Erektiohäiriöitä hoidetaan moninkertainen määrä koronaa edeltävään aikaan verrattuna

Mehiläisessä kirjattiin viime vuoden aikana erektiohäiriödiagnooseja yli viisinkertainen määrä vuoteen 2017 verrattuna. Erektiohäiriö mielletään usein yli 60-vuotiaiden diagnoosiksi. Mehiläisen yksityisten terveyspalveluiden data kuitenkin osoittaa, että erektio-ongelmat ovat suhteellisen yleisiä jo 40-vuotiaiden miesten keskuudessa. Ensidiagnooseja kirjattiin eniten 44-vuotiaille.

– Erektiohäiriö on yksi yleisimpiä vaivoja, joka saa miehen urologin puheille. Lieviä erektiohäiriöitä ilmenee kaikilla miehillä jossain elämän vaiheessa ja se on normaalia. Ongelman kanssa ei kannata jäädä kuitenkaan yksin, sillä se vaikuttaa monin tavoin elämään aina miehisen itsetunnon heikentymisestä parisuhdeongelmiin, sanoo Mehiläisen urologian vastuulääkäri Henrikki Santti.

Erektiohäiriöitä aiheuttavat psykologiset, seksuaaliset, biologiset, sosiokulttuuriset- ja parisuhdetekijät, kuten jännittäminen tai alkava valtimokovettumatauti. Pääsääntöisesti erektiohäiriön esiintyvyys kasvaa ikääntyessä erektioon vaikuttavien osatekijöiden muuttuessa iän myötä.

Mehiläisen yksityisten terveyspalveluiden käyntidata osoittaa, että vastaanotolla todettiin vuonna 2022 erektiohäiriö lähes viisi kertaa useammin kuin vielä viisi vuotta sitten (2017). Eniten käyntejä on 40–50-vuotiailla, mutta ikähaitari on laaja aina 16-vuotiaasta 90-vuotiaaksi.

– Nuorilla miehillä erektiohäiriö on usein ainoa syy hakeutua hoitoon ja se kirjataan käyntidiagnoosiksi. Iäkkäämmillä taustalla voi olla muitakin syitä, kuten eturauhasen liikakasvu, jolloin tämä kirjataan käynnin ainoaksi diagnoosiksi, vaikka myös erektiohäiriötä olisi hoidettu, Santti kertoo.

Santti painottaa, että Mehiläisen asiakkaat ovat todennäköisesti merkittävästi nuorempia, kuin terveyskeskuksissa asioivat johtuen muun muassa työterveyshuollon piirissä olevasta asiakaskunnasta.

Erektiohäiriöistä johtuvat käyntimäärät ovat lisääntyneet Mehiläisessä vuosi vuodelta. Erityisesti korona-aikana käyntien määrä on kasvanut merkittävästi, mikä selittyy osittain pitkälti lisääntyneellä etähoidolla. Etähoito on madaltanut kynnystä puhua asiasta. Vuoden 2022 aikana erektiohäiriöihin liittyvistä kirjauksista digiklinikkakäyntejä oli yli 60 prosenttia, puhelin- tai videovastaanottoja lähes kymmenen prosenttia ja tavanomaisia vastaanottokäyntejä 30 prosenttia.

– Etäpalvelut madaltavat kynnystä olla yhteydessä lääkäriin ja Digiklinikan kautta saa helposti ja nopeasti apua seksuaaliterveyttä koskeviin aiheisiin erektiohäiriö mukaan luettuna. Fyysinen vastaanotto on usein parempi vaihtoehto hoitoa aloitettaessa, jotta mahdolliset erektiohäiriön taustalla olevat syyt voidaan arvioida kattavammin, Santti sanoo.

Lääkäriin kannattaa hakeutua toistuvissa erektiohäiriöissä. Taustalla mahdollisesti vaikuttavat sairaudet on tärkeä sulkea pois. Nuorilla käyntisyyt liittyvät usein elämäntapaan tai psykologiaan. Vanhemmilla erektiohäiriöitä aiheuttaa lisäksi erilaiset sairaudet, kuten sydän- ja verisuonitaudit, diabetes, korkea kolesteroli, hermostosairaudet ja hormonisairaudet.

– Fyysisistä syistä johtuvat erektiohäiriöt ovat alle 30-vuotiailla harvinaisia ja yleensä taustalla on suorituspaineita, joihin erektiohäiriölääkkeet tuovat usein avun väliaikaisestikin käytettynä. Myös mielenterveyteen, stressiin, väsymykseen ja parisuhteeseen liittyvät ongelmat löytyvät usein nuorten käyntien taustalta. Vanhemmilla miehillä erektiohäiriö voi olla esimerkiksi valtimokovettumataudin ensi oire, Santti toteaa.

