Noin joka kolmas suomalainen tuntee vakuutussäästämisen

Suomalaiset tuntevat sijoitusrahastot, mutta monet muut sijoituskohteet ovat vielä vieraita, selviää OP Ryhmän teettämästä kyselystä. Lisäksi lähes joka neljännelle suomalaiselle mikään yleinen sijoituskohde ei ole tuttu, ja sukupuolten välillä on merkittäviä eroavaisuuksia, kuinka eri sijoituskohteita tunnetaan.

Valtaosa suomalaisista tuntee sijoitusrahastot ja pörssiosakkeet, mutta moni muu sijoitusinstrumentti on vähemmän tuttu. Lisäksi 23 prosentille suomalaisista mikään yleisimmistä sijoitusinstrumenteista ei ole tuttu, selviää OP Ryhmän Taloustutkimuksella teettämästä kyselystä. Naisista näin sanoo 31 prosenttia ja miehistä 15 prosenttia.

Suomalaisista 63 prosenttia kertoo, että sijoitusrahasto on heille tuttu. Pörssiosake on puolestaan tuttu 51 prosentille suomalaisista, joskin sukupuolten välillä on eroja. Naisista 40 prosenttia pitää pörssiosaketta tuttuna ja miehistä peräti 63 prosenttia. Kyselytutkimuksen perusteella monet sijoituskohteet ovatkin tutumpia miehille kuin naisille.

– Tässä saattaa toki olla vääristymää, sillä miehet usein vastaavat kyselyihin naisia itsevarmemmin, ja kokemus tuttuudesta voi olla hyvin subjektiivinen. Kyselyn tulokset ja tilastot kuitenkin osoittavat, että miehet sijoittavat edelleen enemmän kuin naiset. Ero on onneksi vuosien saatossa tasoittunut, ja esimerkiksi rahastosäästäjissä sukupuolijakauma on hyvin tasainen, sanoo OP:n Varallisuudenhoidon asiakkuuksien ja myynnin johtaja Kai Kalajainen tiedotteessa.

Kaksi kolmesta suomalaisesta pitää osake- ja muuta sijoittamista erinomaisena keinona lisätä kansalaisten ja kansantalouden vaurautta, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunnan syksyn 2024 arvo- ja asennetutkimuksesta. Luku on kasvanut vahvasti 2000-luvun edetessä.

Tästä huolimatta monet sijoituskohteet eivät ole suomalaisille vielä tuttuja. OP:n kyselyn mukaan esimerkiksi joukkovelkakirjalaina on tuttu sijoitustapa 17 prosentille suomalaisista ja vakuutussäästäminen 28 prosentille. Vakuutussäästäminen on selvästi tutumpi vanhemmille ikäryhmille kuin nuorille.

Vakuutussäästäminen on pitkäaikaisen säästämisen ja sijoittamisen muoto, jossa sijoittaminen tapahtuu vakuutusyhtiön kautta. Vaikka sijoitusmuoto ei ole suomalaisille yhtä tuttu kuin suoraan rahastoihin tai osakkeisiin sijoittaminen, on se kasvattanut suosiotaan OP:n asiakkaiden keskuudessa. Uusien sijoitusvakuutusten määrä kasvoi OP Ryhmässä vuonna 2024 noin 75 prosenttia edellisvuoteen verrattuna, ja bruttomääräiset sijoitukset sijoitusvakuutuksiin yli 40 prosenttia edellisvuodesta.

– Sijoitusvakuutuksen etuna pidetään usein sitä, että jos asiakas haluaa vaihtaa sijoitusvakuutuksensa sijoituskohdetta, kertynyttä tuottoa ei veroteta vaihdon yhteydessä, vaan vasta kertyneitä varoja nostaessa. Epävakaa maailmantilanne voi osaltaan vaikuttaa siihen, että yhä useampi arvostaa mahdollisuutta seurata aktiivisesti markkinoita ja vaihtaa joustavasti sijoituskohteitaan, OP-Henkivakuutuksen varatoimitusjohtaja Katja Taponen kommentoi.

ETF-rahastot ovat näkyneet viime vuosina yhä enemmän mediassa, mutta kyselyn perusteella ne ovat suurimmalle osalle suomalaisista vieraita. Miehistä 22 prosenttia kertoo niiden olevan tuttuja, naisista vain kymmenen prosenttia. Tutkimuksen mukaan ETF:t ovat tutumpia nuorille kuin vanhemmille ikäryhmille.

