Yleisen asumistuen saajaprofiili muuttui selvästi, kun opiskelijat siirtyivät pois yleisen asumistuen piiristä

Kuvio näyttää yleisen asumistuen, eläkkeensaajan asumistuen, opintotuen asumislisän ja sotilasavustuksen asumisavustuksen saajamäärät 2015-2025.
Kuvio näyttää yleisen asumistuen, eläkkeensaajan asumistuen, opintotuen asumislisän ja sotilasavustuksen asumisavustuksen saajamäärät 2015-2025.

Yleisen asumistuen saajat ovat nyt pääosin työttömiä ja pienituloisia. Saajien joukossa on edelleen enemmän nuoria aikuisia kuin vanhempiin ikäryhmiin kuuluvia. Tiedot käyvät ilmi Kelan asumistukitilastosta 2025.

Viime joulukuussa yleistä asumistukea sai 240 400 ruokakuntaa, mikä oli noin 141 600 eli 37 prosenttia vähemmän kuin edellisvuonna. Suhteellisesti eniten väheni lapsettomien parien (-64 prosenttia) ja yksin asuvien (-43 prosenttia) määrä.

Yleistä asumistukea saaneiden ruokakuntien määrän vähenemiseen vaikutti se, että elokuusta alkaen opiskelijat siirtyvät yleisen asumistuen piiristä opintotuen asumislisän piiriin. Opintotuen asumislisän saajia oli joulukuussa 147 500, kun edellisvuoden joulukuussa vastaava luku oli vain 7 300.

Opiskelijoiden siirtyminen pois yleisen asumistuen piiristä muutti selvästi sitä, minkä ikäisille ja missä elämäntilanteessa oleville henkilöille tukea maksettiin. Yleistä asumistukea joulukuussa 2025 saaneista naisista 45 prosenttia ja miehistä 46 prosenttia oli alle 25-vuotiaita, kun vuotta aiemmin tukea saaneista naisista 54 prosenttia ja miehistä 52 prosenttia oli alle 25-vuotiaita.

Joulukuussa asumistukea saaneiden ruokakuntien jäsenistä vajaa kymmenen prosenttia oli 20–24-vuotiaita, kun joulukuussa 2024 heitä oli reilu 20 prosenttia.

Lähes kaksi kolmesta (62 prosenttia) yleistä asumistukea joulukuussa 2025 saaneista ruokakunnista oli työttömiä. Työssä olevia ruokakuntia oli vajaa viidennes (18 prosenttia). Vuotta aiemmin saajaruokakunnista runsas kolmannes oli työttömiä (37 prosenttia), samoin opiskelijoita (35 prosenttia).

Yksin asuvien osuus yleisen asumistuen saajista väheni 72 prosentista 65 prosenttiin vuosina 2024–25. Samaan aikaan lapsiperheiden osuus kasvoi 21 prosentista 28 prosenttiin. Elokuusta alkaen perheelliset opiskelijat ovat edelleen voineet saada yleistä asumistukea, mutta yksin, kämppiksen tai puolison kanssa asuvat opiskelijat siirtyivät opiskelijan asumislisän piiriin.

– Kun opiskelijat ovat siirtyneet asumislisälle, yleisen asumistuen saajat ovat pääosin työttömiä ja pienituloisia työssäkäyviä. Yleisen asumistuen saajien joukossa nuoria aikuisia on edelleen enemmän kuin vanhempiin ikäryhmiin kuuluvia, mutta opiskelijoiden poistuttua ikäjakauma on aiempaa tasaisempi, sanoo Kelan tutkimuspäällikkö Signe Jauhiainen tiedotteessa.

Yleistä asumistukea joulukuussa 2025 saaneiden ruokakuntien alle 65-vuotiaiden jäsenten osuus vastaavan ikäisestä väestöstä oli 9,5 prosenttia. Tuen saaminen oli yleisintä Vantaalla ja Outokummussa (14,2 prosenttia) sekä Lahdessa (13,6 prosenttia). Helsingissä, Jyväskylässä, Turussa ja Tampereella noin 13 prosenttia alle 65-vuotiaista kuntalaisista sai yleistä asumistukea.

– Yleisen asumistuen saaminen oli aiemmin hyvin yleistä yliopistokaupungeissa. Nyt saajien osuudet ovat pienentyneet, mutta yleisen asumistuen saaminen on pääosin yleisempää suurissa kaupungeissa kuin muissa kunnissa. Nyt alueelliset erot tuen saamisessa heijastavat myös eroja työttömyydessä, Jauhiainen kommentoi.

