2000-luvun konkurssiennätys rikkoutui taas

2000-luvun konkurssiennätys rikkoutui jälleen. Synkkä ennätys meni rikki viime viikon perjantaina 28. marraskuuta. Marraskuun loppuun mennessä konkurssiin asetettiin 3 019 yritystä.

Tämän vuoden konkurssien seurauksena 12 386 henkilöä on menettänyt työpaikkansa tai elinkeinonsa.

Kuluvan vuoden konkurssiin asetettujen yritysten määrä on ylittänyt viime vuoden luvun, 3 006, joka oli tähän asti 2000-luvun ennätys.

Suurin osa konkurssiin ajautuneista yrityksistä, noin 2 900, työllisti 0–4 henkilöä. Kahdeksan tänä vuonna konkurssiin mennyttä yritystä työllisti yli sata työntekijää.

Konkurssien määrä on kasvanut tai pysynyt samalla tasolla viime vuoteen verrattuna kaikissa maakunnissa paitsi Keski-Pohjanmaalla, Pohjois-Karjalassa ja Varsinais-Suomessa. Keski-Pohjanmaalla konkurssien määrä on laskenut tänä vuonna peräti 34 prosenttia viime vuoteen verrattuna. Eniten konkurssiin asetettujen yritysten määrä kasvoi Ahvenanmaalla, jossa kasvua tuli viime vuoteen verrattuna 83 prosenttia.

– Black Friday sai tänä vuonna uuden merkityksen. Ikävä fakta on, että toiveet Suomen talouden nousuun lähdöstä eivät näy yrittäjien kukkarossa. Jo viime vuonna tehtiin synkkää taloushistoriaa konkurssien osalta, ja toivottua käännettä ei valitettavasti nähty tänäkään vuonna. Yksityisen kuluttamisen alho näkyy edelleen monilla toimialoilla ja ajaa yrityksiä konkurssiin, mainitsee Asiakastiedon yritys- ja konkurssidataan perehtynyt tuoteomistaja Jaakko Nors tiedotteessa.

Eniten konkurssiin on hakeutunut tänä vuonna rakennusalan (629), tukku- ja vähittäiskaupan (453) ja majoitus- ja ravitsemusalan (308) yrityksiä.

– Ylivoimaisesti suurin osa konkurssiin hakeutuneista yrityksistä, noin 2 900, on tänäkin vuonna alle neljän työntekijän yrityksiä. Positiivista on, että 5–49 työntekijää työllistävissä yrityksissä on nähty tänä vuonna viime vuotta vähemmän konkursseja. Samaan aikaan on huomionarvoista, että 50–99 henkilöä työllistävissä yrityksissä konkurssien määrä on kasvanut viime vuodesta yli 85 prosenttia, huomauttaa Nors.

Kahdeksan tänä vuonna konkurssiin mennyttä yritystä työllisti sata työntekijää tai enemmän. Nämä yritykset olivat RTV-Yhtymä Oy, Sikla Oy, Palkkaa Minut Suomi Oy, KVL-Tekniikka Oy, Everest Team Oy, Life Finland Oy, Manna & Co Oy ja Hyvän Hoidon Palvelut Oy.

Konkurssien määrä on kasvanut tai pysynyt samalla tasolla viime vuoteen verrattuna kaikissa maakunnissa paitsi Keski-Pohjanmaalla, Pohjois-Karjalassa ja Varsinais-Suomessa. Keski-Pohjanmaalla konkurssiin asetettujen yritysten määrä on vähentynyt viime vuodesta peräti 34 prosenttia. Pohjois-Karjalassa konkurssiin on asetettu kuusi prosenttia vähemmän yrityksiä kuin viime vuonna, ja Varsinais-Suomessa viisi prosenttia. Etelä-Pohjanmaalla konkurssiin on mennyt tänä vuonna yksi yritys vähemmän kuin viime vuonna, ja Pohjois-Savossa konkurssien määrä on pysynyt samalla tasolla kuin viime vuonna.

Eniten konkurssien määrä on kasvanut tänä vuonna Ahvenanmaalla, jossa konkurssiin asetettujen yritysten määrä on kasvanut peräti 83 prosenttia viime vuoteen verrattuna. Ahvenanmaalla konkurssien määrä on kuitenkin kohtuullisen pieni: tänä vuonna konkurssiin on asetettu vain hieman yli 20 ahvenanmaalaista yritystä. Manner-Suomen maakunnista konkurssien määrä on kasvanut eniten Etelä-Savossa, jossa konkurssiin asetettujen yritysten määrä on kasvanut 66 prosenttia viime vuodesta.

