Noin 70 prosenttia Suomen pinta-alasta vain tieliikenteellä saavutettavissa

Noin puolet maakuntien asukkaista on käytännössä yksinomaan tieverkon varassa. Noin puolet maakuntien asukkaista on käytännössä yksinomaan tieverkon varassa. Kuva: SSS/ Minna Määttänen

WSP:n tekemässä ja Suomen Tieyhdistyksen tilaamassa selvityksessä tarkasteltiin, kuinka suuri osa Suomesta on pelkästään tieyhteyksien varassa. Noin puolet maakuntien asukkaista on käytännössä yksinomaan tieverkon varassa.

Tietä käytetään myös silloin, kun mennään melko kaukana olevalle rautatieasemalle. Rautatien käytettävyys edellyttää kattavaa ja kunnossa olevaa tieverkkoa. Matkojen määränpäät eivät läheskään kaikissa matkan tarkoituksissa ole junalla saavutettavissa.

Lapin ja Kainuun alueista vain noin kymmenen prosenttia sijaitsee 20 kilometrin säteellä asemasta, kun Uudellamaalla ja Kanta-Hämeessä osuus on yli 60 prosenttia.

Koko Suomen pinta-alasta noin 30 prosenttia sijaitsee 20 kilometrin säteellä rautatieasemasta. Noin 70 prosenttia Suomen pinta-alasta on – tieverkon kattavuuden puitteissa – vain tieliikenteellä saavutettavissa.

– Tieliikenteellä on poikkeuksellisen iso rooli Suomen kaltaisessa laajassa ja harvaanasutussa maassa ja se ei ole kannattavasti korvattavissa muilla liikennemuodoilla. Kattava tieverkko on valtava voimavara ja sen ei pidä missään nimessä antaa rapistua- ei valtion teiden eikä yksityisteiden, toteaa Suomen Tieyhdistyksen toimitusjohtaja Nina Raitanen.

Selvityksen mukaan viiden kilometrin etäisyydellä rautatieasemasta asuu 55 prosenttia suomalaisista, ja 20 kilometrin etäisyydellä jo 83 prosenttia eli noin viisi kuudesta suomalaisesta. Käänteisesti siis noin 17 prosenttia suomalaisista asuu yli 20 kilometrin päässä rautatieasemasta.

Uusimaa on muuhun Suomeen nähden selkeä poikkeus rautatieasemien saavutettavuuden osalta. Uudellamaalla lähes 75 prosenttia väestöstä asuu viiden kilometrin säteellä jostakin rautatieasemasta. Junamatkoihin liittyvät matkaketjut on huomattavasti helpompi järjestää ilman autoa Uudellamaalla kuin muualla Suomessa.

Myös Uudellamaalla on alueita, joissa väestö on käytännössä tieliikenteen varassa. Toinen ääripää on Satakunta, jossa vain kolmasosa väestöstä asuu viiden kilometrin säteellä rautatieasemasta. Lähes 60 prosenttia Etelä-Pohjanmaan, Keski-Suomen, Pohjanmaan ja Pohjois-Pohjanmaan väestöstä on melko kaukana rautatieasemasta tai on kokonaan tieverkon varassa.

– Liikennepolitiikkaa ei voi tehdä ainoastaan isoista liikennemääristä ja kaupunkiseuduista käsin. Liikenneverkon pitää turvata saavutettavuus ja elinkeinot koko Suomessa. Kannattavinta tämä on toteuttaa jo olemassa olevia tieyhteyksiä kuntoon laittamalla. Näin taataan myös rautateiden ja koko liikennejärjestelmän toiminta, Raitanen summaa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Älä vaihda rikkoutunutta rengasta itse juhannusliikenteessä

Rengasrikko on yksi yleisimmistä matkan keskeytymisen syistä myös juhannusliikenteessä. Vaikka renkaan osaisikin vaihtaa itse ja vararengas autosta löytyisi, niin työ on syytä jättää ammattilaiselle. Tien pientareella kyykkiminen ilman asianmukaista suojaa on hengenvaarallista.

Juhannus tuo vesillekin ruuhkaa

Moni suuntaa nauttimaan Suomen suvesta ja keskikesän juhlasta vesille. Jotta veneily sujuisi turvallisesti, vastuu toiminnasta on veneessä yhdellä henkilöllä eli päälliköllä. Ennen vesille lähtöä on hyvä kerrata päällikön tärkeimmät vastuut sekä varmistaa, että ”Varoitukset veneilijöille” -tiedotteet on huomioitu ja väistämissäännöt ovat hallussa.

Hovirinnan rannassa juhannusohjelmaa koko perheelle

Saunaravintola Kaarna ja kaarinalainen Laulusaari toteuttavat yhteistyössä kaikenikäisille sopivaa ohjelmaa juhannusviikonloppuna Saunaravintola Kaarnassa, Hovirinnan rannassa, Kaarinassa. Tapahtumaan on vapaa pääsy.

