Suomalaisten turvallisuushakuisuus ei ulotu asuntolainoihin

Nordean tuoreen selvityksen mukaan suomalaiset ovat taloutensa suhteen muita pohjoismaalaisia turvallisuushakuisempia. Kuitenkin asuntolainat tuovat suomalaisille kotitalouksille tarpeetonta taloudellista epävarmuutta, sillä lähes 80 prosenttia ei ole suojannut lainaansa korkojen nousulta.

Pohjoismaisia unelmia ja säästötavoitteita vertailevan Nordean Unelmaindeksin mukaan suomalaiset unelmoivat talouden kannalta turvallisesta tulevaisuudesta ja taloudellisista puskureista enemmän kuin muut pohjoismaalaiset.

Asuntolainoissa suomalaisten turvallisuushakuisuus ei ole kuitenkaan johdonmukaista. Suomalaisten asuntolainoista 98 prosenttia on sidottu vaihtuviin korkoihin. Tästä lainakannasta korkosuojattuja on vain noin 21 prosenttia. Loput 79 prosenttia asuntolainoista on sidottu euribor-korkoihin ilman erillistä suojaa korkojen nousua vastaan.

– Suomessa on ollut tyypillistä valita se korko, joka on juuri kyseisessä markkinatilanteessa edullisin, ja lähtökohtaisesti se on ollut euribor. Vaihtuvien korkojen suosimisen takia suomalaistalouksien taloudellinen epävarmuus on monia muita eurooppalaisia kotitalouksia suurempi, sanoo Nordean henkilöasiakasliiketoiminnan johtaja Jani Eloranta tiedotteessa.

Suomessa keskimääräinen asuntolainan viitekorko nousi vuosina 2022−23 yli kolme prosenttiyksikköä, kun euroalueella keskimääräinen nousu jäi yhteen prosenttiin. Vaikka korot ovat laskeneet viimeisen vuoden aikana, on suomalaisten asuntolainojen keskikorko edelleen euroalueen keskiarvoa korkeampi.

Herkkyys korkojen muutoksille on näkynyt myös Suomen heikkona talouskehityksenä, kun kotitalouksien kasvaneet korkomenot ovat olleet pois muusta kulutukset, Eloranta huomauttaa.

– Kun korot ovat matalalla, saatetaan ajatella, että tämä on taas niin sanottu uusi normaali. Käytännössä korot kuitenkin liikkuvat sykleissä. Nyt ennustamme, että Euroopan keskuspankki pitää korot ennallaan vuoteen 2027 asti, ja seuraava liike on koron nostaminen. Tällöin myös suomalaisten korkomenot tulevat taas nousemaan, jos vaihtuvaa korkoa ei ole suojattu.

Suomalaisten ajattelun ja käytännön ristiriita näkyy myös muun muassa keväällä tehdyssä Nordean asumisen tutkimuksessa. Tutkimuksessa kysyttiin, mitä ominaisuuksia vastaaja pitää asuntolainassaan tärkeimpinä. Tuloksista selvisi, että vähiten tärkeänä pidettiin korkojen vaihtelua markkinakorkojen mukaan. Tätä mieltä olivat erityisesti nuoret, 18-39-vuotiaat, sekä haasteellisesti toimeentulevat.

Ensiasunnon ostajat ovat pääasiassa nuoria ja heillä on harvoin isoa taloudellista puskuria. Turvallisuuden tunne ja talouden ennakoitavuus painavat päätöksenteossa usein paljon. Ensiasunnon ostajat hyödyntävätkin suojaa muita asuntovelallisia enemmän.

– Omaa taloutta kannattaa katsoa pitkällä tähtäimellä eikä niinkään vertailla, mikä markkinakorko on lainanottohetkellä edullisin. Laina-aika on kuitenkin tyypillisesti 25 vuotta, jolloin vuosiin mahtuu monenlaisia korkoliikkeitä. Oikein mitoitettuna korkosuoja tuo turvaa tulevaisuuden korkoliikkeitä vastaan, Eloranta sanoo.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Eeva Kilven elämä ja runot heräävät henkiin uudessa draamassa

Eija Ahvo ja Jonna Järnefelt.

