Otteluanalyysi: TPS jatkoi maali-iloittelua ja vei nitro-ottelun

Tuomas Pippola teki TPS:n voittomaalin. Tuomas Pippola teki TPS:n voittomaalin. Kuva: Marttiina Sairanen

TPS:n otteluista jalkapalloilun Ykkösliigassa voisi sanoa melkein mitä tahansa mutta tylsiksi niitä ei voi väittää. Tapahtumia piisaa ja dramatiikkaa, maaleja tehdään. Nyt uhriksi joutui Järvenpään Palloseura, joka kaatui tiukkojen vaiheitten jälkeen maalein 4–2.

Ottelun kohahduttavin tilanne nähtiin loppuhetkillä, kun Tuomas Pippolan ampui rankkarialueella kääntölaukauksen, jonka JäPS:n maalivahti Janne Laiho torjui vain osittain. Maaliviivalla ollut pakki yritti torjua palloa mutta avustavan erotuomarin lippu oli pystyssä maalin merkiksi. Erotuomari Pietu Niinimäki hyväksyi maalin. JäPS:n päävalmentaja Teemu Kankkunen kävi kuumana pelin jälkeen. Hän kelasi maalitilannetta videolta ja oli varma siitä, että koko pallo ei ollut mennyt maaliviivan yli. Kankkunen kutsui maalia räikeäksi tuomarivirheeksi ja oikeusmurhaksi.

TPS otti kuudennen peräkkäisen voittonsa ja säilytti paikkansa sarjan kärjessä.

TPS–JäPS 4–2 (2-1).

Maalit: 18. Onni Helén 1-0, 20. Helén 2-0, 42. Julius Salo 2-1, 51. Mosawer Ahadi 2-2, 87. Tuomas Pippola 3-2, 90+6. Albijon Muzaci (Pippola) 4-2.

Yleisöä: 1 199.

Kentän kunkku: Olli Hakanpää ja Onni Helén, TPS. Helén viimeisteli kaksi osumaa ja nyt Ykkösliigan maalipörssin ykköspaikan Tuomas Pippolan kanssa yhdeksällä maalille. Hakanpää teki tukun tärkeitä pelastuksia. Hakanpää torjui avausjakson loppuhetkillä Ville Aholan kovan laukauksen sekä toisella jaksolla Aleksi Ristolan yrityksen täysin avoimesta paikasta ja aivan pelin lopussa Aleksi Sainion puskuyrityksen.

Illan erikoisuus: Entinen maajoukkuetoppari Paulus Arajuuri on liittynyt JäPS:n valmennusryhmään. Hommaa näyttää riittävän, siksi räikeitä virheitä JäPS:n puolustus teki.

Matsin surkeinta: TPS:lle ei kannata lahjamaaleja antaa mutta juuri sellaisen JäPS:n pakki Aleksi Sainio antoi pelin alussa. Hän puski paineettomassa tilanteessa puolustusalueella pallon keskelle, jossa Onni Helén odotteli ja kiskaisi pallon verkkoon.

Tuhlaajapoika: Aleksi Ristola, JäPS. Entinen TPS-hyökkääjä sai avopaikan, kun peli oli 2-2. Ristolalla oli aikaa asetella palloa ja vastassa oli vain vahti Hakanpää, joka kuitenkin veti pitemmän korren ja torjui laukauksen.

Kuka pääsi helpoimmalla?: Erotuomari Pietu Niinimäki ei päässyt. Vauhtia ja kovia tilanteita riitti. Pippolan laukauksen hyväksyminen maaliksi oli kova päätös. Tiukka päätös oli myös, kun Sainio koputteli Albijon Muzacia sukille ja hyökkääjä meni nurin rankkarialueella mutta vihellystä ei kuulunut. Hikinen iltapuhde tuomarikolmikolle.

Mitä sanottiin?

Ivan Piñol, TPS: Iso matsi kotona. Tiedämme kuinka tärkeitä ne ovat faneilla ja perheille. Emme halua tuottaa heille pettymystä. Ensimmäisellä puoliajalla olisimme ansainneet enemmän. Heillä (JäPS) oli momentuminsa ensimmäisen puoliajan lopussa. Toisella jaksolla oli vaikea paikka, kun JäPS tasoitti. He tulivat takaisin peliin. Tämä joukkue ei kuitenkaan koskaan antaudu tai lopeta. Teimme vaihtoja, jotta olisimme hyökkäävämpiä. Emme olleet tyytyväisiä tasapeliin. Meillä oli paikkoja, niin myös vastustajalla. Maalivahtimme on ollut mahtava. Hän teki hyvää työtä. Pelaajat haluavat edelleen vielä enemmän.

