Asuntolainojen takaisinmaksuajat pidentyneet

Uusien asuntolainojen keskimääräinen takaisinmaksuaika on pidentynyt vuoden ajan. Maksuajat ovat pidentyneet etenkin omistusasumiseen otetuissa lainoissa. Osassa asuntolainoista myös korontarkistus voi vaikuttaa lainan lopulliseen takaisinmaksuaikaan.

Kotitalouksien omistusasumiseen otettujen uusien lainanostojen keskimääräinen takaisinmaksuaika oli 23 vuotta ja neljä kuukautta helmikuussa. Viimeksi keskimääräinen takaisinmaksuaika oli yhtä pitkä maaliskuussa 2023 ennen kuluttajansuojalain muutosta.

Kotitalouksien asuntolainojen keskimääräinen takaisinmaksuaika on pidentynyt tasaisesti viime vuoden alusta lähtien. Vuotta aikaisemmin helmikuussa uusien omistusasuntolainanostojen keskimääräinen takaisinmaksuaika oli 11 kuukautta lyhyempi. Keskimääräinen takaisinmaksuaika on pidentynyt etenkin 25–30-vuotisten lainojen yleistyttyä.

Omistusasuntolainoissa yleisimmät takaisinmaksuaikavälit ovat 20–25 ja 25–30 vuotta. Helmikuussa uusista omistusasuntolainojen nostoista 20 prosenttia oli alle 20-vuotisia, 41 prosenttia 20–25-vuotisia, 35 prosenttia 25–30-vuotisia ja neljä prosenttia yli 30-vuotisia lainoja. Yli 30-vuotisten lainojen osuus uusista omistusasuntolainanostoista oli suurin tammikuussa 2023, 16 prosenttia.

Sijoitusasuntolainojen takaisinmaksuajat ovat keskimäärin lyhyempiä kuin omistusasuntolainojen. Sijoitusasuntolainojen keskimääräinen takaisinmaksuaika oli 2026 helmikuussa 19 vuotta ja seitsemän kuukautta, mikä on noin kaksi kuukautta enemmän kuin vuotta aikaisemmin helmikuussa. Helmikuussa uusista sijoitusasuntolainojen nostoista 49 prosenttia oli alle 20-vuotisia, 36 prosenttia 20–25-vuotisia ja loput 15 prosenttia 25–30-vuotisia lainoja.

Asuntolainan korontarkistus voi vaikuttaa lainan lopulliseen takaisinmaksuaikaan tietyillä lainanlyhennystavoilla. Kiinteässä tasaerälainassa lainan takaisinmaksuaika pitenee viitekoron arvon noustessa ja vastaavasti lyhenee viitekoron arvon laskiessa. Positiivisesta luottotietorekisteristä tehtyjen laskelmien perusteella 16 prosentissa euromääräisestä omistusasuntolainakannasta lyhennystapa oli kiinteä tasaerä helmikuun lopussa. 80 prosentissa lainakannasta lyhennystapana oli annuiteetti, kolmessa prosentissa tasalyhennys ja lopussa muu lyhennystapa, kuten kertalyhennys (niin sanottu bullet-laina). Lainojen lukumäärien perusteella tarkasteltuna 24 prosentissa omistusasuntolainoja lyhennystapa oli kiinteä tasaerä, 71 prosentissa annuiteetti, neljässä prosentissa tasalyhennys ja yhdessä prosentissa muu lyhennystapa helmikuun lopussa.

Suomalaiset kotitaloudet nostivat helmikuussa uusia asuntolainoja miljardin euron edestä, mikä on 60 miljoonaa euroa vähemmän kuin vuosi sitten vastaavaan aikaan. Uusista asuntolainanostoista sijoitusasuntolainoja oli 110 miljoonaa euroa.

Uusien asuntolainojen keskikorko laski tammikuusta ja oli 2,81 prosenttia helmikuussa. Asuntolainakanta oli helmikuun lopussa 105,6 miljardia euroa ja asuntolainakannan vuosikasvu 0,1 prosenttia. Sijoitusasuntolainoja oli 9,1 miljardia euroa asuntolainakannasta. Suomalaisten kotitalouksien lainoista oli helmikuun lopussa kulutusluottoja 17,3 miljardia euroa ja muita lainoja 17,8 miljardia euroa.

