Lampaanvillasta tulee Helena Heinosen käsissä taidetta

Huovutustaiteilija Helena Heinonen on hurahtanut villaan, koska huovuttamalla voi tehdä mitä vain. Huovutustaiteilija Helena Heinonen on hurahtanut villaan, koska huovuttamalla voi tehdä mitä vain. Kuva: Helena Heinonen

– Hurahdin villaan ja huovuttamiseen, kun opiskelin aikuisiällä Rasekossa tekstiiliartesaaniksi. Innostuin huovuttamisesta heti sitä kokeiltuani, koska tajusin, että huovuttamalla voi tehdä ihan mitä vain. Opiskelujen loppuvaiheessa olin työssäoppimassa Kehräämö Mustalampaassa Porissa. Siellä sitten tapahtui lopullinen hurahdus, koska sain kokeilla niin monenlaisia asioita siihen liittyen. Niihin aikoihin myös kuulin ensimmäisen kerran villalla maalaamisesta, kertoo raisiolainen huovutustaiteilija Helena Heinonen.

Valmistuttuaan Heinonen perusti oman yrityksen, joka toimii villan ja huovuttamisen ympärillä. Yrityksen nimi Helana Art sisältää viittauksen paitsi Heinosen etunimeen, myös Heinoselle rakkaaseen materiaaliin; ‘lana’ tarkoittaa villaa latinalaisissa kielissä.

Helana Art on tunnettu etenkin eläinaiheisista villataideteoksista. Heinonen neulahuovuttaa muun muassa lemmikkieläinten muotokuvia tilaustyönä. Hän on myös opettanut huovuttamista muille.

Tänä keväänä Taitokeskuksen kursseilla on valmistettu kolmiulotteisia eläinhahmoja, ja heinäkuussa on luvassa kaksiulotteista villamaalausta. Kursseja järjestetään Turussa, Raisiossa ja Salossa.

– Villalla maalaamisessa auttaa hyvä piirustustaito, mutta ilman sitäkin kannattaa lähteä kokeilemaan. Monet kokevat villalla maalaamisen helpompana kuin piirtämisen. Into uuden oppimiseen riittää, Heinonen vakuuttaa.

Heinonen itse on harrastanut piirtämistä lapsesta asti. Villalla maalaamisessa yhdistyykin kaksi hänelle rakasta asiaa: piirtäminen ja käsityöt.

Villalla maalaaminen on huovuttamista neulalla. Kuvio pistellään pohjakankaalle huovutusneulalla. Valmiin työn voi kehystää tauluksi, tai sen taustalle voi kiinnittää vaikkapa magneetin tai rintaneulan. Pohjana voi käyttää mitä tahansa kangasta, mutta Heinosen oma suosikki on pellava.

– Pellava ja villa luovat kivan kontrastin, ja ne ovat molemmat luonnonmateriaaleja, Heinonen perustelee.

Heinosen taideteoksia pääsee ihailemaan Raision taitokeskuksessa Friisilän verstailla 17. kesäkuuta asti. Metsä-nimisessä näyttelyssä esillä on Heinosen villamaalausten lisäksi Savesta ry:n keraamikkojen teoksia. Pääasiallisena materiaalina Heinonen käyttää töissään suomalaista lampaanvillaa mutta jonkin verran myös uusiomateriaalia.

– Käytän esimerkiksi vanhoja villapaitoja eli poistotekstiiliä teoksissani, joissa on itse märkähuovuttamani pohja. Suomessa valmistettua kierrätyshuopaa taas käytän sellaisten neulahuovutettujen teosteni pohjana, jotka leikkaan lopuksi muotoonsa. Tällaisia ovat esimerkiksi Metsä-näyttelyssä esillä olevat perhoset.

Maria Helstola

Raisio-konsernin liikevaihto kasvoi mutta tulos putosi

Raisio ohjeistaa tilikauden liikevaihdon ja vertailukelpoisen liiketuloksen kasvavan viime vuoteen verrattuna.

