Korkeakouluopiskelijoiden tupakointi vähentyi, mutta nuuskan käyttö lisääntyi viime vuonna

Kaikista korkeakouluopiskelijoista noin viisi prosenttia kertoi tupakoivansa päivittäin. Kaikista korkeakouluopiskelijoista noin viisi prosenttia kertoi tupakoivansa päivittäin. Kuva: Mikael Rydenfelt

Korkeakouluopiskelijoiden tupakointi on edelleen vähentynyt, mutta nuuskan käyttö lisääntynyt, selviää THL:n tuoreista tilastoista.

Kaikista korkeakouluopiskelijoista noin viisi prosenttia kertoi tupakoivansa päivittäin keväällä 2021. Naisopiskelijoista noin kuusi prosenttia ja miesopiskelijoista noin viisi prosenttia tupakoi päivittäin.

Sekä ammattikorkeakoulu- että yliopisto-opiskelijoiden päivittäinen tupakointi on vähentynyt tasaisesti viimeisen vajaan 15 vuoden ajan.

Yliopistojen miesopiskelijoista kolme prosenttia tupakoi päivittäin vuonna 2021, kun vuonna 2008 luku oli yhdeksän prosenttia. Naisopiskelijoista päivittäin tupakoi kaksi prosenttia vuonna 2021 ja kuusi prosenttia vuonna 2008.

Ammattikorkeakoulujen opiskelijoilla tupakointi on yliopisto-opiskelijoita yleisempää. Vuonna 2021 ammattikorkeakoulussa opiskelevista naisista kymmenen prosenttia tupakoi päivittäin. Vuonna 2008 luku oli 17 prosenttia. Miesopiskelijoista päivittäin tupakoi seitsemän prosenttia vuonna 2021, ja 15 prosenttia vuonna 2008.

Nuuskan käytössä korkeakouluopiskelijoilla on suuret sukupuolten väliset erot: miehistä noin 11 prosenttia ilmoitti käyttävänsä nuuskaa päivittäin, mutta naisista vain kaksi prosenttia. Nuuskan käyttö on lisääntynyt nimenomaan miehillä.

Ammattikorkeakoulujen miesopiskelijoista noin 15 prosenttia nuuskasi päivittäin vuonna 2021. Vuonna 2008 vastaava luku oli noin viisi prosenttia. Yliopistojen miesopiskelijoista nuuskaa käytti päivittäin 8 prosenttia vuonna 2021. Vuonna 2008 päivittäin nuuskaavia oli neljä prosenttia.

Myös naisopiskelijoilla päivittäinen nuuskaaminen on lisääntynyt hieman. Vuonna 2021 ammattikorkeakoulussa opiskelevista naisista noin kaksi prosenttia ja yliopistossa opiskelevista reilu 1 prosentti nuuskasi päivittäin. Vuonna 2008 päivittäin nuuskaavia oli molemmissa ryhmissä alle prosentti.

– Ilahduttavaa on, että korkeakouluopiskelijoiden tupakoinnin suotuisa kehitys näyttäisi jatkuneen myös koronaepidemian ja poikkeusolojen aikana. Sen sijaan nuuskan käytössä epäsuotuisa kehitys näyttää jatkuneen. Varsinkin ammattikorkeakouluissa opiskelevien miesten nuuskan käytössä on nähtävissä huolestuttavaa kasvua, toteaa THL:n erityisasiantuntija Hanna Ollila.

Vuonna 2020 työikäisistä eli 20–64-vuotiaista päivittäin tupakoivia oli yhteensä 12 prosenttia: naisista päivittäin tupakoi 11 prosenttia ja miehistä 14 prosenttia. Nuuskan käyttö puolestaan oli yleisintä 20–34-vuotiailla miehillä, joista 12 prosenttia käytti nuuskaa päivittäin vuonna 2020.

Vuonna 2021 ei kerätty uutta tietoa aikuis- ja eläkeväestön tupakoinnista ja nuuskan käytöstä.

Tupakoinnista aiheutuvat yhteiskunnalliset kustannukset olivat noin 1,3 miljardia euroa vuonna 2020. Kustannukset vähenivät yli kymmenen prosenttia vuoteen 2012 verrattuna.

Tupakoinnin välittömät kustannukset olivat noin 630 miljoonaa euroa vuonna 2020. Näistä reilu puolet eli 340 miljoonaa euroa aiheutui tupakoinnista johtuvista terveydenhuollon kustannuksista.

