Kubbin ensimmäiset SM-kisat järjestetään Turussa kesäkuussa

Kubb on ikivanha peli, mutta ensimmäiset SM-kisat järjestetään vasta nyt Turussa. Kubb on ikivanha peli, mutta ensimmäiset SM-kisat järjestetään vasta nyt Turussa. Kuva: Tapani Teittinen

– On aika siistiä, että puukeppien heittelystä voi innostua näin paljon. Minusta on hienoa, että voi suhtautua tosissaan johonkin tällaiseen leikkimieliseen asiaan, kun ympärillä maailmassa tapahtuu kaikenlaista, nauraa Pekka Laamanen.

”Puukeppien heittely” on kubb. Peli, josta Laamasen kaveriporukka innostui muutama vuosi sitten kertalaakista.

– Kokeilimme kubbia reilut viisi vuotta sitten ja koko porukka jäi kerrasta koukkuun. Aiemmin olemme pelanneet mölkkyä, mutta kubbiin emme ole kyllästyneet missään vaiheessa. Ollaan nyt pelattu kubbia ympäri vuoden Turun puistoissa, Laamanen kertoo.

Kubbin juuret ovat Gotlannissa, jossa myös vuosittain pidetään kubbin MM-kisat. Pelinä kubb on hieman samankaltainen kuin mölkky tai kyykkä.

– Pelin alkuperästä on monenlaista legendaa, mutta se on varmaa, että peli on hyvin vanha. Tarinoiden mukaan jo viikingit pelasivat sitä ja yksi kubbin lempinimi onkin viikinkishakki.

Pelialueena on viisi kertaa kahdeksanmetrinen alue. Pelin voittaa kuningaspalikka kaatamalla. Peliä voi pelata joko kaksin- tai joukkuepelinä.

– Pelin perusidea on yksinkertainen, joten aloittamisen kynnys on matala. Peli on kuitenkin hyvin taktinen ja taktikoinnin mahdollisuudet ovat moninaiset, Laamanen toteaa.

Erilaisia kubb-settejä on Suomessakin jonkin verran myynnissä, mutta Laamasen mukaan virallisia kubb-settejä ei Suomesta ainakaan toistaiseksi saa. Laamanen on tilannut oman settinsä Ruotsista.

Ruotsin kubb-skene on muutenkin tullut tutuksi, sillä turkulaiset ovat käyneet MM-kisoissa jo kaksi kertaa ja tänäkin kesänä on tarkoitus Gotlantiin heinä–elokuun taitteessa käytäviin kisoihin matkata.

– Ruotsin lisäksi kubbia pelataan muun muassa Saksassa ja Itä-Euroopassa. Tänä kesänä järjestetään myös kubbin EM-kisat, mutta sinne emme ehdi lähteä.

Tänä keväänä turkulaisharrastajat perustivat lajiin vihkiytyneen yhdistyksen, Kubb Finlandin.

– On helpompi levittää lajin ilosanomaa yhdistyksen kautta ja olla yhteydessä kansainvälisiin pelaajiin.

Kubb Finland järjestää ensimmäiset kubbin SM-kisat Kupittaanpuistossa 13. kesäkuuta.

– Meillä on silloin kuusi kenttää käytössä. Sarjoina on yksilösarja, johon mahtuu 30 pelaajaa ja joukkuesarja, johon mahtuu noin kymmenen joukkuetta, Laamanen kertoo.

Ensimmäiset SM-kisat ovat herättäneet myös ulkomailla huomiota.

– Olemme saaneet kyselyitä kiinnostuneilta ulkomaalaisilta harrastajilta, että voivatko he tulla osallistumaan SM-kisoihin. Päätimme pitää kisat täysin kotimaisina, mutta jatkossa on tarkoitus järjestää Turku Open -kisoja, jonne kutsumme myös ulkomaalaisia pelaajia, Laamanen kertoo.

Ilkka Lappi

Valtamerellä tapahtuvat muutokset vaikuttavat Lapin perhosiin

Kaksi siivellistä hallamittari-koirasta (Operophtera brumata) ja välissä siivetön saman lajin naaras.