Raisio-konsernin liikevaihto oli vuoden toisella neljänneksellä 56,0 (54,5) miljoonaa euroa, jossa on kasvua 2,7 prosenttia. Vertailukelpoinen käyttökate oli 7,9 (10,2) miljoonaa euroa, mikä on 14,1 (18,7) prosenttia liikevaihdosta.

Säästöpankki Kalanti-Pyhärannan asuntoluottokanta kasvoi 5,5 prosenttia puolessa vuodessa

Säästöpankki Kalanti-Pyhärannassa näkyy selviä merkkejä asuntorahoituksen kysynnän piristymisestä. Pankin henkilöasiakkaiden asuntoluottokanta kasvoi vuoden ensimmäisen kuuden kuukauden aikana 5,5 prosenttia, ja pankki vastaanotti alkuvuonna poikkeuksellisen paljon asuntolainojen tarjouspyyntöjä.

Kolme elokuvantekijää Titanikissa Taiteiden yönä

Konsepti ”Epäröinti voi hidastaa päätöksentekoa” tuo torstaina 13. elokuuta kello 19 Titanikissa osana Turun Taiteiden yötä yhteen kolme elokuvantekijää, jotka ovat parhaillaan kehittämässä uusia teoksiaan. He hyödyntävät epätäydellisyyden, tietämättömyyden ja rajojen ylittämisen käsitteitä pohtiessaan elokuvanteon parametreja erilaisissa performatiivisissa toimissa.

Poliisi: 33-vuotias mies puukotettiin velkojen vuoksi kuoliaaksi Lausteella

Lounais-Suomen poliisi on saanut valmiiksi Turun Lausteella yksityisasunnossa huhtikuussa tapahtuneen epäillyn tapon esitutkinnan. Poliisi sai 21. huhtikuuta tehtävän Lausteella sijaitsevaan kerrostaloon kovan metelin vuoksi. Poliisin mennessä kohteeseen kerrostalorapun edestä löytyi eloton mies. Ensimmäisenä paikalle saapunut poliisipartio aloitti miehen elvyttämisen, mutta mies todettiin menehtyneeksi.

Turku-sovellus tuo kaupungin tapahtumat, palvelut ja edut puhelimeen

Turun kaupunki on julkaissut sovelluskaupoissa Turku-sovelluksen, joka tuo kaupungin uutiset, tapahtumat ja yritysten edut vaivatta aina mukana kulkevaan puhelimeen. Kolmikielinen sovellus löytyy sovelluskaupoista nimellä Turku – Åbo.

Niko Lehtiranta varmisti Superbike-luokan Suomen mestaruuden

Niko Lehtiranta.

RVS Motorsportin Niko Lehtiranta varmisti Superbike-luokan Suomen mestaruuden jo ennen kauden päätöskilpailua. Kemoran moottoriradalla ajetusta Circuit Racingin kolmannesta osakilpailusta Lehtiranta nappasi kaksi voittoa ja täydet SM-pisteet.

Vesisuihku toi kissan alas puusta Aurassa

Kissa vietti neljättä päivää omakotitalon pihapiirin puussa reilun kymmenen metrin korkeudessa Kangaspolulla Aurassa.

Työmaa vaikuttaa kävely- ja pyöräilyreitteihin sekä läpiajoliikenteeseen Raision keskustassa

Juhaninkujan (kirjaston) alikulkukäytävä on suljettu liikenteeltä arviolta marraskuun loppuun saakka Raision keskustassa. Nesteentien pääsee alittamaan uintikeskuksen kohdalla olevasta alikulkukäytävästä ja vielä toistaiseksi Tähkän alikulkukäytävästä (Tasalanaukiolta Väärtinpolulle johtava) kiertotien rakentamisen aikana.

Turun kaupunki hankkii jatkossa perustietotekniikkapalvelut CGI Suomi Oy:ltä

Turun kaupunki on allekirjoittanut perustietotekniikkapalvelusopimuksen yhdessä CGI Suomi Oy:n kanssa. Nykyisen pääpalvelutoimittajan Tiera Oy:n toiminnot korvaantuvat CGI Suomi Oy:n palveluiksi asteittain syksystä alkaen. Kaupunki arvioi sopimuskaudella saavutettavan useiden miljoonien arvoiset säästöt. CGI:n tarjous oli vertailuhinnaltaan noin 22,5 miljoonaa euroa.

