Junat eivät saa ajaa lentoaseman ohi

Kirjoittajan mielestä olisi hölmöyttä käynnistää säännöllinen lähijunaliikenne kulkemaan Turun lentoaseman ohi pysähtymättä siellä. Kirjoittajan mielestä olisi hölmöyttä käynnistää säännöllinen lähijunaliikenne kulkemaan Turun lentoaseman ohi pysähtymättä siellä. Kuva: Marttiina Sairanen

Turun seudun ja koko Etelä-Suomen liikennepolitiikassa eletään nyt etsikkoaikaa. Suunnitelmat tunnin vuorovälin lähijunaliikenteestä välille Tampere–Turku–Naantali ovat edenneet konkreettiselle tasolle, ja Länsirata-hanke tuo uudet raiteet Lohjalta Turkuun.

Tässä kokonaisuudessa on kuitenkin yksi kriittinen sokea piste. Olisi suoranaista hölmöyttä käynnistää säännöllinen lähijunaliikenne kulkemaan Turun lentoaseman ohi pysähtymättä siellä.

Raiteet kulkevat vain kahden kilometrin päässä terminaalista. Samaan aikaan, kun Tampereella ja Helsingissä tuskaillaan ruuhkien kanssa, meillä on mahdollisuus tehdä Turusta Suomen sujuvin raide-lentoasema.

Usein vastaväitteeksi nostetaan raha. Lentoasemarataa pidetään kalliina tunnelihankkeena. Tämä on harhaluulo. Meillä on olemassa ”budjettiratkaisu”, joka on jäänyt liian vähälle huomiolle: Vaistentien linjaus.

Vaistentie tarjoaa valmiin maastokäytävän suoraan pääradalta lentoasemalle. Reitillä on jopa valmis alitus moottoritien (VT9) kohdalla. Muuttamalla tämä vähäliikenteinen tielinjaus rautatiekäytäväksi säästämme kymmeniä miljoonia euroja, kun kalliita tunneleita ei tarvitse porata. Tarvitaan vain maanrakennusta, kiskoja ja pragmaattinen, maanpäällinen asema.

Miksi tämä on elintärkeää juuri nyt? Ensinnäkin nykytilanne on riittämätön. Tällä hetkellä lentoasemalle kulkee vain paikallisbussiliikenne. Se saattaa riittää Turun keskustasta tuleville, mutta se ei palvele lainkaan kauempaa saapuvia matkustajia. On kestämätöntä, että esimerkiksi kaukaa tulevan matkustajan sujuva matkaketju katkeaa viimeisiin kilometreihin ja vaihtoon hitaaseen paikallisbussiin.

Toiseksi kyse on kilpailuasetelmasta. Tampere-Pirkkalan lentoasema sijaitsee kaukana raiteista, eikä sinne ole realistista saada junayhteyttä vuosikymmeniin. Turulla on tässä maantieteellinen ylivoima. Kun Länsirata valmistuu, Turun lentoasema on alle tunnin junamatkan päässä Lohjalta ja Vihdistä. Myös Naantali, Raisio, Aura, Pöytyä, Loimaa, Urjala ja Akaa olisivat vain lyhyen junamatkan päässä lentoasemasta. Meille avautuu valtava uusi markkina-alue, jos juna tuo perille asti.

Kolmanneksi kyse on brändistä. Turun lentoaseman tulisi olla maailmalle ”Turku Thousand Islands Airport” – portti maailman kauneimpaan saaristoon. Matkailija voisi hypätä junaan Helsingissä tai Tampereella, nousta koneesta tai junasta Turussa ja jatkaa samalla lähijunalla suoraan satamaan.

Turun kaupungin velvollisuus on huolehtia lentoasemansa elinvoimasta, emmekä voi ulkoistaa sitä pelkästään Finavialle. Paras ja kestävin tapa varmistaa lentoaseman tulevaisuus on kytkeä se suoraan valtakunnalliseen rataverkkoon.

Nyt tarvitaan poliittista rohkeutta vaatia Vaistentien linjauksen pikaselvitys osaksi Länsirata- ja lähijunahankkeita. Tehdään Turusta Suomen todellinen kakkoskenttä hyödyntämällä sitä valttikorttia, jota muilla ei ole: kiskoja, jotka vievät perille.

