Pääomia lunastettiin osakerahastoista – uusia sijoituksia korkorahastoihin

Suomeen rekisteröityihin sijoitusrahastoihin sijoitettiin maaliskuussa yhteensä 247 miljoonaa euroa uusia pääomia. Rahastopääoma kuitenkin pieneni markkinakehityksen takia. Yhteenlaskettu rahastopääoman arvo oli kuukauden lopussa 182 miljardia euroa.

Uusia pääomia sijoitettiin pitkän koron rahastoihin 365 miljoonaa euroa, lyhyen koron rahastoihin yhteensä 670 miljoonaa euroa ja vaihtoehtoisiin rahastoihin yhteensä 39 miljoonaa euroa. Pääomia lunastettiin osakerahastoista yhteensä 762 miljoonaa euroa ja yhdistelmärahastoista yhteensä 65 miljoonaa euroa.

Maaliskuussa globaalit pääosakeindeksit laskivat Yhdysvalloista lähtöisin olevan poliittisen epävarmuuden vuoksi. Yhdysvaltain presidentin harjoittama aggressiivinen kauppapolitiikka herätti huolestuneisuutta osakemarkkinoilla. Epävarmuus kauppasodan vaikutuksista Yhdysvaltojen talouteen näkyi erityisesti yhdysvaltalaisten isojen teknologiayhtiöiden osakekurssien laskuna. Niiden pitkään jatkunut kurssien nousu taittui ja osakkeiden hinnat ovat alkuvuoden laskeneet.

Euroopassa pääosakeindeksien muutokset eivät olleet yhtä merkittäviä kuin Yhdysvalloissa. Saksassa päätetty mittava lisärahoitus maan infrastruktuurin parantamiseen ja merkittävät investoinnit puolustusteollisuuteen loivat uskoa koko EU:n talouskasvun piristymiseen.

Yhdysvalloista lähtöisin oleva poliittinen epävarmuus heijastui maaliskuussa myös globaalisti korkomarkkinoille. Markkinakorot olivat herkkiä muutoksille ja hakivat suuntaa. Saksan valtion velkaantumista rajoittavan velkajarrun löysääminen nosti Saksan valtion kymmenen vuotisen joukkovelkakirjan korkoa historiallisen paljon. Sijoittajat hajauttivat sijoituksia korkomarkkinoille epävarmuuden ympäristössä.

– Yhdysvaltain presidentin asettamat tuontitullit ovat poliittinen päätös, joihin ei ole taloudellisia perusteita. Yhdysvalloissa talouskasvu on ollut hyvällä tasolla ja lähes täystyöllisyys vallitsee. Hermostuneisuus sijoitusmarkkinoilla jatkuu niin kauan kuin kauppasodan uhka on päällä ja sen vaikutukset Yhdysvaltojen ja maailmantalouteen ovat epäselviä. Osake- ja korkomarkkinat ovat nyt herkkiä muutoksille. Jos tulleista luovutaan, niin osake- ja korkomarkkinat reagoivat nopeasti. Sijoittajan kannattaa pitää kiinni sijoitussuunnitelmastansa ja suunnata katse pidemmälle tulevaisuuteen, analysoi johtava asiantuntija Mariia Somerla Finanssiala ry:stä (FA) tiedotteessa.

Osakerahastoissa pääomia sijoitettiin Eurooppaan, Japaniin, Tyynenmeren alueelle ja kehittyville markkinoille sijoittaviin rahastoihin yhteensä 113 miljoonaa euroa. Varoja lunastettiin toimialoille, globaalisti, Pohjois-Amerikkaan, Pohjoismaihin ja Suomeen sijoittavista rahastoista, yhteensä 876 miljoonaa euroa. Sharpen mittarilla mitattuna Tyynenmeren alueelle sijoittava rahastoluokka menestyi parhaiten (Sharpe 12 kk 0,18). Mitä suurempi Sharpen luku on, sitä paremmin rahasto on tuottanut suhteessa riskiinsä.

