POOL-hanke tutkii kausikosteikkojen piiloelämää – taide ja tiede kohtaavat hankkeen loppunäyttelyssä

Lumen sulamisen ja kevätsateiden muodostamat metsäaltaat ilmestyvät vain lyhyeksi ajaksi joka vuosi ja tarjoavat välttämättömiä lisääntymisalueita ja elinympäristöjä rikkaalle biologiselle monimuotoisuudelle.
Lumen sulamisen ja kevätsateiden muodostamat metsäaltaat ilmestyvät vain lyhyeksi ajaksi joka vuosi ja tarjoavat välttämättömiä lisääntymisalueita ja elinympäristöjä rikkaalle biologiselle monimuotoisuudelle. Kuva: Pierre-Lou Chapot / POOL-projekti

Suomen metsien painanteissa piilee elämää kuhiseva maailma. Kausikosteikkojen jatkuvasti muuttuvaa elämää ja niiden merkitystä Suomen luonnolle selvittänyt POOL-hanke järjestää tiedettä ja taidetta yhdistävän loppunäyttelyn ja päätösseminaarin Turun yliopiston kasvitieteellisessä puutarhassa marraskuussa.

Suomen boreaalisten metsien sydämessä piilee erityinen ja hauras ekosysteemi, kausikosteikot, joita kutsutaan myös kevätaltaiksi. Kausikosteikot ovat pieniä väliaikaisia vesistöjä, jotka syntyvät keväällä, kun lumen sulaminen ja sade täyttävät metsän painanteet, ja kuivuvat sitten kokonaan kesän aikana luoden jatkuvasti muuttuvan elinympäristön.

Ohikiitävästä luonteestaan huolimatta ne ovat biologisen monimuotoisuuden ydinalueita, ja niillä on ratkaiseva rooli boreaalisissa ekosysteemeissä. Ne tarjoavat hetkellisen turvapaikan lukuisille lajeille hyönteisistä sammakoihin ja vesilintuihin.

Näitä dynaamisia ekosysteemejä on melko runsaasti Etelä- ja Keski-Suomessa, joissa lumen sulaminen ja sateet luovat väliaikaisia altaita metsämaisemiin. Vaikka ne ovat luonnon monimuotoisuuden kannalta tärkeitä, ne ovat kuitenkin edelleen huonosti tunnettuja, harvoin kartoitettuja ja katoamassa ilmastonmuutoksen ja metsätalouden seurauksena.

Kausikosteikkojen olemassaolo riippuu luonnollisesta vuodenaikojen rytmistä, mikä tekee niistä erityisen alttiita ilmastonmuutokselle, metsätaloudelle, ojitukselle ja maankäytön muutoksille. Sääolojen muuttuessa kesät muuttuvat kuivemmiksi, jolloin monet näistä kosteikoista kuivuvat liian nopeasti tai eivät muodostu lainkaan, mikä on kasvava uhka kosteikoista riippuvaisille lajeille.

Vuodesta 2021 lähtien Turun ja Helsingin yliopistojen johtama POOL-hanke on tutkinut näiden kausikosteikkojen ekologiaa ja ilmastovaikutuksia: vedenlaatua, kasvihuonekaasuvirtoja sekä eri eläinlajien lisääntymismenestystä.

Samalla hanke on tarkastellut, miten taide voi syventää tieteellistä ymmärrystä ja lisätä yleistä tietoisuutta. Valokuvauksen, maalauksen, tanssin, animaation ja musiikin yhteistyön kautta projekti paljastaa näiden elinympäristöjen ekologisen ja esteettisen arvon.

POOL-hankkeen loppunäyttely tuo esille tämän poikkeuksellisen vuoropuhelun tieteen ja taiteen välillä. Näyttelyssä on esillä tieteellisiä julisteita sekä taidetta, kuten Radka Tuháčková-Vogelin maalauksia, Pierre-Lou Chapotin valokuvia, Maria Luna Tescarin animaatioita, Katja ja Joonas Sallisen performansseja sekä Castor F:n leikkisää ankanpoikasräppiä.

Näyttely kutsuu kävijöitä kokemaan Suomen metsien unohdettujen kevätaltaiden elämän ja sykkeen eri aistein. Näyttely on esillä 22. marraskuuta asti Turun yliopiston kasvitieteellisessä puutarhassa (Ruissalon puistotie 215).