Jaakko Laakso

Junat eivät saa ajaa lentoaseman ohi

Kirjoittajan mielestä olisi hölmöyttä käynnistää säännöllinen lähijunaliikenne kulkemaan Turun lentoaseman ohi pysähtymättä siellä.

Turun seudun ja koko Etelä-Suomen liikennepolitiikassa eletään nyt etsikkoaikaa. Suunnitelmat tunnin vuorovälin lähijunaliikenteestä välille Tampere–Turku–Naantali ovat edenneet konkreettiselle tasolle, ja Länsirata-hanke tuo uudet raiteet Lohjalta Turkuun.

Joulu saa suomalaiset graavaamaan siikaa

Graavisiika.

Suomullisen siikafileen myynti nousee rakettimaisesti joulun alla, sillä suomalaiset haluavat graavata kalaa itse. Moni ostaa hyvin säilyvät kalatuotteet jo ajoissa, mutta tuore kala ja mäti kannattaa hankkia vasta lähellä aattoa.

Joka viides aikuinen kokee joululahjojen ostamisessa pakkoa

Yli puolet suomalaisista aikuisista, 61 prosenttia, tuntee painetta ostaa joululahjoja, vaikkei tietäisikään, onko niille tarvetta. Joka viides aikuinen kokee lahjan ostamisen välillä pakoksi.

Flanelli peittoaa silkin ja satiinin suosikkiyöasuissa

Jouluna pehmeisiin paketteihin kääritään etenkin flanellihousuja.

Eri yöpukumalleista voiton vie kuluttajien mielestä pitkälahkeiset housut ja paita -setti, kertoo K-ryhmän tuore kysely. Jouluna pehmeisiin paketteihin kääritään etenkin flanellihousuja, mutta yhä suositumpia ovat myös koko perheen yhteensopivat yöpuvut, joissa saa olla myös ripaus huumoria.

Kokaiinin käyttö kasvaa Suomessa

Kokaiinin käyttö on kasvanut Suomessa viime vuosina merkittävästi. Kehitys noudattaa Euroopan laajuista trendiä, jossa kokaiinin saatavuus on kasvanut ja takavarikkomäärät ovat olleet ennätyksellisiä.

Keskuskauppakamari: Halpatuonti vääristää joulukaupan kilpailua

Tullin arvion mukaan Suomeen saapuu tänä vuonna jopa 50 miljoonaa alle 150 euron arvoista pakettia kolmansien maiden verkkokaupoista.

Keskuskauppakamari vaatii ripeitä toimia halpatuonnin rajoittamiseksi kiinalaisista verkkokaupoista. Alle 150 euron arvoisten pienpakettien tullivapauden poistoa on kiirehdittävä EU:ssa ja pienpaketeille on otettava käyttöön käsittelymaksu. Kiinalaiset halpatuotteita myyvät verkkokaupat vääristävät kilpailua etenkin joulusesongin aikaan.

Oikeudenkäyntikulukorvauksien rajoittamista selvitetään

Hallituksen neuvottelussa julkisen talouden suunnitelmasta 23. huhtikuuta päätettiin, että oikeudenhoidon kustannuksia hillitään. Valtiovarainministeriö aloitti marraskuussa menokartoituksen yksityisille oikeusavustajille maksettavia korvauksia koskevan valtion talousarvion momentin menotason alentamiseksi.

Veikkausliigassa avauskierros 4. huhtikuuta

Inter kohtaa avauskierroksella 4. huhtikuuta Kupittaalla VPS:n.

Veikkausliigakauden 2026 runkosarjan otteluohjelma julkaistiin nyt ensi kertaa jo edellisen kalenterivuoden puolella ja lisäksi ennen joulunpyhiä. Otteluohjelma kauden 22 ensimmäisen kierroksen osalta on valmiina sekä runkopäivät jatkosarjojen osalta.

