Punainen puku, musta naamio, suippohattu ja nokka
Karin Augusta Nogvan Bird Cabinet on esillä Galleria Askissa 8.–24. toukokuuta. Teoksessa Bird Cabinet norjalainen taiteilija Karin Augusta Nogva (s. 1976, Norja) jatkaa pitkäaikaista projektiaan The Birdwatcher, jossa hän muuntautuu performatiiviseksi linnuksi pukeutuen punaiseen pukuun, mustaan naamioon, suippohattuun ja nokkaan. Tämän hahmon kautta hän antaa äänen uhanalaisille ja punaisella listalla oleville linnuille sekä kiinnittää huomiota niiden haavoittuvaan asemaan luonnon heikentyessä.
Teoksen nimi viittaa kuviteltuun tilaan, jossa lintujen ääni kuuluu ja otetaan huomioon, kun ihmiset tekevät päätöksiä haavoittuvan luonnon kehittämisestä – kyseessä on symbolinen installaatio. Nogva kutsuu yleisön tähän tilaan pohtimaan lintujen tilannetta sekä laajemmin ihmisen ja luonnon välistä suhdetta.
Nogvan taiteellinen työskentely liikkuu grafiikan, installaation, performanssin ja monitieteisen yhteistyön välillä. Hän ammentaa inspiraatiota japanilaisesta estetiikasta ja taiteesta sekä yhteyksistä norjalaiseen ja skandinaaviseen taiteeseen ja muotoiluun – samaan tapaan kuin Norjan rannikon linnut ovat euraasialaisia ja muuttavat aina Japaniin saakka ja takaisin Norjaan.
Nogvan taiteellinen työ kattaa grafiikan, installaation ja performanssin sekä eri alojen väliset yhteistyöt. Japanilaisen taiteen ja kulttuurin vaikutuksesta hän tutkii Japanin ja Norjan käsityöperinteiden vahvoja yhteyksiä. Hänen työhuoneensa sijaitsee Ålesundissa Aggregat Kunstnerfellesskap -taiteilijayhteisössä. Hänellä on kuvataiteen maisterin tutkinto Bergenin taideakatemiasta Norjassa sekä Edinburgh College of Artista Skotlannissa.
Näyttelyn avajaiset ovat torstaina 7. toukokuuta.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)















