Nimpparisankari: Televisiosta tuttu nimi

Kauppiasuran alku palauttaa Oona Salon nuoruuden maisemiin Lietoon. Kauppiasuran alku palauttaa Oona Salon nuoruuden maisemiin Lietoon. Kuva: K-ryhmä

Tämän vuoden nimipäivä kuluu Oona Salolta tavallista jännittävämmissä merkeissä. Salo valmistautuu K-kauppiasuransa alkuun Turussa ja Liedossa. Salo ottaa maalis-huhtikuussa Turussa ja Liedossa kolme K-marketia haltuunsa.

– Se jää nähtäväksi, kehitetäänkö tulevaisuudessa nimipäivän ympärille jotain erityistä. Toistaiseksi nimipäivä on ollut itselleni aina melko tavallinen päivä. Isovanhemmat ovat lähettäneet kortin, mutta muuten en ole nimipäivääni viettänyt, Salo toteaa.

Hän on syntynyt vuonna 1999. Vuosituhannen lopulla Oona oli yksi nousussa olevista muotinimistä. Ennen 1990-lukua Oona oli vielä varsin harvinainen, mutta 2000-luvun alussa tilanne oli toinen. Suosituimmillaan Oona oli 2004, jolloin vajaa 400 lasta sai Oonan kutsumanimekseen. Tyttöjen nimien joukossa Oona jäi tuolloin niukasti kymmenen suosituimman joukosta.

Myös Salon syntyessä Oona oli jo varsin suosittu. 1999 reilu 300 lasta sai Oonan kutsumanimekseen. Se oli 15:nneksi suosituin tytön etunimi.

Turun seudun lisäksi Salo on ehtinyt asua myös Tampereella. Kun nimi on yleinen ja asuinpaikatkin ovat vaihtuneet, ei ole ihme, että kaimoja Salonkin elämässä on ollut useampia.

– Tuttavapiirissäni on ollut useampi Oona. Olen harrastanut joukkueurheilua. Sitä kautta kaimoja on aina ollut aika paljon, mutta lempinimiä minulla ei ole oikeastaan koskaan ollut. Jos erottautumista on tarvittu, se on tapahtunut sukunimellä, Liedossa lapsuutensa ja nuoruutensa viettänyt Salo kertoo.

Salon mukaan hänen nimensä oli vanhemmille aikanaan melko helppo päätös.

– Ilmeisesti vanhempani ovat katsoneet jotain televisiosarjaa silloin 1990-luvun lopulla aktiivisesti ja siitä on nimi jotenkin alkanut kehittymään. Ilmeisesti sarjassa on ollut joku Oona-niminen hahmo, Salo toteaa.

Omaan nimeensä hänellä on aina ollut positiivinen suhde.

– Oona on hyvä nimi. Se on tuntunut omalta.

Oonan nimipäivä on 21. tammikuuta.

Ilkka Lappi

Skanska toteuttaa Kompassisairaalan toisen vaiheen

Hanke koostuu kahdesta erillisestä sairaalasiivestä sekä kahdesta liittymästä, jotka yhdistävät uuden rakennusosan Tyks Kompassisairaalan ensimmäisen vaiheen rakennuksiin. Lisäksi olemassa olevien rakennusosien liittymäkohtiin tehdään muutoksia.

Skanska ja Varsinais-Suomen hyvinvointialue ovat sopineet Turun yliopistollisen keskussairaalan (Tyks) psykiatrian uudisrakennuksen eli Kompassisairaalan toisen vaiheen toteuttamisesta. Rakennustyöt käynnistyvät maaliskuussa. Kakkososa valmistuu vuonna 2028. Urakan arvo Skanskalle on noin 50 miljoonaa euroa.

Keuhkosyövän seulontapilotti käynnistyy – mukaan etsitään pitkään tupakoineita 50–74-vuotiaita

Keskiviikkoa alkava keuhkosyövän seulontapilotti toteutetaan viiden alueellisen sairaalan kanssa. Pilottiin voivat hakea mukaan 50–74-vuotiaat, pitkään tupakoineet henkilöt Uudenmaan, Pirkanmaan, Pohjanmaan, Pohjois-Pohjanmaan ja Varsinais-Suomen alueilta.

Playa Del Raisio Beach Party jo neljättä kertaa Hahdenniemen rannalla

Bess nähdään Hahdenniemen rannalla.

Playa del Raisio Beach Party järjestetään jo neljättä kertaa Hahdenniemen uimarannalla. Festivaalipäivät ovat perjantai ja lauantai 26.–27. kesäkuuta.

