Yrittäjägallup: Pk-yritysten tilanne heikentynyt

Pk-yritysten taloudellinen tilanne on huonontunut lokakuusta, osoittaa tuore Yrittäjägallup. Tällä hetkellä yritysten taloustilanne on heikoin keskiarvoltaan Yrittäjägallupin mittaushistoriassa. Mittaaminen aloitettiin 2022. – Käänne pk-yritysten tilanteessa on valitettava mutta ei yllättävä kaiken synkistelyn keskellä. Syksyllä orastanut optimismi on huuhtoutunut alkutalven sateisiin ja Suomen joutumiseen talouden tarkkailuluokalle, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo tiedotteessa.

Yrityksistä 46 prosenttia arvioi taloudellisen tilanteensa erittäin tai melko hyväksi. Arvion ”ei hyvä eikä huono” antaa 34 prosenttia ja melko tai erittäin huonon 20 prosenttia. Tilanne on paras 10 henkeä tai enemmän työllistävissä yrityksissä ja heikoin yksinyrittäjillä.

– Hankalinta on pienimmillä yrityksillä, palvelualoilla ja pääkaupunkiseudun ulkopuolisella Uudellamaalla. Naisyrittäjien tilanne on selkeästi heikompi kuin miesyrittäjien. Naisyrittäjistä noin joka neljäs arvioi tilanteensa heikoksi, Pentikäinen sanoo.

Synkät uutiset ovat viime kuukausina heijastuneet vahvasti yritysten mielialoihin ja odotuksiin. Näkymät seuraavaksi 12 kuukaudeksi ovat selvästi heikentyneet syksyn aikana.

Vain noin kolmannes yrityksistä uskoo taloudellisen tilanteensa paranevan, kun taas lähes viidennes (18 %) ennakoi sen heikkenevän. Teollisuudessa, suuremmissa yrityksissä ja nuorissa on valoisimmat mahdollisuudet.

– Huonoa uutista on tullut joka tuutista. Se heijastuu yrittäjien ja heidän asiakkaidensa mielialoihin ja näkymiin.

Ratkaisuksi Pentikäinen peräänkuuluttaa rohkeita päätöksiä ja luottamusta vahvistavia toimia.

– Huonon kierteen katkaisuun tarvitaan hyviä uutisia ja päätöksiä, jotka kannustavat kuluttamaan, investoimaan ja rekrytoimaan. Iso merkitys olisi sillä, että Venäjän hyökkäyssota loppuisi ja Ukrainaan saataisiin säällinen ja reilu rauha. Se vähentäisi sodan laajentumisen pelkoja.

Yrittäjien keskuudessa huolta aiheuttaa myös yrittäjien eläkelain YEL-uudistus.

– Monia varsinkin pienempiä yrittäjiä kauhistuttaa yrittäjien eläkelain uudistus, jossa yrittäjille on tarjottu mittavia maksukorotuksia. Hallituksen pitää tehdä pikimmiten selväksi, että YEL-uudistus tehdään tavalla, joka kannustaa yrittäjyyteen eikä nosta maksuja.

– On päivänselvää, että mielivaltaisia työtuloehdotuksia tekevä työtulolaskuri pitää haudata. Lisäksi on keskusteltava koko eläkejärjestelmän tehostamisesta ja sitä kautta haettava sivukuluihin helpotuksia.

Pentikäinen painottaa rakentamisen merkitystä talouden piristämisessä.

– Yrittäjät on esittänyt rakentamiseen korjaussarjaa, joka vauhdittaisi alan käännettä. Rakentamisen vauhdittaminen on tärkeää, koska alan hyvä kehitys heijastuisi nopeasti muillekin aloille luottamuksen ja kysynnän kasvuna.

Yrittäjägallupin toteutti Verian Suomen Yrittäjien toimeksiannosta 4.–11. joulukuuta. Kyselyyn vastasi 1 085 pk-yrityksen edustajaa. Tulosten luottamusväli on kokonaistulosten osalta 3,0 prosenttiyksikköä suuntaansa. 