Merkittävimmät tupakoinnista aiheutuvat välilliset kustannukset liittyvät ennenaikaisiin kuolemiin. Tupakoinnin aiheuttamia 35–64-vuotiaiden kuolemia arvioitiin Suomessa olleen hieman yli 1 000 vuonna 2020. Tupakoinnista johtuvista ennenaikaisista kuolemista aiheutuvat kustannukset olivat noin 229 miljoonaa euroa.

– Tupakoinnin ja siihen liittyvien kustannusten vähenemisestä huolimatta tupakointi aiheuttaa edelleen merkittävää taloudellista taakkaa yhteiskunnalle ja kuormittaa muun muassa terveydenhuoltoa. Tupakointiin liittyvät sairaudet ja kuolemat ovat kuitenkin ennaltaehkäistävissä. Nuorten nikotiiniriippuvuuden syntymisen ennaltaehkäisyn ohella tulee kiinnittää huomio tupakoinnin lopettamisen tukemiseen, sanoo THL:n erityisasiantuntija Otto Ruokolainen.

Kustannuslaskelmiin liittyy useita epävarmuustekijöitä ja niitä tulee pitää suuntaa antavina arvioina.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Päivittäin tupakoivien ja nuuskaavien osuudet (%) korkeakouluopiskelijoista sukupuolittain 2008–2021.
Päivittäin tupakoivien ja nuuskaavien osuudet (%) korkeakouluopiskelijoista sukupuolittain 2008–2021. Kuva: Korkeakouluopiskelijoiden terveys- ja hyvinvointitutkimus (KOTT); YTHS 2008-2016, THL 2021

ADHD-diagnoosin saaneet tulevat vanhemmiksi keskimäärin muita nuorempina

ADHD-diagnoosin saaneet saavat ensimmäisen lapsensa muita todennäköisemmin nuorena aikuisena, mutta myöhemmin aikuisuudessa ensimmäisen lapsen saaminen on heillä muita epätodennäköisempää. ADHD-diagnoosin saaneet ovat yleensä muita useammin lapsettomia.

Mikä tekee suomalaisesta kesämökistä kodin tuntuisen?

On mökkejä, joille ajetaan perjantai-iltana ja joissa tunnetaan välittömästi, että ollaan paikalla, jossa pitää olla. Tuttu haju ovea avatessa, tietty ääni laudoista jalkojen alla, se näkymä ensimmäisestä ikkunasta. Ja sitten on mökkejä, joissa viikonloppu kuluu ihan mukavasti, mutta jotka eivät koskaan tuntuneet aivan omilta. Ero ei yleensä ole koossa tai varustetasossa.

Ratsastuksen MM-joukkue ennätyssuuri

Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond.

Suomen Ratsastajainliitto lähettää ratsastuksen suurtapahtumaan, kuuden lajin MM-kilpailuun Aacheniin Saksaan 16 urheilijaa ja 15 hevosta. MM-kilpailut käydään 11.–23. elokuuta. Suomen tiimissä on edustajia viidessä lajissa; koulu-, parakoulu-, kenttä- ja esteratsastuksessa sekä vikellyksessä.

Kansallista rokotusohjelmaa täydennetään – vesirokkorokotus myös aikuisille

Kansallinen rokotusohjelma laajenee 1. elokuuta alkaen. Jatkossa myös aikuiset voivat saada maksuttoman vesirokkorokotuksen, jos heillä ei ole sairastetun taudin tai aiemman rokotuksen antamaa suojaa vesirokkoa vastaan.

Kysely: Hyvinvoinnin seuranta motivoi erityisesti nuoria aikuisia ja naisia

Naiset hyödyntävät hyvinvointitietojaan hieman miehiä enemmän.

57 prosenttia suomalaisista hyödyntää laitteidensa keräämiä hyvinvointitietoja. Samalla 61 prosenttia kokee, että näiden tietojen seuranta motivoi heitä fyysiseen aktiivisuuteen vähintään jossain määrin.

Loton potti nousee neljään miljoonaan euroon

Lotossa ei löytynyt täysosumia, joten potti kasvaa neljään miljoonaan euroon. Loton kierroksen 31/2026 oikea rivi on 1, 4, 9, 18, 21, 35 ja 39. Lisänumeroksi arvottiin 12 ja plusnumeroksi 6.