Nämä juhlat jatkuvat vielä -draama esitetään ensi kerran Turun kaupunginteatterissa 23. lokakuuta. Yhteistuotannon esitykset jatkuvat keväällä Suomen Kansallisteatterissa. Päärooleja tulkitsevat Eija Ahvo ja Jonna Järnefelt .

Eurojackpotin potti kohoaa noin 17 miljoonaan euroon

Eurojackpotin illan arvonnassa ei löytynyt täysosumia. Perjantaina pelin potti kohoaa noin 17 miljoonaan euroon.

EVA: Naisjohtajien osuus Suomessa pieneni hieman

Naisten osuus johtotehtävissä kääntyi Suomessa viime vuonna hienoiseen laskuun, ilmenee Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n kokoamasta tuoreesta Lasikattomittarista.

Rasmus Holmasta FC TPS Turku Oy:n toimitusjohtaja

Rasmus Holma.

TPS Jalkapallon organisaatio vahvistuu paluumuuttajalla, kun entinen TPS-kapteeni, kahdeksan kauden aikana 186 virallista ottelua raitapaidoissa pelannut Rasmus Holma aloittaa seuran miesten edustusjoukkueen taustayhtiön, FC TPS Turku Oy:n, toimitusjohtajana.

Asumiskulujen kasvu jatkuu

Eniten ovat kasvaneet kaukolämmön sekä veden ja jäteveden kustannukset.

Asumiskulujen kasvu jatkuu yhä. Tämä käy ilmi Kiinteistöliiton Indeksitalo-vertailusta. Tarkastelemalla kuvitteellista standardoitua asuintaloa kyetään vertailemaan kaikkia asumisen kustannuksia valtakunnallisesti.

THL: Hyvinvointialueiden talous tasapainottumassa, mutta rakenteelliset uudistukset etenevät eri tahtiin

Hyvinvointialueet ovat saaneet talouttaan aiempaa parempaan tasapainoon ja löytäneet uusia tapoja turvata palvelujaan vaikeassa tilanteessa, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) vuotuinen arvio sosiaali- ja terveyspalvelujen järjestämisestä.

Miten suomennetaan seafood?

Halloween-pasta.

Seafood tarkoittaa vedestä peräisin olevaa ruokaa, mutta sanalle ei ole vakiintunutta suomenkielistä vastinetta. Pro Kala järjestää kilpailun, jossa halutaan löytää seafood-sanalle toimiva suomenkielinen vastine. Toiveena on, että uusi sana pääsisi jatkossa laajaan käyttöön – ja myös sanakirjaan.

Teknologiakiinteistöt osti Arkenin

Turun Teknologiakiinteistöt osti Åbo Akademin säätiöltä osoitteessa Tehtaankatu 2 sijaitsevan Arken-kiinteistön. Arken koostuu 13 rakennuksesta, jotka sijaitsevat Piispankadun, Tehtaankadun ja Kasarmikadun rajaamassa korttelissa Turun Tiedepuistossa. Rakennuskokonaisuuden pinta-ala on reilut 15 000 neliömetriä. Kohteen kauppahinta oli noin 43 miljoonaa euroa.

Eurospar-supermarket Tokmanni-myymälän yhteyteen Maskussa

Ensimmäinen Eurospar-supermarket avautui Tokmanni-myymälän kanssa saman katon alle Ylöjärvelle viime kesänä.

Suomen toista Tokmanni-myymälän yhteydessä palvelevaa Eurospar-supermarketia juhlistetaan Maskussa torstaina 23. lokakuuta kello 8 alkaen.

Selvitys: Hankintalain uudistamisesta satojen miljoonien kustannukset kunnille

Jos hankintalain uudistukseen liittyvä kuntien in house -yhtiöitä koskeva muutos tulee voimaan hallitusohjelmakirjauksen mukaisena, kunnille koituu uudistuksesta noin 600 miljoonan euron lisäkustannukset. Tämä käy ilmi FCG:n Kuntaliitolle tekemästä selvityksestä, jossa kunnat arvioivat mahdollisen lakiuudistuksen muutoskustannusvaikutuksia.