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Oikeudenkäyntikulukorvauksien rajoittamista selvitetään

Hallituksen neuvottelussa julkisen talouden suunnitelmasta 23. huhtikuuta päätettiin, että oikeudenhoidon kustannuksia hillitään. Valtiovarainministeriö aloitti marraskuussa menokartoituksen yksityisille oikeusavustajille maksettavia korvauksia koskevan valtion talousarvion momentin menotason alentamiseksi.

Veikkausliigassa avauskierros 4. huhtikuuta

Inter kohtaa avauskierroksella 4. huhtikuuta Kupittaalla VPS:n.

Veikkausliigakauden 2026 runkosarjan otteluohjelma julkaistiin nyt ensi kertaa jo edellisen kalenterivuoden puolella ja lisäksi ennen joulunpyhiä. Otteluohjelma kauden 22 ensimmäisen kierroksen osalta on valmiina sekä runkopäivät jatkosarjojen osalta.

Yrittäjägallup: Pk-yritysten tilanne heikentynyt

Pk-yritysten taloudellinen tilanne on huonontunut lokakuusta, osoittaa tuore Yrittäjägallup. Tällä hetkellä yritysten taloustilanne on heikoin keskiarvoltaan Yrittäjägallupin mittaushistoriassa. Mittaaminen aloitettiin 2022. – Käänne pk-yritysten tilanteessa on valitettava mutta ei yllättävä kaiken synkistelyn keskellä. Syksyllä orastanut optimismi on huuhtoutunut alkutalven sateisiin ja Suomen joutumiseen talouden tarkkailuluokalle, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo tiedotteessa.

Turun Taiteilijaseuran vuosinäyttely esittelee varsinaissuomalaisten taiteilijoiden taidetta

Turun Taiteilijaseuran 102. vuosinäyttely esittelee varsinaissuomalaisten taiteilijoiden sekä Turun Taiteilijaseuran jäsenten taidetta Turun Taidehallin Isossa Galleriassa 9.1.–22.2. Vuosinäyttelyn kuratoi kuvataiteilija Juha Joro . Vuosinäyttelyn kuraattori valitsee vuosinäyttelyn taiteilijoista Turun Taiteilijaseuran 2026 vuoden taiteilijan, joka julkistetaan avajaisissa.

Lounaissuomalaiset Syöpäjärjestöt jakoi apurahoja 280 600 euroa

Lounaissuomalaiset Syöpäjärjestöt on myöntänyt apurahoja syöpätautien ja saattohoidon tieteelliseen tutkimukseen ja koulutukseen 280 600 euroa. Väitöskirja-apurahoja jaettiin 11 tutkijalle, tutkimusapurahoja 22 tutkijalle ja matka-apurahoja kymmenelle tutkijalle.

Louhisaaren kartanolinnassa huippuvuosi – kaikkien aikojen toiseksi paras tulos

Louhisaaren kartanolinna ulkorakennuksineen edustaa meillä melko harvinaista barokkiarkkitehtuuria.

Askaisissa sijaitsevassa Louhisaaren kartanolinnassa tehtiin kävijäennätys 24 524 kävijällä. Edellisvuoteen verrattuna kävijöitä oli lähes 5 000 enemmän. Vuosi on paras sitten avausvuoden 1967, jolloin kävijöitä oli 31 000.

Eurojackpotin potti nousee 39 miljoonaan euroon

Eurojackpotin perjantai-illan arvonnassa (kierros 51/2025) ei löytynyt täysosumia, joten potti kohoaa. Ensi tiistaina Eurojackpotin potti nousee noin 39 miljoonaan euroon. Suomeen osui yksi hieman alle 160 tuhannen euron 5+0-voitto.

Kolumni: Hyvästit murkkusulatolle

Etualalla purkua odottava Vaisaaren koulu, takana uusi Tiedonpuiston koulu.

Kotikaupunkini Raisio on tunnettu muutamastakin asiasta, kuten Sig-yhtyeestä ja Raision tehtaista, jonka margariinikoneesta 1980-luvun suosikkiyhtye tarinan mukaan nimensä nappasikin. Mutta Raisio on ollut ennen kaikkea tunnettu yläkoulustaan, siitä ainoasta. Liekö Suomessa toista samankokoista kaupunkia, joka olisi sullonut kaikki murkkunsa saman katon alle?

