Seudun yritysten tulevaisuudennäkymät yhä pääosin positiivisia

Varsinaissuomalaisista vastaajayrityksistä, joilla on vientiliiketoimintaa, yli 34 prosenttia ennakoi vientinsä kasvavan tänä vuonna.  
Varsinaissuomalaisista vastaajayrityksistä, joilla on vientiliiketoimintaa, yli 34 prosenttia ennakoi vientinsä kasvavan tänä vuonna. Kuva: Jere Satamo

Kauppakamarien huhtikuussa toteuttamasta talouden suhdannekyselystä selviää, että yritysten näkymät ovat tammikuussa tehtyä kyselyä heikompia, mutta pääosin edelleen hyviä.

– Esimerkiksi vientiyritysten kasvunäkymät seudulla eivät ole maailman tilanteesta huolimatta muuttuneet heikompaan suuntaan tammikuusta, sanoo Turun kauppakamarin toimitusjohtaja Kaisa Leiwo tiedotteessa.

Vastaajayrityksistä, joilla on vientiliiketoimintaa, yli 34 prosenttia ennakoi vientinsä kasvavan tänä vuonna. Laskua odotti alle kymmenen prosenttia yrityksistä. Loput arvioivat vientinsä pysyvän ennallaan.

Varsinais-Suomessa näkymää piristää muun muassa viime viikolla julkistetut Meyer Turun telakan risteilijätilaukset. Tämä sopimus ei ollut kuitenkaan vielä tiedossa kyselyä tehtäessä.

Kauppakamarien jäsenyrityksille huhtikuun puolessa välissä tehtyyn kyselyyn vastasi yli 1 300 eri kokoista yritystä ympäri Suomen. Turun kauppakamarin jäseniä kyselyyn vastasi 124.

– Elpymistä ei ole kyselyn perusteella peruttu, tiivistää kyselyn tuloksia Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist.

Varsinais-Suomessa 76 prosenttia odottaa liikevaihtonsa kasvavan tai pysyvän ennallaan seuraavan puolen vuoden aikana. Osuus on tammikuusta hieman laskenut, sillä tuolloin näin arvioi noin 84 prosenttia vastanneista. Seuraavan puolen vuoden jaksolla liikevaihdon kasvua ennakoidaan hieman maan keskiarvoa enemmän, 40,5 prosenttia. Varsinais-Suomessa teollisuusyrityksistä liki puolet, 42,4 prosenttia odottaa liikevaihtonsa kasvan seuraavan puolen vuoden aikana. Vastaajien arvio tilauskantojen ja viennin kehityksestä oli edelleen myönteinen. Sen sijaan kannattavuuden heikkenemistä ennakoivien osuus oli noussut tammikuun kyselystä.

Koski TL:ssä toimivan yksityisen puunjalostusyhtiö Westas Groupin toimitusjohtaja Pekka Kopra sanoo, etteivät kevään Iranin sodan uutiset ole romahduttaneet yrityksen vientiodotuksia, vaikka haasteita onkin. Kysyntää on nyt Euroopassa hyvin.

– Kuljetus- ja logistiikkakustannukset ovat kasvaneet Iranin takia. Odotukset olivat alkuvuodesta paremmat, mutta mitään suurta rämähdystä alas ei ole tapahtunut, hän kuitenkin toteaa.

Kopran mukaan tilanne on elpymässä, mutta hitaasti. Odotuksia on ilmassa rakentamisen käynnistymisestä, mutta sotatilanteen pitäisi loppua, jotta rakentaminen voisi vilkastua. Asuntokaupan vilkastumista jarruttaa kotimaassa myös inflaation ja koron nousujen pelko. Kesäaika on luontaisesti positiivinen ajanjakso puunjalostusyhtiölle. Yritys palkkaa useita harjoittelijoita ja kesätyöntekijöitä Koski TL:ään ja Poriin.

– Toimialoittain tarkasteltuna tilauskantojen nykytilanne oli edelleen kinkkisin rakentamisessa. Sen sijaan teollisuudessa tilauskannat ovat kohentuneet kyselyn mukaan tuntuvasti, ja kasvuodotuksiakin löytyi edelleen mukavasti. Lähtökohtaisesti vahvat tilauskannat tuovat turvaa epävarmuuden keskellä, mutta nekään eivät suojaa raaka-ainekustannusten kallistumiselta, arvioi Appelqvist.