– Konkurssit eivät kerro vain yritystalouden tilata, vaan myös ostovoiman katoamisesta ja kokonaisten perheiden kiristyneestä taloudellisesti tilanteesta. Jo tähän mennessä konkurssien seurauksena lähes 12 400 ihmistä on menettänyt elinkeinonsa ja työpaikkansa. Kun tarkastellaan kotitalouksia, konkurssien vaikutus moninkertaistuu. Välillisesti yli 24 000 suomalaista on konkurssien vaikutuspiirissä. Tämä on pienen suomalaiskaupungin verran ihmisiä, vertaa Nors.

– Jos asuntokauppa alkaisi piristyä, se voisi vetää koko taloutta nousuun. Tämä kuitenkin edellyttää, että kuluttajien luottamus omaan talouteen palautuu ja ostovoima lähtee konkreettisesti kasvuun. Ostovoiman kasvua vauhdittaisivat esimerkiksi tuloveron alennukset, huomauttaa Nors.

Suomessa kotitalouden keskikoko on 1,97 henkilöä (Tilastokeskus). Tämä tarkoittaa, että jokainen konkurssin vuoksi työnsä menettänyt vaikuttaa keskimäärin lähes kahteen ihmiseen – itseensä ja samassa taloudessa eläviin.

Asiakastiedon ja Tilastokeskuksen konkurssitilastot lasketaan eri tavalla. Asiakastieto tilastoi konkurssiin ajautuneiden ja konkurssiin hakeutuneiden uniikkien yritysten määrää. Tilastokeskus raportoi konkurssihakemukset yrityksittäin. Yhdellä yrityksellä voi näin olla useita konkurssihakemuksia.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Akademiska Orkestern konsertoi Turun tuomiokirkossa

Akademiska Orkestern esiintyy Turun tuomiokirkossa.

Akademiska Orkestern esiintyy perinteisesti suomalaisen musiikin päivänä ja Jean Sibeliuksen syntymäpäivänä 8. joulukuuta kello 19 Turun tuomiokirkossa. Konsertti on orkesterin kuluvan vuoden viimeinen.

Traficomin ja suomalaisten teleoperaattorien yhteistyössä kehittämä huijauspuheluiden estoratkaisu voitti Euroopan rikoksentorjuntakilpailun

Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin, Keskusrikospoliisin, Elisan, ja muiden teleoperaattorien yhteistyössä kehittämä tekninen ratkaisu huijauspuheluiden estämiseksi on voittanut vuoden Euroopan rikoksentorjuntakilpailun. Aiemmin yhteistyö voitti Suomen kansallisen rikoksentorjuntakilpailun.

Nelikymppiset saavat ikäluokista eniten tuloja, miesten ja naisten välinen tulokuilu pysynyt ennallaan

Suomalaisten saamat tulot jakautuvat nyt ikäluokkien kesken eri tavalla kuin kymmenen vuotta sitten, selviää Verohallinnon tänään julkaisemista tilastoista. Tilastot kertovat myös, että miesten ja naisten välinen ero ansiotuloissa ei ole vuosikymmenessä kaventunut.

Pohjoismainen luonto valttia myös musiikkivideoissa

Turun yliopiston, Åbo Akademin ja Aarhusin yliopiston tutkijat ovat julkaisseet uuden kattavan tutkimuksen pohjoismaisesta musiikkivideosta genrenä. Teoksessa analysoidaan muun muassa Björkin klassikoita, joista löytyy yhä uutta sanottavaa.

Inter vahvistaa valmennustiimiään

Vesa Vasara (vas.) jatkaa Interin päävalmentajana kauden 2027 loppuun. Ville Peltonen jatkaa fysioterapeutin työnsä ohella suorituskyky-yksikön päällikkönä.

FC Interin edustusjoukkueen taustatiimi kaudelle 2026 on valmis. Päävalmentaja Vesa Vasara jatkaa tehtävässään jatkosopimuksella, joka ulottuu kauden 2027 loppuun. Hänen ympärilleen on koottu pitkälti tuttu, mutta selvästi vahvistunut valmennus- ja tukiryhmä.

Varsinais-Suomeen saatiin 271 kilometriä laajakaistaa elpymisvarojen avulla

Varsinais-Suomen ELY-keskus myönsi EU:n elpymisvaroista vuosina 2021–22 rahoitusta 22 maaseudun kyläverkkohankkeelle. Kaikki hankkeet on saatu valmiiksi. Hankkeiden avulla rakennettiin yli 600 uutta liittymää, joiden kautta lähes 4 000 maaseudun asukasta pääsi valokuidun päähän. Laajakaistaa vedettiin 271 kilometriä.