Pitkän koron rahastoissa sijoituksia tehtiin euroalueen korkeariskisiin ja luokiteltuihin yrityslainoihin sekä valtioriskiin sijoittaviin rahastoihin, yhteensä 395 miljoonaa euroa. Parhaaseen vuosituottoon ylsivät euroalueen korkeariskisiin yrityslainoihin sijoittavat rahastot 6,5 prosentin keskimääräisellä tuotolla. Euroalueen korkeariskisiin yrityslainoihin sijoittava rahastoluokka menestyi parhaiten Sharpen mittarilla (Sharpe 12 kk 1,65).

Rahastomarkkinoilla maaliskuun kantava teema oli talouspoliittinen epävarmuus. Korrelaatiot eri maantieteellisten alueiden ja myös omaisuusluokkien välillä laskivat selvästi. Aktia Rahastoyhtiön toimitusjohtajan Anna Vaissin mukaan tämä on terve merkki.

– Eri markkina-alueiden väliset arvostuserot kapenivat nopeasti, mikä muistuttaa hajauttamisen tärkeydestä. Tämä on hyvä esimerkki rahastosijoittajalle siitä, ettei kannata keskittää kaikkia sijoituksia vain yhdellä markkina-alueella toimivaan tuotteeseen.

Vaissi kertoo, että Aktiassa etenkin kehittyvien markkinoiden paikallisen valuutan määräisiin lainoihin sijoittavat rahastot ovat vuoden alusta asti pärjänneet erinomaisesti. Ne tuottivat hyvin riippumatta muilla markkina-alueilla nähdystä pehmeydestä.

Aktia Rahastoyhtiölle maaliskuu oli tuottokehityksen kannalta kaksijakoinen. Globaalit osaketuotteet kärsivät, mutta toisaalta kotimaan osakemarkkinoille sijoittavat rahastot pärjäsivät verrattain hyvin.

Vuoden 2025 alusta lähtien FA:n rahasto- ja omaisuudenhoitojohtokunnan jäsenet kommentoivat FA:n rahastotiedotteessa markkinaa kuukausittain.

Tilastokeskuksen vuoden 2022 varallisuustutkimuksen mukaan noin 1,51 miljoonalla suomalaisella oli rahastosijoituksia. Sijoitusrahastovarallisuuden mediaani on 4 018 euroa. Suomeen on rekisteröity 19 rahastoyhtiötä. Kotimaisten sijoitusrahastojen lukumäärä oli yhteensä noin 550.

ESG-arvosana mittaa rahaston omistusten kykyä hallita ympäristöön, sosiaalisiin tekijöihin ja hyvään hallintotapaan liittyviä keski- ja pitkän aikavälin riskejä ja mahdollisuuksia. Rahastojen ESG-tekijöistä ei ole vielä yhtenäistä sääntelyä tai ohjeistusta. Siksi eri palveluntuottajien tarjoamat luvut voivat jonkin verran vaihdella rahastoittain, kohdeyhtiöittäin ja markkinoittain.

Suomen Sijoitustutkimus Oy:n FA:lle tuottama Rahastoraportti sisältää MSCI Inc:n analyysiin perustuvat rahastokohtaiset ESG-arvosanat ja ESG-kattavuuden. Ne kuvaavat sitä, miten rahaston sijoitukset huomioivat sosiaalisia, ympäristöllisiä sekä hallinnollisia tekijöitä. Luvut tarjoavat työkalun tarkastella vastuullisen sijoittamisen aspektia rahastoissa. ESG-arvosanojen asteikko on 0–10, jossa 10 on paras mahdollinen.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Your & More -myymäläketju laajenee Myllyyn

Luhta tuo uuden Your & More -muotiketjun Myllyyn.

Luhta lanseerasi Suomeen uuden Your & More -muotiketjun ja avasi viime syksynä ketjulle kolme myymälää. Maaliskuun alussa avattiin myymälä Jyväskylässä, torstaina 26. maaliskuuta juhlistetaan avajaisia Raisiossa Kauppakeskus Myllyssä.