– Ei ole yllättävää, että kannattavuutta koskevat odotukset heikkenivät. Yhä hauraana jatkuvassa suhdannetilanteessa kustannuspaineen siirtäminen myyntihintoihin on monille yrityksille haasteellista, mikä leikkaa katteita, sanoo Appelqvist.

Kauppakamarien talouskysely tehtiin 14.–16. huhtikuuta ja siihen vastasi 1 310 eri kokoista yritystä eri toimialoilta ympäri Suomen. Turun kauppakamarin jäseniä kyselyyn vastasi 124.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Antton Rönnholm Milttonille

Milttonin geopolitiikkaan liittyvää konsultointia, analyysia ja tilannekuvapalvelujen liiketoimintakokonaisuutta kehittämään on nimetty Antton Rönnholm .

Väkivaltarikos vankien yleisin päärikos

Viime vuonna vankiloissa oli keskimäärin 3 545 vankia, eli 189 vankia enemmän kuin edellisvuonna.

Rikosseuraamuslaitoksen vuoden 2025 tilastollinen vuosikirja kokoaa yhteen muun muassa vankien ja yhdyskuntaseuraamusta suorittavien päärikokset, rangaistusten pituudet ja seuraamuksia suorittavien määriin vaikuttaneet trendit.

Hyvinvointialue ei sijoita uusia asiakkaita Parkinmäen palvelutaloon

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) on ilmoittanut Parkinmäen palvelutalolle 20. huhtikuuta, että hyvinvointialue ei sijoita sinne uusia asiakkaita. Tämä perustuu helmikuun lopulla ja maaliskuun alussa toteutettujen suunnitelmallisten valvontakäyntien tuloksiin.

Punainen puku, musta naamio, suippohattu ja nokka

Karin Augusta Nogva, The Birdwatcher.

Karin Augusta Nogvan Bird Cabinet on esillä Galleria Askissa 8.–24. toukokuuta. Teoksessa Bird Cabinet norjalainen taiteilija Karin Augusta Nogva (s. 1976, Norja) jatkaa pitkäaikaista projektiaan The Birdwatcher , jossa hän muuntautuu performatiiviseksi linnuksi pukeutuen punaiseen pukuun, mustaan naamioon, suippohattuun ja nokkaan. Tämän hahmon kautta hän antaa äänen uhanalaisille ja punaisella listalla oleville linnuille sekä kiinnittää huomiota niiden haavoittuvaan asemaan luonnon heikentyessä.

Suuryritysten huolet kävivät toteen keväällä – nyt inflaation, toimitusketjujen epävarmuuden ja tullien kanssa osataan toimia

Suomessa toimivat suuryritykset arvioivat viime vuonna inflaation kiihtymisen, toimitusketjujen epäluotettavuuden sekä Yhdysvaltojen tullipolitiikan suurimmiksi riskeiksi liiketoiminnalleen. Siksi suuryritykset eivät tulleet yllätetyiksi näiden riskien realisoiduttua keväällä.

Väitös: Naiset pääsivät kunnolla mukaan kilpaurheiluun Suomessa vasta 1900-luvun viimeisellä neljänneksellä

Naisten ja miesten kilpalajimäärissä oli iso ero aina vuosisadan lopulle asti, sanoo kulttuurihistorian väitöskirjatutkija Seppo Heikkinen.

Urheilupiireissä ja jopa naisten omissa liikuntajärjestöissä naisille suositeltiin pitkään pääasiassa esteettisiä, naisellisina pidettyjä lajeja, sanoo kulttuurihistorian väitöskirjatutkija Seppo Heikkinen. Urheilumenestyksen merkitys Suomen kansallisen identiteetin kehitykselle on tunnustettu, mutta 1900-luvun alun menestys oli pääosin miesten voittokulkua.

Unelmien liikuntapäivä kokoaa noin 1 900 alakoululaista Kupittaanpuistoon ja Kupittaan urheiluhalliin

Koko Suomen yhteistä liikkumisen juhlapäivää, Unelmien liikuntapäivää, vietetään vuosittain 10. toukokuuta. Unelmien liikuntapäivä on kaikenlaisen liikkumisen päivä, johon kuka tahansa voi osallistua. Päivän tavoitteena on kannustaa kokeilemaan eri liikuntamuotoja ja kokemaan liikunnan iloa omalla tavallasi. Unelmien liikuntapäivän tunnelmia voi jakaa somessa aihetunnisteella #UnelmienLiikuntapäivä.