Marraskuussa järjestetään myös yleisötapahtumana hankkeen päätösseminaari ja taide-tieteellinen työpaja, joka kokoaa tutkijoita, taiteilijoita ja yleisöä pohtimaan hankkeen tuloksia ja tulevaisuudennäkymiä kosteikkojen suojeluun. Päätösseminaari ja työpaja järjestetään 22. marraskuuta Turun yliopiston kasvitieteellisessä puutarhassa. Tilaisuus on avoin kaikille kiinnostuneille.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Työterveyshuollossa yksi koko ei sovi kaikille – uusi malli vastaa pienten työpaikkojen tarpeisiin

Moni pieni työpaikka kokee työterveyshuollon järjestämisen työlääksi ja kalliiksi. Työterveyslaitoksen uusi toimintamalli tukee työterveyshuollon ja pienten työpaikkojen yhteistyötä ja ohjaa hyödyntämään rajalliset resurssit tehokkaasti. Malli on kehitetty yhdessä työterveyshuollon toimijoiden ja pienten työpaikkojen kanssa.

Kolmen maan huippumuusikot kohtaavat lauantain Flame Jazz -illassa

Trio Raulin–Bekkas–Biayenda esiintyy Logomossa lauantaina.

Kansainvälinen trio rakentaa hypnoottisen kudelman jazzista, afrikkalaisista polyrytmeistä ja hengellisestä gnawa-perinteestä 8. marraskuuta kello 19 Logomon Logi-salissa.

Lounatuulet Yhteisötalo järjestää Turun Joulupuu-keräyksen

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) on linjannut, ettei se tänä vuonna osallistu joululahjojen jakamiseen. Varhan Turun sosiaalitoimi on kuitenkin vuodesta 2020 lähtien ollut mukana yhteistyössä jakamassa perheille lahjaseteleitä, joilla sosiaalitoimen asiakasperheet voivat hakea lapsille ja nuorille sopivia lahjoja Turun Joulupuu-keräyksen vapaaehtoisten ylläpitämästä noutopaikasta. Näin toimitaan myös jouluna 2025.

Väitös: Näkökyvyn heikkeneminen maksaa Suomelle jopa kolme miljardia euroa vuodessa

Lääketieteen lisensiaatti Joonas Taipaleen väitöstutkimus osoittaa, että näkökyvyn ylläpitämisellä on merkittävä positiivinen vaikutus kansantalouteen. Näkökyvyn heikkeneminen aiheuttaa vuodessa jopa kolmen miljardin euron kustannukset, mutta niistä vain 1,9 prosenttia johtuu silmälääketieteellisestä hoidosta. Lisäksi näkökyvyn heikkeneminen alentaa huomattavasti elämänlaatua. Kun terveydenhuoltojärjestelmää kehitetään kustannustehokkaammaksi, laskelmissa tulisi ottaa huomioon myös hoitamatta jättämisen ja hoidon lykkääntymisen tuomat kustannukset.

Mainiokodit avaa uuden ikääntyneiden hoivakodin Raisioon

Ikääntyneiden asumispalveluita tarjoava Mainiokodit avaa uuden asumispalveluyksikön Raisioon keväällä. Mainiokoti Myllynhelmen uusi asumispalveluyksikkö rakentuu Raision Nikkarinkadulle, kauppakeskus Myllyn taakse. Yksikössä on 35 asukaspaikkaa, ja se tarjoaa myös yhteisöllistä asumista, jossa asukkailla on omat keittiöt ja yhteiset oleskelutilat.

Turun Urheiluliitolla vahva edustus kilpa-aerobicin EM-kilpailuissa

Nea Hukkanena.

Kilpa-aerobicin EM-kilpailut käydään 14.–16. marraskuuta Azerbaidžanin Ganjassa. Suomen edustusjoukkueessa ovat mukana yksilöissä naisissa Anni Pulkki (Tampereen Sisu) ja Nea Hukkanen (Turun Urheiluliitto) sekä miehissä Sampo Nousiainen (Turun Urheiluliitto).

Yrittäjägallup: Yli 40 000 yrittäjää etsii juuri nyt ostajaa yritykselleen

Omistajanvaihdos on ajankohtainen 15 prosentille yrittäjistä, mikä tarkoittaa yli 40 000 yritystä, osoittaa Yrittäjägallup. Teollisuudessa omistajanvaihdos on ajankohtainen 29 prosentille ja kaupan alalla joka viidennelle yrittäjälle. Vain noin joka neljäs yrittäjä tietää, kenelle voisi siirtää yrityksensä, jos luopuisi siitä.

POOL-hanke tutkii kausikosteikkojen piiloelämää – taide ja tiede kohtaavat hankkeen loppunäyttelyssä

Lumen sulamisen ja kevätsateiden muodostamat metsäaltaat ilmestyvät vain lyhyeksi ajaksi joka vuosi ja tarjoavat välttämättömiä lisääntymisalueita ja elinympäristöjä rikkaalle biologiselle monimuotoisuudelle.