Taiteiden yössä ennätysmäärä ohjelmaa

Taiteiden yö järjestetään torstaina. Kuva on viime vuodelta.

Turun seuraava Taiteiden yö järjestetään torstaina 13. elokuuta. Tapahtuma järjestetään jo 37. kerran, ja se on Turussa kestoltaan pisimpään yhtäjaksoisesti järjestetty kulttuuri- ja taidetapahtuma. Tapahtuma levittäytyy jokirantaan ja keskustakortteleihin. Tänä vuonna mukana on ennätysmäärä toimijoita ja ohjelmaa – jopa enemmän kuin vuonna 2019, jolloin tapahtuma täytti 30 vuotta.

Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen virkamiehen epäillään saaneen yli 20 000 euron hyödyn yhtiöltä

Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen virkamiestä epäillään törkeästä virka-aseman väärinkäyttämisestä, virkavelvollisuuden rikkomisesta ja törkeästä lahjuksen ottamisesta. Virkamies on hoitanut Varsinais-Suomen ELY-keskuksessa ja Lounais-Suomen elinvoimakeskuksessa liikenneosaston hankintatehtäviä ja kilpailutuksia.

Rengas Turku osaksi Lapin Kumi Oy:tä

Rengas Turku on jatkossa osa Lapin Kumia. Jan-Erik Hotanen vaihtoi rengasta lokakuussa 2024.

Lapin Kumi Oy on sopinut Rengas Turku Oy:n osakekannan hankkimisesta. Rengas Turku laajentaa Lapin Kumin palveluverkkoa Varsinais-Suomeen. Rengas Turun henkilöstö jatkaa työskentelyä nykyisissä toimipisteissä. Yritysjärjestelyllä ei ole vaikutusta asiakassopimuksiin ja asiakkaiden palvelu jatkuu ennallaan. Yritysjärjestely vaatii vielä viranomaisten hyväksynnän ja sen odotetaan toteutuvan vuoden kolmannen neljänneksen kuluessa.

Viennin arvo nousi ennätystasolle – lähes viidennes tavaraviennistä Yhdysvaltoihin

Tavaroiden ja palveluiden viennin yhteenlaskettu arvo nousi uuteen ennätykseen vuoden toisella neljänneksellä. Tavaroita ja palveluita vietiin huhti–kesäkuussa 34,6 miljardin euron arvosta.

Soini sivusi Suomen ennätystä – Ezzat rikkoi Sievisen 30 vuotta vanhan SE:n

Aliisa Soini.

Aliisa Soini sivusi Suomen ennätystä 50 metrin perhosuinnin välierässä Pariisissa uitavissa pitkän radan EM-kilpailuissa. Ensimmäistä kertaa näissä EM-kilpailuissa nähtiin suomalaisväriä myös iltajaksolla, kun Aliisa Soini ui 50 metrin perhosuinnissa alkueristä jatkoon ajalla 26,32 ja oli 16:s. Aamujakson uinti jäi Mimosa Jallowin nimissä olevasta Suomen ennätysajasta ainoastaan kahdeksan sadasosaa.

Eurojackpotin potti kohoaa 17 miljoonaan – Suomeen kaksi suurvoittoa

Eurojackpotin arvonnassa ei tiistai-iltana löytynyt täysosumaa, joten perjantaina tarjolla on noin 17 miljoonan euron päävoitto.

EVA: Hyväosaiset ja huono-osaiset näkevät kaksi eri Suomea

Koettu yhteiskunnallinen asema vaikuttaa voimakkaasti siihen, miten suomalaiset arvioivat tuloeroja ja eriarvoisuutta, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n kevään 2026 Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Lintu kiipelissä omakotitalon savuhormissa Ruskolla, VPK vapautti

Lintu jäi kiipeliin omakotitalon savuhormiin Kivistönpolulla Ruskolla tiistaina iltapäivällä. Vahdon sopimuspalokunnan yksikkö sai linnun hätistettyä savuhormin poskikanavaan.