Suomalaiset yritykset nostivat uusia lainoja helmikuussa 1,7 miljardin euron edestä, ja niistä asuntoyhteisölainoja oli 340 miljoonaa euroa. Uusien nostettujen yrityslainojen keskikorko laski tammikuusta ja oli 3,76 prosenttia. Suomalaisille yrityksille myönnettyjen lainojen kanta oli helmikuun lopussa 109,1 miljardia euroa, mistä asuntoyhteisöille myönnettyjä lainoja oli 46,0 miljardia euroa.

Suomalaisten kotitalouksien yhteenlaskettu talletuskanta oli helmikuun lopussa 116,3 miljardia euroa ja talletusten keskikorko 0,79 prosenttia. Talletuskannasta oli yön yli -talletuksia 70,8 miljardia euroa ja määräaikaistalletuksia 16,2 miljardia euroa. Uusia määräaikaisia talletussopimuksia suomalaiset kotitaloudet solmivat helmikuussa 1 080 miljoonan euron edestä. Uusien määräaikaistalletusten keskikorko oli helmikuussa 2,16 prosenttia.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Eloranta: Kansallisarkiston säästöt uhkaavat historian tutkimusta

Kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta (sd.) on huolestunut Kansallisarkiston säästösuunnitelmista. Elorannan mukaan toimipisteiden sulkeminen ja digitaaliseen toimintamalliin siirtyminen heikentävät tutkijoiden ja opiskelijoiden mahdollisuutta päästä käsiksi ja tutkia Kansallisarkiston historiallisia aineistoja. Eloranta on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen aiheesta.

Lintujen kevätmuutto tavanomaista aikaisemmassa

Västäräkki.

Muuttolintuja saapuu päivä päivältä lisää, ja muutto etenee nopeasti pohjoiseen lumirajan vetäytyessä ja sulapaikkojen laajetessa. BirdLife Suomen kokoamien tietojen perusteella lintujen kevätmuutto on tavanomaista aikaisempi, muttei poikkeuksellinen, sillä kevätmuutto on tällä vuosituhannella käynnistynyt selvästi entistä aikaisemmin.

RKP Varsinais-Suomen puheenjohtajisto hakee jatkokautta

RKP Varsinais-Suomen puheenjohtajisto hakee jatkokautta huhtikuussa järjestettävässä piirikokouksessa. Piirin puheenjohtaja Markus Blomquist (Turku) sekä varapuheenjohtajat Laura Wickström (Parainen) ja Roger Hakalax (Kemiönsaari) haluavat yhdessä jatkaa tehtävässään.

Mikä avuksi siitepölyallergian oireisiin?

Siitepölyallergian yleisimpiä oireita ovat nenän tukkoisuus, kirkas vuoto, aivastelu, silmien kutina ja vuotaminen sekä väsymys.

Siitepöly aiheuttaa monelle erilaisia silmä- ja nenäoireita, kun pensaat, lehtipuut ja heinät kukkivat. Siitepölykausi alkaa Suomessa kevättalvella ja jatkuu pitkälle syksyyn. Tällä hetkellä käynnissä on lepän ja pähkinäpensaan kukinta.

Yrittäjät varoittaa laajoista energiatukitoimista – veroale voi pahentaa tilannetta

Lähi-idän kriisi lisää epävarmuutta sekä nostaa energian ja logistiikan kustannuksia pk-yrityksissä. Suomen Yrittäjät varoittaa Orpon hallitusta energian ja polttoaineiden laajamittaisista veronalennuksista ja hintasääntelystä. Veroalet voivat jopa pahentaa tilannetta.

Asuntolainojen takaisinmaksuajat pidentyneet

Uusien asuntolainojen keskimääräinen takaisinmaksuaika on pidentynyt vuoden ajan. Maksuajat ovat pidentyneet etenkin omistusasumiseen otetuissa lainoissa. Osassa asuntolainoista myös korontarkistus voi vaikuttaa lainan lopulliseen takaisinmaksuaikaan.

Moni vuokranantaja jättää ilmoittamatta vuokratuloja verotukseen

Vuokratulojen verovalvonta tuo vuosittain kymmeniä miljoonia euroja lisää veroja yhteiskunnalle. Vuokratulot pitää ilmoittaa verotukseen itse. Myös virtuaalivaluutoista tai somenäkyvyyden kautta saadut tulot pitää ilmoittaa verotukseen. Esitäytetyn veroilmoituksen määräpäivät ovat 1., 14., 21. ja 28. huhtikuuta.