Väittelijä kehitti uuden pisteytysjärjestelmän edistyneiden turvallisuusteknologioiden arvioimiseksi

Aleksandra Karimaa.

Uusi arviointikehys ottaa huomioon turvallisuusteknologiajärjestelmien koko elinkaaren arvon, vastaa sidosryhmien tarpeisiin ja nopeuttaa innovaatioita.

Kynnys-palkinto valmennuspäällikkö Janne Keräselle

Kynnys ry:n Turun toimikunnan myöntämä Kynnys-palkinto luovutetaan tänä vuonna valmennuspäällikkö Janne Keräselle kansainvälisen vammaisten päivän huomionosoituksena 3. joulukuuta.

Joulutori Katariinan kirkolla, Finlandia kansallispyhäkössä

Tuomiokirkon ovet ovat avoimet itsenäisyyspäivänä kello 21:een asti osana Valon polku -tapahtumaa.

Turun ja Kaarinan kirkoissa kokoonnutaan itsenäisyyspäivänä kiittämään kotimaasta, rukoilemaan rauhaa ja nauttimaan juhlan tunnelmasta. Perinteisten jumalanpalveluksien ja seppeleiden laskujen lisäksi seurakunnat tarjoavat itsenäisyyspäivään myös musiikkia, historiaa ja koko perheen ohjelmaa.

Varhan sote-palvelujen yt-neuvottelut päättyivät erimielisinä

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) sote-palveluissa on tarvetta siirtää henkilöstöä toimipisteiden välillä, muuttaa tehtäviä ja palvelussuhteen ehtoja sekä siirtää henkilöstöä toisiin tehtäviin palvelutuotannon tarpeiden mukaisesti. Sote-palvelujen yt-neuvottelut käynnistyivät 20. lokakuuta ja päättyivät 1. joulukuuta erimielisinä.

Maxim Fedorov vierailee Kaarina-salissa Kirjallisessa illassa

Maxim Fedorov.

Toimittaja ja kirjailija Maxim Fedorov saapuu torstaina 4. joulukuuta kello 17.30 Kaarina-saliin vieraaksi Kirjalliseen iltaan. Fedorov on tullut tunnetuksi erityisesti Ylen Ukrainan-kirjeenvaihtajana ja hän on kirjoittanut kolme tietokirjaa, joista viimeisimpänä tämän vuoden syyskuussa ilmestynyt Itsenäisyydestä itsenäisyyteen – Suomi ja Ukraina 1917–1991 .

Puoli tuntia raskasta työtä kuumassa voi ylikuumentaa kehon

Ilmastonmuutos lisää kuumia jaksoja ja kuumissa olosuhteissa tehtävää työtä, joten varautuminen työpaikoilla on yhä tärkeämpää. Lämpökuormituksen terveysriskit ovat vakavia, mutta niitä voidaan hallita, kun työ suunnitellaan oikein. Työterveyslaitos on laatinut ensimmäiset Suomen ilmastoon sopivat tauotussuositukset keskiraskaaseen ja raskaaseen kuumatyöhön.

2000-luvun konkurssiennätys rikkoutui taas

2000-luvun konkurssiennätys rikkoutui jälleen. Synkkä ennätys meni rikki viime viikon perjantaina 28. marraskuuta. Marraskuun loppuun mennessä konkurssiin asetettiin 3 019 yritystä.

Etla: Varhaiskasvatuksen opettajista yhä useammalta puuttuu kelpoisuus

Kelpoisten opettajien osuus kaikista varhaiskasvatuksen opettajista on laskenut viime vuosina Suomessa, vaikka alalla työskentelevien opettajien määrä kokonaisuudessaan on kasvanut. Näin todetaan maanantaina julkaistussa Etla-tutkimuksessa. Varhaiskasvatuksen opettajana työskentelevien määrä on kasvanut viidenneksellä, mutta kelpoisten opettajien määrä on kasvanut vain kolme prosenttia. Kehityksessä on kuitenkin alueellisia eroja: kelpoisten opettajien osuus on laskenut eniten Uudellamaalla ja Lapissa.

Ansiotulot kasvoivat, mutta työllisyyden heikkeneminen hidasti palkkojen verotulojen kasvua

Verohallinto on julkaissut tilastotietoja viime vuoden tuloverotuksesta. Suurin osa ansiotuloveroista kertyi 40–59 000 euroa vuodessa tienaavilta suomalaisilta. Tuloverot olivat suurimmat Espoon Westendissä asuvilla.