Ilmastonmuutos aiheuttaa maailmanlaajuisesti lajiston köyhtymistä, mutta lisäksi se muuttaa energian siirtymistä ravintoverkon tasojen välillä niin murtovedessä kuin arktisilla alueilla. Lapissa muutokset pienten kasvissyöjien biomassassa heijastuvat nopeasti niitä ravintonaan käyttävien suurempien eläinten lisääntymismenestykseen. Vastikään julkaistu pitkäaikaistutkimus Kevon tutkimusasemalla Utsjoella osoittaa, miten esimerkiksi varpuslinnuille elintärkeiden yöperhosten biomassa on muuttunut viimeisten vuosikymmenten aikana.

Poliisi varoittaa kukkaläheteiksi tekeytyvistä varkaista

Lounais-Suomen poliisille on tehty viime aikoina useita ilmoituksia kukkaläheteiksi tekeytyneistä henkilöistä, jotka ovat onnistuneet anastamaan maksukortteja tuodessaan yllätyksenä kukkalähetyksiä ihmisten oville.

Älä jätä koiraa autoon helteellä

Koulujen päätyttyä moni suuntaa mökille etätöihin tai kesälomaa viettämään, perheen koira kyydissä. Pitkän ajomatkan aikana tauot ovat tarpeen, eikä koiraa voi aina ottaa taukopaikan sisätiloihin. Autoon jätetylle koiralle lämpöhalvauksen riski on etenkin suorassa auringonpaisteessa ja helteellä korkea.

Jephta Veikkausliigan toukokuun pelaaja

Clinton Jephta (oik.) iski voittomaalin Jaroa vastaan.

FC Interin ja TPS:n hyvät otteet kotoisessa jalkpalloliigassa näkyvät myös Veikkausliigan toukokuun joukkueessa. 11 pelaajan joukkoon kelpuutettiin Interin Clinton Jephta , Jussi Niska ja Jasse Tuominen sekä TPS:n Eetu Turkki .

Kaarinan kansalaisopiston 30-vuotista kuvanveistoa juhlistetaan Kaarina-talossa heinäkuussa

Kuvanveistäjä Miika Karttunen perusti vuonna 1996 Kaarinan-Piikkiön kansalaisopistoon kuvanveistoryhmän, jota hän on ohjannut yhtäjaksoisesti jo 30 vuoden ajan. Opetus on kehittynyt monimuotoiseksi kokonaisuudeksi, jossa materiaalit, tekniikat ja tekijöiden yksilöllinen ilmaisu kohtaavat. Opiston oma valimo mahdollistaa työskentelyn esimerkiksi pronssin parissa.

Yhteisöllinen taideprojekti tuo väriä Kalevanniemen kampuksen parkkihalliin

Naantalilaisen Nicolas Badean taideteos syntyy spontaanisti sitä mukaa, kun sivellin liikkuu.

Kalevanniemen uudella kampuksella järjestettiin 3.–5. kesäkuuta yhteisöllinen taideprojekti naantalilaisille nuorille. Nuoret ovat päässeet maalaamaan taideteoksia Naantalin uuden liikuntahallin parkkihalliin. 

TYKS-säätiö jakoi apurahoja

TYKS-säätiö osoittaa vuonna 2026 lääketieteen ja terveystieteiden tutkimukseen 230 000 euroa. Säätiö on lisäksi aiemmin toukokuussa jakanut suurapurahan 100 000 euroa lasten ja nuorten diabetestutkimukseen Marita ja Heikki Vaisteen rahastosta.

Tunnelmakuvia Aurajoen varrelta Piikkiön kirjastolla

Piikkiön kirjastossa nähdään kaarinalaisen Esa Sopin ensimmäinen näyttely Tunnelmakuvia Aurajoen varrelta . Näyttely aukeaa 2. heinäkuuta ja on esillä 13. elokuuta saakka.

Sinileväseuranta käynnistyy juhannusviikolla

Lupa- ja valvontavirasto seuraa kesällä sinilevien esiintymistä osana ympäristön tilan seurantaa. Valtakunnallinen sinileväseuranta toteutetaan yhteistyössä kuntien ympäristön- ja terveydensuojeluviranomaisten sekä Suomen ympäristökeskuksen (SYKE) kanssa. Myös Suomen rotarit ja koulutetut yksityishenkilöt osallistuvat aktiivisesti sinileväseurantaan. Seuranta jatkuu syyskuun loppuun asti.