Artukaisten uuden liikuntakeskuksen operointi käynnistyy kaupungin omana työnä

Artukaisiin nouseva liikunta- ja vapaa-ajan keskus tarjoaa saman katon alla liikunta- ja harrastusmahdollisuuksia kaiken ikäisille kävijöille. Jäähalli aukeaa syksyllä ja muut toiminnot käynnistyvät vuoden 2027 aikana.

Ravintola Pikkupihvi avaa Skanssissa

Pikkupihvi avaa ravintolan Skanssiin.

Ravintola Pikkupihvi avaa ravintolan Kauppakeskus Skanssin EAT-ravintolamaailmaan ensimmäiseen kerrokseen huhtikuun alussa.

Turun kaupungin tulos parani mutta jäi yli seitsemän miljoonaa euroa pakkaselle

Turun kaupungin viime vuoden tilinpäätös lähetetään kaupunginhallituksen allekirjoitettavaksi ja toimitettavaksi edelleen tilintarkastajalle tarkastettavaksi. Vuoden tulos muodostui ennakoitua paremmaksi. Tilikausi päättyi 7 199 826,72 euroa alijäämäisenä ja toteutui 15,0 miljoonaa euroa muutettua talousarviota parempana.

Yhdistä kulttuuri pääsiäisulkoiluun

Vesiliukumäki Impivaaran uimahallissa.

Tutustu kävellen keväiseen Turkuun esimerkiksi ihmeiden, rakkaustarinoiden, patsaiden tai arkkitehtuurin kautta. Maksuttomat kulttuurikuntoilukartat ovat saatavilla sähköisenä ja paperiversiona.

Suomen ylikulutuspäivä on 1. huhtikuuta

Suomalaiset ovat kuluttaneet oman osuutensa maailman luonnonvaroista kolmessa kuukaudessa. Suomi on vuodesta toiseen eniten uusiutuvia luonnonvaroja kuluttavien maiden joukossa. Ylikulutus Suomessa ei taltu pelkästään yksilöiden valinnoilla, vaan sen vähentämiseksi tarvitaan poliittisia päätöksiä, joilla muutetaan yhteiskunnan rakenteita. Seuraavan hallituksen tärkein tehtävä on lopettaa ekologisen velan otto.

Väitös: Oppimistilanteiden virheistä voi olla opiskelijalle enemmän hyötyä kuin haittaa

Reetta Kyynäräinen.

Reetta Kyynäräisen väitöstutkimus osoittaa, että yli puolet kemian oppimistilanteista sisältää virheitä. Opiskelijan opinnoissaan tekemät virheet saattavat horjuttaa opiskelijan itseluottamusta hetkellisesti, mutta pidemmällä aikavälillä oppimistilanteiden virheistä voi olla opiskelijalle enemmän hyötyä kuin haittaa.

Kuntien velkaantuminen uhkaa kiihtyä

Kuntien talouden tila näyttäytyy tällä hetkellä melko valoisana. Näkymät kuitenkin heikkenevät arvioitaessa talouden tilaa 12 kuukauden kuluttua. Myös kuntien velkaantuminen uhkaa nousta. Valtaosa kunnista tunnistaakin taloudessaan huomattavan tai kohtalaisen sopeutustarpeen. Pidemmällä aikavälillä kuntakenttä on valmis toteuttamaan sopeutustoimia tuottavuuttaan parantamalla. Tiedot käyvät ilmi Kuntaliiton kevään Talousbarometristä.

Lasten ja nuorten ruutuaika kasvanut kolmen vuosikymmenen ajan – pandemia kiihdytti kehitystä

Lasten ja nuorten ruutuaika on kasvanut merkittävästi viimeisten kolmen vuosikymmenen aikana, ja kasvu voimistui erityisesti Covid-19-pandemian alettua, ilmenee uudesta systemaattisesta tutkimuskatsauksesta.