ETF-rahastot eli pörssinoteeratut rahastot ovat sijoituskohteita, joilla voi käydä kauppaa pörssissä, kuten osakkeilla. ETF koostuu useista eri sijoituskohteista, kuten osakkeista, korkotuotteista tai raaka-aineista – vaikkapa kullasta. Yleisimmin ETF-rahastossa on sijoituskohteena eri osakkeita. Koska ETF-rahastot sijoittavat moneen eri sijoituskohteeseen, moni hyödyntää niitä hajauttamiseen.

– Vaikka monelle suomalaiselle ETF:t eivät ole tuttuja, tilastojemme mukaan ETF-sijoittaminen on vahvassa kasvussa. Esimerkiksi tammikuussa henkilöasiakkaamme ostivat ETF-rahastoja kappalemääräisesti peräti 173 prosenttia enemmän kuin vuoden 2024 tammikuussa, avaa kansainvälisten osakkeiden ja ETF:ien asiantuntija Joona Heinola.

OP Ryhmän marraskuussa toteutettuun kyselytutkimukseen vastasi verkkopaneelissa 16–80-vuotiaita suomalaisia (n=3 748) valtakunnallisesti edustavasti. Tutkimukseen vastanneiden määrä vaihtelee kysymyksittäin. Tutkimuksen toteutti Taloustutkimus Oy OP Ryhmän toimeksiannosta. Vastausten virhemarginaali on enimmillään koko vastaajajoukon osalta 1,6 prosenttiyksikköä suuntaansa. 

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Työmarkkinoiden alakulo heijastuu kielteisesti erityisesti maahanmuuttajanaisiin

Runsas puolet kyselyyn vastanneista maahanmuuttajanaisista (52 %) kokee yhteiskunnallisen ilmapiirin heikentyneen viimeisten vuosien aikana. Reilu viidennes (22 %) koki ilmapiirin parantuneen. Haastatteluiden perusteella heikko talouden suhdanne ja lisääntynyt työttömyys vaikeuttavat erityisesti maahanmuuttajanaisten työllistymismahdollisuuksia.

Massan sijasta massia

Loistoristeilijän valmistuminen näkyy myös matkailutilastoissa. Laivan filippiiniläisiä työntekijöitä koulutetaan Turussa ja se aiheuttaa ison piikin tilastoihin.

Euroopassa tehtiin matkailussa ennätyksiä jo viime vuonna, Suomessa vain Lapissa. Lapin matkailu kasvaa ja kukoistaa, mutta muu maa kärsii kotimaisen kysynnän puutteesta, sillä matkailu on Suomessa edelleen riippuvainen kotimaisista matkailijoista. Muualta tulevia matkustavaisia on yhä vain vähän.

Uusi illalliselämys starttaa Logomossa

Smörrebröd.

Logomon MOVE 5D-tila saa uuden fine dining -kokonaisuuden, kun syyskuussa käynnistyy kolmas immersiivinen illalliskonsepti – The Essence of Taste. Tällä kertaa vieraat pääsevät matkalle maailman ympäri – kahdeksan kohdetta, kaksitoista ruokalajia ja täysin uusi tarina tekevät illasta moniaistillisen seikkailun, jollaista ei muualla Suomessa koeta.

Pääosassa suomenruotsalainen vammaishistoria

Vammaishistoriakuukautta vietetään syyskuussa toista kertaa Suomessa. Kuukautta koordinoi verkosto, jossa on mukana yksityishenkilöitä, aktivisteja, instituutioita ja järjestöjä, joilla on erilaisia yhteyksiä vammaisliikkeeseen ja vammaisten ihmisten kulttuuriperintöön.

Termostaatit kuntoon, kulutus kuriin

Mekaaniset termostaatit, kuten vesikiertoisten pattereiden termostaatit ja niiden ohjaamat venttiilit, saattavat kesän aikana jumiutua.

Kiinteistön talotekniikan järjestelmät ja automatiikan säädöt kannattaa laittaa ajoissa kuntoon lämmityskauden varalle, vaikka syksy vielä lämpimältä näyttäisikin. Kulutuksen seuranta on yhä tärkeämpää paitsi energian ja kustannusten säästön myös järjestelmien vikaantumisen havaitsemisen vuoksi.

Mediakuvasto kotihoidosta vahvistaa ikääntyviin liitettyä taakkapuhetta

Ikääntyneiden kotihoitoa on käsitelty mediassa runsaasti viime vuosina. Itä-Suomen yliopiston tutkimuksessa havaittiin, että sanomalehdissä julkaistut kuvat kotihoidosta rakentavat mielikuvaa kiireisestä työn arjesta ja ikääntyneistä passiivisina hoivan kohteina.