Kaukolämpötyö jatkuu Linnankadun ja Aurakadun risteyksessä – ajokaistoja pois käytöstä

Kaukolämpötyö jatkuu Linnankadun ja Aurakadun risteyksessä 15. toukokuuta asti. Risteysalueella ajokaistoja pois käytöstä. Linnankadulla sataman suunnasta ajettaessa kääntyminen Auransillan suuntaan on estetty. Aurakadulla Auransillan suunnasta ajettaessa käytössä on vain yksi ajokaista. Paikalla on liikenneopasteet. Työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Turun kaupunki palkitsee Turun Nappulaliigan menestysjoukkueen

Turun Nappulaliigan vuonna 2016 syntyneiden edustusjoukkue saavutti merkittävän kansainvälisen voiton voittamalla huhtikuun lopulla järjestetyn jalkapallojuniorien kutsuturnauksen Italian Ischia Cup 2016 -turnauksessa. Turnaukseen osallistui useita eurooppalaisia suurseuroja, kuten FC Juventus, Spezia Calcio, Gagliari Calcio sekä S.S. Lazio.

Japanilainen butoh-mestari Yuri Nagaoka pitää työpajan Turussa

Yuri Nagaoka.

Why Butoh Festival tuo Turkuun kaksi merkittävää japanilaista butoh-taiteilijaa. Butoh-mestari Yuri Nagaoka ohjaa kaksipäiväisen työpajan 9.–10. toukokuuta, ja 9. toukokuuta kello 19.30 esiintyy ensimmäistä kertaa Suomessa koreografi ja kehontutkija Conan Amok teoksellaan AXIS / Resonant Torque . Hänet nähdään Barker-teatterilla.

Turun yliopiston uudet professorit esittäytyvät

Turun yliopiston uudet professorit esittäytyvät ja kertovat tutkimusaiheistaan yleistajuisesti professoriluennoilla, jotka pidetään tiistaina 12. toukokuuta kello 17.15 Yliopistonmäellä Turun yliopiston päärakennuksessa ja Naturassa.

Maatalousmuovit kiertoon yhteisvoimin – Reilu Teko -säkkikeräys alkaa jälleen

Otto Hänninen oli yksi viime kesän Reilu Teko -keräyspisteen ahkerista 4H-nuorista, jotka pitivät huolta muun muassa keräyspisteiden siisteydestä.

Vuonna 1975 alkanut Reilu Teko -säkkikeräys on Suomen pitkäaikaisimpia kierrätystekoja. Keräyksessä varmistetaan, että maatalouden lannoite-, rehu- ja siemensäkkimuovit päätyvät kiertoon ja uusiokäyttöön. Samalla keräys työllistää nuoria paikallisesti.

Arkkipiispa Tapio Luoma: Uskontojen välistä dialogia tarvitaan

Kirkolliskokous kokoontui kevään toimikauden ensimmäiseen täysistuntoonsa Linnasmäen opistolla maanantai-iltana 4. toukokuuta päivän 150-vuotisjuhlallisuuksien jälkeen. Arkkipiispa Tapio Luoma käsitteli avauspuheessaan pelkojen ja uhkakuvien vaikutusta yhteiskunnallisen vastakkainasettelun lisääntymiseen. Hän havainnollisti, kuinka uskontodialogi voi lieventää tietämättömyyden aiheuttamaa epäluuloa ja kielteistä ajattelua.

Diabetesta sairastavilla kohonnut sydänriski – vaikka sydämen verenkierron kuvantaminen näyttäisi normaalilta

Diabetesta sairastavilla potilailla sydänriski on koholla myös silloin, kun verenkierron kuvantaminen näyttää normaalin tuloksen.

Sepelvaltimotautikuolleisuus on laskenut Suomessa tasaisesti vuosikymmeniä, mutta diabeteksen nopea yleistyminen uhkaa kääntää tämän myönteisen kehityssuunnan. Turun yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus osoittaa, että diabetesta sairastavilla potilailla sydänriski on koholla myös silloin, kun verenkierron kuvantaminen näyttää normaalin tuloksen. Plakin kuvantaminen tuo ratkaisevan lisän riskin arviointiin.

Verohallinto lähettää toukokuussa 400 000 suomalaiselle e-laskuehdotuksen – lasku veroista tulee jatkossa yhä harvemmin postitse

Verohallinto kannustaa Nordean ja OP:n asiakkaita tilaamaan e-laskun lähettämällä heille e-laskuehdotuksen mobiili- ja verkkopankkiin. E-lasku kannattaa tilata nyt, sillä jatkossa yhä harvempi asiakas saa veroista laskun postitse.

