Kysely: Olut paras kesäinen panimojuoma

Suomalaiset ostavat eniten vaaleaa lageria. Suomalaiset ostavat eniten vaaleaa lageria. Kuva: Eero Saarikoski

Olut on paras kesäinen panimojuoma ja eniten suomalaiset ostavat vaaleaa lageria. Toiseksi parhaaksi kesäjuomaksi kiri vuosi vuodelta suosiotaan kasvattanut lonkero. Kolmannelle sijalle ylsi kivennäisvesi. Tiedot käyvät ilmi Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton Taloustutkimuksella teettämästä kyselystä.

Oluen asema kesän suosikkijuomana on selkeä. Reilu neljännes (28 %) suomalaisista pitää olutta parhaana kesäisenä panimojuomana. Kyselyssä toiseksi tullutta lonkeroa pitää parhaana kesäisenä panimojuomana viidesosa (20 %) vastaajista. Oluen suosio on laskenut ja lonkeron on kasvanut edellisestä kyselystä. Kolmanneksi kyselyssä tulleen kivennäisveden suosio laski viime vuodesta ja oli nyt 19 prosenttia.

Näkemykset kesän suosikkijuomasta vaihtelevat jonkin verran miesten ja naisten keskuudessa. Miesten mielestä paras kesäinen panimojuoma on olut ja toiselle sijalle miehillä kirii lonkero. Naisilla sen sijaan eniten kannatusta saa kivennäisvesi ja toiseksi eniten lonkero. Lonkero ja virvoitusjuomat ovat molemmat nostaneet suosiotaan aiemmista vuosista.

Suurin osa (90 %) olutta juovista suomalaisista ostaa vaaleaa lageria. Toiseksi eniten suomalaiset sanovat ostavansa vehnäolutta ja kolmanneksi eniten oluenjuojat suosivat tummaa lageria. Vaalea lager oli ostetuin olut sekä miesten että naisten keskuudessa ja kaikissa kyselyn ikäryhmissä.

Suurimmat muutokset vuosien varrelta löytyvät tumman lagerin suosion laskusta ja pilsin suosion kasvusta. Vuonna 2018 tummaa lageria sanoi ostaneensa 69 prosenttia vastaajista, mutta tänä vuonna tumma lager päätyi ostoskoriin vain 60 prosentilla vastaajista. Sen sijaan pilsiä sanoi ostaneensa 51 prosenttia vastaajista vuonna 2018 ja tänä vuonna pils maistui 57 prosentille suomalaisista.

Taloustutkimuksen kyselyssä vastaajilla oli seitsemän vastausvaihtoehtoa, joista sai valita kaikki ne, joita on ostanut edes joskus. Vaihtoehdot olivat vaalea lager, vehnäolut, tumma lager, pils, Indian Pale Ale (IPA), American Pale Ale (APA) ja porter/stout.

– Vaalea lager on suosituimpia oluita ympäri vuoden. Monipuolinen vaalea lager sopii niin sauna- kuin seurustelujuomaksikin, mutta maistuu myös erilaisten ruokien parina. Kesällä on panimojuomien suurin sesonki, mutta helteet kasvattavat erityisesti alkoholittomien juomien kuten vesien ja virvoitusjuomien myyntiä, sanoo viestintäpäällikkö Outi Heikkinen Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitosta.

Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton teettämä selvitys toteutettiin online-kyselynä Taloustutkimuksen kuluttajapaneelissa 6.−12. helmikuuta. Kyselyyn vastasi 1 289 suomalaista, jotka ovat iältään 18−70-vuotiaita. Vastaajajoukko on painotettu vastaamaan täysi-ikäisiä suomalaisia sukupuolen, iän ja asuinpaikan mukaan.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Emme luvanneet euron bensaa

Bensan ja dieselin hinta näytti tältä syyskuun lopussa.

Aamuset -lehdessä (13.10.) julkaistussa mielipidekirjoituksessa väitetään, että perussuomalaiset lupasivat ennen eduskuntavaaleja poistaa polttoaineverot kokonaan. Väite kaipaisi tuekseen muutakin kuin mielikuvia.