Lounais-Suomen poliisi valvoo juhannusliikennettä maalla ja merellä

Juhannuksen menoliikenteen odotetaan olevan Lounais-Suomessa vilkkaimmillaan torstaina iltapäivällä, ja tiet voivat ajoittaisesti ruuhkautua myös juhannusaattona aamupäivällä. Lounais-Suomen poliisi valvoo liikennettä vesillä sekä maanteillä ja kehottaa varaamaan matkantekoon riittävästi aikaa ja malttia.

Naantalin kaupungin suuret tietyöurakat valmistuivat keskustassa ja Ruonan yhdystiellä

Urakoitsija luovutti Kaivokadun kunnallistekniikan rakentamisurakan kaupungille keskiviikkona. Ruonan yhdystien ja Rautakadun kiertoliittymäurakka luovutettiin tilaajalle jo aiemmin kesäkuussa. Suuret tietyöt ovat nyt viimeistelyjä vaille valmiit.

Veitsi heilui Haritussa –  45-vuotias mies vangittu tapon yrityksestä epäiltynä

Lounais-Suomen poliisi sai myöhään tiistai-iltana hätäkeskukselta hälytystehtävän Turun Haritussa sijaitsevaan kerrostaloasuntoon, josta kuului ilmoituksen mukaan kovaa meteliä.

Kauppahallin kortteliin ehdotetaan 10-kerroksista uudisrakennusta

Kaupunginhallitus käytti otto-oikeuttaan kaupunkiympäristölautakunnan 2. kesäkuuta tekemään päätökseen, joka koski Kauppahallin korttelin asemakaavaluonnoksen muutosta. Esitys tuotiin kaupunginhallituksen käsittelyyn 18. kesäkuuta.

Haritussa ex-puolisonsa murhanneelle 42-vuotiaalle miehelle elinkautinen vankeusrangaistus

Varsinais-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 42-vuotiaan miehen elinkautiseen vankeusrangaistukseen Turun Haritussa 3. maaliskuuta 2026 tehdyistä entisen puolisonsa murhasta ja 13-vuotiaan tyttärensä pahoinpitelystä sekä aiemmin vuosina 2024 ja 2025 tehdyistä törkeästä seksuaalisesta kajoamisesta lapseen ja seksuaalisesta kajoamisesta. Mies tunnusti oikeudenkäynnissä tyttärensä pahoinpitelyn ja aiheuttaneensa enti-sen puolisonsa kuoleman mutta kiisti jälkimmäisen teon murhana. Seksuaalirikokset mies kiisti kokonaan.

Turku hakee bussikartelliin osallistuneilta miljoonakorvauksia

Turun kaupunki nostaa vahingonkorvauskanteen bussiyhtiöiden kartellista. Kanne jätetään Varsinais-Suomen käräjäoikeuteen kesäkuun aikana. Kaupunki vaatii kartelliin osallisilta korvauksia yhteensä noin 11,8 miljoonaa euroa korkoineen. Kartellissa olivat mukana LS-Liikennelinjat, Jalon Liikenne, Kunnon Kuskit, Linjaliikenne Nyholm, No Wheels, Savonlinja ja Lehtisen Linja.

Uusi vuokrakerrostalo valmistunut Kirstinpuistoon

Turun Kirstinpuistoon, osoitteeseen Ruissalontie 12b, on valmistunut Avain Asuntojen uusi seitsenkerroksinen vuokratalo, joka tuo alueelle 61 uutta kotia. Rakennus on osa Kirstinpuiston monimuotoista korttelikokonaisuutta, jonka arkkitehtuuriin on haettu vaikutteita naapuritontin vanhan saippuatehtaan funktionaalisesta tyylistä. Hankkeen urakoi Aura Rakennus Länsi-Suomi Oy.

Varha ja elinkeinoelämä tiivistävät yhteistyötään

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha), Turun kauppakamari ja Varsinais-Suomen Yrittäjät ovat sopineet, että ne perustavat kolmiportaisen yhteistyöfoorumin tiivistämään vuoropuhelua ja yhteistyötä Varhan ja alueen yritysten välillä. Tavoitteena on lisäksi kehittää Varhan palveluntarjontaa, parantaa markkinavuoropuhelua ja hankintoja sekä ylläpitää toimivaa markkinaa.

Turku jatkaa inklusiivista perusopetukseen valmistavaa opetusta

Turun perusopetuksessa pilotoitiin lukuvuonna 2025–2026 inklusiivista perusopetukseen valmistavaa opetusta. Mallia on nyt päätetty jatkaa ja kehittää edelleen myös tulevana lukuvuonna.

Turun ja saariston matkailukesä on käynnistynyt vahvasti

Turun ja saariston matkailukesä 2026 on käynnistynyt lupaavasti. Kansainväliset matkailijat ovat näkyneet alueella jo heti alkukesästä lähtien, ja näkymät tulevaan kauteen ovat positiiviset.