Suomen metsien painanteissa piilee elämää kuhiseva maailma. Kausikosteikkojen jatkuvasti muuttuvaa elämää ja niiden merkitystä Suomen luonnolle selvittänyt POOL-hanke järjestää tiedettä ja taidetta yhdistävän loppunäyttelyn ja päätösseminaarin Turun yliopiston kasvitieteellisessä puutarhassa marraskuussa.

Varha kysyy toivetaksipilotin asiakkaiden kokemuksia

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) käynnisti kesäkuussa toivetaksipilotin, jossa toivetaksin käyttöoikeus laajeni ympärivuorokautiseksi ja palvelun käyttörajoitukset poistuivat. Kyselyllä kartoitetaan muun muassa asiakkaille kertyneitä kokemuksia ja heidän ajatuksiaan palvelun käytöstä tulevaisuudessa. Toivetaksi on osa liikkumisen tuen palvelua eli vammaispalvelulain sekä sosiaalihuoltolain mukaan järjestettäviä asiointi- ja vapaa-ajan matkojen kuljetuspalveluja.

Historiallinen nuottiteline Kuninkaantien muusikoiden esityksessä

Ilpo Laspas.

Ennen nykyisen modernin orkesterin aikaa – ja jo kauan ennen sitä – musiikin, erityisesti kirkkomusiikin, esityskäytännöt olivat täysin toisenlaisia kuin nykyään. Esimerkiksi Vatikaanin Sikstiiniläiskappelissa, sen kuoroparvekkeella eli cantoriassa, kuoron kaikki laulajat lauloivat yhdeltä yhteiseltä nuottitelineeltä. Tämä oli laajasti vallitseva käytäntö Euroopassa renessanssin aikana, ja joissakin paikoissa tätä harvinaista, lähes sukupuuttoon kadonnutta esitystapaa ylläpidetään yhä tänäkin päivänä.

Turku investoi ja velkaantuu – veroprosentit ennallaan

Turun pormestari Piia Elon (sd.) talousarvioesitys vuodelle 2026 ja taloussuunnitelma kaudelle 2026–29 on valmistunut. Elo painottaa kaupungin kasvun hallintaa erityisesti lasten ja nuorten sekä osaamisen näkökulmista.

Mapineq-tutkimushanke osoittaa pitkäjänteiset investoinnit ja nopeat tukitoimet keinoiksi vähentää eriarvoisuutta

Mapineqissa tutkittiin epätasa-arvoa lisääviä tekijöitä ja keinoja vähentää niiden vaikutusta elämän eri vaiheissa. Mapineqin johtaja, Turun yliopiston sosiologian professori Jani Erola esitteli loppuseminaarissa tutkimukseen pohjaavat toimenpidesuositukset.

Pitkäjänteiset panostukset ihmisten hyvinvointiin ja vaikeuksia kohdattaessa nopeat tukitoimet ovat avain sosiaalisen yhdenvertaisuuden vahvistamiseen Euroopassa. Tähän johtopäätökseen päätyi kahdeksan eurooppalaisen yliopiston ja tutkimuslaitoksen kolmivuotinen tutkimushanke Mapineq. Hankkeen päättyessä tutkijat kokosivat tuloksista laajan taustaraportin, joka antaa tutkimukseen pohjaten toimenpidesuosituksia päätöksentekijöille.

Turun vanhin sosiaalialan järjestö Tukenasi ry täyttää 145 vuotta

Turun vanhin sosiaalialan järjestö Tukenasi ry täyttää 11. marraskuuta 145 vuotta. Yhdistys tarjoaa maksutonta tukea nuorille aikuisille ja yli 65-vuotiaille erilaisiin vaikeisiin elämäntilanteisiin. Tukea tarvitsevien määrä näyttää kasvavan vuosi vuodelta. Viime vuonna yhdistyksessä palveltiin 228 nuorta ja 470 senioria.

Maailman baletin päivää juhlitaan Turussa marraskuun 8. päivänä

Hertta Hannuksela (Suomen kansallisoopperan ja -baletin balettioppilaitos).

Ruusuilla tanssijat ry, Turun AMK:n Taideakatemia ja Turun konservatorio juhlistavat yhdessä maailman baletin päivää Piruetteja ja preludeja -näytöksellä Sigyn-salissa lauantaina 8. marraskuuta. Elävää musiikkia ja balettia yhdistävässä näytöksessä esitetään sovitus Frédéric Chopinin säveltämästä Les Sylpides -balettiklassikosta sekä uusia koreografioita suomalaissäveltäjien teoksiin.

Turku pyrkii Suomen tekoälypääkaupungiksi

Tekoälyviikko 17.–21. marraskuuta tuo Turkuun monipuolisia tekoälyyn keskittyviä tapahtumia. Maanantaina 17. marraskuuta Turku isännöi merkittävää kansainvälistä AI Summit -tekoälyhuippukokousta. Tapahtuman rinnalla järjestetään myös AI TURUUS VAI -oheistapahtuma, jossa esitellään lukuisia konkreettisia esimerkkejä tekoälyn hyödyntämisestä ja ratkaisuista.