Muuttavatko kotitaloudet koulujen perässä?

Jos tietty koulu koetaan erityisen halutuksi, sen oppilaaksiottoalueen asunnoista ollaan valmiita maksamaan enemmän.

Viime aikoina etenkin Helsingissä on keskusteltu jälleen koulujen eriytymisestä ja niin sanotusta koulushoppailusta. Keskustelu on nostanut esiin kysymyksen, joka on ollut suomalaisessa koulupolitiikassa pitkään jossain määrin kiusallinen: jos kaikki koulut ovat hyviä, miksi vanhemmat puhuvat joistakin kouluista muita parempina? Ja jos tällaisia eroja todella koetaan olevan, näkyvätkö ne myös asuntomarkkinoilla, kysyy Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeustalojen omistajat – KOVA ry:n pääekonomisti Eetu Kauria analyysissaan.

Näköislehti

Urheilu

Turku Touring Pyöräily kokoaa yli 700 kuntopyöräilijää Turun seudulle

Turku Touring Pyöräily poljetaan 16. elokuuta.

Turku Touring Pyöräily on kuntopyöräilytapahtuma, joka kokoaa vuosittain yhteen yli 700 pyöräilyn harrastajaa. Tapahtuman lähtö- ja maalipaikkana on 16. elokuuta Turun tuomiokirkko, josta osallistujat suuntaavat kohti itäisen Varsinais-Suomen kauniita maisemia ja monipuolisia pyöräilyreittejä.

Niko Lehtiranta varmisti Superbike-luokan Suomen mestaruuden

Niko Lehtiranta.

RVS Motorsportin Niko Lehtiranta varmisti Superbike-luokan Suomen mestaruuden jo ennen kauden päätöskilpailua. Kemoran moottoriradalla ajetusta Circuit Racingin kolmannesta osakilpailusta Lehtiranta nappasi kaksi voittoa ja täydet SM-pisteet.

Soini sivusi Suomen ennätystä – Ezzat rikkoi Sievisen 30 vuotta vanhan SE:n

Aliisa Soini.

Aliisa Soini sivusi Suomen ennätystä 50 metrin perhosuinnin välierässä Pariisissa uitavissa pitkän radan EM-kilpailuissa. Ensimmäistä kertaa näissä EM-kilpailuissa nähtiin suomalaisväriä myös iltajaksolla, kun Aliisa Soini ui 50 metrin perhosuinnissa alkueristä jatkoon ajalla 26,32 ja oli 16:s. Aamujakson uinti jäi Mimosa Jallowin nimissä olevasta Suomen ennätysajasta ainoastaan kahdeksan sadasosaa.

Yksi heitto riitti Silja Kososelle karsinnassa finaalipaikkaan

Silja Kosonen.

Silja Kosonen ja Krista Tervo etenivät odotetusti moukarinheiton loppukilpailuun yleisurheilun EM-kisoissa Birminghamissa. Kosonen heitti moukarinheiton karsinnassa ensimmäisellään 72,02, joka ylitti karsintarajan 71,50 selvästi. Tervo heitti omassa ryhmässään kolmannellaan 70,42. Loppukilpailuun vaadittiin 68,49.

Aly Coulibaly ei jatka TPS:n riveissä

Aly Coulibaly (toinen oik.) ei jatka TPS:ssa.

Jalkapallon Veikkausliigassa pelaava Turun Palloseura ja keskikenttäpelaaja Aly Coulibaly ovat purkaneet kuluvan kauden loppuun ulottuneen pelaajasopimuksen.

Åboraakkeli: Seiskaottelun mekka

Kesän kovimpia yleisurheilu-uutisia suomalaisittain oli Saga Vannisen valmennustiimin muutos. Vannisen ja Erki Noolin tiet erosivat ja Vanninen muutti Turkuun Jarno Koivusen johtaman valmennustiimin oppiin.