Kiveystyö hidastaa liikennettä Sirkkalankadulla heinäkuulle

Kiveystyö on käynnissä Sirkkalankadulla, välillä Uudenmaankatu-Kerttulinkatu, 10. heinäkuuta asti. Ajokaista on kavennettu ajoittain. Kävelijät on opastettu kulkemaan kadun toista puolta. Paikalla on liikenneopasteet ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Kauppahallin väliaikaistiloja kaavaillaan Wiklundin kortteliin

Havainnekuvassa väliaikaisen kauppahallin sisäänkäynti Kauppiaskadulta.

Turun perinteikäs Kauppahalli siirtyy korjaustöiden ajaksi väliaikaisiin tiloihin ensi vuodesta alkaen. Kauppahallin toiminnot esitetään siirrettäväksi noin kolmeksi vuodeksi Wiklundin korttelin katutasoon ja Brahenpihalle.

Turun kaupungintalon korttelin remonttibudjetti räjähti – lisärahoituksen tarve 26 miljoonaa euroa

Yli 200-vuotiaan Turun kaupungintalon ja sitä ympäröivien rakennusten poikkeuksellisen laaja perusparannushanke tulee ennalta arvioitua kalliimmaksi. Maanantaina 8. kesäkuuta kokoontuvalle Turun kaupunginhallitukselle esitetään, että hankkeelle myönnettäisiin 26 miljoonan euron lisämääräraha, jotta korjaustöissä voidaan edetä. Tavoitteena on, että asia tulisi kaupunginhallituksen jälkeen Turun kaupunginvaltuuston käsittelyyn vielä ennen kesälomia.

Kesärauha vaikuttaa Turun linnan tienoolla liikennejärjestelyihin juhannusviikolle asti

Linnankatu Satamakadun ja Vallihaudankadun väliltä on Kesärauha-festivaalin käytössä 5.–17. kesäkuuta. Tänä aikana Linnakadun läpi kulkeva jalankulun ja pyöräilyn reitti on suljettu ja kulku ohjataan Vallihaudankadun ja Satamakadun kautta. Myös Nuottasaarenkatu on katkaistu liikenteeltä.

Varissuon väitetty lapsen mukaan houkuttelu saattoi poliisin mukaan olla väärinkäsitysten summa

Lounais-Suomen poliisi on selvittänyt keskiviikkona Turun Varissuolla tapahtunutta välikohtausta, jossa aikuisen miehen ilmoitettiin lähestyneen alaikäistä tyttöä. Poliisi on saanut asiassa lisätietoa, eivätkä kaikki ensivaiheessa esitetyt tiedot tapahtuneesta pidä paikkaansa.

Kirpun matka maailman ääriin valmistuu Vanhan Raatihuoneen pihalle

Kirpun matkassa on esimmäinen kesäteatteriesitys Naantalin Teatterissa kuuteen vuoteen.

Kesänäytelmän valmistelu on täydessä vauhdissa Naantalin Teatterissa. Työryhmä on siirtynyt toukokuussa harjoittelemaan Naantalin Raatihuoneen eli Naantalin uuden Kulttuuritalon pihalle, jossa koko perheen musiikkinäytelmä Kirpun matka maailman ääriin saa ensi-iltansa 22. heinäkuuta.

Luovan kirjoittamisen mestarikurssilla työstetään proosakäsikirjoituksia kohti tavoitteita

Emilia Karjula.

Turun yliopiston luovan kirjoittamisen kannatusyhdistys järjestää kaikille avoimen, maksullisen mestarikurssin. Kurssi tarjoaa käsikirjoitusta työstävälle kirjoittajalle erityisen tilaisuuden saada palautetta ja opastusta kirjallisuuden huippuammattilaisilta. Kurssi toteutetaan etäopetuksena. Näin koulutukseen voi osallistua mistä päin maailmaa tahansa. Mikäli kurssille valitaan riittävästi osallistujia Turun seudulta, osa tapaamisista voidaan kuitenkin järjestää myös lähiopetuksena.

Polttohaudattiinko vainajia jo kivikaudella?

