Satumaisen hienot salonkiveneet veivät Jani Vahdon sydämen

Turun Veneveistämö on saanut tiukan otteen Vahdosta, sillä kahden salonkiveneen lisäksi hänen haltuunsa päätyi vastikään kolmaskin Turussa veistetty vene.– Pääsiäisenä kävimme hakemassa vuonna 1930 Turun Veneveistämöllä rakennetun pikaveneen, Vahto kertoo. Turun Veneveistämö on saanut tiukan otteen Vahdosta, sillä kahden salonkiveneen lisäksi hänen haltuunsa päätyi vastikään kolmaskin Turussa veistetty vene.– Pääsiäisenä kävimme hakemassa vuonna 1930 Turun Veneveistämöllä rakennetun pikaveneen, Vahto kertoo. Kuva: Ilkka Lappi

Turun Veneveistämöllä valmistui vuonna 1906 salonkivene, joka saattaa lähivuosina jälleen lipua vuosikymmenten tauon jälkeen Aurajoen aalloilla.

– Unelmani on palauttaa veneiden kautta pieni pala Turun ja saariston historiaa tälle alueelle, kertoo Salonkivene Odenia Piikkiössä entisöivä Jani Vahto.

Vahto löysi veneen Ruotsista.

– Puolisentoista vuotta sitten kuulin huhuja, että tällainen Turussa valmistettu vene saattaa tulla markkinoille. Viime kesänä kuulin sitten, että vene on olemassa ja että edellisen omistajan perikunta etsii sille hyvää kotia.

Oden on toinen Turun Veneveistämöllä veistetty salonkivene, jota Vahto entisöi. Hän on myös entisöinyt useamman vuoden 1920-luvulla valmistunutta salonkivene Bonitoa. Odeninkin entisöinnissä riittää työtä, mutta lähtökohdat Bonitoon verrattuna ovat täysin toisenlaiset.

– Lähtötilanne Odenissa on paljon parempi kuin Bonitossa. Odenissa esimerkiksi kaikki pohjan puukaaret ovat ehjiä. Boniton 112 kaaresta 92 oli poikki. Odenia on myös säilytetty hyvin. Vene on viimeksi ollut vedessä vuonna 2016, Vahto vertailee.

Vanhoihin veneisiin liittyy aina myös tietynlaista venearkeologiaa ja veneen vaiheiden selvittämistä. Odenista tiedetään jonkin verran, mutta veneen yli satavuotisesta historiasta löytyy myös aukkoja.

– Veneen historiassa on kaksi selkeää aukkoa. Vene on ollut Turussa 1930-luvun alkuun saakka. Sen jälkeen se on myyty, mutta on vielä täysi mysteeri, minne se on silloin päätynyt. Väitetysti vene on päätynyt Ruotsiin jo 1940-luvulla. Toinen aukko on se, missä vene on ollut 40-luvulta 1970-luvulle, jolloin Odenin veneen edellinen omistaja veneen on hankkinut. Ilmeisesti hänen löytäessään Odenin, se on seisonut jo parikymmentä vuotta venesatamassa.

Veneen varhaiset vaiheet ovat paremmin tiedossa. Oden on Kemiössä syntyneen August Westinin suunnittelema. Westin työskenteli ensin Crichtonin telakalla, mutta siirtyi Turun Veneveistämön teknilliseksi johtajaksi.

Oden oli Alfred Jacobssonin tilauksesta tehty vene, jota aikansa merkittävä liikemies käytti muun muassa työmatkoihin.

– Jacobssonilla oli huvila Ruissalossa ja toimisto Aurajokirannassa, jonne hän kesäaikaan saapui veneellään. Hän omisti veneen kuolemaansa, vuonna 1931, asti, Vahto kertoo.

Jacobssonin nimi kietoutuu Turussa vahvasti vastikään uudelleen auenneeseen Ett Hem -museoon. Vahto toivookin, että tulevina vuosina Oden ja Ett Hem pystyisivät tekemään yhteistyötä.

– Minusta olisi mahtavaa synergiaa, jos Odenista tulisi ikään kuin liikkuva jatke paikallaan pysyvä museolle, Vahto visioi.