Lasten saatava istua lentokoneessa perheensä kanssa ilman lisämaksua

Euroopan parlamentti on hyväksynyt EU-neuvoston kanssa neuvotellun sopimuksen, jonka mukaan alle 14-vuotiaiden lasten, raskaana olevien sekä vammaisten matkustajien on jatkossa saatava istua seurueensa kanssa ilman erillistä maksua.

Kaarina järjestää kulttuuri- ja harrasteillan

Kaarinan kulttuuripalvelut järjestää perjantaina 21. elokuuta kello 17–20 Kaarina-talolla sekä Kaarinan torilla kulttuuri- ja harrasteillan. Yhdistykset ja järjestöt esittelevät omaa toimintaansa ja aktivoivat uusia osallistujia mukaan toimintaan.

Sotaa pakenevien ukrainalaisten tilapäinen suojelu jatkuu

Tilapäisen suojelun myöntäminen Venäjän hyökkäyssotaa pakeneville ukrainalaisille jatkuu. EU-maat päättivät 30. heinäkuuta tilapäisen suojelun jatkamisesta vuodella. Tilapäinen suojelu sotaa pakeneville ukrainalaisille on voimassa 4.3.2028 asti.

Moni hoitaa asioitaan mieluummin puhelimella kuin tietokoneella

Joka viides haluaisi älypuhelimensa korvaavan arjessa mahdollisimman monta laitetta.

Puhelimen koko on monelle suomalaiselle merkittävä tekijä puhelimen valinnassa. Samsungin teettämän kyselyn mukaan 12 prosenttia suomalaisista nimeää puhelimessa tärkeimmäksi ominaisuudeksi mahdollisimman pienen koon. 19 prosenttia nostaa pienen koon puhelimen kolmen tärkeimmän ominaisuuden joukkoon, kun suuren koon jopa 21 prosenttia suomalaisista.

Heinäkuun sademäärät lännessä paikoin poikkeuksellisen suuria

Ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan heinäkuu oli lähes koko maassa keskilämpötilan osalta tavanomainen. Kuukauden keskilämpötila vaihteli etelärannikon noin 17–18 asteesta Pohjois-Lapin noin 11–14 asteeseen. Keskilämpötila oli suuressa osassa maata noin 0–1 astetta vertailukauden 1991–2020 keskiarvoa pienempi.

Joka neljäs nainen kärsinyt taloudellista haittaa naisten terveyteen liittyvistä ongelmista ja sairauksista

Naisten terveyteen liittyvät ongelmat ja sairaudet näkyvät monelle myös kukkarossa. LähiTapiolan Arjen katsaus kyselyn mukaan joka neljäs nainen on kokenut niistä taloudellista haittaa. Pienituloisilla osuus on jopa 44 prosenttia. Salkunhoitajan mukaan ilmiö kertoo paitsi yhteiskunnallisesta ongelmasta, myös alipalvellusta kasvumarkkinasta, josta sijoittajankin kannattaisi kiinnostua.

Eurojackpotin potti nousee 23 miljoonaan euroon

Perjantaina arvottu Eurojackpot ei antanut yhtään täysosumaa, joten ensi tiistaina on jaossa noin 23 miljoonan euron päävoitto.

EVA: Suomalaiset hyväksyvät osaamiseen perustuvat tuloerot

Suomalaiset hyväksyvät osaamiseen ja ahkeruuteen perustuvat palkkaerot, vaikka niukka enemmistö pitää tuloeroja edelleen liian suurina, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n kevään Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Vasemmistoliiton ja vihreiden kannattajien enemmistö haluaisi moninkertaistaa Suomen rahoituksen ilmastonmuutoksen torjuntaan

Kunnallisalan kehittämissäätiön Ilmapuntari-kyselytutkimuksen osana selvitettiin suomalaisen aikuisväestön asenteita ilmastonmuutosta ja siihen liittyviä toimia kohtaan. Vastaajille esitettiin 14 asenneväittämää.

Elintarviketeollisuusliitto: Afrikkalainen sikarutto ei vaaranna ruokaturvallisuutta

Koko elintarvikeketju pyrkii kaikin keinoin estämään ASF:n leviämisen tuotantosikaloihin.