Teemu Kankkunen, JäPS: Alku oli vaikea. Ei oikein saatu omaa peliä käyntiin. Meidän helmasynti on se, että annetaan vastustajalle maaleja. Kaksi helppoa maalia ja sen jälkeen jouduttiin jahtaamaan taas kerran niin kuin on useassa pelissä käynyt. Hyvä ilme, noustiin 2-2:een, taisteltiin voitosta. 3-2, pallohan ei ollut maalissa videokuvan mukaan. Sinänsä räikeä tuomarivirhe. Se vei meiltä ainakin mahdollisuuden voittoon ja luultavasti pisteen. Ei auta muuta kuin purra huulta ja hyväksyä tämä, niin raivostuttavaa kuin se onkin. Jos olet avustava, silloin pitää olla 150-prosenttisen varma että koko pallo on maaliviivan toisella puolen. Videokuvan perusteella näin ei ainakaan ole. Lopussa saatiin hyvää painetta, 4-2 oli kosmetiikkaa. Hyvä taisteluilme. Olen siitä ylpeä ja tyytyväinen. Puolustuspeliä pitää parantaa.

Analyysi: TPS pelaa riskillä ja riski oli nyt laueta. Helén teki avausjaksolla kaksi maalia parin minuutin sisään ja näytti siltä, ettei JäPS:stä ole vastusta. Toisin kuitenkin kävi. Kotijoukkueen ote lerpahti ja JäPS painoi pelin TPS-päätyyn. Pakka laski vaarallisen alas ja TPS on aina vaikeuksissa, kun pelataan sen boksissa. Toppari Julius Salo kävi törkkäämässä pallon maaliin läheltä, kun TPS-puolustus ei sitä pystynyt siivoamaan pois. Tasoituskin oli lähellä mutta Hakanpää torjui Aholan kudin.

Toisen puoliajan alku jatkoi siitä, mihin ensimmäinen loppui – JäPS painosti. Se tuotti tulosta. Vasempana laitapakkina pelannut Miika Kauppila jätti laitansa auki ja Mosawer Ahadi eteni pitkällä kuljetuksella. Lasse Ikonen ehätti paikkaamaan mutta Ahadi kiersi hänet, leikkasi keskelle ja ampui kohti maalia. Pallo kimmahti toppari Atte Sihvosen kautta etukulmaan.

Tasoituksen jälkeen TPS sai jälleen otetta pelistä mutta molemmilla joukkueilla oli paikkansa. Peli oli täysin pyöreä. JäPS:llä oli mahdollisuus mennä johtoon, kun Ristola unohtui vapaaksi luukulle mutta hän hukkasi paikkansa eli Hakanpää torjui laukauksen.

Ratkaisua saatiin odottaa pelin lopulle asti. Pippola sai rangaistusalueella pallon, hallitsi tilanteen hyvin ja ampui kääntölaukauksen kohti vierailijoiden maalia. Maalivahti Janne Laiho pääsi laukauksen tielle mutta hän pystyi torjumaan pallon vain osittain. Pallo osui maaliviivalla ollut pakkia päähän ja kimposi sivulle ennen kuin se siivottiin takaisin kentälle. Ehtikö pallo kokonaan maaliviivan yli? Avustava erotuomari nosti lipun maalin merkiksi ja eruotuomari sen hyväksyi. 3-2.

Sinipaidat eivät isommin protestoineet tuomiota mutta päävalmentaja Teemu Kankkunen ei sitä hyväksynyt pelin jälkeen. Hän piti tuomiota vääränä.

Peli ei ollut tämänkään jälkeen selvä. Sainio pääsi puskemaan luukulta mutta Hakanpää torjui. TPS:n voitto sinetöityi vasta loppuhetkillä, kun Pippola nosti nopean vastahyökkäyksen ja syötti Muzacille, joka viimeisteli loppuluvuiksi 4-2.

TPS:n sankareita olivat maalivahti Hakanpää ja Helén, joka iski kaksi maalia. Pippola onnistui tärkeällä hetkellä maalinteossa ja syötti Muzacin maalin.

TPS on tehnyt 34 maalia 12 ottelussa eli lähes kolme maalia per ottelu. Päästettyjä maaleja on 19. TPS päästää paljon maaleja mutta tekee vielä enemmän. Se on selvä strategia, joka näyttää toimivan, vaikka tuottaakin nitro-otteluita.

