Riukuuntunut metsä toipuu heikosti

Suomen metsäkeskus tarkastaa valtion kemera-tuella hoidettuja taimikoita. Viime vuonna tarkastetuista taimikoista 86 prosentilla hoitotyöt oli tehty hyvin. Sen sijaan nuoren metsän harvennuksista lähes joka kolmas oli tehty niin, ettei kemera-tukea voitu myöntää. Taimikonhoitomäärät jäävät edelleen reilusti alueellisten metsäohjelmien tavoitteesta.

Suomen metsäkeskus tarkasti viime vuonna taimikon varhaishoidon ja nuoren metsän hoidon töitä lähes 2 000 työmaalla. Taimikonhoitokohteita tarkastettiin otannalla reilu 1 800 hehtaaria, joista 86 prosentilla työ oli tehty hyvin ja kemera-rahoitusehtojen mukaan. Yleisin puute oli se, että taimikko oli jäänyt liian tiheäksi metsänhoitotyön jälkeen.

Varhaisperkaukset oli tehty tarkastetuilla kohteilla pääsääntöisesti hyvin. Varhaishoito tulee tehdä taimikoissa, joiden pituus on enintään kolme metriä. Varhaishoitoa tehtiin viime vuonna kemera-tuella lähes 42 000 hehtaaria, kun alueellisten metsäohjelmien tavoite olisi lähes 70 000 hehtaaria vuodessa.

– Taimikoita hoidetaan liian vähän ja liian myöhään. Jos hoitotyöt viivästyvät tai jäävät tekemättä, osa viljellyistä taimista tuhoutuu tai vaurioituu kilpailussa heinän tai tiheän lehtipuuston kanssa. Taimikonhoidon viivästyminen myös nostaa sen kustannuksia, sanoo metsänhoidon asiantuntija Markku Remes Suomen metsäkeskuksesta.

Taimikonhoidon viivästyminen johtaa puuston riukuuntumiseen. Liian tiheässä taimikossa puiden latvukset usein vaurioituvat tai supistuvat voimakkaasti, eikä metsästä synny enää helposti järeää tukkipuuta. Riukuuntuneet puut myös katkeilevat herkästi lumitaakan alla tai tuulessa harvennuksen jälkeen. Tällaisten metsien hoitoon myönnetään nuoren metsän hoidon kemera-tukea.

Metsäkeskuksen viime vuoden tarkastuksissa vain kaksi kolmasosaa nuoren metsän harvennuksista täytti kemera-tuen rahoitusehdot. Monella kohteella tukea ei voitu myöntää, koska jäljelle jäänyt puusto oli liian järeää ja kaadettujen runkojen määrä oli liian pieni. Myös puunkorjuun laadussa oli usein parannettavaa.

– Nuoren metsän hoidon kemera-tuki on tarkoitettu ylitiheiden ja heikosti hoidettujen metsien harvennukseen, joissa työ maksaa usein enemmän kuin siitä kertyy tuloja. Tukea haetaan kuitenkin usein myös hoidettujen metsien ensiharvennuksiin, johon sitä ei ole tarkoitettu, sanoo rahoitus- ja tarkastuspäällikkö Ari Nikkola Suomen metsäkeskuksesta.

Metsänomistaja voi parantaa monimuotoisuutta ja riistan elinoloja jättämällä jo varhaisperkauksen yhteydessä taimikkoon luontaisesti syntynyttä lehtipuustoa ja riistatiheikköjä. Nämä kohdat tulee säästää myös tulevissa harvennuksissa ja hakkuissa. Riistatiheiköt eivät alenna taimikonhoidon kemera-tukea, jos niitä on alle 10 prosenttia metsänhoitoalasta.

