Musiikki ja tanssi yhdistyvät nuorten taiteilijoiden näyttämöteoksessa

Näytöksessä esiintyy 40 nuorta taiteilijaa. Näytöksessä esiintyy 40 nuorta taiteilijaa. Kuva: Heikki Santasalo

Huhtikuun viimeisessä Sibbe Live! -illassa Raija Lehmussaaren balettikoulu ja Viuluakatemia Aura juhlistavat kansainvälistä tanssin päivää yhteisproduktiollaan Lasin läpi – Renessanssia, baRokkia, Romantiikkaa, Realismia ja Rautavaaraa keskiviikkona 29. huhtikuuta kello 19–20.30.

Tanssin ja viulumusiikin tiiviisti yhdistävä teos vie matkalle renessanssin kirkkaista soinneista barokin loistoon, romantiikan sykkeeseen ja realismin tarkkanäköisyyteen – aina Einojuhani Rautavaaran moderniin hehkuun asti. Ohjelmassa kuullaan musiikkia säveltäjiltä Gabrieli, Vivaldi, Bach, Saint-Saëns, Chopin, Bizet, Dvořák, Grieg, Fauré, Prokofjev ja Rautavaara. Lavalle tuodaan kattaus sekä tuttuja baletin klassikkoteoksia että uusia koreografioita.

Näytöksessä esiintyy 40 nuorta taiteilijaa. Tanssimassa nähdään muiden muassa Lotta Kolehmainen, joka keväällä valmistuu balettitanssijaksi Suomen kansallisoopperasta. Läpi klassisen musiikin historian meidät johdattaa nuorten viulistien ensemble, jossa ovat mukana tämän kevään RSO:n Nuorten solistien konsertissa esiintyvät Helmi-Lilja Lindholm ja Else Lipasti. Pianistina on Sonja Fräki. Näytöksessä saadaan nauttia Yrjö Hjeltin ja Arja Yurtsevenin sovituksista sekä Raija Lehmussaaren, Olga Mironenkon, Jasmine Benamin ja Kaisu Känkäsen uusista koreografioista.

Tanssin osalta taiteellisesta kokonaisuudesta vastaa Pro Finlandia -palkittu koreografi ja opettaja Raija Lehmussaari, joka on tehnyt pitkän taiteellisen uran tanssin ammattikentällä. Lehmussaari toimi vuosina 1981–2005 perustamansa Aurinkobaletin taiteellisena johtajana ja pääkoreografina. Sen lisäksi hän on tehnyt koreografioita myös Savonlinnan oopperajuhlille, Turun ja Naantalin musiikkijuhlille sekä Turun kaupunginteatterille ja Åbo Svenska Teaterille. Lehmussaaren koreografioita on esitetty kotimaan lisäksi muun muassa muissa Pohjoismaissa, Espanjassa, Saksassa, Venäjällä ja Hongkongissa.

Raija Lehmussaaren Balettikoulu on tarjonnut baletin opetusta nuorille jo seitsemällä vuosikymmenellä. Koulun kasvatteja työskentelee nykyisin muun muassa Suomen kansallisbaletissa sekä kansainvälisesti Euroopassa ja Australiassa. Koulun johtaja Raija Lehmussaari ja toimii edelleen aktiivisesti opettajana ja koreografina.

Soittajien valmennuksesta vastaa arvostettu viulisti ja viulupedagogi Arja Yurtseven, joka on vuodesta 2009 opettanut Sibelius-Akatemiassa viulupedagogiikkaa ja viulunsoittoa. Tällä hetkellä hän opettaa lisäksi nuoria viulisteja musiikkiopisto Juvenalian lehtorina ja toimii Viuluakatemia Auran taiteellisena johtajana. Viuluakatemia Aura ry kokoaa yhteen lahjakkaita nuoria viulisteja, joita yhdistää palava kiinnostus vaativan soittimen opiskeluun ja halu jakaa osaamistaan. Lasin läpi -produktion myötä nuoret soittajat astuvat nyt myös baletin maailmaan.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

SPR Kosken Tl osasto nimettiin Varsinais-Suomen piirin vuoden osastoksi

SPR Kosken Tl. osaston puheenjohtaja Mari Sääksi.