TPS hyökkää suoraviivaisesti, luo painetta ja pyrkii heti maalintekoalueelle. Se toimii. Kenttätasapaino horjuu välillä mutta TPS on suurissa vaikeuksissa, kun sen ryhmitys valuu liian alas omalle maalille. JäPS otti keskikentän herruuden täysin itselleen ensimmäisen puolikkaan lopussa ja painoi TPS:n siltaan. Omaa boksiaan TPS puolustaa edelleen luvattoman heikosti.

Hyvä hyökkääminen ja korkeintaan keskinkertainen puolustaminen ovat kuitenkin saman kolikon eri puolia. TPS hyökkää puolustuksen kustannuksella eli ottaa suurta riskiä. On todennäköistä, että se vielä kostautuu tällä kaudella – oli lähellä kostautua jo nyt – mutta toistaiseksi se tuottanut häikäisevää tulosta ja erittäin viihdyttäviä pelejä. Joukkueen itseluottamus on tapissa eikä se näytä horjuvan, vaikka pelissä on heikkoja hetkiä.

TPS (4–3–3): Olli Hakanpää; Miika Kauppila, Akim Sairinen, Atte Sihvonen, Oscar Häggström; Lasse Ikonen (72. Oscar Dahlfors), Aapo Boström, Emu Kawakita; Albijon Muzaci, Onni Helén (90+2. Tomi Väkiparta), Tuomas Pippola.

JäPS (4–3–3): Janne Laiho; Peetu Haikonen, Jesse Nikki, Julius Salo, Aleksi Sainio; Joona Tapani (88. Jermu Virtanen), Ville Ahola, Omar Jama; Mosawer Ahadi (88. Keaton Isaksson), Aleksi Ristola (79. Impton Söderlund), Justus Holopainen (85. Topi Järvinen).

Erotuomari: Pietu Niinimäki.

Varoitukset: Tapani, Salo ja Ahadi, JäPS.

Lasse Virtanen

Suomen historian jännät naiset Sopukan syksyn esitysten yleisömagneetti

Suomen historian jännät naiset myi jo etukäteen loppuun kaikki kymmenen näytöstään Sopukassa.

Kaupunginteatterin vapaan kentän yhteistyöareenana toimivan Sopukka-näyttämön ohjelmistoon kuuluu tänä syksynä useita esityksiä: Suomen historian jännät naiset , Pete Poskiparran Miraakkeli ja Jore Marjarannan tähdittämä uutuusdraama Mä aion elää . Näiden lisäksi 31. joulukuuta saa ensi-iltansa musiikkiteatteriesitys Kirka – This Time It´s Personal .

Ilveskanta vahvassa kasvussa

Luonnonvarakeskuksen (Luke) arvion mukaan ilveskanta on vahvassa kasvussa. Kanta on vahvistunut kaikkialla Suomessa.

Myllyn uusi karvainen brändilähettiläs aloitti työnsä

Oranssi, karvainen Myllykkä on Kauppakeskus Myllyn uusi brändilähettiläs.

Kauppakeskus Mylly on palkannut uuden brändilähettilään, Myllykän, jonka vastuulla on kauppakeskuksen kävijöiden ja vuokralaisten yllättäminen ihmeellisillä tempauksilla.

Varautumispolku kutsuu koko perheen oppimaan arjen turvallisuustaitoja

Naantalin Kuparivuorella järjestetään lauantaina 13. syyskuuta kello 10–15 koko perheen tapahtuma, jossa harjoitellaan ja testataan arjen tärkeitä turvallisuustaitoja. Tapahtuman nimi on Varautumispolku, ja se tarjoaa monipuolista tekemistä kaikenikäisille.

Käyrätorven ja urkujen duetto päättää Liedon kesämusiikki -sarjan

Petri Komulainen ja Jan Lehtola.

Liedon kesämusiikki -sarja saa päätöksensä syyskuun ensimmäisenä sunnuntaina, kun käyrätorvisti Petri Komulainen ja urkuri Jan Lehtola esittävät yhdessä värikkään duetto-ohjelman, jossa yhdistyvät konsertti- ja kirkkomusiikki.

Suomalaiset Euroopan kärkeä vanhojen puhelinten hamstraamisessa

Eurooppalaisissa kotitalouksissa uinuu unohdettu yli miljardin euron aarrekammio. Kuluttajien laatikoihin hylkäämissä kännyköissä odottaa tuhansia tonneja arvokkaita raaka-aineita, jotka voisi kierrättää hyötykäyttöön. Yksistään kobolttia on 5 000 tonnia ja kultaa 9 tonnia eurooppalaisten kaapeissa ja piirongeissa. Suomalaiset ovat Euroopan kärkeä vanhojen puhelinten hamstraamisessa.

Leveän hampaisa hymy

Ottilia Roosin näyttelyssä on virnuilevia ruukkuja.