Kemera-tukea myönnettiin viime vuonna taimikon varhaishoitoon ja nuoren metsän hoitoon yhteensä 40,2 miljoonaa euroa, jolla tehtiin töitä noin 156 000 hehtaarilla.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Käynnissä harvinainen avaruusmyrsky

Auringossa syntyi sunnuntaina 18. tammikuuta voimakas, tason X1.9 roihupurkaus eli röntgenalueen sähkömagneettisen säteilyn leimahdus. Tässä yhteydessä Auringosta lähti kohti Maata koronan massapurkaus eli avaruuteen sinkoutunut kaasupilvi. Revontulia on nähty Keski-Eurooppaa myöten. Suomessa pilvisyys voi estää revontulien näkemisen suuressa osassa maata.

Maalivahti Alex Hildén mukaan Interin edustusjoukkueeseen

Alex Hildén.

Interin Veikkausliiga-joukkueen maalivahtiosasto on täydentynyt junioreista mukaan nousseella Alex Hildénillä . Viime kaudella Hildén pelasi Interin reservijoukkueessa seitsemässä ottelussa sekä SM-hopeaa saavuttaneessa P17-joukkueessa 11 ottelussa.

Otkes: Muistisairas kuoli Turussa liikkumista rajoittavien toimien seurauksena

Onnettomuustutkintakeskus (Otkes) käynnistää turvallisuustutkinnan ikääntyneiden palveluyksiköissä tapahtuneista kahden muistisairaan asiakkaan kuolemista.

Väitös: Tulevissa pandemioissa tartuntoja estetään antigeenitesteillä – suomalaisella teknologialla tunnistaa tartuttajat

Juha M. Koskinen.

Turun yliopistossa tarkastettavassa väitöstutkimuksessa suunniteltiin ja kehitettiin automatisoidut pikatestit usealle tartuntataudille. Väitöskirjatyön aikana kaupallistetut testit tunnistavat tartuttavat ja aktiivisessa tautivaiheessa olevat henkilöt virusten tai bakteerien antigeenien avulla. Antigeenitestejä hyödyntämällä voidaan tehostaa tartuntatautien hoitoa ja hallita taudin leviämistä pandemioiden ja epidemioiden aikana.

Poliisi tutkii Kupittaalla parkkipaikalla tapahtunutta pahoinpitelyä

Lounais-Suomen poliisi selvittää viime lauantai-iltana Turun Kupittaalla Veritas Stadionin parkkipaikalla tapahtunutta epäiltyä pahoinpitelytapausta, jossa oli osallisena alaikäisiä nuoria. Poliisi valvoo jatkossa tehostetusti nuorison kokoontumisia alueella.

Åbo Akademin säätiön museoissa yli 22 000 vierailua

Axel Haartman tarkasteli talonsa ikkunasta avautuvaa maisemaa yhdessä lempikoiransa Readyn kanssa. Samainen koira löytyy myös ikuistettuna ateljeekodin yläaulan kattoon.

Åbo Akademin säätiön museoissa kävi viime vuoden aikana 22 238 vierailijaa, joista 6 750 oli ilmaiskävijöitä.

Huijausviestejä Varhan asiakas- ja palveluohjaus Soihdun nimissä

Varhan asiakas- ja palveluohjaus Soihdun nimissä on lähetetty sähköposteja ihmisille Varhan alueella. Sähköpostin aiheena on ajanvaraus lastensuojeluselvitykseen. Sähköpostissa on ollut mukana myös linkki. Linkkiä ei tule klikata.

Robotiikka ja konenäkö avuksi romuajoneuvojen lasien kierrätyksessä

Lasirullakolla keraystä.

Käytöstä poistettujen autojen osien uudelleenkäytöllä ja materiaalien tehokkaammalla kierrätyksellä vähennetään ympäristökuormitusta ja voidaan myös synnyttää uutta liiketoimintaa. Käytöstä poistettujen autojen metallirungot ja rahanarvoiset varaosat hyödynnetään tarkoin, mutta autonlasit kiertävät huonosti. Valmisteilla oleva EU-asetus velvoittaa kierrättämään 70 prosenttia autonlaseista.

