivät vuorotellen pisteitä. Loimu venytti piste-eron 12–7, mutta erän loppua kohden Lempo otti kiinni. Tilanteessa 18–17 Loimu otti aikalisän. Lopulta neljännessä erässä irti päässyt Niila Kuusisto päätti erän Loimulle 25–20. Kuusisto oli muutenkin tehokas viimeiseksi jääneen erän ratkaisupalloissa.

Ottelun paras pistemies oli Loimun parhaan pelaajan palkinnon pokannut yleispelaaja Ossi Lehtiö. Loimun oma kasvatti takoi 20 pistettä tehoin +13. Vastaanotossa nuorukainen kirjautti lukeman 72 prosenttia. Veeti Nikkisellä oli hankala alku vähän vieraammalla yleispelaajan paikalla, mutta päästyään pitkän tauon jälkeen hakkurin paikalle alkoi tehoja löytyä paremmin ja illan saaliiksi tuli 17 pistettä tehoin +11. Lemmon paras pistemies oli kapteeni-yleispelaaja Joel Itänen, mutta 13 pisteen ohella virheitä tuli niin että teholukema jäi pakkaselle -2. Hakkuri Juho Panu teki 12 pistettä, mutta jäi yhden pisteen pakkasen puolelle tehoissa. Vieraiden parhaan pelaajan palkinnon sai hyvän pelin pelannut passari Teemu Nyström.

– Kerttulaan oli mukava tulla. Ennen peliä kävi paljon tuttuja kyselemässä kuulumisia ja en ehtinyt miettiä peliä liikaa. Kiva oli tulla pelaamaan. Tarkat pelin saatesanat ovat salaisuuksia. Olen tyytyväinen, miten pelaajat latasivat peliin tänään. Takki oli vähän tyhjä alkuun 1-sarjan voitosta, mutta tultiin hyvin peliin mukaan. Olimme valmiit haastamaan Loimua. Vuorinen oli tänään pois, mutta huomenna varmaan jo mukana joukkueessa. Luottavaisin mielin huomiseen. Olemme olleet vahvoja omalla kotiareenalla. Pelaajat tietävät, mitä on tulossa. Oman pelin tasoa kun nostetaan niin voidaan ryöstää pisteitä myös Kerttulassa. Illan onnistuja oli Teemu Nyström. Hän pelasi hyvän passipelin ja pystyttiin hyökkäämään monipuolisesti. Bär ja Montonen pelasivat hyvän pelin, lausui Tuomas Alatalo.

– Peliin oli vaikea tulla, kun oli taukoa peleissä. Pohdittiin hyvin, miten pidetään fyysinen kunto kohdillaan tauolla. Pidettiin treenirytmi tauon aikana. Pelaajat tiesivät mitä tehdä. Vain kaksi pelaajaa oli aiemman kauden rosterissa samoilla paikoilla. Pidemmällä erätauolla keskustelimme mitä pitää tehdä ja kaikki tiesivät. Tiesimme että ei ole helppo peli Lempoa vastaan. Ossi Lehtiö pelasi hyvin palloja tänään. Samuel Salminen pelasi toisella puoliajan jälkeen hyvin, arvioi Luis Salgado.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Tatuointiala kokoontuu messuille Fuusioon

Henri Laine.

Ensi kertaa Turun uudessa Kulttuuritalo Fuusiossa järjestettävä Turun Mustemessu -tatuointitapahtuma tuo Turkuun lähes 30 huipputatuoijaa ympäri Suomen. Kaksipäiväinen messu alkaa perjantaina 24. huhtikuuta kello 17 ja jatkuu lauantaina 25. huhtikuuta kello 12.

Tuuli- ja aurinkovoiman kehittäjät toivovat yhdenmukaista sääntelyä ja ennakoivat paikallisen hyväksyttävyyden vähentyvän

Itä-Suomen yliopiston tuoreen raportin mukaan tuuli- ja aurinkovoiman hankekehittäjät toivovat uusiutuvan energian yhdenmukaista sääntelyä ja näkevät paikallisen hyväksyttävyyden kasvavana haasteena. Tutkimuksessa piirtyi myös selviä eroja tuuli- ja aurinkovoimahankkeiden välillä. Tuuli- ja aurinkovoimayrityksille suunnatussa kyselytutkimuksessa kartoitettiin hankekehittäjien näkemyksiä yhteistyöstä viranomaisten ja paikallisyhteisöjen kanssa.

Akut ja laturit yhä useammin sähköpalojen syynä

Ladattavan laitteen akku tai laturi aiheutti viime vuonna 103 sähköpaloa.

