Tavoite nuorten koulutusasteen nostosta vielä kaukana, mutta viime vuonna nähtiin nopein kiri vuosiin

Korkeakoulutettujen osuus 25–34-vuotiaista nousi viime vuonna nopeimmin tällä vuosikymmenellä. Suomen asettama tavoite nostaa osuus 50 prosenttiin vuoteen 2030 mennessä on silti vielä kaukana, sillä lukema oli 38,1 prosenttia vuonna 2025.

– Vuodesta 2024 vuoteen 2025 korkeakoulutettujen osuus ikäryhmästä nousi 0,8 prosenttiyksikköä. Näin nopeaa vuosikasvua on nähty viimeksi vuonna 2018, jolloin lähdeaineistona toimivaa tutkintorekisteriä täydennettiin muiden Pohjoismaiden tilastotiedoilla sekä ensimmäisellä ulkomaalaisväestölle kohdennetulla täydennyskeruulla, Tilastokeskuksen yliaktuaari Mika Witting kirjoittaa Tieto&trendit-verkkolehden artikkelissaan.

Jos tämä rekisterin kattavuuden parantamiseen liittyvä hyppäys jätetään huomiotta, yhtä nopeaa kasvua täytyy hakea aina vuodelta 1998, Witting toteaa. Tuolloin korkea-asteen suorittaneiden osuus 25–34-vuotiaasta väestöstä kasvoi 1,1 prosenttiyksikköä.

– Tämänhetkisten korkeiden opiskelijamäärien perusteella on oletettavissa, että hyviä uutisia tulee jatkossakin. Takamatkaa muihin EU-maihin on kuitenkin kertynyt, Witting kirjoittaa.

Kun Suomessa on tuskailtu koulutustason hitaan nousun kanssa, on maahanmuutto Suomeen lisääntynyt merkittävästi. Koulutusrakenteen seurannan näkökulmasta maahanmuutto aiheuttaa tilastollisen haasteen: ulkomailla suoritettuja tutkintoja ei kerätä säännöllisesti eikä kattavasti tutkintorekisteriin, minkä vuoksi maahanmuuttaja näkyy suomalaisissa koulutustilastoissa usein lähtökohtaisesti perusasteen varassa olevana henkilönä.

Mitä suurempi osa väestöstä kuuluu ryhmiin, joiden ulkomailla suorittamista tutkinnoista ei ole kattavia tietoja, sitä enemmän koulutustason mittaaminen alkaa heijastaa rekisterin kattavuutta eikä väestön todellista osaamistasoa. Todellinen koulutustaso voi siis olla korkeampi kuin rekisteripohjaiset tilastot kertovat.

– Koulutuspolitiikan arvioinnin kannalta keskeinen kysymys ei siis ole ainoastaan se, kuinka nopeasti korkeakoulutettujen osuus kasvaa, vaan myös se, kuinka luotettavasti tätä kasvua pystytään mittaamaan, Witting arvioi.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Liisa Ihmemaassa avaa Aurinkobaletin syksyn

Aurinkobaletin syyskauden ohjelmiston avaa perjantaina 11. syyskuuta koko perheelle suunnattu tanssiteatteriteos Liisa Ihmemaassa . Iiro Näkin koreografioimassa teoksessa nähdään tanssi- ja sirkustaiteilijoiden tulkitsemana sadun tunnettuja ja vähemmän tunnettuja hahmoja ja kohtauksia.

Elokuu maailmanlaajuisesti lämpimin

EU:n Copernicus-ilmastopalvelun mukaan elokuu oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian lämpimin elokuu. Samalla se oli mittaushistorian lämpimin kuukausi yhdessä vuoden 2023 heinäkuun kanssa.

Johan Pensar nimitetty tekoälyn apulaisprofessoriksi  Åbo Akademissa

Johan Pensar.

Johan Pensar on nimitetty PS Fellow’n, ELLIS PI:n ja Åbo Akademin tekoälyn apulaisprofessorin virkaan, ja hänen toimipaikkansa on Vaasa. Rekrytoinnilla vahvistetaan merkittävästi sekä alan opetuksen että tutkimuksen resursseja.

Teollisuuden tilauksissa iso harppaus heinäkuussa

Teollisuuden uusien tilausten arvo oli heinäkuussa peräti 67,9 prosenttia suurempi kuin vuotta aiemmin. Kasvua vauhditti metalliteollisuuden tilausten jyrkkä nousu.