Sofia Virta: Jokainen asteen kymmenys on turvallisuuskysymys

YK:n ympäristöohjelman UNEPin mukaan maapallon lämpeneminen ylittää väistämättä 1,5 astetta. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta lupaa, että jos vihreät on seuraavassa hallituksessa, puolue tekee kaikkensa, että ympäristöturvallisuus otetaan osaksi kokonaisturvallisuuden tilannekuvaa ja päätöksentekoa. Vihreät on jo julkaissut oman hiilineutraaliuskarttansa, ja Virta vaatii myös muita puolueita osoittamaan omat konkreettiset suunnitelmansa.

Punaviini Alkon kesän yllättäjä

Punaviinin osuus viinimyynnistä oli vuoden kolmannella neljänneksellä 35 prosenttia.

Alkon myyntilitrat laskivat 1,9 prosenttia vuoden kolmannella kvartaalilla verrattuna edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan. Punaviini nousi Alkon kesän myynnin yllättäjäksi, vaikka viinien kokonaismyynti laski. Panimotuotteiden myynti kasvoi 21 prosenttia ja alkoholittomien 16 prosenttia. Samalla laajennetut aukioloajat ovat muuttaneet asiakkaiden asiointirytmiä: sunnuntai on löytänyt paikkansa uutena ostospäivänä, ja asiointia on siirtynyt myös lauantain myöhemmille tunneille.

Lounais-Suomen poliisi varoittaa kaupan henkilökuntana esiintyvistä rikollisista

Lounais-Suomen poliisille on tehty viime aikoina useita ilmoituksia kauppiaaksi tai kaupan työntekijäksi tekeytyneistä henkilöistä, jotka ovat onnistuneet anastamaan maksukortteja tullessaan palauttamaan lähikaupassa suoritettua liiallista korttimaksua ihmisten oville.

Kymmenen minuutin tarkistus voi säästää jopa 100 000 euroa

Lattiakaivo kannattaa puhdistaa säännöllisesti. Näin saa pidettyä ikävät viemärihajut poissa asuintiloista.

Lattiakaivon puhdistus, pesukoneen letkujen tarkistus tai jääkaapin taustan imurointi vievät vain muutaman minuutin. Pohjola Vakuutus koosti vahinkotilastoistaan listan asioista, joiden tarkastamisen laiminlyönti voi johtaa pahimmillaan kymmenien tai jopa satojen tuhansien eurojen vahinkoihin.

Piirilääkärijärjestelmä oli valtion tehokas tiedonkeruukoneisto

Suomen piirilääkärijärjestelmä ei ollut vain terveydenhuollon organisaatio, vaan myös valtion tehokas biopoliittinen kontrolliväline. Väitöstutkimus osoittaa, että piirilääkärien tuottama tieto kytkeytyi tiiviisti väestön valvontaan ja ohjaamiseen. Tutkimus myös täydentää kuvaa Elias Lönnrotista lääkärinä.

Raision Loimu vie Mestaruusliigan Kalevanniemen liikuntahalliin Naantaliin

Loimu pelaa lentopalloilun Mestaruusliigaa Kalevanniemen uudessa palloiluhallissa 4. marraskuuta.

Raision Loimu vie lentopalloilun Mestaruusliigan Naantaliin keskiviikkona 4. marraskuuta. Loimun 50. pääsarjakauden erikoisottelu pelataan uudessa Kalevanniemen liikuntahallissa. Ilta käynnistyy yritystapahtumalla Naantalin Kylpylässä ja huipentuu Mestaruusliigaotteluun.

Veritas käynnistää muutosneuvottelut, enintään 11 työsuhdetta vaarassa

Työeläkeyhtiö Veritas käynnistää yhteistoimintalain mukaiset muutosneuvottelut, jotka koskevat osaa organisaatiosta. Muutosneuvottelujen taustalla on tarve arvioida yhtiön toimintaa ja organisaatiorakennetta suhteessa toimintaympäristössä tapahtuneisiin muutoksiin. Suunniteltujen muutosten tavoitteena on uudistaa ja tehostaa toimintaa sekä kehittää toimintatapoja ja prosesseja.

Liedon Hankinta vahvistaa asemaansa alihankintatapahtumana

Mika Stepanoff.

Liedon Hankinta kokoaa torstaina 22. lokakuuta kello 12–17 loppuunmyydylle Metsämäki Areenalle liki sata yritystä esittelemään osaamistaan, tuotteitaan ja palveluitaan. Toista kertaa järjestettävän tapahtuman kaikki messuosastot on myyty loppuun, ja lisää yrityksiä on jo jonossa mahdollisten peruutuspaikkojen varalle. Tapahtuma on herättänyt kiinnostusta myös Varsinais-Suomen ulkopuolella.