Punaisen Ristin Varsinais-Suomen piirin vuosikokous pidettiin Salossa 25. huhtikuuta. Vuosikokouksen sääntömääräisten asioiden lisäksi tilaisuudessa jaettiin huomionosoituksia ansioituneille vapaaehtoisille sekä annettiin Vuoden osasto -tunnustus SPR Kosken Tl osastolle.

Eläkesijoittajien tuottovertailussa suomalaisilla jälleen hyvä sijoitusvuosi

Suomalaiset eläkesijoittajat menestyivät hyvin viime vuoden kansainvälisessä sijoitustuottovertailussa. Vakavaraisuussäänneltyjen sijoittajien sarjassa suomalaiset veivät edellisvuoden tapaan kaikki kärkisijat.

RetkiKinossa melotaan Lapin ja Kanadan erämaissa

RetkiKinon kevätkausi paketoidaan vappuviikonloppuna. Kino Killassa nähdään sunnuntaina 3. toukokuuta kello 11–14 huikeita maisemia Lapin ja Kanadan erämaista. Seikkailija ja meloja Antti Vettenranta lähtee lähes tuhannen kilometrin melontareissulle Yukon-joelle kanadalaisen kaverinsa Martin Trahanin kanssa. Parisen tuntia kestävä elokuva esitetään nyt ensimmäistä kertaa valkokankaalla. Elokuvan tekijä Antti Vettenranta on paikalla esityksessä. RetkiKinon näytöksissä on kevään aikana esitetty 12 retkeilyleffaa ja jatkoa seuraa syksyllä. Joulukuulle on kaavailtu myös koko päivän kestävää FOFF-retkeilyleffafestivaalia.

Loton potti kohoaa viiteen miljoonaan euroon

Lauantain Loton arvonnassa ei löytynyt täysosumia, joten ensi viikolla pelin potti kohoaa viiteen miljoonaan euroon.

Uuden asunnon vuokratontti saattaa olla orjasopimus

Taloyhtiö asuntoineen on naimisissa tontin kanssa, eikä voi muuttaa pois, muistuttaa kirjoittaja.

Vuokratontilla on alun perin pyritty siihen, että asunnon ostaminen tulisi aidosti halvemmaksi. Kaupunkien vuokratonteillä tämä pitkään toteutuikin. Vuokratontti ei automaattisesti ole mikään kielteinen asia. Helsingissä on rakennettu kaupunginosia puhtaasti vuokratonteille.

Aivovammojen tärkein hoito on niiden ehkäisy

Vaikka kypärä ei estä kaikkia vammoja tai onnettomuuksia, se pienentää merkittävästi vakavien seurausten riskiä.

Pyöräilykypärä on pyöräilijän tärkeä varuste, joka suojaa päätä onnettomuustilanteessa. Liikenneturvan kyselyn mukaan enemmistö ei suostu ajamaan polkupyörää ilman kypärää. Liikenneturvan seurantojen** mukaan enemmistö myös käyttää sitä. Paina kypärä päähän myös sähköpotkulautaa ajaessa.

LiikU Haastepyöräily -kampanja starttaa vappuna

LiikU Haastepyöräily -kampanja kannustaa kaikenikäisiä ja -tasoisia lounaissuomalaisia valitsemaan pyörän yhä useammin arjen kulkuvälineeksi. Kampanjaa on järjestetty Satakunnassa jo yli 30 vuoden ajan ja Varsinais-Suomessa yli 20 vuotta. Viimeisen kymmenen vuoden aikana kampanjassa on poljettu yhteensä yli 22 miljoonaa kilometriä.