Ulkomaisesta halpaverkkokaupasta hankittu elektroniikkalahja voi osoittautua jopa hengenvaaralliseksi

Joulun lähestyessä edulliset hinnat ja nopeat verkkokauppaostokset houkuttelevat monia. Ulkomaiset halpaverkkokaupat kuten Temu, Aliexpress, Shein tai Wish tarjoavat tuotteitaan vain murto-osalla kotimaisten kauppojen hinnoista. Erityisesti elektroniikkalaitteiden kohdalla nämä houkuttelevan halvat hinnat voivat sisältää piileviä riskejä, jotka voivat tuottaa pettymyksiä ja aiheuttaa pahimmillaan jopa vaaratilanteita.

TVT Asunnot palkitsi pitkäaikaisia työntekijöitään

TVT Asunnot Oy:n hallituksen puheenjohtaja Toni Eklund, toimitusjohtaja Teppo Forss, rakennuttamis- ja hankekehityspäällikkö Johannes Malmi, asumisneuvoja Jonna Harviainen, kiinteistöpäällikkö Lasse Lähdemäki, asuntotarkastuksen koordinaattori Lauri Ahonen ja vuokravalvoja Heli Karjalainen.

TVT Asunnot Oy palkitsi pitkäaikaisia työntekijöitään Keskuskauppakamarin myöntämillä tunnustuksilla henkilöstötilaisuudessa perjantaina 19. joulukuuta. Keskuskauppakamarin ansiomerkkejä jaettiin TVT Asunnoilla viidettä kertaa.

Turun Perussuomalaiset kritisoi raitiotien lisärahoitusta

Kaupunginhallitus päätti raitiotieyhtiön lisärahoituksesta kahdella miljoonalla eurolla. Lisälistalle esitys, jossa lisärahoitustarvetta perusteltiin venyneellä päätösaikataululla.

Mitä pukinkonttiin tänä jouluna?

Robotti-imuri on joulun suosikkilahjoja.

Tänä jouluna lahjapaketteihin ennustetaan päätyvän tuotteita, jotka tekevät arjesta sujuvampaa ja tuovat luksusta tavallisiin päiviin. Lahjatoiveiden kärjessä ovat viihde-elektroniikka, älykodin ratkaisut ja kauneusteknologian uudet innovaatiot.

Tämä kiristää eniten hermoja liikenteessä

Pian on taas vuosittaisen joululiikenteen aika, ja monella autoilijalla saattaa pinna kiristyä ruuhkissa. Yksi ärsytyksen aihe nousee liikenteessä ylitse muiden, ilmenee K-Auton neljättä vuotta perättäin teettämästä ja koko Suomea tilastollisesti kattavasti edustavasta Autoilun suunta -tutkimuksesta. Tutkimuksessa selvitetään autoilijoiden näkemyksiä autoilusta ja liikenteestä.

Hittimopoja, painopehmoja ja kangasnaamioita

Joulun lahjalistalle nousee tänä vuonna muutakin kuin perinteisiä klassikoita. Asiantuntijat ennustavat hittilahjoiksi muun muassa flanellihousuja, painopehmoja ja lämpötuotteita. Myös suositut Schleich-hevoset, korealainen kosmetiikka ja paluun tehnyt kurkkumopo ovat tämän vuoden suosikkeja.

Opiskelijan oleskelulupaan lisätään kielitaitoedellytys

Hallitus puuttuu ulkomaisten opiskelijoiden ja heidän perheenjäsentensä kohtaamiin ongelmiin. Sisäisen turvallisuuden ja oikeudenhoidon ministerityöryhmä linjasi 18. joulukuuta lainsäädäntömuutoksista muun muassa opiskelijoiden toimeentulovaatimuksiin ja kielitaidosta varmistumiseen.

Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi

Niina Örn.