Kela maksoi viime vuonna asumistukia yhteensä 2 068 miljoonaa euroa. Määrä väheni 13,7 prosenttia edellisvuodesta. Kun mukaan otetaan asumismenoihin maksetut perustoimeentulotuet, kokonaissumma yltää 2 528 miljoonaan euroon, sillä Kelan maksamasta perustoimeentulotuesta 460 miljoonaa euroa kohdentui asumismenoihin. Yleisen asumistuen osuus varsinaisista Kelan maksamista asumistuista oli 59,4 prosenttia eli 1 228 miljoonaa euroa. Yleisen asumistuen menot vähenivät edellisvuodesta 26,8 prosenttia. Eläkkeensaajan asumistukea maksettiin 653 miljoonaa euroa, mikä oli 4,7 prosenttia vähemmän kuin edellisvuonna. Eläkkeensaajan asumistuen osuus varsinaisista asumistuista oli 31,6 prosenttia.

Opintotuen asumislisää maksettiin 165 miljoonaa euroa, mikä oli merkittävästi enemmän kuin edellisvuonna (14,9 miljoonaa euroa). Sotilasavustuksen asumisavustusta maksettiin 22,3 miljoonaa euroa. Summa kasvoi edellisvuodesta 11,7 prosenttia. Opintotuen asumislisä ja sotilasavustuksen asumisavustus muodostavat yhdessä noin 9,1 prosenttia kaikista Kelan maksamista asumisen tuista.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Afrikkalaisesta sikarutosta tehty löydös, sianlihan vienti EU:n ulkopuolisiin maihin pysähtyy

Afrikkalainen sikarutto (ASF) on todettu alustavissa tutkimuksissa luonnonvaraisissa villisioissa Virolahdella Itä-Suomessa. Ruokavirasto varmistaa tuloksen vielä EU:n afrikkalaisen sikaruton vertailulaboratoriossa Espanjassa. Taudin leviämisen rajoittamiseen tähtääviin toimiin ryhdytään kuitenkin välittömästi. Tämä on ensimmäinen kerta, kun tauti on todettu Suomessa. Tauti ei tartu ihmisiin.

Mikä tekee suomalaisesta kesämökistä kodin tuntuisen?

On mökkejä, joille ajetaan perjantai-iltana ja joissa tunnetaan välittömästi, että ollaan paikalla, jossa pitää olla. Tuttu haju ovea avatessa, tietty ääni laudoista jalkojen alla, se näkymä ensimmäisestä ikkunasta. Ja sitten on mökkejä, joissa viikonloppu kuluu ihan mukavasti, mutta jotka eivät koskaan tuntuneet aivan omilta. Ero ei yleensä ole koossa tai varustetasossa.

Kesätyö voi kerryttää oikeutta ansiopäivärahaan

Camilla Rantanen kasteli hautojen istutuksia Maarian hautausmaalla viime heinäkuussa.

Kesätyö, yksittäiset keikat ja usealle työnantajalle tehty työ voivat kerryttää oikeutta ansiopäivärahaan. Työssäoloehdon kannalta ratkaisevaa ei yleensä ole työsuhteen pituus tai työtuntien määrä, vaan saman kalenterikuukauden aikana maksetun, työssäoloehtoon hyväksyttävän palkan yhteismäärä.

Yläkoulun salakuvaamisella yli 200 uhria, koulunkäynninavustajaa epäillään myös lasta seksuaalisesti esittävän kuvan hallussapidosta

Lounais-Suomen poliisi on saanut valmiiksi Turussa sijaitsevassa St. Olofsskolanin yläkoulussa vuosien 2021–22 aikana tapahtuneen salakuvauksen esitutkinnan. Asia etenee syyttäjälle. Samassa tutkinnassa on selvitetty salakuvausta Paraisilla toimivassa ammattikoulussa sekä kaksissa yksityisasunnoissa tapahtuneissa kotibileissä.

Hajulukon tukos voi laukaista kalliin vesivahingon

Hajulukon putsailu on tympeää touhua, mutta se pitää lavuaarin putket auki.

Keittiön rasvat ja kylpyhuoneen hiukset tukkivat viemäreitä yllättävän usein. Pieneltä tuntuva hajulukon ongelma voi pahimmillaan johtaa laajaan vesivahinkoon, josta koituu tuhansien eurojen kustannukset.

Perjantai loppuviikon lämpimin ja epävakaisin päivä – voimakkaat sade- ja ukkoskuurot mahdollisia eri puolilla maata

Suomen yli liikkuva matalapaine tuo mukanaan lämmintä ja ukkosherkkää ilmaa seuraaviksi päiviksi. Viikonloppuna on poutaisempaa, mutta lämpötila laskee hieman.

