TPS saa laitapuolustaja Benjamin Dahlströmin lainaksi Gnistanista

Benjamin Dahlström. Benjamin Dahlström. Kuva: FC TPS

Jalkapallon Ykkösliigan kärkipaikkaa hallussaan pitävä Turun Palloseura saa riveihinsä uuden pelaajan, kun laitapuolustaja Benjamin Dahlström liittyy joukkueen mukaan loppukauden mittaisella lainasopimuksella. Dahlström, 21, saapuu Turkuun Veikkausliiga-seura IF Gnistanista.

– Meillä on puolustuspäässä ollut vähän vajautta koko kauden. ”Benen” sopimuksen myötä saamme leveyttä meidän alakertaamme ja siirrettyä puolustuksessa tuuranneita pelaajia omille pelipaikoilleen. Bene oli viime kaudella yksi MP:n valopilkuista Ykkösliigassa, joten hän tuntee jo tämän sarjatason vaatimukset. Hän on urallaan eteenpäin pyrkivä nuori pelaaja, joka varmasti sopii hyvin meidän ryhmäämme, taustoittaa TPS:n urheilutoimenjohtaja Kasper Hämäläinen tiedotteessa.

Helsingistä kotoisin oleva Dahlström aloitti jalkapallon pelaamisen aikanaan Helsingin Palloseuran riveissä. Viime kausi oli Dahlströmille ensimmäinen Ykkösliiga-tasolla, ja hän tekikin heti vakuuttavan sisääntulon toiseksi korkeimmalle sarjatasolle. Dahlström pelasi Mikkelin Palloilijoiden riveissä 26 ottelua aloituskokoonpanossa ja oli lopulta joukkueensa eniten peliminuutteja kauden aikana pelannut kenttäpelaaja. Kauden päätteeksi nuorukainen palkittiin mikkeliläisjoukkueen vuoden pelaajana.

– Tosi hyvin ja odottavaisin fiiliksin liityn Tepsin joukkueen mukaan. Kiva päästä pelaamaan tärkeitä pelejä nousutaistelussa olevassa joukkueessa ja saada minuutteja. TPS:ssä on minulle jo useampia entuudestaan tuttuja pelaajia, kuten Akim Sairinen, Oscar Häggström ja Riku Riski, Dahlström kertoo.

Vasenjalkaisena Dahlströmin paras pelipaikka löytyy puolustuksen vasemmalta laidalta, mutta nuorukaiselta löytyy myös monipuolisuutta, sillä hän pystyy pelaamaan myös laitahyökkääjän ja keskikenttäpelaajan rooleissa, joista kummastakin löytyy kokemusta viime kaudelta MP:n riveistä.

– Vasen laitapuolustaja on itselleni omin pelipaikka. Minulla on siinä roolissa vahvuuksia sekä hyökkäys- että puolustussuuntaan. Olen vahva kaksinkamppailuissa ja yksi vastaan yksi -tilanteissa, Dahlström kuvailee.

Dahlström on TPS:n käytettävissä lauantaina pelattavassa Ykkösliigan kotiottelussa PK-35:ttä vastaan.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Tutkimus: Monilla mikrobeilla kyky hajottaa muovia

Kaaviokuva bakteereista, jotka tuottavat muovipolymeeria hajottavaa entsyymiä.

Tutkijat tunnistivat yli 600 000 mikrobiproteiinia, joilla on kyky hajottaa luonnollisia ja synteettisiä muoveja. Tulokset osoittavat, että mikrobien kyky hajottaa muovia on huomattavasti yleisempää kuin aiemmin on arvioitu.

Väitös: Uusia menetelmiä kuurosateiden tarkempaan lähihetkiennustamiseen

Voimakkaiden kuurosateiden tarkempi lähihetkiennustaminen on tärkeää, jotta äkillisistä sääilmiöistä, kuten äkkitulvista, voidaan varoittaa. Ilmatieteen laitoksen tutkija Jenna Ritvanen esittelee väitöstyössään uusia menetelmiä, joilla voidaan parantaa nopeasti kehittyvien sateiden ennustamista.

Martti ja Suikkilan ehdolla vuoden kaupunginosaksi

Suikkila on ehdolla vuoden kaupunginosaksi Suomessa.

Suomen Kotiseutuliitto sai tänä vuonna 91 Vuoden kaupunginosa -ehdotusta. Ehdotusten kohteena on 50 kaupunginosaa 11 eri kaupungissa. Kilpailun teemana on vuonna 2026 "kaikkien kaupunginosa".

Yrttiaho: Pätkätyölailla kierretään irtisanomissuojaa perustuslain ja ILO-sopimuksen vastaisesti

Kansanedustaja Johannes Yrttiaho (vas.) jätti eriävän mielipiteen perustuslakivaliokunnan lausuntoon, joka koskee hallituksen esitystä perusteettomien määräaikaisten työsopimusten laillistamisesta, ns. pätkätyölaista. Yrttiaho pitää esitystä perustuslain ja kansainvälisen työjärjestön ILO:n sopimusten vastaisena.