Teleste toimittaa LED-näyttöjä Belgian valtionrautateiden operointiyhtiölle

Belgian valtionrautateiden operointiyhtiö Infrabel on valinnut Telesten edistyksellisten RGB LED -monivärinäyttöjen toimittajaksi rautatieasemilleen Belgiassa. Yhteistyö merkitsee tärkeää askelta Telesten jatkuvassa työssä julkisen liikenteen infrastruktuurin digitaalisen transformaation tukemiseksi. Telesten ja infrabeliin välinen puitesopimus on nelivuotinen sisältäen jatko-optiot.

Meyer Turun telakalla käynnistettiin viidennen Icon-luokan aluksen tuotanto

Meyer Turun projektipäällikkö Noora Maunila ja Royal Caribbeanin projektipäällikkö Janne Auvinen käynnistävät Icon 5 aluksen tuotannon.

Meyer Turun telakalla aloitettiin maanantaina 19. tammikuuta Icon-luokan viidennen aluksen tuotanto. Levyhallissa oli läsnä edustajia niin aluksen tilaajan, Royal Caribbean Groupin kuin Meyer Turun organisaatioista sekä luokituslaitoksesta.

Eurojackpotin päävoitto nousi 52 miljoonaan

Eurojackpotin tiistain arvonnasta ei löytynyt kierroksella 4/2026 täysosumia. Tämän viikon perjantaina potissa on 52 miljoonaa euroa.

Naantali kiilasi Liedon edelle

Naantali kiilasi kärkeen yrittäjien kyselyissä.

OP Varsinais-Suomi ja Varsinais-Suomen Yrittäjät julkaisivat maakuntaennusteen, joka perustuu 682 yrittäjän vastauksiin. Ennuste povaa kasvua. Saldoluku lupaa sekä liikevaihdon kasvua että kannattavuuden parantumista. Myös henkilöstön määrän odotetaan kasvavan. Uskoa tulevaisuuteen on yhä, vaikka ajat ovat jo vuosikymmenen ajan olleet takkuisia.

Pelastuslaitos tutki avannon Aurajoella, ketään ei löytynyt

Pelastuslaitos sai tehtävän Auranjoelle tiistaina illalla. Epäilynä oli, että ihminen olisi pudonnut jäihin. Jalanjäljet johtivat Aurajoen jäällä avantoon, mutta jatkuivat sen jälkeen jäätä pitkin. Pelastuslaitoksen pintapelastajat tarkastivat varmuuden vuoksi avannon, eikä sieltä löytynyt ketään.

Taloyhtiöiden hoitokustannuksiin lievää nousua

Lämmitys on kallistunut monilla paikkakunnilla tuntuvasti edellisvuosina.

Taloyhtiöiden hoitokustannukset nousevat tänä vuonna lievästi. Kiinteistöliitto julkaisee taloyhtiöiden talouden suunnittelun tueksi kaksi kertaa vuodessa Talousarvio-ohjeen, jonka uusimmassa päivityksessä ennakoimme kaupunkien kaukolämpötaloihin karkeasti arvioiden 2–2,5 prosentin kasvupainetta hoitokuluihin. Paikkakunta- ja taloyhtiökohtaiset erot ovat suuria.

Digita saanut valmiiksi taajuusmuutostyöt Turun radio- ja tv-asemalla – muutostöiden jälkeen tehtävä tarvittaessa kanavahaku antenni-tv-kotitalouksissa

Digita on saanut valmiiksi Turun radio- ja tv-aseman taajuusmuutostyöt. Nyt aseman peittoalueen antennitalouksissa on tarvittaessa tehtävä kanavahaku.

Oluen myynti laski, alkoholittoman oluen suosio kasvoi

Oluen myynti laski viime vuonna.

Viime vuosi oli panimoalan tuotteiden kysynnän osalta kasvun pysäyttänyt vuosi. Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton jäsenyritysten tuotteita myytiin yhteensä 846,1 miljoonaa litraa, mikä on lähes sama määrä kuin edellisvuonna (+0,045 %).

Käynnissä harvinainen avaruusmyrsky

Auringossa syntyi sunnuntaina 18. tammikuuta voimakas, tason X1.9 roihupurkaus eli röntgenalueen sähkömagneettisen säteilyn leimahdus. Tässä yhteydessä Auringosta lähti kohti Maata koronan massapurkaus eli avaruuteen sinkoutunut kaasupilvi. Revontulia on nähty Keski-Eurooppaa myöten. Suomessa pilvisyys voi estää revontulien näkemisen suuressa osassa maata.

Maalivahti Alex Hildén mukaan Interin edustusjoukkueeseen

Alex Hildén.

Interin Veikkausliiga-joukkueen maalivahtiosasto on täydentynyt junioreista mukaan nousseella Alex Hildénillä . Viime kaudella Hildén pelasi Interin reservijoukkueessa seitsemässä ottelussa sekä SM-hopeaa saavuttaneessa P17-joukkueessa 11 ottelussa.