Aurajokisuulla pääsee polskimaan jo ensi kesänä

Kaarle Knuutinpojan rantatien varteen, Aurajokisuulle, rakennetaan uusi uimaranta. Työt ranta-alueella alkavat 30. maaliskuuta. Uimareille rakennetaan pukukopit, ulkosuihku ja väliaikainen wc.

Lupa- ja valvontavirasto aloittanut tarkastuskäynnit lastensuojelulaitoksiin ja kehitysvammaisten yksiköihin

Lupa- ja valvontavirasto on aloittanut tarkastuskäynnit lastensuojelulaitoksiin ja kehitysvammaisten yksiköihin. Tarkastukset kohdistuvat erityisesti rajoitustoimenpiteiden käyttöön. Osa tarkastuksista voidaan tehdä ennalta ilmoittamatta.

Kellot kesäaikaan sunnuntaina

Talvi- eli normaaliaika päättyy ja kesäaikaan siirrytään lauantain ja sunnuntain välisenä yönä. Kellojen viisareita siirretään tunti eteenpäin ensi sunnuntaina 29. maaliskuuta aamuyöllä kello 3.

Turun AMK:n hanke tavoittelee sähköautojen akuille korjattavuutta ja uudelleenkäyttöä

Sähköautojen akut halutaan tehokkaampaan ja pitkäikäisempään käyttöön mahdollistamalla niiden korjaaminen. Turun AMK:n uuden hankkeen tavoitteena on löytää menetelmiä sähköautojen akkujen korjaamiseen ja uusiokäyttöön sekä selvittää, olisiko se kannattavaa liiketoimintaa.

Kuninkaantien muusikot esittää neljän evankelistan teksteihin sävelletyt varhaiset passiot

Paulus BucaenuksenMatteus-passio esitetään Mynämäen Pyhän Laurin kirkossa.

Kuninkaantien muusikot esittää hiljaisella eli pääsiäistä edeltävällä viikolla kaikkien neljän evankelistan teksteihin sävelletyt varhaiset passiot. Tämä on tiettävästi ensimmäinen kerta Suomessa – ainakin moderneina aikoina – kun vastaava hanke toteutetaan. Neljän passion esityspäivät ja passiotekstien järjestys pohjautuvat Turun messukirjaan, Missale Aboenseen .

Lähestymiskieltojen määrässä huomattavaa kasvua viime vuonna

Lähestymiskieltojen määrä kasvoi Suomessa viime vuonna selvästi. Kieltoja määrättiin 1 650, mikä on lähes 15 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Lähestymiskieltoon määrätyistä miehiä oli 1 516. Määrä oli 16 prosenttia edellisvuotta suurempi.

Näin reaktiomme vaikuttavat siihen, mitä sosiaalisessa mediassa pidetään eettisenä

Kun seuraavan kerran kirjaudut Instagramiin tai Linkediniin, pidä mielessäsi, että jokaisella reaktiolla on väliä. Olemme kaikki mukana muokkaamassa sitä, mitkä arvot ovat vaikuttavia ja mitkä haastetaan sekä mitä pidetään digitaalisessa ajassamme eettisenä, Anna Granstedt sanoo.

Sosiaalinen media on nykyään itsestään selvä osa useimpien ihmisten arkea. Monet meistä seuraavat sosiaalisessa mediassa yrityksiä ja reagoivat koskettaviin kuviin ja kampanjoihin.

Digitan huoltotöistä Turun radio- ja tv-asemalla lähetyskatkos ensi keskiviikkona

Digita tekee huoltotöitä Turun radio- ja tv-asemalla 1.–2. huhtikuuta kello 10–15 välisenä aikana. Työturvallisuuden takaamiseksi kaikille asemalta lähetettäville tv-kanaville tulee enintään kahden tunnin katkos 1. huhtikuuta. Kaikki asemalta lähetettävät radiokanavat lähetetään alennetulla lähetysteholla huoltotöiden aikana 1. huhtikuuta ja 2. huhtikuuta. Osalle radiokanavista tulee noin kymmenen minuutin katkos töiden alkaessa 1. huhtikuuta noin kello 10 ja päättyessä 1. huhtikuuta noin kello 15. Tehonalennukset voivat aiheuttaa häiriöitä peittoalueen reunamilla.

