Steve Stivaktisin trans-kasvukertomus kääntyi suomeksi turkulaisvoimin

Kreikkalainen Steve Stivaktis kävi myös Turussa ensimmäisellä Suomen vierailullaan. Kreikkalainen Steve Stivaktis kävi myös Turussa ensimmäisellä Suomen vierailullaan. Kuva: Ilkka Lappi

– Sarjakuvaskene on melko pieni, mutta sarjakuvista kiinnostuneet ihmiset ovat hyvin omistautuneita. He ovat todella asiantuntevia, arvioi Steve Stivaktis.

Vaikka lause voisi kuvata Suomen sarjakuvakenttää, arvion kohteena ei ole Suomen skene vaan Stivaktisin kotimaa Kreikan sarjakuvapiirit.

Stivaktis vieraili syyskuun lopussa Helsingin sarjakuvafestivaaleilla ja piipahti sen jälkeen Turussa.

Turkuun päätyminen ei ole sattumaa, sillä vastikään turkulainen Zum Teufel kustansi Stivaktisin sarjakuvaromaanin Gérard eli tartu miekkaasi, joka kertoo transnuoren kasvutarinan.

– Ensimmäistä kertaa sarjakuvani käännetään kielelle, jota en osaa lukea. Se on mahtavaa, että Gérard käännetään suomeksi. Näen monia yhtäläisyyksiä Suomen ja Kreikan välillä, Ateenassa kasvanut ja asuva Stivaktis sanoo.

Stivaktisin tie sarjakuvan tekijäksi on suhteellisen tavallinen. Lapsuudessaan hän löysi Asterixin ja muut keskieurooppalaisen sarjakuvan klassikot. Hieman myöhemmin kuvaan tuliAku Ankka, erityisesti Don Rosan piirtämät tarinat, ja myös tummasävyisemmät amerikkalaiset sarjakuvat.

Sarjakuvien tekeminen oli Stivaktisille hyvin luonteva tapa itseilmaisuun.

– Se yhdistää kaksi intohimoani, eli tarinoiden keksimisen ja kuvien piirtämisen. Siinä mielessä sarjakuvien tekeminen oli itselleni ehkä väistämätöntä.

Gérardissa on elementtejä Stivaktisin omista kokemuksista, mutta omaelämäkerralliseksi hän ei sarjakuvaansa määrittelisi.

– Gérard perustuu todellisiin tunteisiin, mutta ei todellisiin tapahtumiin. Tarinan keskiössä on transnuori, jolla on omat vaikeutensa, mutta tarina käsittelee universaaleja teini-ikään liittyviä ongelmia. Toivon, että transnuoret saavat sarjakuvastani tukea elämäänsä, mutta uskon myös, että pystyin tarinassa käsittelemään universaaleja teemoja oman paikkansa löytämisestä ja identiteetin etsimisestä, Stivaktis sanoo.

– En myöskään halunnut tehdä tarinaa, jossa vain surkuteltaisiin, että ollaan trans. Totta kai identiteetin muodostumiseen transmiehenä liittyy vaikeuksia, mutta niin liittyy teini-ikään ihan kaikilla, hän jatkaa.

Palataan vielä Kreikan sarjakuvakenttään. Stivaktis on tehnyt työkseen sarjakuvia ja kuvituksia noin 12 vuoden ajan. Sinä aikana asiat ovat menneet parempaan suuntaan.

– Perinteisesti kreikkalainen sarjakuvakenttä on ollut miesvaltainen, mutta viimeisen noin 15 vuoden aikana on tapahtunut muutos. Tällä hetkellä kreikkalainen sarjakuva on moniäänisempää. Minusta tuntuu myös, että yleisö myös haluaa aiempaa monipuolisempaa sarjakuvaa.

Entä millaisena Stivaktis näkee suomalaisen sarjakuvan?

– Suomalaisen sarjakuvan laatu ja monipuolisuus on todella mahtavaa. Suomessa on monenlaisia omaperäisiä tyylejä ja todella monipuolisia tarinoita, Stivaktis kehuu.

Ilkka Lappi

Kaivuutyö sulkee ajokaistan Kupittaankadulla neljäksi viikoksi

Kupittaankadun ja Sepänkadun risteyksessä tehdään kaivuutyötä maanantaista 10. elokuuta kello 7 alkaen noin neljän viikon ajan.

Loton potti nousee viiteen miljoonaan euroon

Lotossa ei löytynyt kierroksella 32/2026 täysosumia. Ensi viikon lauantaina potissa on tarjolla viisi miljoonaa euroa.

Eläinkokeita päivittäin myös Suomessa

Eläimet tuntevat kipua ja ahdistusta sekä aistivat toisten koe-eläinten kipua ja ahdistusta, muistuttaa kirjoittaja.

Oletko tiennyt, että tunnetut lääkeyhtiöt käyttävät koti- ja lemmikkieläimiä koe-eläiminään? Tiesitkö, että Suomen Turussa on tälläkin hetkellä jatkuvassa koe-eläin käytössä beaglejä ja muita koirarotuja sekä muita eläimiä?