OP Nauvo, OP Niinijokivarsi ja OP Rymättylä selvittävät yhdistymistä osaksi tulevaa OP Varsinais-Suomea

Jari Viitasalo (edessä vas., hallituksen pj., OP Vakka-Auranmaa), Juha Salonen (hallituksen pj., OP Turun Seutu), Esa Heinonen (hallintoneuvoston pj., OP Rymättylä), Alice Björklöf (toimitusjohtaja, OP Nauvo) ja Juha Mäkinen (hallituksen pj., OP Niinijokivarsi). Takarivissä Petteri Rinne (vas., toimitusjohtaja, OP Turun Seutu), Joakim Ljungman (hallintoneuvoston pj., OP Nauvo), Mats Eriksson (hallituksen pj., OP Nauvo), Mirkkaliina Pettersson (toimitusjohtaja, OP Niinijokivarsi), Kalle Martti (hallintoneuvoston pj., OP Niinijokivarsi), Mikko Paijola (toimitusjohtaja, OP Rymättylä) ja Mika Putus (hallituksen pj., OP Rymättylä).

OP Varsinais-Suomi aloittaa toimintansa ensi vuoden alussa. Myös OP Nauvo, OP Niinijokivarsi ja OP Rymättylä selvittävät yhdistymistä osaksi OP Varsinais-Suomea.

lkääntyneet luottavat viranomaisiin mutta eivät palveluihin

Ikääntyneet luottavat viranomaisiin ja yhteiskunnan toimintaan nuorempia enemmän, mutta luottamus palveluihin ja niiden riittävyyteen on heikkoa. Ikääntyneillä on voimavaroja toimia oman ja ympäröivän yhteisön turvallisuuden tueksi, mutta ei välttämättä mahdollisuuksia siihen. Tämä käy ilmi sisäministeriön tilaaman ja Ikäinstituutin, Taloustutkimuksen ja Taso Researchin toteuttaman väestötutkimuksen tuloksista. Tutkimus sisälsi kyselyn yli 74-vuotiaille ja ryhmähaastatteluja eri taustoista tuleville iäkkäille.

Abstraktio kohtaa tutun, sotkuinen ruumiillisuus muuttuu aistilliseksi

Océane Bruelin näyttely on esillä Titanik-galleriassa.

Océane Bruelin näyttely Fall on esillä Titanik-galleriassa 24.10.–16.11. Avajaiset ovat torstaina 23. lokakuuta.

Kela käynnistää perhevapaakyselyn perhevapaauudistuksen arviointia varten

Kela lähettää runsaalle 30 000 pienen lapsen vanhemmalle perhevapaakyselyn. Tutkimuksessa selvitetään vanhempien kokemuksia perhevapaista. Tutkijat toivovat myös isien osallistuvan kyselyyn, jotta uudistuksen arviointia varten saadaan kattavat tiedot.

Silakkamarkkinoilta varattu 107 myyntipaikkaa

Silakkamarkkinat järjestetään Aurajokirannassa 23.–26. lokakuuta.

Silakkamarkkinat järjestetään nykymuodossaan 45. kertaa 23.–26. lokakuuta. Kalamarkkinoita on Aurajoen rannalla kuitenkin pidetty ensimmäisen kerran jo vuonna 1636.

Varsinais-Suomeen 49 000 euroa työelämän kehittämisrahaa Kevalta

Kevan myöntämää työelämän kehittämisrahaa saa tänä vuonna yhteensä 17 julkisen alan hanketta ympäri Suomea. Varsinais-Suomen alueelle rahoitusta myönnettiin yhteensä 49 000 euroa Raision kaupungin sekä Ruskon kunnan hankkeille. Keva myönsi työelämän kehittämisrahaa 547 000 euroa eri puolille Suomea.

Alfan kisoissa mukana sekä kokeneita nyrkkeilijöitä että ensikertalaisia

Sisu Salminen.