Vesiympäristöjen ja niiden kasvustojen muutokset näyttelyn lähtökohtana

Elina Koskimies, Kaiku mereltä metsään, vesiväri paperille, 2025.

Elina Koskimiehen näyttely Mereltä joen kautta metsään ja taas kaupunkiin on esillä Galleria Joellassa 30.4.–24.5.

Työpaikkojen rakenteet vaikuttavat isien perhevapaisiin oletettua vähemmän

Työpaikkojen rakenteelliset ominaisuudet vaikuttavat isien perhevapaiden käyttöön vähemmän kuin on oletettu, osoittaa tuore Turun yliopistossa tehty tutkimus. Tutkijoiden mukaan vanhempainvapaiden tasapuolisempaan jakautumiseen tähdättäessä muutoksia on tehtävä lainsäädännön rinnalla myös arkisessa työpaikkakulttuurissa.

Tuontikatu katkaistaan liikenteeltä Pahaniemensillan alta ensi tiistaista lähtien

Tuontikatu katkaistaan liikenteeltä Pahaniemensillan alta tiistaista 28. huhtikuuta lähtien. Työn ajaksi Pansiontielle rakennetaan liikenneympyrä, joka mahdollistaa kulun Ruissaloon sekä Vuoksenniskankadulle. Liikenneympyrä rakennetaan Pansiontie–Tuontiväylä–Vientiväylä-risteyksen kohdalle. Ennen liikenneympyrää liikenne siirretään yhdelle kaistalle kaikista ajosuunnista.

Ajokelit muuttumassa monin paikoin huonoiksi

Suomeen on sääennusteiden mukaan saapumassa lauantaista 25. huhtikuuta alkaen lumisadealue, joka tuo runsaasti lunta maan etelä- ja keskiosiin. Lumisateet alkavat lauantain vastaisena yönä maan länsiosasta ja leviävät päivän aikana etelä- ja keskiosan yli kaakkoon. Runsas lumi- ja räntäsade sekä navakka, puuskittainen tuuli tekevät ajo-olosuhteista vaikeat tai erittäin vaikeat.

Vain joka viides seuraa sähkön hintaa

Jopa 45 prosenttia kotitalouksista on solminut sähkösopimuksen, jossa hinta on kokonaan tai osittain sidottu pörssisähköön.

Tuore selvitys paljastaa, että vain noin joka viides suomalainen (22 %) seuraa sähkön hintaa päivittäin. Suurin osa tarkistaa hinnan harvemmin tai ei lainkaan – ja erityisesti nuorten kohdalla kiinnostus jää selvästi vähäisemmäksi. Tämä tarkoittaa, että monelta jää hyödyntämättä mahdollisuus vaikuttaa omaan sähkölaskuunsa.

Junnila: Naton putkiverkosto ulotettava Suomeen ja Ruotsiin

Kansanedustaja ja talousvaliokunnan puheenjohtaja Vilhelm Junnila (ps.) vaatii Naton pohjoiseurooppalaisen putkiverkoston laajentamista Suomeen ja Ruotsiin. Hän esitti näkemyksensä Delphi Economic Forumissa energiapolitiikkaa käsittelevässä puheenvuorossaan.

Henri Laineen mielestä tatuointisession pitää olla miellyttävä

Henri Laine järjestää Mustemessu-tatuointitapahtumaa Turkuun.

Turkuun Mustemessua organisoiva Henri Laine on kuvittanut ihoja jo 24 vuotta ammatikseen. Oppinsa hän sai sitä ennen kisällinä tatuoijalta, joka oli perustanut Skin Craftin vuonna 1999.

Aura Sinfonian konsertissa Alma Meretojan pianokonserton kantaesitys

Alma Meretoja.

Turun konservatorion ja Puolalanmäen musiikkilukion yhteinen sinfoniaorkesteri konsertoi Sigyn-salissa keskiviikkona 29. huhtikuuta kello 19. Konsertti on saanut nimekseen Ikara , kantaesitettävän pianokonserton mukaan. Pianosolistina soittaa teoksen säveltäjä Alma Meretoja ja orkesteria johtaa Olli Vartiainen .