Jyrsintä- ja päällystystyö sulkee ajokaistoja Raisiontiellä

Raisiontiellä tehdään Raisiossa jyrsintä- ja päällystystyötä 10.–12. elokuuta kello 6.30–17 väleillä Soliniuksenkuja–Raisionkaari, Vähä-Piriläntie–Teräskatu ja Tikankatu–Nummerotie. Liikenne ohjataan ajoittain yhdelle ajokaistalle.

Kaarinan kaupunki hakee kaupunginjohtajaa

Kaarinan kaupunki hakee toistaiseksi voimassa olevaan virkasuhteeseen kaupunginjohtajaa. Haku päättyy 2. syyskuuta kello 15. Kaarinan nykyisen kaupunginjohtajan Harri Virran määräaikainen virkasuhde päättyy 31.5.2027.

Turun Taidelainaamolla pop up -myymälä Varvintorilla

Sini-Meri Hedberg.

Turun Taidelainaamo avaa pop up -myymälän Varvintorille kahdeksi viikoksi. Pop up -myymäläkontti palvelee tiistaista sunnuntaihin 12.–23. elokuuta tiiistaista perjantaille kello 12–19, lauantaisin kello 12–17 ja sunnuntaisin kello 12–16

Valitus kulttuurijokilautan poikkeamisluvasta myöhästyi, KHO jätti tutkimatta

Kaupunkiympäristölautakunta myönsi poikkeamisluvan Aurajokeen sijoittuvalle kulttuurijokilautalle sekä lauttaa palveleville huolto-, jäte- ja teknisille tiloille Itäisen Rantakadun katualueelle. Hallinto-oikeus hylkäsi lautakunnan päätöksestä tehdyn valituksen. Valittaja haki edelleen valituslupaa korkeimmalta hallinto-oikeudelta, joka jätti valituslupahakemuksen myöhästyneenä tutkimatta.

Älä tiskaa lasi- ja metallipakkauksia

Lasinkeräykseen päätyvät pantittomat pullot ja ruokaa sisältäneet purkit. Muovikassi ei kuulu lasinkeräyspisteeseen.

Muovisille jogurttipurkeille ja marinadia sisältäneille aterialaatikoille riittää tyhjiksi kaapiminen. Lasi- ja metallipakkauksia ei tarvitse tiskata, huuhtelu tai pyyhkäisy paperilla riittää. Säilykepurkkiin jäänyt öljy imeytetään biojätteeseen vaikka talouspaperilla, putkistossa se aiheuttaa tukoksia.

Valtakunnallista Poliisin päivää vietetään lauantaina 29. elokuuta

Perinteistä Poliisin päivää vietetään lauantaina 29. elokuuta. Tänä vuonna teemana on ”Kaikkien turvana kaikissa oloissa”.

Katutyöt sulkevat ajokaistan Pernontiellä ensi viikon alussa

Pernontiellä tehdään 10–12. elokuuta kello 6.30–17 kaivuu-, jyrsintä- ja päällystystyötä Hyrköistentien ja Metallikadun välillä. Yksi ajokaista on ajoittain suljettu liikenteeltä.

Eurojackpotissa jakoon 32,7 miljoonan euron päävoitto

Eurojackpotin perjantain arvonnassa kierroksella 32/2026 löytyi täysosuma. Onnekas voittaja kuittaa tililleen noin 32,7 miljoonaa euroa.

Pariisilaista glamouria Turkuun

Viivi ja Milli Opas sekä Kirill Orikov rakastavat muotia ja herkullisia leivoksia, jonka pohjalta Seco toimii.

Kolme nuorta turkulaista toi ranskalaista tunnelmaa Forum Kortteliin

Mitä tarkoittaa ekokylässä asuminen?

Kaupunkien ja maaseutujen ekoyhteisöt pyrkivät luomaan yhteisöllisiä kestäviä elämänkäytäntöjä. Ne ovat keskenään erilaisia, mutta niissä asuvia ja toimivia ihmisiä yhdistää ymmärrys planeetan rajallisuudesta sekä pyrkimys vähentää elonkehään kohdistuvaa kuormitusta. Saraleena Aarnitaipaleen uusi Ekokylät – Opas yhteisölliseen omavaraisuuteen -teos nostaa esiin oivalluksen elämän verkostoluonteesta: siitä, miten olemme täysin riippuvaisia lukuisten muiden elollisten hyvinvoinnista ja toimivista ekosysteemeistä.

Poliisi pyytää edelleen vihjeitä kadonneesta miehestä, auto löytyi tyhjänä Paraisilta Airistolla sijaitsevan vierasvenesataman alueelta

Lounais-Suomen poliisi pyytää edelleen vihjeitä ja tietoja Turussa viime viikolla kadonneesta miehestä. Miehen käytössä ollut auto on löytynyt Paraisilta.