Lehmät laitumelle vai ei?

Viikin koetilan lehmiä laiduntamassa Viikissä.

Suomalaisten maidontuottajien haastattelut valottavat laidunnuksen asemaa nykyaikaisessa maidontuotannossa ja sen merkitystä eläinten hyvinvoinnille. Maitotilojen siirryttyä pihattonavettoihin, automaattilypsyyn ja suurempiin karjoihin aiemmin vakiintunut kesälaidunnus käy yhä harvinaisemmaksi.

Turun kaupunki: Turun ruoka-apu ei kerää rahaa puhelimitse

Turun kaupungin tietoon on tullut tapauksia, joissa ruoka-aputoimintaan vedoten on otettu yhteyttä yrityksiin puhelimitse ja yritetty kerätä rahaa. Kaupunki korostaa, ettei sen ruoka-aputoimintaan liity puhelimella tehtävää varainhankintaa ja kehottaa suhtautumaan vastaaviin yhteydenottoihin varauksella.

Koloradonkuoriaisia voi kulkeutua Suomeen myös kasvituotteiden välityksellä

Koloradonkuoriaisen tuhoamia perunan kasvustoja.

Koloradonkuoriaisia on löytynyt tänä kesänä kahdeksalta perunaviljelmältä. Uusimmat kaksi esiintymää ovat Lappeenrannassa. Ruokavirasto kehottaa perunanviljelijöitä aktiiviseen tarkkailuun kaikkialla Lappeenrannan alueella. Koloradonkuoriainen voi päätyä pieneenkin perunamaahan.

Poliisi pyytää havaintoja rakennustyömaamurrosta Raisiossa

Lounais-Suomen poliisi selvittää varkautta Raisiossa sijaitsevalla rakennustyömaalla. Rikoksen epäillään tapahtuneen tiistain ja keskiviikon välisenä yönä.

Rottweilerit kisaavat MM-mitaleista Paimiossa

Paimion urheilupuistossa (Vistantie 55) kilpaillaan 3.–8. elokuuta MM-mitaleista, kun rottweilereiden IFR IFH & IGP -luokkien paremmuudesta kisataan. Kilpailjoita on tulossa Paimioon 17 eri maasta.

Maailman ylikulutuspäivä torstaina – Suomessa raja ylittyi jo huhtikuussa

Ylikulutus on suurempaa kuin koskaan aiemmin ihmisen historiassa. Suomen ylikulutuspäivä oli jo huhtikuun alussa, eli Suomi kuluttaa luonnonvaroja asukasta kohti keskimääräistä vauhdikkaammin.

Muinaisessa Amazonissa kukoisti miljoonien ihmisten sivilisaatio

Fazenda Atlântican arkeologinen kohde Bralian Acressa.

Amazonin alueella lähes 1 500 vuotta vaikuttanut Aquiry-sivilisaatio oli paljon arvioitua runsasväkisempi, paljastaa uusi tutkimus. Laserkeilaamalla lentokoneesta löydettiin satoja seremoniakeskuksia sekä niitä yhdistäviä tiejärjestelmiä. Sivilisaation vaikutus näkyy Amazonin kasvistossa tänäkin päivänä.

Henkilöauto törmäsi betoniseen suojarakenteeseen Turun kehätiellä, yksi sairaalaan

Henkilöauto ajautui Topinojan siltatyömaan kohdalla Turun kehätiellä toisella kaistalla olevaan betoniseen suojarakenteeseen torstaina aamuyöllä. Henkilöauto sinkoutui törmäyksen seurauksena kaistojen yli tien toiselle puolelle ojaan. Yksi henkilö loukkaantui tilanteessa ja hänet kuljetettiin Tyksiin jatkohoitoon.

Suomalaiset kokevat tekoälyn tuovan käytännön hyötyjä

Yli puolet vastaajista katsoo, että tekoäly on lyhentänyt tehtävien suorittamiseen kuluvaa aikaa niissä tehtävissä, joissa sitä käytetään.

Suomalaiset työntekijät suhtautuvat työhönsä erittäin myönteisesti ja kokevat tekoälyn tuovan käytännön hyötyjä erityisesti työtehtävien nopeammassa suorittamisessa. 73 prosenttia vastaajista kertoo, että tekoälytyökalut tai tekoälypohjaiset ominaisuudet ovat parantaneet heidän päivittäistä työkokemustaan.