Erektiohäiriöitä voi hoitaa monin eri tavoin: itsehoidolla, lääkkeillä tai erilaisilla paikallishoidoilla. Itsehoidossa olennaiset elämäntapamuutokset kuten tupakoinnin lopettaminen, laihdutus ja liikunnan lisääminen parantavat erektiota. Erektiohoidon muut hoitomuodot, kuten suun kautta otettavat lääkkeet ja erilaiset paikallishoidot, sopivat yhtä hyvin vanhoille kuin nuorillekin miehille.

Suun kautta otettava lääke auttaa yli 70 prosenttia erektiohäiriöpotilaista ja niitä on markkinoilla useita. Jos suun kautta otettava lääke ei auta, siirrytään paikallishoitoon, kuten erektion aiheuttaviin pistoksiin tai virtsaputkeen annosteltavaan lääkkeeseen. Näistä pistoshoito on tehokkain ja auttaa 85–90 prosentilla potilaista.

Mehiläisessä asiakkailta kerätään palautetta hoidosta monella tapaa. Yhtenä hoidon laadun mittarina on käytössä PEI (Patient Enablement Instrument), joka selvittää potilaan pärjäämisen tunnetta sairauden tai oireen kanssa vastaanoton jälkeen.

– Erektiohäiriöön liittyvien hoitokontaktien määrän kasvu kertoo todennäköisesti siitä, että miesten hoidon tarpeeseen on pystytty vastaamaan aiempaa paremmin. Asiakkailta kerättävän tiedon perusteella voimme edelleen kehittää Mehiläisen palveluja paremmiksi, kertoo Mehiläisen lääketieteellinen johtaja Kaisla Lahdensuo.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Gallup: Enemmistö turkulaisista vastustaa yhä raitsikkaa

Raitiotien rakentamiselle Turkuun on selvästi enemmän vastustajia kuin kannattajia. Tuoreen gallupin mukaan yhdessäkään puolueessa kannatus ei nouse enemmistöksi. Taloustutkimuksen tutkimuksen mukaan 51 prosenttia turkulaisista vastustaa raitiotien rakentamista, kun taas 33 prosenttia kannattaa sitä. Loput 14 prosenttia suhtautuu hankkeeseen neutraalisti. Taloustutkimus toteutti gallupin Ratikkavaalit.fi-työryhmän toimeksiannosta.

Impivaaran uimahallissa alkaa peruskorjaus

Impivaaran uimallin remontti käynnistyy toukokuussa. Sen arvioidaan valmistuvan lokakuun loppuun mennessä.

Impivaaran uimahalli siirtyy mittavaan peruskorjaukseen, jonka tavoitteena on parantaa hallin toimivuutta, turvallisuutta ja energiatehokkuutta vastaamaan nykypäivän vaatimuksia. Remontin aikana uudistetaan keskeisiä rakenteita ja järjestelmiä, jotta uimahalli voi palvella käyttäjiään entistä paremmin tulevina vuosikymmeninä.

Ansiopäivärahan taso laski alkuvuonna seitsemän prosenttia

Ansiopäivärahan keskimääräinen taso on laskenut. Tämän vuoden ensimmäisellä neljänneksellä ansiopäivärahan määrä oli seitsemän prosenttia matalampi kuin viime vuoden vastaavana ajanjaksona.

Linnankatu suljetaan läpiajolta

Turun sataman ympäristön liikennejärjestelyt muuttuvat merkittävästi tiistaina 28. huhtikuuta. Ajo Turun satamaan Linnankadun kautta katkaistaan, ja Tuontikatu suljetaan ajoneuvoliikenteeltä Pahaniemen sillan alittavalta osuudelta.

Kuluttajien luottamus entistäkin alempana, kun sodat nakertavat odotuksia omasta ja Suomen taloudesta

Tilastokeskuksen kuluttajien luottamusindikaattorin saldoluku laski huhtikuussa edelleen lukemaan -12,5, kun se oli maaliskuussa -11,5 ja helmikuussa -10,5. Odotukset omasta ja Suomen taloudesta vuoden kuluttua vajosivat entistäkin alemmaksi.

Taito-kampuksen rungon rakentaminen käynnistyy Kupittaan kärjen alueella

Havainnekuvassa näkyma Taito-kampuksen kampusaukiolta.