Turun Urheiluliitto, Turun Jyry ja Turun Teräs järjestävät nyrkkeilyn Alfan kisat Turussa Liikuntakeskus Alfassa lauantaina 25. lokakuuta kello 12.

Valtion palvelu- ja toimitilaverkkouudistuksen alueellinen suunnittelu käynnistyy Varsinais-Suomessa

Valtiovarainministeriö on pyytänyt Varsinais-Suomen liittoa koordinoimaan valtion palvelu- ja toimitilaverkkouudistuksen alueellisen suunnitelman valmistelun. Uudistuksen tavoitteena on kehittää valtion asiakaspalvelua ja toimitilaverkkoa kokoamalla käyntiasiointi yhteisiin Suomi-pisteisiin sekä tehostamalla toimitilojen käyttöä.

Urheilu

Rasmus Holmasta FC TPS Turku Oy:n toimitusjohtaja

Rasmus Holma.

TPS Jalkapallon organisaatio vahvistuu paluumuuttajalla, kun entinen TPS-kapteeni, kahdeksan kauden aikana 186 virallista ottelua raitapaidoissa pelannut Rasmus Holma aloittaa seuran miesten edustusjoukkueen taustayhtiön, FC TPS Turku Oy:n, toimitusjohtajana.

Alfan kisoissa mukana sekä kokeneita nyrkkeilijöitä että ensikertalaisia

Sisu Salminen.

Turun Urheiluliitto, Turun Jyry ja Turun Teräs järjestävät nyrkkeilyn Alfan kisat Turussa Liikuntakeskus Alfassa lauantaina 25. lokakuuta kello 12.

Raision Loimu avaa vihdoin kautensa

Raision Loimu kohtaa lentopallon Mestaruusliigan avauksessa Hurrikaanin Kerttulan liikuntahallissa keskiviikkona 22. lokakuuta.

Raision Loimu aloittaa pitkän odottelun jälkeen lentopallon Mestaruusliiga-kautensa kotisalissa Kerttulan liikuntahallissa keskiviikkona 22. lokakuuta. Avausvastustajaksi saapuu kivikova paikallisvastustaja Hurrikaani-Loimaa, jota on povattu tälläkin kaudella aivan sarjan kärkikastiin mitali- ja mestariehdokkaaksi.

Turkulaiset futsalseurat lähtevät kauteen erilaisista lähtökohdista

TPK:n looginen tavoite alkaneella kaudella miesten Futsal-liigassa on palauttaa turkulainen futsal mitalipeleihin.

Turkulainen futsal astui tänä syksynä uuteen aikaan, kun miesten Futsal-liigassa pelaa kaksi turkulaista joukkuetta. TPK:lla alkoi viides peräkkäinen kausi korkeimmalla sarjatasolla. Perinteikäs seura sai tänä vuonna kirittäjäkseen KF Kosovan.

Otteluanalyysi: FC Lahti nousi kolmen maalin takaa tasoihin ja juhli Kupittaalla

Soihdut paloivat läpi ensimmäisen puoliajan. Kuvakaappaus Ruutu+:n lähetyksestä.

FC Lahti nousee jalkapalloilun Ykkösliigasta Veikkausliigaan ja TPS karsii liigapaikasta mutta toisistaan joukkueet eivät saaneet selvää kolmessa kohtaamisessa. Kaksi ensimmäistä peliä päättyi numeroihin 2-2, kolmas 3-3. TPS meni ensimmäisellä jaksolla jo 3-0-johtoon mutta sekään ei kestänyt. FC Lahti tuli takaa ja tasoitti ottelun viime hetkillä. Lahtelaisten juhlat saattoivat alkaa.

Laitahyökkääjä Vilho Huovila Interin väreihin

FC Inter ja FC Lahti ovat päässeet sopimukseen Vilho Huovilan siirrosta Turkuun. Interin ja hyökkäyksen laidalla pelaavan Huovilan sopimus on voimassa kauden 2027 loppuun ja se sisältää seuran option myös kaudesta 2028. Nuorena pelaajana Huovila saa edustaa Interiä Veikkausliigassa jo kuluvalla kaudella.