Valaistustyö Länsikaarella heinäkuun alulle

Valaistustyö Länsikaarella välillä Messukentänkatu-Artukaistentie alkaa 17. kesäkuuta ja päättyy 3. heinäkuuta. Yksi ajokaista pois käytöstä työmaan kohdalla. Paikalla on liikenneopasteet ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Kiekko-TPS:lle 1,4 miljoonan euron tappiot viime kaudesta

HC TPS Turku Oy:n yhtiökokous vahvisti 16. kesäkuuta tilikauden 2025–2026 tilinpäätöksen. HC TPS Turku Oy konsernin tilikauden 2025–2026 tulos tappiollinen. Konsernin tilikauden tappio oli 1 438 785 euroa ja liikevaihto 11 151 052 euroa.

Kupittaan kärjen kannen paalutustyöt junaradan alueelle juhannuksen jälkeen

Kupittaan kärkeen rakennettavan joukkoliikennekannen suurpaalutustyöt etenevät junaradan alueelle juhannuksen jälkeen. Rata-alueella tehdään melua ja tärinää aiheuttavia paalutus- ja tukiseinätöitä myös yöaikaan 29. kesäkuuta alkaen noin kolmen viikon ajan.

Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen yt-neuvottelut päättyneet – enintään seitsemän henkilöä irtisanotaan

Lounais-Suomen elinvoimakeskuksessa aloitettiin yhteistoimintaneuvottelut tuotannollisista ja taloudellisista syistä toukokuun alussa. Neuvotteluesityksen mukaan yt-neuvottelut olisivat voineet johtaa enimmillään 33 henkilön irtisanomiseen. Neuvotteluiden myötä irtisanomisten määrää saatiin vähennettyä ja työnantaja arvioi neuvotteluiden jälkeen joutuvansa irtisanomaan yhteensä enintään seitsemän henkilöä.

Näköislehti

Urheilu

Pelaajamäärän kasvu toi golf-kentille lieveilmiöitä

Golf on kasvattanut viime vuosina harrastajamääriään. Lajin pariin on tultu muun muassa suomalaisten pelaajien kansainvälisen menestyksen vetäminä.

Golf on houkutellut viime vuosina runsaasti uusia harrastajia. Uusien harrastajien tuleminen lajin pariin ei ole kuitenkaan sujunut täysin kivuttomasti. Helsingin Sanomat käsitteli toukokuussa ilmestyneessä jutussaan perinteisen golf-etiketin huomiotta jättämistä pääkaupunkiseudulla.

Otteluanalyysi: KuPS haki täydet pisteet Kupittaalta

TPS kärsi ensimmäisen kotitappionsa liigassa tällä kaudella, kun KuPS haki täydet pisteet Kupittaalta. Vaikka kotijoukkue ei ihmeitä esittänytkään, jossiteltavaa jätti KuPSin ensimmäinen maali, joka ei ainakaan montaa milliä maaliviivan yli käynyt.

Kiekko-TPS:lle 1,4 miljoonan euron tappiot viime kaudesta

HC TPS Turku Oy:n yhtiökokous vahvisti 16. kesäkuuta tilikauden 2025–2026 tilinpäätöksen. HC TPS Turku Oy konsernin tilikauden 2025–2026 tulos tappiollinen. Konsernin tilikauden tappio oli 1 438 785 euroa ja liikevaihto 11 151 052 euroa.

Sisu Salminen nimetty nyrkkeilyn U19-joukkueeseen

Sisu Salminen.

Turun Urheiluliiton kasvatti, nyrkkeilijä Sisu Salminen on nimetty U19 EM-joukkueeseen. Kilpailut pidetään 11.–22. elokuuta Loznicassa Serbiassa. Heinäkuun alussa Salminen suuntaa harjoittelemaan Irlantiin sekä kilpailemaan Dubliniin Monkstown Box Cupiin.

Åboraakkeli: Salibandy rugbyn tiellä?

Viime viikonloppuna pelattiin Espanjassa kolmella kolmea vastaan salibandyn MM-kisat. Suomikin oli mukana sekä miehissä että naisissa. Miesten joukkueessa oli useammankin seuran pelaajia, mutta naisille kyseessä oli Eräviikinkien luokkaretki.

Suomalaisnaiset pääsivät yleisurheiluun kunnolla vasta 1970-luvulla

Viime vuosina Suomen yleisurheilun isoimmat kansainväliset menestysodotukset ovat kohdistuneet Wilma Heltelään ja muihin naishuippuihin.

– Suomi oli aikansa yleisurheilun suurvalta, joka on edelleen hyvin korkealla esimerkiksi kesäolympialaisten yleisurheilun kaikkien aikojen mitalitaulukossa, mutta se maine luotiin miesten urheilulla, toteaa kulttuurihistorioitsija Seppo Heikkinen .