Yksi Odenin mysteereistä liittyy aluksen nimeen. Veneen alkuperäinen nimi oli Gwen.

– On täysi mysteeri, milloin nimi on vaihdettu ja miksi se on vaihdettu. Se tiedetään, että Jacobssonilla oli brittiläinen kummityttö nimeltä Gwen. Ilmeisesti vene on saanut nimensä tämän kummitytön mukaan.

Ilkka Lappi

Oden päätyi Ruotsiin jo vuosikymmeniä sitten, mutta pysyi länsinaapurissa hyvässä kunnossa. Oden päätyi Ruotsiin jo vuosikymmeniä sitten, mutta pysyi länsinaapurissa hyvässä kunnossa. Kuva: Jani Vahdon arkisto

Turkulaisen Ehkä-tuotannon syksyn ohjelmisto tarjoaa tanssi- ja esitystaidetta

Suvi Kemppainen ja työryhmä: From A Great Height.

Turkulaisen Ehkä-tuotannon syksyn ohjelmisto on kattaus tanssi- ja esitystaidetta – ensi-iltoja, yhteistöitä, opetustoimintaa ja festivaaleja. Ehkä-tuotannon osatuottamista kantaesityksistä kaksi koetaan Helsingissä Zodiakissa ja Kiasma-teatterissa ja yksi omalla kotinäyttämöllä Nykytaidetila Kutomolla Turussa.

Loton potti nousee kahteen miljoonaan euroon

Lotossa ei löytynyt kierroksella 36/2025 täysosumia. Ensi viikolla potissa on kaksi miljoonaa euroa.

Raision kirjaston asukasilloissa tavataan viranhaltijoita

Eero Vainio.

Raision kaupunginjohtaja Eero Vainio on vieraana Raision kaupunginkirjaston ensimmäisessä asukasillassa torstaina 11. syyskuuta kello 17.30.

Kauppakeskusten myynti ja kävijämäärä kasvoivat vuoden toisella neljänneksellä

Kauppakeskusten kokonaismyynti kääntyi nimellisesti 1,6 prosentin kasvuun vuoden toisella neljänneksellä viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. Inflaatiokorjattuna myynti kasvoi 1,2 prosenttia. Kasvu oli ripeintä huhtikuussa, mutta myös touko- ja kesäkuun kokonaismyynti ylitti vuoden 2024 vastaavien kuukausien tason.

Tekstiilitaide ilmentää tietoa Galleria Askissa

Riikka Kupsala kokeilee valmistamansa kolmiulotteisen pylvään painoa työhuoneellaan.

Turkulaisen kuvataiteilija Riikka Kupsalan tekstiiliteokset käsittelevät henkilökohtaista tietoa pukeutumisesta ja vaatteista. Teokset ovat nähtävillä Kuluttavat kuteet -näyttelyssä Galleria Askissa 12.–23. syyskuuta.

Pimeässä hohtava panssarisiimalevä loppukesän ilmiö

Viime päivinä eri puolilta rannikkoa on tullut kyselyjä sinertävästä hohdosta veden pinnassa. Kyseessä on yksisoluisen mikrolevän Alexandrium ostenfeldii aiheuttama ilmiö. Tämä myrkyllinen panssarisiimalevä hohtaa runsaana esiintyessään pimeässä sinertävänä, sillä se tuottaa bioluminesenssia. Päivänvalossa vesi voi näyttää punertavan ruskealta.

Suomen historian jännät naiset Sopukan syksyn esitysten yleisömagneetti

Suomen historian jännät naiset myi jo etukäteen loppuun kaikki kymmenen näytöstään Sopukassa.

Kaupunginteatterin vapaan kentän yhteistyöareenana toimivan Sopukka-näyttämön ohjelmistoon kuuluu tänä syksynä useita esityksiä: Suomen historian jännät naiset , Pete Poskiparran Miraakkeli ja Jore Marjarannan tähdittämä uutuusdraama Mä aion elää . Näiden lisäksi 31. joulukuuta saa ensi-iltansa musiikkiteatteriesitys Kirka – This Time It´s Personal .