Martat viettävät valtakunnallista sienipäivää

Marttojen valtakunnallinen sienipäivä on tänä vuonna 29. elokuuta ja siitä alkavat sieniviikot.

Martat viettävät valtakunnallista sienipäivää vuosittain elokuun viimeisenä lauantaina. Kyseessä on pitkä perinne, sillä ensimmäisen kerran valtakunnallista sienipäivää vietettiin vuonna 1994. Tämän jälkeen sienipäivä on järjestetty yhtä poikkeusta lukuun ottamatta joka vuosi.

Hormuzinsalmen tilanne muodostaa suuren riskin vieraslajien maailmanlaajuiselle leviämiselle

Kansainvälinen ryhmä merentutkimuksen asiantuntijoita ja tutkijoita varoittaa, että 28. helmikuuta alkanut Hormuzinsalmen pitkittynyt epävakaus ja jatkuvat laivaliikenteen sulut muodostavat edellytykset ennennäkemättömälle ekologiselle kriisille vieraslajien leviämisriskin takia.

Mönkijän pienikin tuunaus voi olla laiton

Ohjaustangollisella mönkijällä ajettaessa kypärän käyttö on pakollista.

Erilaisten mönkijöiden suosio on vuosi vuodelta kasvanut. Määrä näkyy myös onnettomuuksissa. Liikenneturva korostaa mönkijän vastuullista käyttöä niin liikenteessä kuin maastossa.

Viikonloppu tuo kesäisiä lämpötiloja etelään

Viikonloppu on maan etelä- ja keskiosassa kesäisen lämmin ja poutainen. Sää jatkuu tuulisena. Ilmatieteen laitoksen 7. elokuuta tekemän ennusteen mukaan Suomeen yltää viikonloppuna etelästä korkeapaineen selänne.

Näköislehti

Urheilu

Matilda Korven huippuponit viimeistelevät Ponifestareilla Metsämäessä

Ekslätts TNT ja Matilda Korpi Mikkelissä heinäkuussa.

Poniraviurheilu on tarjonnut lohjalaiselle Matilda Korvelle , 16, kilpailuelämyksiä, ystäviä ja mahdollisuuden kasvaa monipuoliseksi harrastajaksi. Lauantaina hänen tallinsa ponit kilpailevat Turun Ponifestareilla, jotka toimivat tärkeänä etappina matkalla kohti Killerin Ponikuninkuusraveja.

Tuoko Silja Kosonen viimein mitalin myös aikuisten arvokisoista?

Silja Kosonen on asettanut tavoitteekseen EM-kullan.

Yleisurheilun EM-kisoihin Birminghamiin lähtee Suomesta iskukykyinen joukkue. Perkasimme kiinnostavimpien Turun seudun yksilöurheilijoiden näkymät 10.–16. elokuuta käytäviin kisoihin.

Enni Virjosesta seitsenottelun nuorten maailmanmestari

Enni Virjonen.

Enni Virjonen varmisti aamulla seitsenottelun alle 20-vuotiaiden maailmanmestaruuden Eugenessa nuorten MM-kisoissa.

Otteluanalyysi: Interille niukka voitto Vaduzista ja kiinnitys jatkopaikkaan

Eetu Huuhtaselta nähtiin mallikkaita torjuntoja.

Inter otti kiinnityksen jatkopaikkaan jalkapalloilun Konferenssiliigassa lyömällä Kupittaalla liechtenstanilaisen FC Vaduzin 2–1. Dramaattisessa matsissa nähtiin kaksi lisämaaliakin, jotka kuitenkin hylättiin VAR-tarkastuksen jälkeen. Inter näytti menevän ensin 3–1-johtoon mutta maali hylättiin paitsiona. Kohta perään FC Vaduz näytti tasoittavan pelin 2–2:een mutta sekin maali hylättiin paitsiona.

Theodoros Tsirigotis ei jatka TPS:n paidassa

Theodoros Tsirigotis.

Kreikkalaishyökkääjä Theodoros Tsirigotis ei jatka Turun Palloseurassa. Tsirigotis saapui Tepsiin keväällä lainasopimuksella Puolan pääsarjassa pelaavan Gornik Zabrzen joukkueesta. Tuolloin lainasopimuksen sovittiin kestävän 1. elokuuta asti. TPS, Tsirigotis ja Gornik Zabrze kävivät keskiviikkoon asti neuvotteluja lainasopimuksen pidentämisestä, mutta neuvotteluissa ei lopulta päästy yhteisymmärrykseen.

Inter-leirissä valmistaudutaan tasaiseen mittelöön Vaduzia vastaan

Inter on saanut energiaa Konferenssiliigan karsinnoissa menestymisestä, vaikka pelit ovatkin lisänneet rasitusta.

FC Interin Euro-ottelut jatkuvat tänään torstaina, kun Inter saa Konferenssiliigan kolmannen karsintakierroksen ensimmäisessä osassa Kupittaalla vastaansa liechtensteinilaisen FC Vaduzin kello 18 alkavassa ottelussa.