Otkes: Muistisairas kuoli Turussa liikkumista rajoittavien toimien seurauksena

Onnettomuustutkintakeskus (Otkes) käynnistää turvallisuustutkinnan ikääntyneiden palveluyksiköissä tapahtuneista kahden muistisairaan asiakkaan kuolemista.

Väitös: Tulevissa pandemioissa tartuntoja estetään antigeenitesteillä – suomalaisella teknologialla tunnistaa tartuttajat

Juha M. Koskinen.

Turun yliopistossa tarkastettavassa väitöstutkimuksessa suunniteltiin ja kehitettiin automatisoidut pikatestit usealle tartuntataudille. Väitöskirjatyön aikana kaupallistetut testit tunnistavat tartuttavat ja aktiivisessa tautivaiheessa olevat henkilöt virusten tai bakteerien antigeenien avulla. Antigeenitestejä hyödyntämällä voidaan tehostaa tartuntatautien hoitoa ja hallita taudin leviämistä pandemioiden ja epidemioiden aikana.

Poliisi tutkii Kupittaalla parkkipaikalla tapahtunutta pahoinpitelyä

Lounais-Suomen poliisi selvittää viime lauantai-iltana Turun Kupittaalla Veritas Stadionin parkkipaikalla tapahtunutta epäiltyä pahoinpitelytapausta, jossa oli osallisena alaikäisiä nuoria. Poliisi valvoo jatkossa tehostetusti nuorison kokoontumisia alueella.

Åbo Akademin säätiön museoissa yli 22 000 vierailua

Axel Haartman tarkasteli talonsa ikkunasta avautuvaa maisemaa yhdessä lempikoiransa Readyn kanssa. Samainen koira löytyy myös ikuistettuna ateljeekodin yläaulan kattoon.

Åbo Akademin säätiön museoissa kävi viime vuoden aikana 22 238 vierailijaa, joista 6 750 oli ilmaiskävijöitä.

Huijausviestejä Varhan asiakas- ja palveluohjaus Soihdun nimissä

Varhan asiakas- ja palveluohjaus Soihdun nimissä on lähetetty sähköposteja ihmisille Varhan alueella. Sähköpostin aiheena on ajanvaraus lastensuojeluselvitykseen. Sähköpostissa on ollut mukana myös linkki. Linkkiä ei tule klikata.

Näköislehti

Urheilu

Maalivahti Alex Hildén mukaan Interin edustusjoukkueeseen

Alex Hildén.

Interin Veikkausliiga-joukkueen maalivahtiosasto on täydentynyt junioreista mukaan nousseella Alex Hildénillä . Viime kaudella Hildén pelasi Interin reservijoukkueessa seitsemässä ottelussa sekä SM-hopeaa saavuttaneessa P17-joukkueessa 11 ottelussa.

Nuori maalivahti Dan Lauri ja TPS jatkosopimukseen

Dan Lauri.

Veikkausliiga-seura TPS on solminut jatkosopimuksen nuoren maalivahtilupauksensa Dan Laurin , 16, kanssa. Laurin ja TPS:n olemassa oleva sopimus kattoi jo valmiiksi kauden 2026 ja nyt sopimusta on pidennetty ulottumaan kauden 2027 loppuun.

Samuel Anini Junior TPS:n riveihin

Samuel Anini Junior.

Jalkapallon Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura on kiinnittänyt riveihinsä uuden pelaajan. Laitahyökkääjä Samuel Anini Junior liittyy turkulaisseuran vahvuuteen 1+1-vuotisella sopimuksella.

Alvar Siimesvaaralle kartingin tehdassopimus

Alvar Siimesvaara.

Kaarinasta kotoisin oleva ja Salon Urheiluautoilijoita edustava Alvar Siimesvaara , 17, jatkaa kansainvälistä karting-uraansa KZ2-luokassa, mutta tiimi vaihtuu tämän hetken menestyneimpään KZ-luokkien tehdastiimiin, Sodi CPB Sports -tiimiin. Ranskalaistiimin kuljettajat ovat vakiokalustoa KZ-luokkien palkintopallilla. Viime kaudella Sodi voitti sekä KZ- ja KZ2 -luokan maailmanmestaruudet ja euroopanmestaruudet.

Toisen polven hyökkääjä jatkaa raitapaidassa

Nino Rajamäki.

Turun Palloseura on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen laitahyökkääjä Nino Rajamäen , 18, kanssa. Rajamäki on Tepsin oma kasvatti, joka on kantanut TPS-paitaa kymmenvuotiaasta lähtien.

Rikhard Nurro vapaaottelun PM-kisoihin

Finnfighters’ Gymin Rikhard Nurro on valittu Suomen vapaaottelumaajoukkueeseen, joka osallistuu aikuisten ja junioreiden PM-kisoihin tammikuun puolivälissä. Nurro ottelee miesten 93-kiloisten sarjassa.