Ilveskanta vahvassa kasvussa

Luonnonvarakeskuksen (Luke) arvion mukaan ilveskanta on vahvassa kasvussa. Kanta on vahvistunut kaikkialla Suomessa.

Myllyn uusi karvainen brändilähettiläs aloitti työnsä

Oranssi, karvainen Myllykkä on Kauppakeskus Myllyn uusi brändilähettiläs.

Kauppakeskus Mylly on palkannut uuden brändilähettilään, Myllykän, jonka vastuulla on kauppakeskuksen kävijöiden ja vuokralaisten yllättäminen ihmeellisillä tempauksilla.

Varautumispolku kutsuu koko perheen oppimaan arjen turvallisuustaitoja

Naantalin Kuparivuorella järjestetään lauantaina 13. syyskuuta kello 10–15 koko perheen tapahtuma, jossa harjoitellaan ja testataan arjen tärkeitä turvallisuustaitoja. Tapahtuman nimi on Varautumispolku, ja se tarjoaa monipuolista tekemistä kaikenikäisille.

Käyrätorven ja urkujen duetto päättää Liedon kesämusiikki -sarjan

Petri Komulainen ja Jan Lehtola.

Liedon kesämusiikki -sarja saa päätöksensä syyskuun ensimmäisenä sunnuntaina, kun käyrätorvisti Petri Komulainen ja urkuri Jan Lehtola esittävät yhdessä värikkään duetto-ohjelman, jossa yhdistyvät konsertti- ja kirkkomusiikki.

Suomalaiset Euroopan kärkeä vanhojen puhelinten hamstraamisessa

Eurooppalaisissa kotitalouksissa uinuu unohdettu yli miljardin euron aarrekammio. Kuluttajien laatikoihin hylkäämissä kännyköissä odottaa tuhansia tonneja arvokkaita raaka-aineita, jotka voisi kierrättää hyötykäyttöön. Yksistään kobolttia on 5 000 tonnia ja kultaa 9 tonnia eurooppalaisten kaapeissa ja piirongeissa. Suomalaiset ovat Euroopan kärkeä vanhojen puhelinten hamstraamisessa.

Paula Kangasniemi herättää keskustelua luonnon oikeuksista

Paula Kangasniemen mielestä se, että luonnon oikeuksia suhteessa ihmisiin tunnistetaan julkisessa keskustelussa, parantaa niiden mahdollisuuksia tulla näkyviksi ja tunnustetuiksi.

Huoli ihmisen hallitsevasta suhteesta luontoon ja tietoisuudesta luonnon oikeuksiin sai yhteiskunnallisista asioista kiinnostuneen freelance-toimija Paula Kangasniemen luomaan tapahtuman, jossa asiantuntijat kertovat oman alansa faktoja muun muassa luonnosta, politiikasta, kestävyysetiikasta sekä omistajuuden ja oikeustieteen näkökulmista.

Leveän hampaisa hymy

Ottilia Roosin näyttelyssä on virnuilevia ruukkuja.

Galleria Jäniksen valtaa hilpeä ja eriskummallinen tunnelma, kun hymyilevät kukkaruukut ilmestyvät ikkunagalleriaan. Virnuilevat ruukut ovat samaan aikaan iloisia kun jollain tapaa häiritseviä. Tietävätkö ne jotakin?

Eurojackpotin päävoitto nousi 86 miljoonaan euroon, Suomeen 144 000 euron voitto

Eurojackpotista ei löytynyt perjantain arvonnasta kierroksella 37/2025 täysosumia. Ensi viikon tiistaina potissa on noin 86 miljoonaa euroa.

Nyt järki käteen

Havainnekuva superbussista.

Kuuma peruna pyörii kaupunkilaisten mielissä edelleen, raitiotie vai superbussi? Nyt kaupungin päättäjät ovat tulleet ainakin osittain järkiinsä ja päättäneet tilata selvityksen superbusseista. Edellinen selvitys olikin jo vanhentunut ja yli kymmenen vuoden takaa. Tämä vanhentunut selvitys osoitti muuten superbussin tulevan 40 prosenttia halvemmaksi. Tämä selvitystyö maksaa kaupungille muutaman kymmenentuhatta euroa. Se on pieni hinta siihen nähden mitä on jo laitettu raitiotien suunnitteluun.