Yrittäjägallup: Pk-yritysten tilanne heikentynyt

Pk-yritysten taloudellinen tilanne on huonontunut lokakuusta, osoittaa tuore Yrittäjägallup. Tällä hetkellä yritysten taloustilanne on heikoin keskiarvoltaan Yrittäjägallupin mittaushistoriassa. Mittaaminen aloitettiin 2022. – Käänne pk-yritysten tilanteessa on valitettava mutta ei yllättävä kaiken synkistelyn keskellä. Syksyllä orastanut optimismi on huuhtoutunut alkutalven sateisiin ja Suomen joutumiseen talouden tarkkailuluokalle, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo tiedotteessa.

Turun Taiteilijaseuran vuosinäyttely esittelee varsinaissuomalaisten taiteilijoiden taidetta

Turun Taiteilijaseuran 102. vuosinäyttely esittelee varsinaissuomalaisten taiteilijoiden sekä Turun Taiteilijaseuran jäsenten taidetta Turun Taidehallin Isossa Galleriassa 9.1.–22.2. Vuosinäyttelyn kuratoi kuvataiteilija Juha Joro . Vuosinäyttelyn kuraattori valitsee vuosinäyttelyn taiteilijoista Turun Taiteilijaseuran 2026 vuoden taiteilijan, joka julkistetaan avajaisissa.

Lounaissuomalaiset Syöpäjärjestöt jakoi apurahoja 280 600 euroa

Lounaissuomalaiset Syöpäjärjestöt on myöntänyt apurahoja syöpätautien ja saattohoidon tieteelliseen tutkimukseen ja koulutukseen 280 600 euroa. Väitöskirja-apurahoja jaettiin 11 tutkijalle, tutkimusapurahoja 22 tutkijalle ja matka-apurahoja kymmenelle tutkijalle.

Louhisaaren kartanolinnassa huippuvuosi – kaikkien aikojen toiseksi paras tulos

Louhisaaren kartanolinna ulkorakennuksineen edustaa meillä melko harvinaista barokkiarkkitehtuuria.

Askaisissa sijaitsevassa Louhisaaren kartanolinnassa tehtiin kävijäennätys 24 524 kävijällä. Edellisvuoteen verrattuna kävijöitä oli lähes 5 000 enemmän. Vuosi on paras sitten avausvuoden 1967, jolloin kävijöitä oli 31 000.

Eurojackpotin potti nousee 39 miljoonaan euroon

Eurojackpotin perjantai-illan arvonnassa (kierros 51/2025) ei löytynyt täysosumia, joten potti kohoaa. Ensi tiistaina Eurojackpotin potti nousee noin 39 miljoonaan euroon. Suomeen osui yksi hieman alle 160 tuhannen euron 5+0-voitto.

Kolumni: Hyvästit murkkusulatolle

Etualalla purkua odottava Vaisaaren koulu, takana uusi Tiedonpuiston koulu.

Kotikaupunkini Raisio on tunnettu muutamastakin asiasta, kuten Sig-yhtyeestä ja Raision tehtaista, jonka margariinikoneesta 1980-luvun suosikkiyhtye tarinan mukaan nimensä nappasikin. Mutta Raisio on ollut ennen kaikkea tunnettu yläkoulustaan, siitä ainoasta. Liekö Suomessa toista samankokoista kaupunkia, joka olisi sullonut kaikki murkkunsa saman katon alle?

Ulkomaisesta halpaverkkokaupasta hankittu elektroniikkalahja voi osoittautua jopa hengenvaaralliseksi

Joulun lähestyessä edulliset hinnat ja nopeat verkkokauppaostokset houkuttelevat monia. Ulkomaiset halpaverkkokaupat kuten Temu, Aliexpress, Shein tai Wish tarjoavat tuotteitaan vain murto-osalla kotimaisten kauppojen hinnoista. Erityisesti elektroniikkalaitteiden kohdalla nämä houkuttelevan halvat hinnat voivat sisältää piileviä riskejä, jotka voivat tuottaa pettymyksiä ja aiheuttaa pahimmillaan jopa vaaratilanteita.