Raisiolaiset lapset ja nuoret oppivat uimataidon Ulpukassa

Raisiolaiset lapset ja nuoret oppivat uimataidon Uintikeskus Ulpukassa. Ulpukassa käyvät koululaisryhmät esikoululaisista lukiolaisiin. Nuorimmille oppilaille opetuksen toteuttaa uimaopettaja.

Työtapaturmat vähentyneet työn luonteen muuttuessa

Työn tekemisestä on tullut turvallisempaa ja tapaturmariskit ovat pienentyneet. Muutos mahdollistaa myös työtapaturmavakuutuksien hinnoittelun päivittämisen.

Viking Linella kesän aikana lähes 1,8 miljoonaa matkustajaa

Viking Linen Turku–Tukholma-reitin matkustajamäärä oli kesäkaudella lähes 740 000.

Kesälomakausi houkutteli matkustajia Viking Linen laivoille viime vuoden tapaan. Kesän huippusesonki jatkui pitkälle elokuuhun Suomeen saapuvien turistien voimin.

Elokuussa ensirekisteröitiin uusia autoja viidennes vähemmän kuin viime vuonna

Tilastokeskuksen mukaan elokuussa rekisteröitiin uusia henkilöautoja 5 262, mikä oli 20 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Kaiken kaikkiaan elokuussa rekisteröitiin 9 247 uutta ajoneuvoa. Ensirekisteröinnit vähenivät 16 prosenttia edellisvuoden vastaavaan kuukauteen verrattuna.

Kaukolämpötyö sulkee ajokaistan Kalevantiellä

Kaukolämpötyö jatkuu Kalevantiellä Jaanintien risteyksen kohdalla 9.–26. syyskuuta. Yksi ajokaista on pois käytöstä Varissuon suuntaan ajettaessa.

Turku kutsuu uudet kaupunkilaiset Turun päivän etkoille TPS–KalPa-otteluun

Turun kaupunki toivottaa kaikki tänä vuonna Turkuun muuttaneet uudet kaupunkilaiset tervetulleiksi jääkiekko-otteluun Turun päivän etkoille. Ilta huipentuu poptähti Robinin esiintymiseen.

Biojätteen lajittelu entistä yleisempää

Kuntien jäteyhtiöt ovat ulottaneet jätelain ja alueellisten jätehuoltomääräysten vaatimusten mukaisen biojätteen erilliskeräyksen yhä useamman suomalaisen saataville. Kuvissa asukasmäärien osuudet ennen jätelain velvoitteiden voimaantuloa (oik.) sekä tilanne nyt (vas.).

Kuntien jäteyhtiöt ovat vastanneet hyvin jätelain vaatimuksiin biojätteen erilliskeräyksen laajentamisesta. Kesästä 2024 alkaen biojätteen lajittelu on ollut pakollista kaikissa yli 10 000 asukkaan taajamissa ja muissa taajamissa vähintään viiden huoneiston asuinkiinteistöillä. Suurin osa suomalaisista on saanut biojätteen erilliskeräysastian omaan jätekatokseensa.

Elokuu maailmanlaajuisesti mittaushistorian kolmanneksi lämpimin

Copernicus-ilmastopalvelun mukaan elokuu oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian kolmanneksi lämpimin. Lounais-Euroopassa koettiin elokuussa poikkeuksellinen helleaalto.

Yliopiston tutkijat nousevat Tieteen lavalle – aiheena musiikin voima

Keskustelua teatterin yleisölämpiössä johdattaa kaupunginteatterin teatterinjohtaja Satu Rasila.

Kaikille avoin ja maksuton Tieteen lava -keskustelusarja jatkuu kaupunginteatterin teatterin yleisölämpiössä. Tieteen lava on Turun yliopiston ja Turun Kaupunginteatterin yhteinen formaatti, jossa tutkijat avaavat teatterin ohjelmistossa olevien esitysten teemoja.

Liikenneturvallisuusviikolla huomio keskittymiseen liikenteessä

Tällä viikolla vietetään valtakunnallista Liikenneturvallisuusviikkoa. Teema ”Aistit avoinna liikenteessä” kannustaa lapsia ja nuoria keskittymään liikenteeseen ja aikuisia tukemaan turvallista liikkumista esimerkillään. Fintrafficin tieliikennekeskus muistuttaa, että liikenneturvallisuus opitaan lapsena ja se on paljon muutakin kuin pelkät säännöt.