Poliisi jatkaa hoivakodissa tapahtuneen kuolemantapauksen tutkintaa – epäilynä kuolemantuottamus

Lounais-Suomen poliisi on jatkanut turkulaisessa hoivakodissa joulukuussa tapahtuneen kuolemantapauksen tutkintaa. Asiaa tutkitaan ainakin epäiltynä kuolemantuottamuksena.

Arkkipiispa Tapio Luoma tapasi paavi Leo XIV:n

Paavi Leo XIV ja arkkipiispa Tapio Luoma.

Arkkipiispa Tapio Luoma tapasi paavi Leo XIV:n yksityisvastaanotolla Vatikaanissa, Pyhän Henrikin päivänä 19. tammikuuta. Paavin tavanneeseen delegaatioon kuuluivat myös katolisen kirkon piispa Raimo Goyarrola ja ortodoksisen kirkon arkkipiispa Elia .

Kaarinan läntisen ohitustien varsinaiset rakennustyöt käynnistyneet

Paraistenväylän eli Kaarinan läntisen ohitustien työt alkavat tammikuun lopussa (viikolla 5) Auvaisbergin sillan tukitelineiden rakentamisella. Jo joulukuussa aloitettiin työmaatien rakentaminen Kartanontieltä Kuusistonsalmen rantaan.

Turun Yrittäjien hallitus järjestäytyi

Varapuheenjohtaja Sarianne Mäkelä (vas.), puheenjohtaja Annika Rautiainen ja varapuheenjohtaja Janne Puurunen.

Turun Yrittäjien järjestäytymiskokouksessa 16. tammikuuta valittiin jatkamaan hallituksen varapuheenjohtajana juristi Sarianne Mäkelä (Serenum PreLex Oy) ja uutena varapuheenjohtajana aloittaa aikaisemminkin

Yhteisöjen jo valmistuneeseen tuloverotukseen tehtiin viime vuonna yli 7 000 muutosta

Verotustietojen julkisuus on viime vuosina laajentunut niin, että myös tietyt verotukseen jälkikäteen tehdyt muutokset ovat tulleet julkisiksi verovuodesta 2022 alkaen. Aiemmin julkisia olivat ainoastaan niin sanotut säännönmukaisen verotuksen tiedot, eli tiedot sellaisina, kun ne olivat verotuksen päättymishetkellä.

Laugh my Turku ry on nykyään Komediatehdas Turku ry

Turkulainen lavakomediaan keskittynyt yhdistys Laugh my Turku ry on vaihtanut nimensä. Yhdistyksen uusi nimi on Komediatehdas Turku ry. Nimenvaihdoksen tavoitteena on selkeyttää yhdistyksen brändiä ja eri tuotantoja. Jatkossa jo kymmenen vuotta pyörineet stand up -tuotannot toimivat nimen Laugh my Turku alla sekä teatterituotannot tunnetaan jatkossa Päin Brinkkalaa tuotebrändistä. Nimenvaihdoksen myötä yhdistys julkaisee myös uuden logon.

Unilääkäri: Pitkä uni ei ole aina merkki hyvästä palautumisesta

− Liiallinen nukkuminen on todellinen ilmiö, jonka taustalla voi olla monia syitä. Esimerkiksi ylivirittyneisyys tai erilaiset unihäiriöt, kuten uniapnea tai levottomien jalkojen oireyhtymä, rikkovat yöunta. Kun yöuni ei virkistä, unen kokonaistarve kasvaa, kommentoi Terveystalon työterveyshuollon erikoislääkäri ja unen asiantuntijalääkäri Sanna-Tuulia Mattila tiedotteessa.

Seilin saaristossa voi yöpyä, jos liikkumisrajoitukset eivät sitä estä

Saaristomeren kansallispuisto, Berghamn.

Kemiönsaaressa ja Paraisilla sijaitsevassa Saaristomeren kansallispuistossa ja Seilin saariston luonnonsuojelualueella astuivat voimaan uudet järjestyssäännöt joulukuussa. Järjestyssäännöt ovat tärkeitä ohjenuoria esimerkiksi retkeilijöille ja veneilijöille siinä, miten alueilla saa liikkua, yöpyä ja toimia herkkä luonto huomioiden. Järjestyssäännöissä linjataan nyt ensi kertaa droonien lennättämisestä.