Indieartisti ja lauluntekijä Satu Lii konsertoi Kaarina-salissa

Satu Lii.

Kaarina-saliin saapuu perjantaina 8. toukokuuta konsertoimaan indieartisti ja lauluntekijä Satu Lii . Satu Lii kiertää parhaillaan Suomea Lauluja ikkunalaudalla -kiertueellaan.

Piirikokous sinetöi perussuomalaisten kymmenen ensimmäistä eduskuntavaaliehdokasta

Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri piti sääntömääräisen kevätkokouksen 3. toukokuuta Monitoimitalo Wintterissä Uudessakaupungissa. Piirin puheenjohtaja Jyrki Åland avasi kokouksen ja esitteli piirihallituksen valitsemat kymmenen ensimmäistä eduskuntavaali ehdokasta.

Seudun yritysten tulevaisuudennäkymät yhä pääosin positiivisia

Varsinaissuomalaisista vastaajayrityksistä, joilla on vientiliiketoimintaa, yli 34 prosenttia ennakoi vientinsä kasvavan tänä vuonna.

Kauppakamarien huhtikuussa toteuttamasta talouden suhdannekyselystä selviää, että yritysten näkymät ovat tammikuussa tehtyä kyselyä heikompia, mutta pääosin edelleen hyviä.

Näköislehti

Urheilu

Nousiaislainen ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta kilpailee legendaarisessa North West 200 -katuratakilpailussa

Niko Lehtiranta.

Nousiaisissa asuva ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta ottaa merkittävän askeleen urallaan osallistuessaan arvostettuun North West 200 -katuratakilpailuun Pohjois-Irlannissa.

Turku-Rastit viettää juhlavuottaan klassikkomaastoissa

Tuuli Kastemaa ja Jyrki Viiri lähtövalmiina Hirvensalon Turku-Rasteilla. Kuva on vuodelta 2021.

Matalan kynnyksen liikunnasta ja harrastamisesta puhutaan paljon lasten ja nuorten kohdalla, mutta aikuisten kohdalla se on vähäisempää. Syytä olisi, sillä aika monella aikuisella on kuitenkin koululiikunnasta lähtöisin olevia traumoja, jotka nostavat liikkumisen kynnystä.

Puukkokatsomo: Väistetty luoti

Tiukalle meni, mutta Loimu selvisi säikähdyksellä. Kovin kaukana ei nimittäin ollut, etteikö raisiolaiset olisi hävinneet Mestaruusliigan karsintasarjaa. Siinä määrin hyvin Lempo-Volley Loimua haastoi. Loimu voitti viime viikolla päättyneen ottelusarjan 3-2.

Hamaran herkkupalat häkissä – näiltä kolmelta ottelulta on lupa odottaa paljon

Rasberg Gwanzura on tuttu näky Hamaran illoissa. Kaksi vuotta sitten hän juhli ammattilaisuransa ensimmäistä voittoa tyrmättyään Inge Halosen.

Lauantaina 2. toukokuuta Kupittaan palloiluhallissa järjestetään vapaaottelutapahtuma Hamara 9. Pyysimme promoottori Mika Kurosta nostamaan esille kolme herkkupalaa illan ottelukortilta.

Paavo Nurmi Penn Relaysin kunniaseinälle

Paavo Nurmi Gamesin toimitusjohtaja Jari Salonen Paavo Nurmen nimikyltin luona.

Paavo Nurmi on nimetty Penn Relays -tapahtuman kunniaseinälle (Wall of Fame) Philadelphiassa. Kyseessä on yksi arvostetuimmista tunnustuksista amerikkalaisessa yleisurheilussa.

Joona Ikonen ja Hannu Kuru TPS-paitaan

Hannes Björninen (vas.) ja Hannu Kuru.

Turun Palloseura on tehnyt yksivuotisen sopimuksen hyökkääjä Joona Ikosen kanssa. 27-vuotias Ikonen siirtyy TPS:ään Ruotsin SHL:stä Malmö Redhawksista, jossa hän pelasi kahden kauden ajan. Ennen siirtoaan Ruotsiin Ikonen edusti pitkään Ilvestä, jossa hän nousi Liigan kärkipään pelaajien joukkoon. Ikonen tunnetaan monipuolisena ja työteliäänä hyökkääjänä, joka pystyy pelaamaan vastuullisesti kaikissa pelitilanteissa. Liiga-urallaan hän on pelannut 340 ottelua tehoin 90+109=199. Hän on myös kerryttänyt kansainvälistä kokemusta maajoukkueessa.