Eurojackpotin potti kohosi 45 miljoonaan euroon – Suomeen yli 900 000 euron voitto

Perjantaina arvottu Eurojackpot ei antanut yhtään täysosumaa, joten ensi viikon tiistaina potissa on tarjolla noin 45 miljoonaa euroa. Suomeen osui yksi arvonnan suurimmista voitoista.

Turku Fashion Gala järjestetään Forum Korttelissa

Turku Fashion Gala järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta kello 20 Forum Korttelissa. Ohjelmassa on MILLI O -muotinäytös, A’Krios-muotinäytös ja Dance Show by Enni Bäckmann .

Ikäkausiuimarit kisaavat Impivaaran uimahallissa

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää Turussa, Impivaaran uimahallissa 50 metrin radalla kansalliset XXIII GANT Turku Junior Games -uintikilpailut ikäkausiuimareille lauantaina 25. huhtikuuta. Kilpailut alkavat kello 9.30.

Näköislehti

Urheilu

FBC Turku löysi uuden päävalmentajan tutusta suunnasta

Miesten F-liigasta pudonnut FBC Turku rakentaa uutta alkua. Ensi kaudeksi vaihtuu sarjataso, päävalmentaja, osa joukkueesta ja lisäksi Antti Vääri ei ole joukkueen managerina.

Turkulaisessa salibandyssa liikahti yksi mannerlaatta maaliskuun lopussa, kun FBC Turun historian alusta asti vahvana taustatekijänä ollut Antti Vääri jättävänsä pestinsä FBC Turun managerina.

Otteluanalyysi: Inter ampui 25 kertaa mutta sai pallon maaliin vain kerran

Jussi Niska.

Kun jalkapallo-ottelun laukaustilasto näyttää lukemia 25–2, ei luulisi, että peli on erityisen tiukka. Eikä se ollutkaan, mutta Interiltä kesti silti 77 minuuttia ennen kuin se sai pallon maaliin asti. Laitapakki Jussi Niska keskitti vasemmalta ja Alie Conteh puski pallon maaliin. Se riitti kolmeen pisteeseen.

Ikäkausiuimarit kisaavat Impivaaran uimahallissa

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää Turussa, Impivaaran uimahallissa 50 metrin radalla kansalliset XXIII GANT Turku Junior Games -uintikilpailut ikäkausiuimareille lauantaina 25. huhtikuuta. Kilpailut alkavat kello 9.30.

Valtakunnalliset tanssikilpailut Ilpoisissa

Mikael Hagelstam.

Ilpoisten palloiluhallissa järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta alkaen kello 10 valtakunnalliset vakio- ja latinalaistanssien kilpailut. Kilpailu tuo yhteen tanssiurheilijoita eri puolilta Suomea. Tapahtuman järjestävät Turun alueen seuroista DC Diamond ry ja La' Team ry yhteistyössä.

Otteluanalyysi: Anini Jr. pelasti TPS:lle pisteen viime hetkellä

Sivurajalla riitti tapahtumia perjantaina.

Näytti pitkään siltä, että TPS kärsii kauden ensimmäisen tappionsa, mutta sitten esiin astui vaihtopelaaja Samuel Anini Jr . Lisäajalla ottelun viimeisellä kosketuksella hän sijoitti tasoituksen takakulmaan ja räjäytti Kupittaan huutomyrskyyn. Maalintekijälle maali myös varmasti maistui. Edellisen kerran Veikkausliigassa hän osui vuonna 2023.

Moukarin supertähti Camryn Rogers Paavo Nurmi Gamesiin

Camryn Rogers.

Naisten moukarinheiton supertähdeksi noussut kanadalainen Camryn Rogers kilpailee Turun Paavo Nurmi Gamesissa 3. kesäkuuta.