Oikaisu

Kirjailija Katja Kallion vuonna 2017 ilmestyneen romaanin nimi oli Yön kantaja , eikä Yön puolella , kuten painetussa Aamuset -lehdessä (13.10.) väitettiin.

Junnila tarkkailemaan Serbian vaaleja

Etyjin parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskunnan varapuheenjohtaja Vilhelm Junnila (ps.) osallistuu Etyjin vaalitarkkailuoperaatioon Serbian ennenaikaisissa parlamenttivaaleissa tulevana viikonloppuna.

Teatteriopiskelijat halusivat tehdä monologin naiseksi kasvamisesta – todellisuus pakotti puhumaan seksuaalisesta väkivallasta

Kiiltokuvatyttö on ensi-illassa 24. lokakuuta.

Teatteri-ilmaisun ohjaajiksi (AMK) opiskelevat Jaina Saviainen ja Essi Vuori tekevät 24. lokakuuta Turun AMK:n Taideakatemialle ensi-iltaan tulevaa yhteistä taiteellista opinnäytetyötä Kiiltokuvatyttö . Karkuteillä-kollektiivin aihelähtöinen teos sai prosessissa merkittävän käänteen, kun naiseksi kasvamisen aihe syventyikin seksuaaliseen hyväksikäyttöön.

Turun satama ja pääurakoitsija Oteran Oy allekirjoittivat mittavan S2-laituriurakan sopimuksen

Turun sataman uudistuminen etenee. Turun Satama Oy ja pääurakoitsija Oteran Oy ovat allekirjoittaneet sopimuksen Fregatti-terminaalin toisen laiturin (S2) urakasta, joka vie eteenpäin sataman pitkäjänteistä kehittämistä ja luo edellytyksiä tulevaisuuden matkustajaliikenteelle.

Pullonpalautuskuiteilla tukea raisiolaisille junioriurheiluseuroille

Lahjoituksen saajien urheiluseurojen edustajia: Laura Kontto RNK:sta (oik.), Niko Dahlgren Raision Urheilijat/Uintijaostosta, Jari Lehtonen sekä Mia Lehtonen Raision Loimu Junioreista, Kari Kannisto SCR Raisiosta ja Timo Kuusela RaiFusta sekä LC Raision edustajat Jukka Rantala ja Kauko Mannerjärvi.

Lions Club Raisio lahjoitti lähes 3 000 euroa viidelle raisiolaiselle junioriurheiluseuralle käytettäväksi kattamaan pienituloisten perheiden juniorien kausimaksuja. Lahjoituksen tavoitteena on mahdollistaa mahdollisimman monen nuoren harrastuksen jatkuminen perheen taloudellisesta tilanteesta huolimatta.

Paimion laboratorio muuttaa Paimion terveysasemalle

Paimion laboratorio muuttaa Naskarlanraitilta Paimion terveysasemalle. Nykyisen toimipisteen toiminta päättyy 23. lokakuuta, ja uusi laboratorio avataan terveysasemalla maanantaina 2. marraskuuta. Muuton vuoksi Paimion laboratorion näytteenotto suljetaan viikon ajaksi.

Miten sähköautosta saadaan osia tehokkaasti uudelleenkäyttöön? – Turun AMK tekee purkukokeita

Sähköautossa on vähemmän purettavia osia kuin polttomoottoriautossa, sillä siitä puuttuvat moottori, pakoputkisto ja polttoainejärjestelmä.

Turun ammattikorkeakoulu selvittää, miten sähköautojen purkamista voidaan tehostaa ja siten saada yhä useampia osia uudelleenkäyttöön. Ensimmäiset sähköautot tulevat käyttöikänsä päähän samaan aikaan, kun EU:n uusi asetus tuo autojen kierrätykselle uusia vaatimuksia.

KKV esittää Lounais-Suomen elinvoimakeskukselle 85 000 euron seuraamusmaksua laittomasta suorahankinnasta

Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) esittää, että markkinaoikeus määrää Lounais-Suomen elinvoimakeskukselle 85 000 euron seuraamusmaksun välitihtaalien suorahankinnasta. KKV antoi myös huomautuksen kesällä 2024 kilpailuttamatta tehdystä tihtaalien, poijujen ja maatuen hankinnasta.