Turun Tiedepuistoa kehittävä Kupittaan kärjen kumppanuushanke käynnistää Taito-kampuksen rungon asennustyöt työmaa-alueella maanantaina 27. huhtikuuta. Työvaiheen arvioitu kesto on vuoden vaihteeseen saakka.

Veroilmoituksen määräpäivä tiistaina 1,8 miljoonalla suomalaisella

Viimeistenkin suomalaisten pitää tarkistaa ja korjata esitäytetyn veroilmoituksen tiedot viimeistään tiistaina 28. huhtikuuta. Lakimuutoksen myötä verotuspäätös tulee suurimmalle osalle vain OmaVeroon, vaikka esitäytetty veroilmoitus olisikin tullut vielä paperipostilla.

Synnytysten määrä kasvoi Tyksissä nopeammin kuin koko maassa

Tyksissä hoidettiin viime vuonna 3 864 synnytystä ja 3 962 vastasyntynyttä vauvaa.

Synnytysten määrä Turun yliopistollisessa keskussairaalassa kasvoi kahdessa vuodessa kahdeksan prosenttia, kun koko Suomen syntyvyys nousi alle viisi prosenttia. Kasvavat synnytysmäärät ovat positiivinen ja hieman poikkeava ilmiö aiemmasta väestöennustuksesta alueellamme. Palvelutarpeen normalisoituminen aiempien vuosien tasolle edellyttää panostamista synnyttäjien, vastasyntyneiden sekä lasten ja nuorten hoidon sujuvuuteen.

Kuntaliitto: Kuntapolitiikka yhä harvenevan ja ikääntyvän väestön käsissä

Kuntavaalit nojaavat yhä harvempaan ja iäkkäämpään joukkoon ehdokkaita ja äänestäjiä, ilmenee kuntatutkijoiden tuoreesta Kuntavaalitrendit 2025 -raportista.

Sofia Virta: Vihreille ei riitä pelkkä uusi hallitus

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta paalutti puoluevaltuustopuheessaan, että vihreille ei riitä pelkkä uusi hallitus. Virran mukaan Vihreät ajaa suunnanmuutosta, joka on mahdollinen vuoden päästä käytävissä vaaleissa. Virta lähetti terveisiä oppositiokollegoilleen.

Divet Show vappuaattona Logomossa

Euroviisut ovat vahvasti mukana Divet Show'ssa.

Divet Show – Kevätkiima nähdään Logomossa 30. huhtikuuta kello 19. Kevätkiima-kiertueella ihmiset heräävät talven jäljiltä eloon, tähdet puhkeavat kukkaan ja odotus täyttää ilman – ja kuten kevään kihelmöintiin kuuluu. Mukana ovat Cha cha cha , Bara bada bastu , Ich komme , Sata salamaa ja monet muut tutut viisuhitit.

Varsinais-Suomen SDP nimesi 11 eduskuntavaaliehdokasta

Varsinais-Suomen SDP nimesi sunnuntaina piirikokouksessaan Liedossa ensimmäiset 11 eduskuntavaaliehdokasta. Loput ehdokkaat nimeää piirihallitus loppukevään ja syksyn aikana.

Kotipuutarhasta haetaan turvaa ja vapautta

Lavakauluksessa on helppo kasvattaa kesän sato.

Puutarhakaupan sesonki on käynnistynyt ja käy kuumimmillaan touko–kesäkuun vaihteessa, jolloin suurin osa kevään ja kesän taimista ja kasveista löytää uuden kodin. Tänä vuonna suomalaisten pihoilla ja parvekkeilla näkyy aiempaa selkeämmin yksi yhteinen piirre: puutarhalta odotetaan paitsi kauneutta ja herkullisuutta myös huoltovarmuutta, helppoutta ja sallivaa asennetta.

Romutuspalkkiolla hankituista autoista puolet täyssähköautoja

Suomen vanha autokanta näkyy Pohjola Vakuutuksen törmäysvahinkotilastoissa. Jo 600 autoilijaa on hakenut romutuspalkkiota vaihtaakseen vanhan auton uuteen ja turvallisempaan.

Juha ja Marika Huunonen Turusta K-ryhmän vuoden kasvattajakauppiaat

Rautakauppa kiritti alkuvuonna K-ryhmän myyntiä Varsinais-Suomessa, ja kasvumahdollisuudet rakentamisen kaupassa ovat hyvät. Skanssin K-rauta.

Turun K-Rauta Skanssin kauppiasyrittäjät Juha ja Marika Huunonen on valittu K-ryhmän vuoden kasvattajakauppiaiksi. Kasvattajakauppiaan kunniamaininta on tunnustus ansiokkaasta työstä henkilökunnan kouluttamisessa ja uusien kauppiaiden kasvatustyössä.