Oikaisuja

TTS Työtehoseura oli jäänyt pois, kun mainittiin Varsinais-Suomesta ammatillisen koulutuksen kokeilussa mukana olevat oppilaitokset ( Aamuset 25.11.). TTS:lla on toimintaa esimerkiksi Turun alueella.

Yrityskysely: Pk-yritykset ennakoivat kasvua ensi vuodelle

Pk-yrityksissä ennustetaan kysynnän ja ulkomaankaupan kasvua ensi vuodelle. Myös työllisyyden odotetaan lievästi kohentuvan. Etenkin teollisuuden ja keskisuurten yritysten näkymät ovat plusmerkkisiä, mikä voi vetää myös niiden alihankintaketjuja kasvuun, ilmenee EK:n Pk-Pulssi-kyselystä.

Elektronisia mediataidekonsertteja Valon polku -tapahtumaviikonloppuna

Impråbo -työryhmän pianisti Tuuli Lempa muokkaa ääntä elektronisesesti. Taustalla Artturi Elovirran mediataidetta.

Turkulaistyöryhmä Impråbo toteuttaa kaksi ambient-tyylistä mediataidekonserttia joulukuun ensimmäisellä viikolla. Konsertit järjestetään Turun kaupungin Valon polku -tapahtuman oheisohjelmana. Ne ovat helposti saavutettavissa Valon polku -reitin tuntumassa.

Urheilu

Inter vahvistaa valmennustiimiään

Vesa Vasara (vas.) jatkaa Interin päävalmentajana kauden 2027 loppuun. Ville Peltonen jatkaa fysioterapeutin työnsä ohella suorituskyky-yksikön päällikkönä.

FC Interin edustusjoukkueen taustatiimi kaudelle 2026 on valmis. Päävalmentaja Vesa Vasara jatkaa tehtävässään jatkosopimuksella, joka ulottuu kauden 2027 loppuun. Hänen ympärilleen on koottu pitkälti tuttu, mutta selvästi vahvistunut valmennus- ja tukiryhmä.

Airisto Segelsällskap i Åbo nimettiin vuoden purjehdusseuraksi

Vuoden veneilytapahtumana palkittiin 8mR-luokan MM-kilpailut Turussa.

Perinteiset vuoden valinnat julkistettiin Suomen Purjehdus ja Veneilyn kaudenpäätösjuhlassa. Vuoden seuraksi valittiin Airisto Segelsällskap i Åbo. 160-vuotisjuhliaan viettävä seura järjesti erittäin onnistuneet 8mR-luokan maailmanmestaruuskilpailut yhteistyössä lähialueen muiden seurojen ja toimijoiden kanssa. ASS ja 8mR-kilpailut innostivat myös nuoria klassikkopurjehduksen pariin. 8mR-luokan MM-kilpailut voitti myös Vuoden veneilytapahtuma -yleisöäänestyksen sekä Vuoden markkinointiteko -palkinnon.

Lasse Ikonen jatkaa TPS:n keskikentällä ensi kaudella

Lasse Ikonen.

Keskikenttäpelaaja Lasse Ikonen , 22, jatkaa uraansa Turun Palloseurassa Veikkausliigan kaudella 2026. Ikonen ja TPS ovat allekirjoittaneet yksivuotisen jatkosopimuksen.

Puukkokatsomo: Fatos Durmishin huikea painiura päättyi

Yksi luku suomalaista ja turkulaista urheiluhistoriaa tuli päätökseensä 18. marraskuuta, kun Janakkalassa kisattiin vapaapainin Suomen mestaruuksista. 61-kiloisten sarjassa Suomen mestaruuteen paini Fatos Durmishi (kuvassa).

Laitapakki Oscar Häggström jatkaa TPS-paidassa

Oscar Häggström.

Jalkapalloilun Veikkausliigaan noussut Turun Palloseura on solminut jatkosopimuksen laitapuolustaja Oscar Häggströmin , 21, kanssa. Jatkosopimus pitää Häggströmin Turussa kauden 2027 loppuun.

Suomalainen jääkiekko historiallisen päätöksen kynnyksellä

Pelaavatko TPS ja Tuto ensi kaudella samalla sarjatasolla? Kuva on vuodelta 1995.

Suomalaisessa jääkiekossa eletään parhaillaan päiviä, jotka saatetaan muistaa vielä pitkään. 27. marraskuuta, kuluvan viikon torstai, on tuomionpäivä, jolloin tulevaisuuden sarjajärjestelmästä pitäisi päättää.