Kela: Yrityskaupassa ostetut fysioterapiayritykset nostavat hintojaan ja vähentävät laatupanostuksiaan

Kelan tutkimuksen mukaan yrityskaupassa ostetut fysioterapiayritykset nostivat tarjoushintojaan keskimäärin noin neljä prosenttia. Samalla niiden kilpailutuksissa saamat laatupisteet vähenivät selvästi. Muutokset näkyivät heti yrityskaupan jälkeisessä kilpailutuksessa ja jatkuivat seuraavalla hankintakierroksella.

Näköislehti

Urheilu

Raision Loimu vie Mestaruusliigan Kalevanniemen liikuntahalliin Naantaliin

Loimu pelaa lentopalloilun Mestaruusliigaa Kalevanniemen uudessa palloiluhallissa 4. marraskuuta.

Raision Loimu vie lentopalloilun Mestaruusliigan Naantaliin keskiviikkona 4. marraskuuta. Loimun 50. pääsarjakauden erikoisottelu pelataan uudessa Kalevanniemen liikuntahallissa. Ilta käynnistyy yritystapahtumalla Naantalin Kylpylässä ja huipentuu Mestaruusliigaotteluun.

Miekkailun huippunimet kohtaavat Kupittaalla

Inka Mikkilä.

Suomalaisen miekkailun perinteisin suurkilpailu Kupittaa Tournament järjestetään Turussa lauantaina 24. lokakuuta. Kupittaan urheiluhallissa nähdään kotimaisia huippumiekkailijoita sekä kansainvälisiä haastajia Ruotsista. Mukana on myös aivan maailman huipulla kilpailevia urheilijoita, jotka saapuvat Turkuun suoraan Marokon maailmancupista. Isäntäseura Turun Miekkailijat lähtee kilpailuun peräti 18 miekkailijan voimin.

Timo Zaal jatkaa TPS:n paidassa – ainakin paperilla

Timo Zaal.

Turun Palloseura on käyttänyt keskikenttäpelaaja Timo Zaalin sopimuksessa olleen option. Zaal jatkaa TPS:ssä kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella.

Halu kehittyä toi Miisa Turusen TPS:ään

Tärkein syy Miisa Turuselle TPS:ään siirtymisessä oli halu kehittyä. – Joukkueessa on aito fiilis, että halutaan kehittyä joukkueen ja yksilöinä, ja konkreettisesti tehdään asioita sen eteen. Luulen, että se on myös yksi syy TPS:n menestykseen, Turunen toteaa.

Poikkeuksellinen salibandyn pelaaja, huikea lahjakkuus, tällaisia pelaajia syntyy vain yksi sukupolveen… Muun muassa tämäntapaisilla luonnehdinnoilla on kuvattu jo vuosia TPS:ään täksi kaudeksi siirtynyttä Miisa Turusta , vaikka hän vasta viime viikonloppuna täytti 21 vuotta.

Legendat pysyvät pystyssä Hamarassa

Hamara X -kamppailu-urheilutapahtuma 7. marraskuuta marssittaa häkkiin kaksi suomalaisen vapaaottelun legendaa, kun Markus Rytöhonka ja Janne Elonen-Kulmala kohtaavat. Espoolaisten mittelö käydään kuitenkin vapaaottelun sijaan pystyotteluna, K1-säännöin.

Otteluanalyysi: Vajaamiehinen AC Oulu ryöväsi pisteet tehottomalta Interiltä

Herman Sjögrell (vas.) teki Interin ainokaisen.

AC Oulu aiheutti Interille järkytyksen ryöväämällä jalkapalloilun Veikkausliigassa pisteet lisäajalla ja vajaamiehisenä 1–2. Inter tasoitti AC Oulun johdon ja haki voittomaalia, kun vierailijoiden maalivahti Miguel Santos lensi kentältä suoralla punaisella 86. minuutilla. Toisin kuitenkin kävi. Jussi Niskan virhe omassa kenttäpäässä kostautui ja Juuso Mäkeläinen iski Roope Riskin syötöstä voittomaalin, kun lisäaikaa oli pelattu toista minuuttia.