Apulaistietosuojavaltuutettu: Omat luottotiedot voitava tarkastaa lähtökohtaisesti maksutta

Apulaistietosuojavaltuutettu katsoo, että luottotietoyhtiö Dun&Bradstreet Finlandin säännönmukainen käytäntö, jossa henkilö on voinut tarkastaa omat luottotietonsa ainoastaan kerran vuodessa maksutta, ei ole tietosuojalainsäädännön mukainen. Yhtiöllä oli lisäksi puutteita henkilötietoja koskeviin pyyntöihin vastaamisessa.

Raision kaupunginkirjaston asukasillassa käsitellään E18-tiehanketta

Raision keskustaa myllerretään seuraavat kolme vuotta.

Raision tekninen johtaja Timo Oja sekä E18-tiehankkeen projektipäällikkö Heikki Voutilainen vierailevat Raision kaupunginkirjaston asukasillassa auditorio Martinsalissa keskiviikkona 8. huhtikuuta kello 17.30. He kertovat tiehankkeesta sekä vastaavat asukkaita askarruttaviin kysymyksiin.

Turun kaupunki: Lausunnonantajista valtaosa suhtautui raitiotiehen myönteisesti tai neutraalisti

Turun kaupunki keräsi raitiotielinjan toteutussuunnitelman ja vaikutusarviointien pohjalta lausuntoja eri toimijoilta. Kaupunkilaisten näkemyksiä hankkeesta kerättiin helmikuun lopulla järjestetyssä kansalaispaneelissa sekä avoimella verkkokeskustelulla.

Baltic Jazz järjestetään tänä kesänä jo 38. kertaa

Koko perheen Baltic Jazz Taalintehtaalla on järjestetty vuodesta 1987 lähtien.

Perinteikäs Baltic Jazz -festivaali tuo jälleen korkeatasoisen kattauksen kotimaista ja kansainvälistä jazzia Taalintehtaalle 3.–5. heinäkuuta. Kolmipäiväinen tapahtuma yhdistää huippuluokan konsertit, lämminhenkisen tunnelman ja monipuolisen oheisohjelman ainutlaatuisessa merellisessä ympäristössä.

Maanteillä siirrytään kesänopeuksiin keskiviikkona

Satakunnan ja Varsinais-Suomen maanteillä siirrytään kesänopeusrajoituksiin keskiviikkona 1. huhtikuuta. Kesäkaudella pääteillä otetaan käyttöön talvikautta korkeammat nopeusrajoitukset, mutta muutamia poikkeuksia jää voimaan liikenneturvallisuuden parantamiseksi. Kevään vaihtelevat sääolot edellyttävät autoilijoilta erityistä tarkkaavaisuutta.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyivät

Turku Tuomiopäivän loppukilpailuun karsitaan osallistujia.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyvät maanantaina ja ovat käynnissä 12. huhtikuuta asti. Turku Tuomiopäivä on Suomen suurin CrossFit-lisensoitu kilpailu, joka järjestetään tänä vuonna jo kahdeksatta kertaa – mutta ensimmäistä kertaa uudessa lokaatiossa Rajupaja Areenalla.

Varha aikoo nopeuttaa jatkohoitoon pääsyä Tyks Akuutista

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) kertoo nopeuttavansa potilaiden jatkohoitoon pääsyä Tyks Akuutista. Hyvinvointialue on talven aikana lisännyt resursseja jatkohoitoon pääsyn parantamiseksi eri tavoin. Huhtikuussa kasvatetaan Loimaan kuntouttavan arviointiyksikön paikkamäärää. Toukokuussa avataan Tyks Mäntymäen sairaalaan uusi 26-paikkainen akuutti geriatrinen osasto.

Lajitteluasemilla siirrytään laajennettuihin kausiaukioloihin

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) lajitteluasemilla siirrytään 1. huhtikuuta laajennettuihin kausiaukioloaikoihin.