Yhä useampi kodin tulipalo liittyy ladattavan laitteen akkuun tai laturiin. Ladattavat laitteet ovat yleistyneet nopeasti, ja se näkyy myös sähköpalotilastoissa.

Hintojen lasku parantanut asuntosijoittamisen tuottoa

Asuntojen hintojen merkittävä lasku on parantanut asuntosijoittamisen tuottoa viime vuosina, vaikka vuokrat ovat kääntyneet monilla paikkakunnilla laskuun. OP Pohjolasta sijoitusasuntolainoja myönnettiin viime vuonna kahdeksan prosenttia enemmän kuin toissa vuonna.

Loimu otti ensimmäisen kiinnityksen liigapaikkaan

Loimu ensimmäisen karsintapelin.

Ottelusarja Mestaruusliigapaikasta alkoi lauantai-iltana Raision Loimun ja Lempo-Volleyn välillä Kerttulan liikuntahallissa. Ottelun voitti Loimu erin 3–1 (25–23, 22–25, 25–12, 25–20).

Selvitys tuomioistuinten etukäteismaksusta lausuntokierroksella

Oikeusministeriö pyytää lausuntoja esiselvityksestä, jossa on arvioitu mahdollisuuksia veloittaa tuomioistuinten käsittelymaksu ennen asian käsittelyä. Nykyisin tuomioistuinmaksut veloitetaan asian käsittelyn päätyttyä.

Bilar99e Oy avaa uuden megamyymälän Myllyn läheisyyteen

Bilar 99 saa syksyyn mennessä noin 2 500 neliötä omaan käyttöönsä.

Käytettyjen autojen kauppaan erikoistunut Bilar99e Oy avaa uuden megamyymälän Raisioon Myllyn kauppakeskuksen läheisyyteen osoitteeseen Tuotekatu 13. Kyseessä on yhtiön merkittävin yksittäinen investointi Varsinais-Suomessa. Investoinnin kokonaisarvo lasketaan miljoonissa euroissa.

Loton potti kohoaa kolmeen miljoonaan euroon

Lauantain Lotto-arvonnassa ei löytynyt täysosumia, joten ensi viikolla potti nousee kolmeen miljoonaan euroon.

Ääni hitaasti muuttuvana ekologisena kenttänä

Titanikissa esiintyy torstaina 16. huhtikuuta kello 18 Jussi Hertzin ja N. Zhun muodostama kokeellisen musiikin duo, Romance Relic ja bod [包家巷]. Dipole Inflorescence -konsertin myötä galleriaan esityksestä jää jälkeen installaatio, joka on nähtävissä Titanikissa loppuviikon ajan 17.–19. huhtikuuta.

Omakotitalo tuhoutui pahoin tulipalossa Raisiossa

Noin 70 neliömetrin kokoisessa 1,5-kerroksisessa omakotitalossa syttyi voimakas tulipalo lauantaina illalla Raisiontiellä Raisiossa.

Moottoripyörä törmäsi henkilöautoon Ruskolla, kuskit loukkaantuivat

Poliisi sai lauantaina illalla puoli yhdeksän maissa ilmoituksen liikenneonnettomuudesta Ruskolla. Moottoripyörä oli törmännyt henkilöautoon.

Raitiotien kustannukset perustuvat laajoihin selvityksiin ja suunnitelmiin

Raitiotien suunnitelmia esiteltiin syyskuussa pääkirjastossa.

Aamuset-lehden mielipidekirjoituksessa (31.3.) käsiteltiin raitiotiehankkeen kustannuksia. Tässä tietoa siitä, mihin kustannusarvio perustuu.

Jo-Jo Teatterissa farssi sosiaaliturvan hyväksikäytöstä

Jo-Jo Teatteri tuo ensi-iltaan 17. huhtikuuta farssin sosiaaliturvan hyväksikäytöstä. Michael Cooneyn käsikirjoittama Puhtaana käteen on Heikki Kustilan ohjaama vauhdikas ajankohtaiskomedia. Se sisältää juonittelua, kommelluksia, valkoisia valheita ja tukalia tilanteita.

Varsinais-Suomen Vasemmistoliitto nimesi ensimmäiset ehdokkaansa eduskuntavaaleihin

Varsinais-Suomen Vasemmistoliiton piirijärjestö nimesi kevätkokouksessaan Pöytyällä kahdeksan ensimmäistä ehdokastaan ensi kevään eduskuntavaaleihin.

Yrityksen tuki auttoi vähentämään syrjäytymistä

Koordinaattori Päivi Rouvali  (vas.) ja toiminnanjohtaja Katja Suominen Tukenasi ry:stä.