Eikö veronpalautus tullut tilille? – Syynä voi olla puuttuva tilinumero tai puolison tekemät muutokset

Elokuun veronpalautuspäivä 3. elokuuta on asiakasmäärältään vuoden suurin. 2,1 miljoonalle suomalaiselle palautetaan silloin yhteensä 1,1 miljardia euroa. Veronpalautukset eivät välttämättä näy tilillä heti aamulla.

Suomalaiset syövät entistä enemmän riisiä

Riisin kulutus on noussut viimeisten viiden vuoden aikana tasaisen nousevaan tahtiin.

Suomalaiset syövät entistä enemmän riisiä. Riisin kulutus on noussut viimeisten viiden vuoden aikana tasaisen nousevaan tahtiin. Muutos näkyy kauppojen hyllyillä niin riisin kuin riisinkeitinten myynnissä.

Miksi osa ihmisistä on kipuherkempiä?

Miksi osa ihmisistä on kipuherkempiä? Miten luonto voi vaikuttaa terveyteen ja kivun kokemiseen? Entä miten hengityksellä voidaan vaikuttaa kehoon, mieleen ja kipuun?

Näköislehti

Urheilu

Otteluanalyysi: Inter teki sensaation ja pudotti turkkilaisen suurseuran

Ilari Kangasniemi oli ottelun hahmoja.

Harva tällaiseen tulokseen uskoi, vaikka Inter venyi jalkapalloilun Konferenssiliigassa 1–1-vierastasapeliin Başakşehiria vastaan Istanbulissa. Niin vain kävi, että Inter vei kotiottelun maalein 2–0 ja pudotti suurseuran jatkosta yhteismaalein 3–1. Tulos oli täysin ansaittu. Inter oli joukkueena parempi vaikka Başakşehir piti paljon palloa.

Vesa Vasara sysää ennakkosuosikin paineet turkkilaisille

Clinton Jephta teki Interin maalin Istanbulissa.

Inter kohtaa Konferenssiliigan toisen karsintakierroksen toisessa osaottelussa turkkilaisen Başakşehir FK:n torstaina Kupittaalla. Inter lähtee hyvistä asetelmista kotiotteluunsa, kun joukkue nappasi 1-1-tasapelin Turkista.

Niko Lehtiranta hallitsi SM-viikonloppua Motoparkissa – saldona kaksi voittoa

Niko Lehtiranta.

Ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta jatkoi vahvoja otteitaan viikonloppuna Virtasalmen Motoparkissa ajetussa Suomen ratamoottoripyöräilyn SM-sarjan toisessa osakilpailussa. Lehtiranta voitti viikonlopun molemmat Superbike-luokan kilpailut ja hallitsi tapahtumia käytännössä alusta loppuun.

Benjamin Sylvestersson ajoi kahdesti podiumille ja nousi pistejohtoon Saksan ADAC GT4 -sarjassa

Benjamin Sylvestersson on kotoisin Paraisilta.

Benjamin Sylvestersson ajoi kahdesti podiumille Saksan ADAC GT4 -sarjassa ja nousi pistejohtoon. Viikonloppuna ajettu Oscherslebenin osakilpailu onnistui hyvin. Sylvestersson saavutti ajoparinsa Gabriele Pianan kanssa molemmissa kilpailulähdöissä podiumin ajaen kolmanneksi ja toiseksi. Sijoitusten ansiosta pari nousi kärkeen sarjan pisteissä.

Juhani Jasusta Suomen Jääkiekkoilijat ry:n vt. toiminnanjohtaja

Juhani Jasu.

Suomen Jääkiekkoilijat ry:n (SJRY) hallitus on nimittänyt Juhani Jasun yhdistyksen vt. toiminnanjohtajaksi. Jasu aloitti tehtävässä 27. heinäkuuta kuuden kuukauden määräaikaisella sopimuksella. Hän on toiminut SJRY:n hallituksessa viimeisen kolmen vuoden ajan ja erosi heinäkuussa hallituksesta ennen toiminnanjohtajan sopimuksen käsittelyä ja allekirjoittamista.

TPS-kiekkoilijoita nähdään nuorisomaajoukkueissa

Jesse Pärssinen.

TPS pelaajia nähdään kesän aikana Suomen nuorisomaajoukkueiden mukana. Jeremi Virtanen ja Jesse Pärssinen on valittu Suomen alle 20-vuotiaiden maajoukkueeseen, kun joukkue osallistuu World Junior Summer Showcase -turnaukseen Kanadan Windsorissa 26.7.–1.8. Turnauksessa pelaavat Suomen lisäksi Kanada, Ruotsi sekä Yhdysvallat kahdella joukkueellaan.