TVT Asunnot palkitsi pitkäaikaisia työntekijöitään

TVT Asunnot Oy:n hallituksen puheenjohtaja Toni Eklund, toimitusjohtaja Teppo Forss, rakennuttamis- ja hankekehityspäällikkö Johannes Malmi, asumisneuvoja Jonna Harviainen, kiinteistöpäällikkö Lasse Lähdemäki, asuntotarkastuksen koordinaattori Lauri Ahonen ja vuokravalvoja Heli Karjalainen.

TVT Asunnot Oy palkitsi pitkäaikaisia työntekijöitään Keskuskauppakamarin myöntämillä tunnustuksilla henkilöstötilaisuudessa perjantaina 19. joulukuuta. Keskuskauppakamarin ansiomerkkejä jaettiin TVT Asunnoilla viidettä kertaa.

Turun Perussuomalaiset kritisoi raitiotien lisärahoitusta

Kaupunginhallitus päätti raitiotieyhtiön lisärahoituksesta kahdella miljoonalla eurolla. Lisälistalle esitys, jossa lisärahoitustarvetta perusteltiin venyneellä päätösaikataululla.

Mitä pukinkonttiin tänä jouluna?

Robotti-imuri on joulun suosikkilahjoja.

Tänä jouluna lahjapaketteihin ennustetaan päätyvän tuotteita, jotka tekevät arjesta sujuvampaa ja tuovat luksusta tavallisiin päiviin. Lahjatoiveiden kärjessä ovat viihde-elektroniikka, älykodin ratkaisut ja kauneusteknologian uudet innovaatiot.

Urheilu

Veikkausliigassa avauskierros 4. huhtikuuta

Inter kohtaa avauskierroksella 4. huhtikuuta Kupittaalla VPS:n.

Veikkausliigakauden 2026 runkosarjan otteluohjelma julkaistiin nyt ensi kertaa jo edellisen kalenterivuoden puolella ja lisäksi ennen joulunpyhiä. Otteluohjelma kauden 22 ensimmäisen kierroksen osalta on valmiina sekä runkopäivät jatkosarjojen osalta.

Kaiken kokenut Mikko Esko nostaa palloja jatkossa Tuto Volleyssa

Syksyllä alisuorittanut Tuto Volley on väläytellyt ajoittain, mutta hyvät jaksot ovat jääneet liian lyhyiksi, eikä pisteitä ole juuri tullut.

Lentopallon Mestaruusliigan viime kauden pronssijoukkue Tuto Volleyn syksy on ollut vaikea. Syyskaudella joukkue on voittanut vain paikalliskilpailija Loimun ja on niukasti kahdeksantena ennen Loimua.

Florian Krebs jättää Interin ja siirtyy Bulgariaan

Florian Krebs.

FC Interin keskikenttämies Florian Krebs siirtyy Bulgarian pääsarjaan. CSKA 1948 Sofia on julkaissut Krebsin sopimuksen, joka astuu voimaan vuodenvaihteessa.

Joni Hyytiä Veikkausliigan ainoa turkulaiserotuomari

Joni Hyytiä.

Palloliiton erotuomarivaliokunta on nimennyt Veikkausliigassa, Kansallisessa Liigassa, Ykkösliigassa, Ykkösessä ja Miesten Kakkosessa toimivat erotuomarit ja erotuomarivalmentajat kaudelle 2026.

Nuorten MM-kisat jääkiekossa pelataan Tampereella ja Turussa vuonna 2028

Alle 20-vuotiaiden nuorten jääkiekon MM-kisat pelataan Tampereen Nokia Arenalla ja Turussa Gatorade Centerissä 26.12.2027–5.1.2028.

Norjalainen Sogndal IL Onni Helénin uusi seura

Onni Helénin ura jatkuu Norjassa.

Turun Palloseuraa päättyneellä kaudella edustanut hyökkääjä Onni Helén jatkaa uraansa Norjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaavan Sogndal IL:n joukkueessa. Helénin ja TPS:n sopimus päättyi lokakuun lopussa, joten hyökkääjä siirtyy Norjaan vapaalla siirrolla. Sogndal solmi Helénin kanssa kolmen vuoden sopimuksen. Sogndalin riveihin siirtyi aiemmin tänä vuonna myös toinen TPS-kasvatti, Tuomas Pippola .