Galleria Jäniksen valtaa hilpeä ja eriskummallinen tunnelma, kun hymyilevät kukkaruukut ilmestyvät ikkunagalleriaan. Virnuilevat ruukut ovat samaan aikaan iloisia kun jollain tapaa häiritseviä. Tietävätkö ne jotakin?

Eurojackpotin päävoitto nousi 86 miljoonaan euroon, Suomeen 144 000 euron voitto

Eurojackpotista ei löytynyt perjantain arvonnasta kierroksella 37/2025 täysosumia. Ensi viikon tiistaina potissa on noin 86 miljoonaa euroa.

Nyt järki käteen

Havainnekuva superbussista.

Kuuma peruna pyörii kaupunkilaisten mielissä edelleen, raitiotie vai superbussi? Nyt kaupungin päättäjät ovat tulleet ainakin osittain järkiinsä ja päättäneet tilata selvityksen superbusseista. Edellinen selvitys olikin jo vanhentunut ja yli kymmenen vuoden takaa. Tämä vanhentunut selvitys osoitti muuten superbussin tulevan 40 prosenttia halvemmaksi. Tämä selvitystyö maksaa kaupungille muutaman kymmenentuhatta euroa. Se on pieni hinta siihen nähden mitä on jo laitettu raitiotien suunnitteluun.

Naapurisopu sijaa antaa

Turkuun on viime vuosina syntynyt uusia asuinalueita enemmän kuin vuosikymmeniin. Asuntojen markkinoinnissa on korostettu taloryppäiden yhteisöllisyyttä. Turun Sanomissa julkaistiin kesällä artikkeli, jossa toimittaja lähti tätä yhteisöllisyyttä etsimään, havaiten sen lähinnä loistavan poissaolollaan.

Selvitys: Lasten silmäterveys huolettaa kouluterveydenhoitajia – yli kolmannes toivoo näöntarkastuksiin hammastarkastuksista tuttua mallia

Selvityksen mukaan 37 prosenttia kouluterveydenhoitajista kannattaa mallia, jossa lasten näkö tarkastettaisiin kouluissa säännöllisesti – optikolla tai silmälääkärillä – vastaavasti kuin suunterveyden osalta. Tarve on ilmeinen: joka toinen kouluterveydenhoitaja on huolissaan lasten näkökyvystä ja silmäterveydestä.

Lähimaksujen kokonaisarvo sirulla tehtyjä korttimaksuja suurempi huhti–kesäkuussa

Suomalaisilla maksukorteilla tehtiin vuoden toisella neljänneksellä 652 miljoonaa korttimaksua, mikä oli 21 miljoona eli kolme prosenttia enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Lähimaksujen kokonaisarvo kasvoi edellisvuodesta 23 prosenttia.

Virta: Hallituksen julkinen riitely käy kestämättömäksi, kun se leviää ulko- ja turvallisuuspolitiikan tulkintoihin

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta seuraa järkyttyneenä hallituksessa vallitsevaa kaaosta. Hänen mielestään on huolestuttavaa, että sisäpoliittinen riitely leviää ulko- ja turvallisuuspolitiikan tulkintoihin.

Rakentamisen kehitys odotettua heikompaa – asuinrakentamisen toipuminen takkuaa

Asuinrakentaminen matelee edelleen pohjalukemissa ja toipuminen tapahtuu odotettua hitaammin.

Rakentamisen kasvu jää vaisuksi tänä vuonna. Asuinrakentaminen matelee edelleen pohjalukemissa ja toipuminen tapahtuu odotettua hitaammin. Kiinteistösijoitusmarkkina on selvässä kasvussa ja kuluvan vuoden ennustetta on nostettu merkittävästi. Yhdysvaltojen ja EU:n välisellä tullisopimuksella olisi merkittäviä vaikutuksia Suomen talouteen ja kiinteistö- ja rakentamisalaan.

Sun Mahis! -tapahtuma tarjoaa suoran reitin työnantajien ja kouluttajien luo

Varsinais-Suomessa työttömyys kasvaa kaikissa ikäryhmissä, mutta erityisesti nuorten tilanne huolestuttaa. Heinäkuun lopussa Varsinais-Suomessa oli yhteensä 6 900 alle 30-vuotiasta työtöntä, joista alle 25-vuotiaita oli 3 700. Alle 25-vuotiaiden työttömien lukumäärä on kasvanut vuodessa yli 16 prosenttia. Heikossa työmarkkinatilanteessa ammattiin valmistuneidenkaan nuorten työura ei pääse kunnolla alkamaan ja riski pitkittyneeseen työttömyyteen kasvaa.