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) lajitteluasemilla siirrytään 1. huhtikuuta laajennettuihin kausiaukioloaikoihin. Huhtikuun alkuun sijoittuvan pitkän pääsiäisviikonlopun aikana asemat ovat kuitenkin suljettuna.

Varhalle määräys saattaa kuntoon potilaiden jatkohoitoon pääsy Tyks Akuutista

Lupa- ja valvontavirasto on 26. maaliskuuta määrännyt Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) huolehtimaan siitä, että potilaat pääsevät viivytyksettä siirtymään jatkohoitoon päivystystarpeen päätyttyä Turun yliopistollisen sairaalan Akuutin päivystystoimipisteissä. Varhan pitää hoitaa asia kuntoon 31. elokuuta mennessä.

Näköislehti

Urheilu

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyivät

Turku Tuomiopäivän loppukilpailuun karsitaan osallistujia.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyvät maanantaina ja ovat käynnissä 12. huhtikuuta asti. Turku Tuomiopäivä on Suomen suurin CrossFit-lisensoitu kilpailu, joka järjestetään tänä vuonna jo kahdeksatta kertaa – mutta ensimmäistä kertaa uudessa lokaatiossa Rajupaja Areenalla.

SPV juhlii liigapaikkaa, Wirmolla karsinnassa vastassa Porvoon Salibandyseura

SPV löi Wirmon Superfinaalissa maalein 5-1.

Seinäjoen Peliveljet pelaa ensi kaudella F-liigan naisten sarjassa kaadettuaan lauantaina Inssi-Divarin Superfinaalissa SBS Wirmon 5–1 Mynämäessä. SBS Wirmo saa vielä yrittää liigapaikkaa karsinnassa F-liigassa toiseksi viimeksi jäänyttä Porvoon Salibandyseuraa vastaan.

RaiFu selvänä suosikkina naisten Futsal-liigan pudotuspeleihin

RaiFu saa kantaa ennakkosuosikin paineita alkavissa pudotuspeleissä. Muut pääsevät haastamaan hallitsevia mestareita paineettomassa tilassa.

Hallitseva Suomen mestari ja runkosarjan selkeä ykkönen. RaiFu lähtee maaliskuun viimeisenä viikonloppuna alkaviin naisten Futsal-liigan pudotuspeleihin ylivoimaisena ennakkosuosikkina. Tilanne on henkisesti haastava, koska kaikki odottavat mestaruuden uusimista. RaiFulla on vain hävittävää.

Åboraakkeli: Wirmo taistelee liiganoususta

Olivia Pietilä.

Varsinais-Suomen asema naisten F-liigassa saattaa hyvinkin vahvistua ensi kaudella. Salibandyn naisten divarin superfinaalissa kohtaavat Mynämäen SBS Wirmo ja SPV. Finaali pelataan Mynämäellä lauantaina 28. maaliskuuta.

Eero Vuorjoki, Oscar Häggström ja Vincent Ulundu Pikkuhuuhkajien matkassa

Vincent Ulundu.

Pikkuhuuhkajat kohtaa San Marinon vieraissa 26. maaliskuuta kello 19 Suomen aikaa ja Kyproksen kotona Tampereella 31. maaliskuuta kello 18.

TPS:n Olli Kuismalle kahden vuoden jatkopahvi

Olli Kuisma.

TPS:n salibandymiesten ykkösmaalivahti Olli Kuisma jatkaa Palloseurassa. Kuisman allekirjoittama jatkosopimus pitää miehen TPS:n maalilla kahden seuraavan kauden ajan, kevääseen 2028. Kuluvalla kaudella Pöytyän Urheilijoiden kasvatti on ollut TPS:n tärkeimpiä yksilöitä. Kuisma on pelannut yhtä poikkeusta lukuun ottamatta kaikki kauden liigaottelut. Kuisman jatkosopimus tuo jatkuvuutta TPS:n miehistöön.