Vaalitietojärjestelmän konesali jatkossakin Suomessa

Oikeusministeriö on linjannut, että uuden vaalitietojärjestelmän kehittämistä jatketaan Valtorin konesalissa, jonka toimittajaksi on kilpailutuksessa valittu CGI.

SPR Kosken Tl osasto nimettiin Varsinais-Suomen piirin vuoden osastoksi

SPR Kosken Tl. osaston puheenjohtaja Mari Sääksi.

Punaisen Ristin Varsinais-Suomen piirin vuosikokous pidettiin Salossa 25. huhtikuuta. Vuosikokouksen sääntömääräisten asioiden lisäksi tilaisuudessa jaettiin huomionosoituksia ansioituneille vapaaehtoisille sekä annettiin Vuoden osasto -tunnustus SPR Kosken Tl osastolle.

Eläkesijoittajien tuottovertailussa suomalaisilla jälleen hyvä sijoitusvuosi

Suomalaiset eläkesijoittajat menestyivät hyvin viime vuoden kansainvälisessä sijoitustuottovertailussa. Vakavaraisuussäänneltyjen sijoittajien sarjassa suomalaiset veivät edellisvuoden tapaan kaikki kärkisijat.

Näköislehti

Urheilu

Mustafe Muuse haaveilee useammasta matkasta Birminghamin EM-kisoissa

Mustafe Muuse tähtää alkavaan yleisurheilukesään kovin tavoittein.

Kestävyysjuoksija Mustafe Muusen talvi on kulkenut tulosten valossa kovaa. Helmikuussa Muuse rikkoi lyhyen ratojen 5 000 metrin Suomen ennätyksen Bostonissa. Tammikuussa Muuse juoksi Valenciassa maantiekympin Suomen ennätyksen. Valenciassa juostu aika rikkoi myös Birminghamin EM-kisojen tulosrajan.

FBC Turku löysi uuden päävalmentajan tutusta suunnasta

Miesten F-liigasta pudonnut FBC Turku rakentaa uutta alkua. Ensi kaudeksi vaihtuu sarjataso, päävalmentaja, osa joukkueesta ja lisäksi Antti Vääri ei ole joukkueen managerina.

Turkulaisessa salibandyssa liikahti yksi mannerlaatta maaliskuun lopussa, kun FBC Turun historian alusta asti vahvana taustatekijänä ollut Antti Vääri jättävänsä pestinsä FBC Turun managerina.

Otteluanalyysi: Inter ampui 25 kertaa mutta sai pallon maaliin vain kerran

Jussi Niska.

Kun jalkapallo-ottelun laukaustilasto näyttää lukemia 25–2, ei luulisi, että peli on erityisen tiukka. Eikä se ollutkaan, mutta Interiltä kesti silti 77 minuuttia ennen kuin se sai pallon maaliin asti. Laitapakki Jussi Niska keskitti vasemmalta ja Alie Conteh puski pallon maaliin. Se riitti kolmeen pisteeseen.

Ikäkausiuimarit kisaavat Impivaaran uimahallissa

Uinti Turku – Åbo Simning ry:n (ÅTUS) järjestää Turussa, Impivaaran uimahallissa 50 metrin radalla kansalliset XXIII GANT Turku Junior Games -uintikilpailut ikäkausiuimareille lauantaina 25. huhtikuuta. Kilpailut alkavat kello 9.30.

Valtakunnalliset tanssikilpailut Ilpoisissa

Mikael Hagelstam.

Ilpoisten palloiluhallissa järjestetään lauantaina 25. huhtikuuta alkaen kello 10 valtakunnalliset vakio- ja latinalaistanssien kilpailut. Kilpailu tuo yhteen tanssiurheilijoita eri puolilta Suomea. Tapahtuman järjestävät Turun alueen seuroista DC Diamond ry ja La' Team ry yhteistyössä.

Otteluanalyysi: Anini Jr. pelasti TPS:lle pisteen viime hetkellä

Sivurajalla riitti tapahtumia perjantaina.

Näytti pitkään siltä, että TPS kärsii kauden ensimmäisen tappionsa, mutta sitten esiin astui vaihtopelaaja Samuel Anini Jr . Lisäajalla ottelun viimeisellä kosketuksella hän sijoitti tasoituksen takakulmaan ja räjäytti Kupittaan huutomyrskyyn. Maalintekijälle maali myös varmasti maistui. Edellisen kerran Veikkausliigassa hän osui vuonna 2023.