Naapurisopu sijaa antaa

Turkuun on viime vuosina syntynyt uusia asuinalueita enemmän kuin vuosikymmeniin. Asuntojen markkinoinnissa on korostettu taloryppäiden yhteisöllisyyttä. Turun Sanomissa julkaistiin kesällä artikkeli, jossa toimittaja lähti tätä yhteisöllisyyttä etsimään, havaiten sen lähinnä loistavan poissaolollaan.

Selvitys: Lasten silmäterveys huolettaa kouluterveydenhoitajia – yli kolmannes toivoo näöntarkastuksiin hammastarkastuksista tuttua mallia

Selvityksen mukaan 37 prosenttia kouluterveydenhoitajista kannattaa mallia, jossa lasten näkö tarkastettaisiin kouluissa säännöllisesti – optikolla tai silmälääkärillä – vastaavasti kuin suunterveyden osalta. Tarve on ilmeinen: joka toinen kouluterveydenhoitaja on huolissaan lasten näkökyvystä ja silmäterveydestä.

Urheilu

Otteluanalyysi: Onni Helén ja Elmer Vauhkonen sulattivat EIF:n puolustuksen

Onni Helén iski kaksi maalia.

TPS pudotti EIF:n kyydistä toisen puoliajan alussa ja eteni 4–0-voittoon jalkapalloilun Ykkösliigan ottelussa Kupittaalla. TPS vankisti asemaansa sarjan kärjessä. FC Lahti, joka on pelannut ottelun vähemmän, vaanii kuitenkin kolmen pisteen päässä.

Jussi Niska jatkaa Interin väreissä

Jussi Niska.

FC Inter on käyttänyt Jussi Niskan viime kaudella solmitussa jatkosopimuksessa olleen optiovuoden, jonka myötä Niska nähdään turkulaisten riveissä myös kaudella 2026.

Otteluanalyysi: Pikkuhuuhkajat aloitti karsinnat vakuuttavasti

Mika Lehkosuon valmentamat pikkuhuuhkajat aloittivat EM-paikan metsästyksen odotetulla voitolla.

Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkue aloitti EM-karsinnat odotetulla voitolla San Marinosta, kun karsinnat Kupittaalla torstaina alkoivat. Pikkuhuuhkajilla oli ennen karsintojen alkua vain kolme harjoitusta alla, mutta se ei ottelussa pahemmin näkynyt. Toki San Marino ei myöskään ollut merkittävä mittari joukkueen todellisesta iskukyvystä. Isompia haasteita Mika Lehkosuon valmennettaville on luvassa myöhemmin syksyn aikana, muun muassa marraskuussa, kun Suomi saa Kupittaalla Romanian vieraakseen.

Interin Eero Vuorjoki pikkuhuuhkajiin

Eero Vuorjoki.

Interin maalivahti Eero Vuorjoki on nimetty Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkueen kokoonpanoon. Pikkuhuuhkajat aloittaa matkansa kohti kesän 2027 EM-kisoja syyskuussa. Suomi kohtaa 4. syyskuuta Kupittaalla San Marinon kello 17 alkavassa ottelussa. 9. syyskuuta on edessä vierasottelu Kyprosta vastaan.

Puukkokatsomo: Urheilijat myrskyn silmässä

Makwan Amirkhani.

Suomalaisella urheilulla ei ole viime aikoina mennyt hyvin, ainakin jos kysytään salibandyväeltä tai kamppailu-urheilijoilta. Sekä salibandyssa että vapaaottelussa velloo kohu, jota ilmankin lajit pärjäisivät.

TPS tavoittelee miljoonan euron tappiota

HC TPS Oy:n tilikauden tulos saa omistajien luvalla painui miljoona euroa pakkaselle.

HC TPS Turku Oy tavoittelee tilikaudella 2025–26 noin yhden miljoonan euron tappiota. Tavoitteeseen vaikuttavat merkittävällä tavalla niin jo tehdyt henkilövaihdokset kuin urheilun pääomistajilta saama urheiluun kohdistettu tuki.