Menestyskomedia Kvartetti avaa Teatteri Akselin juhlavuoden syyskauden

Reggien roolissa Kvartetti-näytelmässä nähdään Kari Danielsson.

Ronald Harwoodin käsikirjoittama Kvartetti (The Quartet) sai pohjoismaisen ensi-iltansa Helsingin Kaupunginteatterissa vuonna 2002 ja sitä esitettiin loppuunmyydyille saleille tauotta lähes kymmenen vuotta. Kvartetti nähdään kymmenvuotisjuhliaan viettävän Teatteri Akselin päänäyttämöllä Aleksi Kauppisen ohjaamana. Näytelmä saa ensi-iltansa perjantaina 12. syyskuuta. Esityskausi jatkuu 17. lokakuuta saakka.

Liikenne- ja viestintävaliokunnan johto vaatii junien nettiyhteydet kuntoon

Liikenne- ja viestintävaliokunnan johto vaatii junien netin kuntoon laittamista. Valiokunnan puheenjohtaja Jouni Ovaska (kesk.) ja varapuheenjohtaja Timo Furuholm (vas.) muistuttavat hallitusta, että toimivat yhteydet ovat kasvutoimia.

Urheilu

Turkulaiset salibandyjoukkueet uuden edessä

TPS:n ja FBC Loiston keskinäisestä taistosta on lupa odottaa entistä tasaisempaa. Kauden ensimmäistä derbyä joudutaan odottamaan lokakuun alkuun.

TPS ja Loisto lähtevät F-liigan kauteen muuttuneessa tilanteessa

TPS:n Mika Suoraniemi luottaa kauden kynnyksellä ympärillään oleviin

Mika Suoraniemi on toiminut TPS:ssä muun muassa pelaajana, juniorivalmentajana, pelaajatarkkailijana ja nyt urheilutoimenjohtajana.

Liiga-kausi käynnistyy huomenna 9. syyskuuta, kun kiekko putoaa Hämeenlinnassa jäähän HPK–TPS-ottelun alkamisen merkiksi. Myös pitkän päivätyön TPS:ssä eri rooleissa tehneelle Mika Suoraniemelle uusi kausi on uuden alku. Alkava kausi on Suoraniemen ensimmäinen TPS:n urheilutoimenjohtajana.

Otteluanalyysi: Onni Helén ja Elmer Vauhkonen sulattivat EIF:n puolustuksen

Onni Helén iski kaksi maalia.

TPS pudotti EIF:n kyydistä toisen puoliajan alussa ja eteni 4–0-voittoon jalkapalloilun Ykkösliigan ottelussa Kupittaalla. TPS vankisti asemaansa sarjan kärjessä. FC Lahti, joka on pelannut ottelun vähemmän, vaanii kuitenkin kolmen pisteen päässä.

Jussi Niska jatkaa Interin väreissä

Jussi Niska.

FC Inter on käyttänyt Jussi Niskan viime kaudella solmitussa jatkosopimuksessa olleen optiovuoden, jonka myötä Niska nähdään turkulaisten riveissä myös kaudella 2026.

Otteluanalyysi: Pikkuhuuhkajat aloitti karsinnat vakuuttavasti

Mika Lehkosuon valmentamat pikkuhuuhkajat aloittivat EM-paikan metsästyksen odotetulla voitolla.

Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkue aloitti EM-karsinnat odotetulla voitolla San Marinosta, kun karsinnat Kupittaalla torstaina alkoivat. Pikkuhuuhkajilla oli ennen karsintojen alkua vain kolme harjoitusta alla, mutta se ei ottelussa pahemmin näkynyt. Toki San Marino ei myöskään ollut merkittävä mittari joukkueen todellisesta iskukyvystä. Isompia haasteita Mika Lehkosuon valmennettaville on luvassa myöhemmin syksyn aikana, muun muassa marraskuussa, kun Suomi saa Kupittaalla Romanian vieraakseen.

Interin Eero Vuorjoki pikkuhuuhkajiin

Eero Vuorjoki.

Interin maalivahti Eero Vuorjoki on nimetty Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkueen kokoonpanoon. Pikkuhuuhkajat aloittaa matkansa kohti kesän 2027 EM-kisoja syyskuussa. Suomi kohtaa 4. syyskuuta Kupittaalla San Marinon kello 17 alkavassa ottelussa. 9. syyskuuta on edessä vierasottelu Kyprosta vastaan.