Varsinais-Suomen Keskustan uudeksi toiminnanjohtajaksi on valittu auralainen 37-vuotias oikeustieteen maisteri Niina Örn . Örn siirtyy tehtävään Tampereen yliopiston juristin tehtävästä. Örn on aiemmin työskennellyt juristina Luonnonvarakeskuksessa ja asianajotoimistossa.

Väki vaihtuu kasarmeilla

Puolustusvoimista ja Rajavartiolaitoksesta siirtyi torstaina reserviin 8 215 varusmiestä, joista 279 on naisia. Kotiutuvia olivat 165 päivää palvelleet saapumiserästä 2/25 ja 347 päivää palvelleet erästä 1/25.

Itämeri.fi-sivusto tarjoaa ajantasaista meritietoa entistä laajemmin ja paremmin visualisoituna

Korvameduusoja Kemiönsaaren vesillä.

Itämeren luontoon voi tutustua entistä helpommin, kun Itämeri.fi-sivusto avasi uudet luontotyyppejä esittelevät osiot. Itämeri.fi tarjoaa kattavan näkymän Itämeren tilaan ja elinympäristöihin sekä kertoo niitä uhkaavista tekijöistä – niin tietona, valokuvina kuin visualisointeinakin. Sivuston uusissa osioissa pääsee tarkastelemaan, kuinka meriluontotyypit pärjäävät Itämeressä ja mikä niitä uhkaa, sekä mistä Euroopan unionin tärkeinä pidetyt, uhanalaiset lajit löytyvät Suomen rannikolta.

Urheilu

Veikkausliigassa avauskierros 4. huhtikuuta

Inter kohtaa avauskierroksella 4. huhtikuuta Kupittaalla VPS:n.

Veikkausliigakauden 2026 runkosarjan otteluohjelma julkaistiin nyt ensi kertaa jo edellisen kalenterivuoden puolella ja lisäksi ennen joulunpyhiä. Otteluohjelma kauden 22 ensimmäisen kierroksen osalta on valmiina sekä runkopäivät jatkosarjojen osalta.

Kaiken kokenut Mikko Esko nostaa palloja jatkossa Tuto Volleyssa

Syksyllä alisuorittanut Tuto Volley on väläytellyt ajoittain, mutta hyvät jaksot ovat jääneet liian lyhyiksi, eikä pisteitä ole juuri tullut.

Lentopallon Mestaruusliigan viime kauden pronssijoukkue Tuto Volleyn syksy on ollut vaikea. Syyskaudella joukkue on voittanut vain paikalliskilpailija Loimun ja on niukasti kahdeksantena ennen Loimua.

Florian Krebs jättää Interin ja siirtyy Bulgariaan

Florian Krebs.

FC Interin keskikenttämies Florian Krebs siirtyy Bulgarian pääsarjaan. CSKA 1948 Sofia on julkaissut Krebsin sopimuksen, joka astuu voimaan vuodenvaihteessa.

Joni Hyytiä Veikkausliigan ainoa turkulaiserotuomari

Joni Hyytiä.

Palloliiton erotuomarivaliokunta on nimennyt Veikkausliigassa, Kansallisessa Liigassa, Ykkösliigassa, Ykkösessä ja Miesten Kakkosessa toimivat erotuomarit ja erotuomarivalmentajat kaudelle 2026.

Nuorten MM-kisat jääkiekossa pelataan Tampereella ja Turussa vuonna 2028

Alle 20-vuotiaiden nuorten jääkiekon MM-kisat pelataan Tampereen Nokia Arenalla ja Turussa Gatorade Centerissä 26.12.2027–5.1.2028.

Norjalainen Sogndal IL Onni Helénin uusi seura

Onni Helénin ura jatkuu Norjassa.

Turun Palloseuraa päättyneellä kaudella edustanut hyökkääjä Onni Helén jatkaa uraansa Norjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaavan Sogndal IL:n joukkueessa. Helénin ja TPS:n sopimus päättyi lokakuun lopussa, joten hyökkääjä siirtyy Norjaan vapaalla siirrolla. Sogndal solmi Helénin kanssa kolmen vuoden sopimuksen. Sogndalin riveihin siirtyi aiemmin tänä vuonna myös toinen TPS-kasvatti, Tuomas Pippola .