Ruokaviraston mukaan Suomessa Virolahdella on todettu villisiassa afrikkalaista sikaruttoa (African swine fever, ASF). Afrikkalainen sikarutto on lakisääteisesti vastustettava, helposti leviävä eläintauti. Se ei vaaranna elintarviketurvallisuutta eikä tartu ihmisiin.

S-Pankin nimissä lähetetään kalasteluviestejä

S-Pankin nimissä levitetään sähköpostitse kalasteluviestejä tavoitteenaan saada haltuunsa asiakkaiden pankkitunnuksia ja muita luottamuksellisia tietoja. Älä syötä pankkitunnuksiasi tai korttitietojasi sivustolle, johon olet saanut linkin sähköpostitse, tekstiviestinä tai pikaviestimissä.

Finnlines-konsernin liikevaihto ja tulos kohenivat

Finnlinesin palveluita käytti alkuvuonna 431 000 yksityismatkustajaa ja ammattikuljettajaa.

Finnlines-konsernin liikevaihto tammi–kesäkuussa oli 412,4 (351,9 vuonna 2025) miljoonaa euroa. Tulos ennen korkoja ja veroja (EBIT) oli vuoden ensimmäisellä puoliskolla 55,8 (39,9) miljoonaa euroa. Tulos ennen veroja (EBT) parani edellisvuodesta ja oli 51,2 (33,8) miljoonaa euroa.

Näköislehti

Urheilu

Ratsastuksen MM-joukkue ennätyssuuri

Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond.

Suomen Ratsastajainliitto lähettää ratsastuksen suurtapahtumaan, kuuden lajin MM-kilpailuun Aacheniin Saksaan 16 urheilijaa ja 15 hevosta. MM-kilpailut käydään 11.–23. elokuuta. Suomen tiimissä on edustajia viidessä lajissa; koulu-, parakoulu-, kenttä- ja esteratsastuksessa sekä vikellyksessä.

Otteluanalyysi: TPS leikitteli IFK Mariehamnin kustannuksella

Marius Könkkölä ja Kian Visser.

Hyvänä kotijoukkueena tunnettu TPS palasi voittokantaan jalkapalloilun Veikkausliigassa lyömällä sarjajumbo IFK Mariehamnin puhtaasti 3–0. TPS nousi 25 pisteeseen ja tavoittelee yhä paikkaa mitalisarjasta eli kuuden parhaan loppusarjasta, vaikka loppuohjelma onkin hankala.

Kuubalaiskaksikko vahvistamaan Raision Loimua

Yusnier Ponce de León ja Elieser Rojas.

Raision Loimu on solminut pelaajasopimukset kahden kuubalaispelaajan kanssa. Tulevalla kaudella Loimun riveissä nähdään yleispelaaja Yusnier Ponce de León (23., 195 senttiä) sekä keskipelaaja–hakkuri Elieser Rojas (29, 201).

Otteluanalyysi: Inter teki sensaation ja pudotti turkkilaisen suurseuran

Ilari Kangasniemi oli ottelun hahmoja.

Harva tällaiseen tulokseen uskoi, vaikka Inter venyi jalkapalloilun Konferenssiliigassa 1–1-vierastasapeliin Başakşehiria vastaan Istanbulissa. Niin vain kävi, että Inter vei kotiottelun maalein 2–0 ja pudotti suurseuran jatkosta yhteismaalein 3–1. Tulos oli täysin ansaittu. Inter oli joukkueena parempi vaikka Başakşehir piti paljon palloa.

Vesa Vasara sysää ennakkosuosikin paineet turkkilaisille

Clinton Jephta teki Interin maalin Istanbulissa.

Inter kohtaa Konferenssiliigan toisen karsintakierroksen toisessa osaottelussa turkkilaisen Başakşehir FK:n torstaina Kupittaalla. Inter lähtee hyvistä asetelmista kotiotteluunsa, kun joukkue nappasi 1–1-tasapelin Turkista.

Niko Lehtiranta hallitsi SM-viikonloppua Motoparkissa – saldona kaksi voittoa

Niko Lehtiranta.

Ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta jatkoi vahvoja otteitaan viikonloppuna Virtasalmen Motoparkissa ajetussa Suomen ratamoottoripyöräilyn SM-sarjan toisessa osakilpailussa. Lehtiranta voitti viikonlopun molemmat Superbike-luokan kilpailut ja hallitsi tapahtumia käytännössä alusta loppuun.