Teknologiayritykset ja opiskelijat kohtaavat UTUTECH Job Day -tapahtumassa

Teknillisen tiedekunnan yritysyhteistyöjohtaja Timo Vasankari.

Turun yliopiston teknillisen tiedekunnan UTUTECH Job Day on rekrytointitapahtuma, jossa opiskelijat pääsevät tutustumaan Lounais-Suomen teknologiayrityksiin ja niiden tarjoamiin työmahdollisuuksiin opintojen eri vaiheissa.

Turku ehdottaa elinkeinoalueiden vyöhykemallia, saaristoelinkeinojen elinvoimaohjelmaa ja yhteistä seurantamallia

Kaupunkiseutusuunnitelma on Turun seudun kuntien yhteinen maankäyttöstrategia, jota käytetään MAL-yhteistyön sekä maakunta- ja kuntakaavoituksen lähtökohtana. Kaupunkiseutusuunnitelmaa vuosille 2024–50 valmistellaan MAL-sopimuskuntien, Turun kaupunkiseutu -kuntayhtymän, Varsinais-Suomen liiton ja Varsinais-Suomen ELY:n yhteistyönä.

Näköislehti

Urheilu

Maalivahti Alex Hildén mukaan Interin edustusjoukkueeseen

Alex Hildén.

Interin Veikkausliiga-joukkueen maalivahtiosasto on täydentynyt junioreista mukaan nousseella Alex Hildénillä . Viime kaudella Hildén pelasi Interin reservijoukkueessa seitsemässä ottelussa sekä SM-hopeaa saavuttaneessa P17-joukkueessa 11 ottelussa.

Nuori maalivahti Dan Lauri ja TPS jatkosopimukseen

Dan Lauri.

Veikkausliiga-seura TPS on solminut jatkosopimuksen nuoren maalivahtilupauksensa Dan Laurin , 16, kanssa. Laurin ja TPS:n olemassa oleva sopimus kattoi jo valmiiksi kauden 2026 ja nyt sopimusta on pidennetty ulottumaan kauden 2027 loppuun.

Samuel Anini Junior TPS:n riveihin

Samuel Anini Junior.

Jalkapallon Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura on kiinnittänyt riveihinsä uuden pelaajan. Laitahyökkääjä Samuel Anini Junior liittyy turkulaisseuran vahvuuteen 1+1-vuotisella sopimuksella.

Alvar Siimesvaaralle kartingin tehdassopimus

Alvar Siimesvaara.

Kaarinasta kotoisin oleva ja Salon Urheiluautoilijoita edustava Alvar Siimesvaara , 17, jatkaa kansainvälistä karting-uraansa KZ2-luokassa, mutta tiimi vaihtuu tämän hetken menestyneimpään KZ-luokkien tehdastiimiin, Sodi CPB Sports -tiimiin. Ranskalaistiimin kuljettajat ovat vakiokalustoa KZ-luokkien palkintopallilla. Viime kaudella Sodi voitti sekä KZ- ja KZ2 -luokan maailmanmestaruudet ja euroopanmestaruudet.

Toisen polven hyökkääjä jatkaa raitapaidassa

Nino Rajamäki.

Turun Palloseura on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen laitahyökkääjä Nino Rajamäen , 18, kanssa. Rajamäki on Tepsin oma kasvatti, joka on kantanut TPS-paitaa kymmenvuotiaasta lähtien.

Rikhard Nurro vapaaottelun PM-kisoihin

Finnfighters’ Gymin Rikhard Nurro on valittu Suomen vapaaottelumaajoukkueeseen, joka osallistuu aikuisten ja junioreiden PM-kisoihin tammikuun puolivälissä. Nurro ottelee miesten 93-kiloisten sarjassa.