Raisio Priden suojelijaksi taiteilija ja somevaikuttaja Venla Saikku

Venla Saikku (vas.) ja Katariina Saikku.

Vuoden 2026 Raisio Priden suojelija on Instagramin perunavenla- ja homokortti-tilien takaa tuttu taiteilija Venla Saikku . Suojelija osallistuu 13. kesäkuuta järjestettävään kulkueeseen ja pitää myös puheen tapahtuman puistojuhlassa.

Furuholm: Liikunnan rahoitus sidottava kustannusten nousuun

Kansanedustaja Timo Furuholm (vas.) vaatii liikunnan ja urheilun valtionrahoitukseen automaattista indeksikorotusta tai sitomista valtion budjettiin tai bruttokansantuotteeseen. Hänen mukaansa liikunnasta puhutaan paljon, mutta ilman pitkäjänteistä rahoitusta todelliset uudistukset jäävät tekemättä.

Hyönteiskarkotteiden myrkky häiritsee kimalaisten suunnistuskykyä

Tutkijat seurasivat kimalaisten liikkumista niihin kiinnitettyjen RFID-tunnisteiden avulla.

Jo lyhyt altistuminen hyönteiskarkotteissa käytetylle myrkylle voi heikentää merkittävästi kimalaisten kykyä löytää takaisin pesälleen. Kimalaisten kyky suunnistaa takaisin pesälleen on koko yhdyskunnan elinehto.

Kevätkylvöt vähitellen alkamassa

Vaikka maaliskuu oli mittaushistorian lämpimin, se ei vielä pelloilla näkynyt. Kovan pakkastalven jälkeen pellot olivat roudassa syvältä ja sen sulaminen on ottanut aikansa. Nyt pellot ovat hiljalleen kuivumassa ja lämpenemässä kylvökuntoon. Viime viikkojen yöpakkaset ovat hidastaneet kasvukauden käynnistymistä, mutta vielä ollaan normaalissa aikataulussa tai jopa hieman etuajassa.

Sudenpentukilpailu tuo lähes 300 lasta seikkailemaan Hepokultaan ja Impivaaraan

Lounais-Suomen Partiopiirin sudenpentukilpailut järjestetään sunnuntaina 19. huhtikuuta Hepokullan ja Impivaaran alueella. Tapahtuma kokoaa yhteen satoja 7–10-vuotiaita partiolaisia viettämään toiminnallista kisapäivää erilaisten tehtävien parissa. Tapahtumassa on mukana lähes 450 henkilöä mukaan lukien kilpailijat, saattajat ja vapaaehtoiset järjestäjät.

Aalto-Setälä: Varsinais-Suomeen rahoitusta useiden liikuntapaikkojen rakentamiseen

Valtion liikuntaneuvosto on 14. huhtikuuta antanut esityksensä liikunta-, urheilu- ja nuorisoministeri Mika Poutalalle (kd.) kuluvan vuoden liikuntapaikkarakentamisen valtion tukien kohdentamisesta.

Lyridien tähdenlentoja voi nähdä harvakseltaan ensi viikolla

Lyridien tähdenlentoparveen kuuluva meteori kuvattuna Ruskolla huhtikuussa 2023.

Lyridien tähdenlentoparven meteoreja näkyy erityisesti ensi viikolla, joskin harvakseltaan. Parvi on aktiivinen 14.–30. huhtikuuta ja parasta havaintoaika on keskiviikon 22. huhtikuuta iltayö. Suhteellisen vaatimaton Lyridit on kevään viimeinen tähdenlentoparvi Suomessa, sillä yöt muuttuvat yhä valoisemmiksi kesää kohti mentäessä.

Turun kaupunki järjestää Kupittaan liikuntakeskittymän asemakaavanmuutoksesta yleisötilaisuuden

Turun kaupunki valmistelee asemakaavanmuutosta Kupittaanpuistoon. Kaavan tarkoituksena on etsiä paikka mahdolliselle liikuntakeskittymälle, johon voitaisiin sijoittaa jalkapallohalli, liikuntasali sekä uimahalli–maauimala.

Italialainen ilta Konserttitalolla

Angelika Klas.

Turun konserttitalolla vietetään perjantaina 17. huhtikuuta Italialaista iltaa kello 18. Tenori Jyrki Anttila viettää 60-vuotista taitelijajuhlaansa. Turun konserttitalolla kajahtavat rakkaimmat laulut Italiasta oopperasta viihdelauluihin. Väriä konserttiin tuovat myös laulut latinalaisesta ohjelmistosta.

Eurojackpotin täysosuma kohoaa 22 miljoonaan euroon

Eurojackpotin tiistain arvonnasta ei löytynyt kierroksella 16/2026 täysosumia. Tämän viikon perjantaina potissa on tarjolla noin 22 miljoonaa euroa.