Maanmittausta, maa-aineksen seulontaa ja fossiilien talteenottoa tutkimusalueella Etiopiassa.

Tutkijat ovat löytäneet mahdollisesti varhaisimmat todisteet ihmisen polttohautauksesta. Löydöt tehtiin Etiopiassa Afarin hautavajoamassa, jossa sijaitsee yksi varhaisten Homo sapiens -yhteisöjen parhaiten avomaastossa säilyneistä arkeologisista keskittymistä.

Ruisrockin aikataulut julkistettu ja ohjelma on valmis

Ruisrockin artistikattaus tulevan kesän osalta on valmis ja ohjelma on kaikkiaan lähes sadan artistin laajuinen. Koko festivaaliohjelman valmistumisen myötä myös aikataulut on julkistettu. Ohjelma löytyy Ruisrockin nettisivuilta .

Näköislehti

Kaupunki
Naantalilaisen Nicolas Badean taideteos syntyy spontaanisti sitä mukaa, kun sivellin liikkuu.
Jussu Pöyhönen.
Kirpun matkassa on esimmäinen kesäteatteriesitys Naantalin Teatterissa kuuteen vuoteen.
Emilia Karjula.
Ulkosaaristolla on paikkansa Wilhelmiina Palosen sydämessä.
Urheilu

Kubbin ensimmäiset SM-kisat järjestetään Turussa kesäkuussa

Kubb on ikivanha peli, mutta ensimmäiset SM-kisat järjestetään vasta nyt Turussa.

– On aika siistiä, että puukeppien heittelystä voi innostua näin paljon. Minusta on hienoa, että voi suhtautua tosissaan johonkin tällaiseen leikkimieliseen asiaan, kun ympärillä maailmassa tapahtuu kaikenlaista, nauraa Pekka Laamanen .

Jephta Veikkausliigan toukokuun pelaaja

Clinton Jephta (oik.) iski voittomaalin Jaroa vastaan.

FC Interin ja TPS:n hyvät otteet kotoisessa jalkpalloliigassa näkyvät myös Veikkausliigan toukokuun joukkueessa. 11 pelaajan joukkoon kelpuutettiin Interin Clinton Jephta , Jussi Niska ja Jasse Tuominen sekä TPS:n Eetu Turkki .

Puukkokatsomo: Kyseenalaiset kisat

Toukokuun lopulla Las Vegasissa järjestettiin kohua herättäneet Enhanced Gamesit, eli dopingin käytön sallineet urheilukisat. Virallisten maailmanennätysten rikkojille oli porkkana vielä miljoonan dollarin bonus.

Lukas Wernblom jatkaa TPS:ssä ensi kaudella

TPS ja hyökkääjä Lukas Wernblom ovat solmineet vuoden mittaisen sopimuksen, jonka myötä ruotsalaishyökkääjä jatkaa mustavalkoisissa myös kaudella 2026–2027. Tuleva kausi on Wernblomille jo neljäs, kun hän pukee TPS-paidan ylleen. Vasemmalta laukova 25-vuotias Wernblom siirtyi joukkueeseen kesken kauden 2023–2024 Ruotsin SHL-seura Malmö Redhawksista.

Sukellusveneeseen sveitsiläinen

Salibandyn miesten 1. divisioonaan ensi kaudeksi pudonnut FBC Turku on viime aikoina julkistanut valtaosan ensi kauden joukkueestaan. Yksi keltaisen sukellusveneen mielenkiintoisimmista kiinnityksistä löytyy maalilta. Beeceen tolppien välissä ensi kaudella palloja torjuu sveitsiläinen Emilien Aubert . Vuonna 2001 syntynyt sveitsiläinen on aiemmin pelannut kotimaassaan. FBC Turun toisena maalivahtina jatkaa Veeti Peltoniemi .

TPS aloittaa kiekkokauden kotonaan KooKoota vastaan

Liiga julkaisi tiistaina runkosarjan 2026–2027 otteluohjelman. Historiallisella superkaudella Liigassa pelaa ensimmäistä kertaa 17 joukkuetta, kun Jokerit liittyy mukaan. Jokainen joukkue kohtaa toisensa neljä kertaa, joten TPS pelaa runkosarjassa yhteensä 64 ottelua, joista 32 pelataan kotiyleisön edessä.