Maailman suurimmat laulukilpailupalkinnot jaossa nuorille lahjakkuuksille Mirjam Helin -kilpailussa Turussa

Camilla Nylund on Mirjam Helin -kilpailun 2027 tuomariston puheenjohtaja.

Turkuun on odotettavissa ensi vuoden kesäkuussa laulun ja kilpailujen ystäviä Suomesta ja eri puolilta maailmaa. Samoin kuin urheilutapahtumat, laulukilpailut vetävät puoleensa yleisöä, joka haluaa eläytyä kisatunnelmaan ja kannustaa omia suosikkejaan.

Välitilat täyttyvät valosta, äänistä ja kohtaamisista

Turun kaupunki kumppaneineen on valinnut kulttuurin välitilojen sekä pop up -taiteen ohjelmahaun taide- ja kulttuuritoimijat. Valinnat tuovat maksuttomia taidehetkiä ja yllätyksellisiä kulttuurielämyksiä eri puolille kaupunkia.

EVA: Niukasti toimeentulevat pitävät verotusta muita useammin liian ankarana

Suomalaisten enemmistö pitää verotusta kaiken kaikkiaan liian ankarana, mutta kriittisimmin verotuksen tasoon suhtautuvat ne, jotka pärjäävät vain käyttämällä tulojaan harkiten tai joilla on vaikeuksia tulla toimeen, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.

Näköislehti

Urheilu

Åboraakkeli: Wirmo taistelee liiganoususta

Olivia Pietilä.

Varsinais-Suomen asema naisten F-liigassa saattaa hyvinkin vahvistua ensi kaudella. Salibandyn naisten divarin superfinaalissa kohtaavat Mynämäen SBS Wirmo ja SPV. Finaali pelataan Mynämäellä lauantaina 28. maaliskuuta.

Eero Vuorjoki, Oscar Häggström ja Vincent Ulundu Pikkuhuuhkajien matkassa

Vincent Ulundu.

Pikkuhuuhkajat kohtaa San Marinon vieraissa 26. maaliskuuta kello 19 Suomen aikaa ja Kyproksen kotona Tampereella 31. maaliskuuta kello 18.

TPS:n Olli Kuismalle kahden vuoden jatkopahvi

Olli Kuisma.

TPS:n salibandymiesten ykkösmaalivahti Olli Kuisma jatkaa Palloseurassa. Kuisman allekirjoittama jatkosopimus pitää miehen TPS:n maalilla kahden seuraavan kauden ajan, kevääseen 2028. Kuluvalla kaudella Pöytyän Urheilijoiden kasvatti on ollut TPS:n tärkeimpiä yksilöitä. Kuisma on pelannut yhtä poikkeusta lukuun ottamatta kaikki kauden liigaottelut. Kuisman jatkosopimus tuo jatkuvuutta TPS:n miehistöön.

Kreikkalaiskärki lainalle Puolasta TPS:aan

Theodoros Tsirigotis.

Pääsiäisviikonloppuna alkavaan Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura vahvistaa miehistöään uudella kärkipelaajalla. TPS lainaa keskushyökkääjä Theodoros Tsirigotisin Puolan pääsarjassa pelaavalta Gornik Zabrzen joukkueelta. Tsirigotisin lainasopimus turkulaisseuran kanssa ulottuu 1. elokuuta asti.

Missäs oot?: Toiminnanjohtaja jääkaapilla

Janne Kytölä.

Tavoitimme TPS Salibandyn toiminnanjohtaja Janne Kytölän torstaina kello 14.15.

Daniel Ståhl jahtaa yhä puuttuvaa kultaansa

Oklahoman Ramonassa sijaitseva ”ennätysten pelto” ei kiinnosta Daniel Ståhlia. – Haluan heittää pitkälle oikeissa kisoissa ja voittaa arvokisamitaleja, mies linjaa.

Eurooppalaisten yleisurheilijoiden päätavoite alkavana kesänä on Englannin Birminghamissa elokuussa käytävät EM-kisat. Myös kiekonheittäjä Daniel Ståhlin tämän kauden tähtäin on asetettu Birminghamiin.