Skuutit ja pyöräilijät lisäävät tapaturmapäivystyksen potilasmäärää
Sähköpotkulautakausi on käynnistynyt, ja vaikka tältä kesältä tarkkaa tilastotietoa ei vielä ole, ilmiö näkyy Tyks Akuutin päivystyksen arjessa päivittäin.
– Sähköpotkulautatapaturmat ovat vakiintunut osa kesän päivystysarkea Varsinais-Suomessa. Vilkkaimpaan aikaan hoidamme yhteispäivystyksessä keskimäärin noin yhden tapaturman päivässä, kertoo Tyks Akuutin apulaisylilääkäri Maria Alanne tiedotteessa.
Tyypillisiä tilanteita sähköpotkulaudalla ajamiseen liittyvissä onnettomuuksissa ovat kaatumiset vauhdissa tai törmäykset. Vammat vaihtelevat lievistä ruhjeista vakaviin vammoihin.
– Erityisesti pään ja kasvojen alueen vammat korostuvat. Niitä syntyy herkästi, jos kaadutaan kovassa vauhdissa ilman kypärää, Alanne toteaa.
Viime vuosien kehityksessä on nähty myös muutos loukkaantuneiden ikäprofiilissa. Vakavissa sähköpotkulautatapaturmissa loukkaantunut ei ole enää pelkästään nuori tai nuori aikuinen, vaan iäkkäämmätkin ovat kokeilleet sähköpotkulaudalla ajoa.
Alanne toivoo, että liikenteessä liikkuvat ottaisivat paremmin oman terveytensä turvaamisen huomioon.
– Riskien välttämisellä tapaturmat vähenevät, erityisesti päihteettömyys sähköpotkulaudalla liikuttaessa vähentäisi vaaratilanteita, hän sanoo.
Päihtymys heikentää arviointikykyä ja johtaa usein vakavampiin vammoihin.
– Vakavissa onnettomuuksissa päihteet ovat valitettavan usein mukana. Se näkyy sekä vammojen vakavuudessa että siinä, millaisissa tilanteissa tapaturmat tapahtuvat, Alanne sanoo.
Keskimäärin noin kerran viikossa Tyks Akuutissa hoidetaan sähköpotkulautatapaturmassa syntyneitä vammoja, jotka vaativat leikkaushoitoa esimerkiksi murtumien vuoksi.
Varhan alueen tuoreimmat, suuntaa antavat luvut ovat vuodelta 2025. Varsinais-Suomessa hoidettiin 187 sähköpotkulautakuljettajaa ja lisäksi 11 loukkaantunutta jalankulkijaa. Tapaturmat johtivat 174 päivystyskäyntiin Tyks Akuutissa ja 30 käyntiin aivovammapoliklinikalla.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)