Rakennusyhtiö Peab tarjosi Tukenasi ry:n kautta oman tukihenkilön vuodeksi yhdelle nuorelle aikuiselle ja yhdelle yli 65-vuotiaalle. Tukihenkilön apu on ollut käänteentekevää esimerkiksi aikuistumisen kynnyksellä olevalle Emmalle ja kipeitä menetyksiä kokeneelle Marjalle .

Tuli karkasi varomattomasta kuusen oksien poltosta kuivaan heinikkoon Mynämäellä

Tuli karkasi varomattomasta kuusen oksien poltosta tuli karkasi kuivaan heinikkoon sunnuntaina iltapäivällä Lahtilantiellä Mynämäellä. Kaksi paikalle tullutta henkilöä rajoitti maastopaloa haravoilla ennen pelastuslaitoksen saapumista.

Yhteystiedot kuntoon taloyhtiössä

Omat yhteystiedot pikaisesti päivittää Maanmittauslaitoksen ylläpitämään huoneistotietojärjestelmään..

Jos omistat osakehuoneiston taloyhtiössä, kannattaa omat yhteystiedot pikaisesti päivittää Maanmittauslaitoksen ylläpitämään huoneistotietojärjestelmään . Erityisen tärkeää yhteystietojen päivittäminen on silloin, jos toivoo saavansa taloyhtiöltä tulevat postit, kuten yhtiökokouskutsun, sähköpostitse.

Poliisi tutkii Ruissalontiellä tehtyä tappoa

Poliisi sai kello 11.57 tehtävän Ruissalontielle Turkuun. Ilmoituksen mukaan asunnossa oli riitaa kahden aikuisen välillä.

Näköislehti

Urheilu

Loimu otti ensimmäisen kiinnityksen liigapaikkaan

Loimu ensimmäisen karsintapelin.

Ottelusarja Mestaruusliigapaikasta alkoi lauantai-iltana Raision Loimun ja Lempo-Volleyn välillä Kerttulan liikuntahallissa. Ottelun voitti Loimu erin 3–1 (25–23, 22–25, 25–12, 25–20).

Juoksevan jäniksen kalenteri täyttyy hyvissä ajoin talvella

Hyvät jänikset ovat arvostettuja niin urheilijoiden kuin kisajärjestäjienkin keskuudessa. Yksi tämän hetken arvostetuimmista jäniksistä on Turussakin usein nähty slovakialainen Zan Rudolf (vas.).

Juoksukisojen vauhdittajat, jänikset, ovat arvostettuja tekijöitä juoksijoiden keskuudessa. Kysytyimpien jänisten kalenteri täyttyy jo hyvissä ajoin ennen yleisurheilukauden alkua.

Otteluanalyysi: Ilari Kangasniemi puski viime hetkellä voittomaalin

Ilari Kangasniemi oli Interin sankari.

Tämän dramaattisemmaksi ei jalkapallo-ottelun ratkaisu juuri voi mennä. Janne-Pekka Laine lähetti kulmapotkun ja toppari Ilari Kangasniemi puski Interille 2–1-voittomaalin Ilveksestä. Peli päättyi puskumaaliin. Pelikellossa oli minuutteja yli 95.

Otteluanalyysi: TPS vahvempi nousijoiden taistossa

TPS juhli paluuta Veikkausliigaan kotivoitolla fanien edessä.

Veikkausliigan ennakkokaavailut eivät juuri Turun Palloseuralle mahdollisuuksia antaneet. Putoajakandidaatiksi leimattu TPS ei näytä välittäneen puheista. TPS haki Maarianhaminasta vieraspisteen ja kohtasi nousijoiden kamppailussa Kupittaalla FC Lahden. TPS oli kuumassa ja viihdyttävässä ottelussa vahvempi 2–1 Theodoros Tsirigotisin ja Marius Könkkölän maaleilla.

Loimu pelaa sarjapaikastaan lauantaina alkavissa karsintapeleissä

Loimu kohtaa karsinnoissa Lempo-Volleyn Lempäälästä.

Lauantai-iltana alkavat lentopalloilun karsintapelit Mestaruusliigapaikasta, kun Loimun kotipesään Raisioon saapuu vieraaksi 1-sarjan voittanut Lempo-Volley Lempäälästä. Lempo otti viime viikonloppuna 1-sarjan mestaruuden kukistamalla finaaleissa voitoin 2–1 Vantaa Ducksin.

Mynämäestä uusin liigapaikkakunta – SBS Wirmo löi PSS:n kolmannen kerran

Mynämäkeläinen SBS Wirmo nappasi ensi kertaa seurahistoriassaan paikan F-liigan naisten sarjaan, kun se kaatoi kotonaan Porvoon Salibandyseuran 5–1 ja vei ottelusarjan voitoin 3–1.