Rautalankaa risteilyn täydeltä

Dangers.

Twist & Twang Rautalankaristeily 13 risteillään Viking Gracella Turun ja Tukholman välillä 6.–7. syyskuuta. Risteilijät saavat nautittavakseen kattauksen kitarointia.

Turun raitiotie mukana Turun päivässä

Turun raitiotietä esitellään Turun päivänä 21. syyskuuta kello 10–16 Yliopistonkadun kävelykadulla Hansakorttelin sisäänkäynnin läheisyydessä. Paikalla on Turun Raitiotieallianssin asiantuntijoita, jotka kertovat raitiotien reitistä, suunnittelusta ja raitiovaunuista sekä vastaavat kysymyksiin. Tarjolla on kahvia, ilmapalloja ja teemaan sopivia siirtotatuointeja.

Paimio 700 -juhlavuoden tapahtumatarjonta jatkuu syyskuussa

Paimio 700-juhlavuosi tarjoaa alkusyksystä ohjelmaa näyttelyistä ja näytelmistä konsertteihin ja opastuskierroksiin. Alkukuusta on tarjolla Paimio-Seuran järjestämä bussiretki lauantaina 6. syyskuuta merkittäville paimiolaisille näköalapaikoille. Arkkitehtuuriin liittyvä tapahtuma on luvassa parantolassa lauantaina 6. syyskuuta, jolloin uudella opastuskierroksella tutustutaan Paimion parantolan tiloihin ja suunnitteluratkaisuihin Aino Aallon näkökulmasta. Tapahtuma on jo etukäteen loppuunvarattu.

Urheilu

Otteluanalyysi: Onni Helén ja Elmer Vauhkonen sulattivat EIF:n puolustuksen

Onni Helén iski kaksi maalia.

TPS pudotti EIF:n kyydistä toisen puoliajan alussa ja eteni 4–0-voittoon jalkapalloilun Ykkösliigan ottelussa Kupittaalla. TPS vankisti asemaansa sarjan kärjessä. FC Lahti, joka on pelannut ottelun vähemmän, vaanii kuitenkin kolmen pisteen päässä.

Jussi Niska jatkaa Interin väreissä

Jussi Niska.

FC Inter on käyttänyt Jussi Niskan viime kaudella solmitussa jatkosopimuksessa olleen optiovuoden, jonka myötä Niska nähdään turkulaisten riveissä myös kaudella 2026.

Otteluanalyysi: Pikkuhuuhkajat aloitti karsinnat vakuuttavasti

Mika Lehkosuon valmentamat pikkuhuuhkajat aloittivat EM-paikan metsästyksen odotetulla voitolla.

Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkue aloitti EM-karsinnat odotetulla voitolla San Marinosta, kun karsinnat Kupittaalla torstaina alkoivat. Pikkuhuuhkajilla oli ennen karsintojen alkua vain kolme harjoitusta alla, mutta se ei ottelussa pahemmin näkynyt. Toki San Marino ei myöskään ollut merkittävä mittari joukkueen todellisesta iskukyvystä. Isompia haasteita Mika Lehkosuon valmennettaville on luvassa myöhemmin syksyn aikana, muun muassa marraskuussa, kun Suomi saa Kupittaalla Romanian vieraakseen.

Interin Eero Vuorjoki pikkuhuuhkajiin

Eero Vuorjoki.

Interin maalivahti Eero Vuorjoki on nimetty Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkueen kokoonpanoon. Pikkuhuuhkajat aloittaa matkansa kohti kesän 2027 EM-kisoja syyskuussa. Suomi kohtaa 4. syyskuuta Kupittaalla San Marinon kello 17 alkavassa ottelussa. 9. syyskuuta on edessä vierasottelu Kyprosta vastaan.

Puukkokatsomo: Urheilijat myrskyn silmässä

Makwan Amirkhani.

Suomalaisella urheilulla ei ole viime aikoina mennyt hyvin, ainakin jos kysytään salibandyväeltä tai kamppailu-urheilijoilta. Sekä salibandyssa että vapaaottelussa velloo kohu, jota ilmankin lajit pärjäisivät.

TPS tavoittelee miljoonan euron tappiota

HC TPS Oy:n tilikauden tulos saa omistajien luvalla painui miljoona euroa pakkaselle.

HC TPS Turku Oy tavoittelee tilikaudella 2025–26 noin yhden miljoonan euron tappiota. Tavoitteeseen vaikuttavat merkittävällä tavalla niin jo tehdyt henkilövaihdokset kuin urheilun pääomistajilta saama urheiluun kohdistettu tuki.