Varha siirtyy digipostiin vaiheittain vuoden 2027 loppuun mennessä

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) siirtyy vaiheittain digitaaliseen viranomaisviestintään vuosien 2026–27 aikana. Pääasialliset digipostikanavat tulevat olemaan Varha-sovellus ja Suomi.fi-viestit. Ensimmäisessä vaiheessa digipostiin siirtyy osa Varhan hallintopäätöksistä.

Kun sirkkelit ja sahat alkavat soida keväällä, käynnistyy vakavien tapaturmien sesonki

Vakavia tapaturmia sattuu etenkin puuntyöstökoneita eli esimerkiksi sirkkeliä, jiirisahaa, jyrsintä tai halkomakonetta käytettäessä.

Kun kelit keväällä lämpenevät ja mökkikausi alkaa, monet suuntaavat puu- ja pihatöihin, ja se näkyy vakavina työkoneiden kanssa sattuvina tapaturmina. LähiTapiolan tapaturmavakuutuksen vahinkotietojen mukaan vakavia tapaturmia sattuu etenkin puuntyöstökoneita eli esimerkiksi sirkkeliä, jiirisahaa, jyrsintä tai halkomakonetta käytettäessä.

Poliisi esittää Ruissalontien henkirikoksesta epäiltyä vangittavaksi

Lounais-Suomen poliisi esittää vangittavaksi 34-vuotiasta naista, jota epäillään Iso-Heikkilässä lauantaina tapahtuneesta henkirikoksesta. Poliisi on jatkanut lauantaina Ruissalontiellä sijaitsevassa yksityiskiinteistössä tapahtuneen epäillyn henkirikoksen tutkintaa.

Kolme helppoa suosikkiruokaa arkeen

Graavisiikaleivät.

Kala sopii yhtä hyvin naposteluherkuksi, leivänpäälliseksi kuin pellillä valmistuvan, koko perheelle maistuvan aterian raaka-aineeksi. Nämä kolme reseptiä sopivat arjen klassikoiksi, sillä niillä saa herkullisen lopputuloksen helposti ja nopeasti.

Näköislehti

Urheilu

Kolme TPS-pelaajaa mukana Pikkuleijonien MM-leiriryhmässä

Wilmer Kallio.

TPS:n Paavo Fugleberg , Wilmer Kallio ja Olli Wahlroos on nimetty mukaan alle 18-vuotiaiden maajoukkueen MM-leiriryhmään, joka suuntaa Slovakian Piestanyyn valmistautumaan huhtikuun MM-turnaukseen.

Olli Santalahti kohtaa portugalilaisen UFC-veteraanin

Olli Santalahti.

Viiden ottelun voittoputkessa oleva vapaaottelija Olli Santalahti kohtaa seuraavaksi portugalilaisen Andre Fialhon . Fialho on otellut seitsemän kertaa UFC:ssä vuosina 2022–23, joista kaksi voitollisesti. Molemmat voittonsa Fialho otti ensimmäisen erän tyrmäyksellä.

Loimu otti ensimmäisen kiinnityksen liigapaikkaan

Loimu ensimmäisen karsintapelin.

Ottelusarja Mestaruusliigapaikasta alkoi lauantai-iltana Raision Loimun ja Lempo-Volleyn välillä Kerttulan liikuntahallissa. Ottelun voitti Loimu erin 3–1 (25–23, 22–25, 25–12, 25–20).

Juoksevan jäniksen kalenteri täyttyy hyvissä ajoin talvella

Hyvät jänikset ovat arvostettuja niin urheilijoiden kuin kisajärjestäjienkin keskuudessa. Yksi tämän hetken arvostetuimmista jäniksistä on Turussakin usein nähty slovakialainen Zan Rudolf (vas.).

Juoksukisojen vauhdittajat, jänikset, ovat arvostettuja tekijöitä juoksijoiden keskuudessa. Kysytyimpien jänisten kalenteri täyttyy jo hyvissä ajoin ennen yleisurheilukauden alkua.

Otteluanalyysi: Ilari Kangasniemi puski viime hetkellä voittomaalin

Ilari Kangasniemi oli Interin sankari.

Tämän dramaattisemmaksi ei jalkapallo-ottelun ratkaisu juuri voi mennä. Janne-Pekka Laine lähetti kulmapotkun ja toppari Ilari Kangasniemi puski Interille 2–1-voittomaalin Ilveksestä. Peli päättyi puskumaaliin. Pelikellossa oli minuutteja yli 95.

Otteluanalyysi: TPS vahvempi nousijoiden taistossa

TPS juhli paluuta Veikkausliigaan kotivoitolla fanien edessä.

Veikkausliigan ennakkokaavailut eivät juuri Turun Palloseuralle mahdollisuuksia antaneet. Putoajakandidaatiksi leimattu TPS ei näytä välittäneen puheista. TPS haki Maarianhaminasta vieraspisteen ja kohtasi nousijoiden kamppailussa Kupittaalla FC Lahden. TPS oli kuumassa ja viihdyttävässä ottelussa vahvempi 2–1 Theodoros Tsirigotisin ja Marius Könkkölän maaleilla.