Tutkijat löysivät Suomesta kaksi uutta sienilajia

Tutkijoiden löytämään uuteen Inocybe minata -lajiin kuuluvia sieniä.

Suomessa on tehty sieniin liittyvää tieteellistä tutkimusta jo 150 vuotta, mutta sienet tunnetaan edelleen puutteellisesti. Tutkijoiden arvio on, että tunnemme tuskin puoltakaan Suomessa esiintyvistä sienilajeista. Sienillä on suuri merkitys ekosysteemien toiminnalle muun muassa lahotuksen ja ravinteiden kierron kannalta. Mykorritsasienet eli sienijuuren kautta symbioosissa puiden kanssa elävät sienet ovat elintärkeitä metsien kasvulle ja puiden hyvinvoinnille.

Suomalaiset maksavat veronsa mielellään ja tuomitsevat veronkierron

93 prosenttia suomalaisista pitää verojen maksamista tärkeänä kansalaisvelvoitteena, selviää Verohallinnon teettämästä tuoreesta asennetutkimuksesta. Valtaosa vastaajista myös kokee, että Verohallintoon voi luottaa.

Apollonian kouluttajapalkinto suupatologi Jaana Willbergille

Jaana Willberg.

Suomen Hammaslääkäriseura Apollonian kouluttajapalkinto on myönnetty tänä vuonna innostavalle suupatologian ja suulääketieteen alan kouluttajalle, dosentti, erikoihammaslääkäri Jaana Willbergille . Palkinto myönnetään tunnustuksena pitkäaikaisesta ja ansiokkaasta työstä alan täydennyskouluttajana. Palkinto luovutettiin Hammaslääkäripäivillä 6. marraskuuta.

Urheilu

Turun Urheiluliitolla vahva edustus kilpa-aerobicin EM-kilpailuissa

Nea Hukkanena.

Kilpa-aerobicin EM-kilpailut käydään 14.–16. marraskuuta Azerbaidžanin Ganjassa. Suomen edustusjoukkueessa ovat mukana yksilöissä naisissa Anni Pulkki (Tampereen Sisu) ja Nea Hukkanen (Turun Urheiluliitto) sekä miehissä Sampo Nousiainen (Turun Urheiluliitto).

Jussi Niska ja Niklas Pyyhtiä mukana Huuhkajissa

Jussi Niska.

Suomi kohtaa Maltan MM-karsintaottelussa Helsingissä (14.11.) ja Andorran A-maaottelussa Tampereella (17.11.). Päävalmentaja Jacob Friis nimesi 25 pelaajaa Malta- ja Andorra-otteluihin .

Albijon Muzaci valittiin Ykkösliigan lokakuun pelaajaksi

Albijon Muzaci.

Turun Palloseuran laitahyökkääjä Albijon Muzaci on valittu Ykkösliigan pelaajien äänestyksessä sarjan lokakuun parhaaksi pelaajaksi. TPS:n kausi huipentui lopulta liiganousuun, kun mustavalkoiset kampesivat KTP:n kumoon Veikkausliiga-karsinnoissa.

Roope Koskela ui nuorten Suomen ennätyksiä Porissa

Roope Koskela.

Roope Koskela ui nuorten Suomen ennätyksen perhosuinnissa Porin Grand Prix -kilpailuissa. Koskela paransi ennätystään vakuuttavasti sekä 50 metrin että 100 metrin perhosuinnissa, tehden samalla kaksi uutta nuorten Suomen ennätystä.

Ommi Mingsupphakun kamppaili kaksi maailmanmestaruutta ensiyrittämällä

Ommi Mingsupphakunin kamppailu-urheilu-ura on ollut nousujohteinen. Ensimmäinen mitali oli vuoden 2019 thainyrkkeilyn SM-pronssi. Sittemmin voittoja on kertynyt runsaasti.

Turku Muay Thaita edustavalle Ommi Mingsupphakunille kuluva vuosi on ollut erityinen. Menestystä kamppailulajeista on tullut aiemminkin, mutta tämän vuoden saldo on kaksi maailmanmestaruutta. Kesäkuussa Mingsupphakun voitti WKU-liiton thainyrkkeilyn MM-tittelin. Lokakuun lopussa hän voitti saman liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruusottelussa saksalaisen Michaela Michlin Münchenissä.

Albin Granlund jatkaa Interin takalinjoilla

Albin Granlund.

Inter on tehnyt jatkosopimuksen toista kauttaan sinimustissa pelaavan Albin Granlundin kanssa. Paraisilta kotoisin olevan puolustajan jatkosopimus kattaa kauden 2026.