Saariston romunkeräyksen saaliiksi lähes 52 000 kiloa jätettä

Romunkeräyksessä saaliiksi saatiin tänä vuonna yhteensä 51 794 kiloa erilaisia jätteitä.

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) ja Pidä Saaristo Siistinä ry:n (PSS ry) Saariston romunkeräyksessä kerättiin tänä vuonna yhteensä lähes 52 000 kiloa romua. Kesäkuun lopussa teknisen vian vuoksi keskeytynyt keräys saatettiin loppuun elokuussa järjestetyllä korvaavalla keräyksellä.

Vikingloton potti pomppasi 17 miljoonaan euroon

Vikinglotosta ei löytynyt kierroksella 37/2026 täysosumia. Ensi viikolla potissa on noin 17 miljoonaa euroa.

Näyttelyn teoksissa kohtaavat valmiit esineet ja metsäpolulta kerätyt luonnonmateriaalit

Maija Närhinen, Purjehdus, 2026, puuesineet ja luonnonpuu.

Maija Närhisen näyttely Muun muassa on esillä 11.–27. syyskuuta Galleria Askissa.

Komissio ehdottaa yksinkertaisempaa ja strategisempaa sääntelyä julkisille hankinnoille

Euroopan komissio hyväksyi keskiviikkona ehdotuksen uudeksi asetukseksi, jolla nykyaikaistetaan ja yksinkertaistetaan EU:n julkisten hankintojen kehystä. Tavoitteena on tukea tehokkaita investointeja julkisiin palveluihin ja infrastruktuuriin. Ehdotus edesauttaa julkisten hankintojen sisämarkkinoita, joiden osuus EU:n BKT:stä on noin 15 prosenttia.

Perusopetuksen kustannukset kasvoivat oppilasmäärän vähentyessä

Perusopetuksen oppilasmäärä on lähtenyt laskuun, mutta kustannukset eivät ole pienentyneet. Pienenevät ikäluokat eivät merkitse automaattisia säästöjä. Väestömurros haastaakin kuntia arvioimaan palvelujen järjestämisen tapoja tulevina vuosina.

Loimulle kaksi sopimusta sekä pelaajistoon että staffiin

Lauri Rantanen ja Kaapo Antila.

Lokakuun puolivälissä alkavaan lentopalloilun Mestaruusliiga-kauteen valmistautuva Raision Loimu on tehnyt kiinnityksiä sekä joukkueen pelaajistoon että taustaryhmään. Pelaajarinkiin liittyvät hakkuri Lauri Rantanen (32, 193 senttiä) sekä yleispelaaja-libero Kaapo Antila (16, 187. Taustatiimiin liittyvät apuvalmentajaksi ja osin huolto- ja teippaamisissa auttamaan Loimu-alumni Jimmy Hernandez sekä Annukka Myllymäki .

Väkivallan ehkäisystä ei saa leikata

Suomi on tilastojen mukaan Euroopan väkivaltaisin maa naisille. Vuonna 2026 on elokuuhun mennessä tapettu ennätysmäärä naisia nykyisen tai entisen kumppanin toimesta: 15 naista. Tämä on lähes kaksi naista kuukaudessa.

Poliisi valvoo metsästystä Lounais-Suomessa

Lounais-Suomen poliisilaitos muistuttaa metsästäjiä turvallisesta aseenkäsittelystä ja tehostaa metsästyksen valvontaa metsästyskauden aikana.

Kirjastossa voi tunnistuttaa sieniä Raisiossa

Raision Kirjastotalon aulassa on esillä sieninäyttely lauantaina 12. syyskuuta kello 10–14. Näyttelyssä on esillä Turun, Raision ja lähialueiden ajankohtaista sienisatoa helttasienistä orakkaisiin. Paikalle voi tuoda sieniä tunnistettavaksi.

Raision kaupunki muisti kultamitalisti Silja Kososta 13 000 euron rahapalkinnolla ja perusti nuorten urheilijoiden kasvuohjelman

Silja Kososen kultajuhlat järjestettiin Kauppakeskus Myllyssä 9. syyskuuta Kaupunki muisti raisiolaista moukarinheiton Euroopan mestaria 13 000 euron rahapalkinnolla. Saman summan kaupunki käyttää nuorten urheilijoiden tukemiseen.

Vuokrasähköpotkulaudoista yli 600 000 euron vahingot

Suurin osa sähköpotkulaudoilla tapahtuvista vahingoista on kaatumisia, joista kuljettajalle korvataan vain sairaanhoitokulut.

Vuokrasähköpotkulaudoilla aiheutettiin viime vuonna 380 liikennevakuutuksesta korvattua vahinkoa, joista maksettiin korvauksia yli 600 000 euroa. Korvattujen vahinkojen määrää voi alentaa merkittävästi se, etteivät kuluttajat vielä tiedä vuokralautojen kuuluvan liikennevakuutuksen piiriin.

Turun katolinen seurakunta täyttää sata vuotta

Nykyinen Turun katolinen seurakunta eli Pyhän Birgitan ja autuaan Hemmingin seurakunta viettää satavuotisjuhlaansa itsenäisenä seurakuntana.

Barokin labyrinteissä -festivaali neljän konsertin sarjana

Sanna Kola.

Barokin labyrinteissä -festivaali tarjoilee vanhan musiikin ystäville musiikillisen kattauksen Turunmaan saariston pimenevissä syysilloissa. Festivaali järjestetään neljän konsertin sarjana. Konsertit järjestetään 11. syyskuuta, 25. syyskuuta, 23. lokakuuta ja 13. marraskuuta.

Tavaravienti vahva heinäkuussakin

Suomen tavaravienti jatkui vahvana heinäkuussa, kun tavaraviennin arvo oli Tullin ennakkotilaston mukaan 6,5 miljardia euroa. Tammi–heinäkuun yhteenlaskettu vienti nousi 10,3 prosenttia.

Näköislehti

Urheilu

TPS:n naiset selvänä ennakkosuosikkina F-liigaan

Meri-Helmi Höynälä on tottunut onnistumaan TPS-paidassa. Hän on yksi TPS:n vahvistuksista alkavalle kaudelle.

Salibandyn naisten F-liiga käynnistyy 10. syyskuuta Kupittaan palloiluhallissa, kun viime kevään finaaliuusinnassa hallitseva mestari TPS saa vastaansa Tampereen Classicin.

Loimulle kaksi sopimusta sekä pelaajistoon että staffiin

Lauri Rantanen ja Kaapo Antila.

Lokakuun puolivälissä alkavaan lentopalloilun Mestaruusliiga-kauteen valmistautuva Raision Loimu on tehnyt kiinnityksiä sekä joukkueen pelaajistoon että taustaryhmään. Pelaajarinkiin liittyvät hakkuri Lauri Rantanen (32, 193 senttiä) sekä yleispelaaja-libero Kaapo Antila (16, 187. Taustatiimiin liittyvät apuvalmentajaksi ja osin huolto- ja teippaamisissa auttamaan Loimu-alumni Jimmy Hernandez sekä Annukka Myllymäki .

Julius Tauriainen Interissä myös ensi kaudella

Julius Tauriainen.

FC Inter on solminut jatkosopimuksen puolustajansa Julius Tauriaisen kanssa. Uusi sopimus on voimassa kauden 2028 loppuun asti.

Puukkokatsomo: Tutolla hinku neljän sakkiin

Myös Mestis-kausi alkaa poikkeuksellisen jännittävissä merkeissä, vaikka sarjasta on aiemminkin voinut pudota. Tänä vuonna panokset ovat kuitenkin aiempaa suuremmat, sillä syksyllä 2027 B-liigan ja kolmannen sarjatason välinen ero on monella tapaa merkittävä.

Otteluanalyysi: Tasapeli jatkoi TPS:n tappiottomien pelien sarjaa

Elmer Vauhkonen.

TPS avasi jalkapalloilun Veikkausliigan karsintasarjan maalittomalla tasapelillä Seinäjoen Jalkapallokerhoa vastaan. SJK joutuu yhä ponnistelemaan sarjapaikkansa puolesta ja tarvitsee lisäpisteitä. TPS:n sarjapaikka on jo varma.

Loic Essomba jatkaa matkaansa Interistä Saudi-Arabiaan

Loic Essomba.

FC Inter ja Al Kholood ovat sopineet Loic Essomban pysyvästä siirrosta Saudi-Arabian pääsarjassa pelaavaan seuraan. Inter saa pelaajasta merkittävän siirtokorvauksen. Helsingin Sanomien mukaan hinta on noin 400 000 euroa.